Štúdium logopédie

27. nov 2023

Už dlhší čas ma láka smer logopédia. Som mladá 21 ročná bez záväzkov, mám kopec času i chuť učiť sa a časom pomáhať druhým. Zároveň som plná strachu, bojím sa uplatnenia. Robiť niečo s láskou je síce pekné a veľmi dôležité, no ceny stúpajú a pri výbere budúceho povolania je dôležitý aj dopyt.
Nepoznám veľa logopédov a tak je tu otázka, prečo? Uplatnenie je na bode mrazu, neoplatí sa štúdium alebo je málo ľudí, ktorí sa tomu chcú venovať a dopyt je veľký?

kacena4
28. nov 2023

je to tazke studium celozivotne denne tskze mozeme ho studovat kazdy. logopedov je zalostne malo hlavne klinických ktory idu do hlbky nie len vyslovnost. ak ta to bavy chod do toho skola ti da potrebne sebavedomie. nemusis sa bat. moze byt z teba uzasny odbornik. drzim palceky

2023zuzka2023
28. nov 2023

Dopyt po logopedoch je enormny,aspon na východe

cool123
28. nov 2023

S uplatnenim nebudes mat problem, u nas v okoli Žiliny sa caka na termin u logopeda viac ako pol roka,ak sa vobec dostane dieťa do poradovnika. Takze tu bežne prvaci aj druhaci este chodia k logopedovi...

nikpa
28. nov 2023

Logopedov je veľmi málo, čakacie doby na dobrého logopeda su niekoľko mesiacov. Konkrétne u nás, ak som chcela syna dostať do centra kde su dobrí a venujú sa komplexne deťom s diagnózami tak nebolo šance, čakali sme 9 mesiacov a stále sa im nič neuvoľnilo.
Plus si vieš dorobiť kurzy na rôzne programy ako napr. ABA terapia a iné, je to veľmi žiadané a dobre zaplatené. Sama som nie dávno uvažovala, že by som išla znova študovať a konkrétne logopediu ale keďže mám 2 malé deti tak asi by som to nedala ale keby som teraz v tvojom veku tak neváham ani minútu. Toho že sa neuplatnis sa určite báť nemusíš.

autor
28. nov 2023

A študuje sa na pedagogickej bez ohľadu na zameranie (školský, klinický)?

zuzuliennka1
28. nov 2023

no uplatnenia by som sa teda nebala, logopedov je extremne malo a dopyt naopak neskutocny, po celom slovensku.. drzim palce!! ak sa pre logopediu rozhodnes

nepoznas vela logopedov, lebo logopedov je malo a kym sama ako mama dietata logopeda nepotrebujes, tak ani nevies, kolko ich realne je

autor
28. nov 2023

Ďakujem za podporu! 😊 Ak som sa správne dočítala študuje sa logopédia na pedagogickej fakulte, uplatnenie školský logopéd. Na klinickú logopédiu je potrebné si dorobiť si atestáciu odbor klinická logopédia už na Lekárskej fakulte. Správne rozumiem?

zuzuliennka1
28. nov 2023

klinicka logopedia sa studuje potom na katedre klinickej logopedie lekarskej fakulty SZU, po absolvovani mgr. studia logopedie na pedagog. fakulte

http://www.skizp.sk/klinicka-logopedia/klinicka...

misulkar
28. nov 2023

Logopédia je krásna, ale dosť náročná.
Pred x rokmi som bola na prijímačkách v Bratislave, hlásilo sa vtedy 100 ľudí, brali 15. Dôraz na slovenský jazyk, správnu výslovnosť, všeobecný prehľad, biológiu. Plus bol pohovor a mali sme si doniesť zoznam preštudovanej literatúry.
Ak sa rozhodneš pre štúdium, tak držím prsty 🙂

dankanka
28. nov 2023

Logopedov je na slovensku priiiiserne malo

ivana08
28. nov 2023

Ja teda neviem, aké vzdelanie treba, kde sa študuje. Ale viem, ze je ich málo. U nás je čakacia doba v poradovniku rok. Keď sa už dostaneš na rad, chodí dieťa raz mesačne, čo je podľa logopedicky málo, ale žiaľ pre enormný počet detí, viackrát sa nedá.

dankanka
28. nov 2023

@ivana08 u nas rovnako. Treba riesit logopeda rok dopredu

evinqua
28. nov 2023

Na Slovensku sa ako magisterské štúdium.studuje iba v BA na pdf UK, berú myslím 20 ľudí za rok ?/za mojich čias to bolo 15 iba, na prijimackach môže byť aj 10nasobne viac uchádzačov, možno zistia, že nie si vhodný adept na túto prácu pri ústnej skúške- musíš byť "norma". Štúdium je "logopedia" a ak chceš pracovať v skolstve, môžeš pôsobiť ako odborný zamestnanec v poradni alebo v špeciálnej skole, skolke, ak chceš ísť do zdravotníctva, musíš nájsť miesto "pod niekym" v ambulancii, zdrav.zariadeni, kde musíš mat supervizora, ak sa podarí atestacia, čo trva pár rokov, môžeš si otvoriť ambulanciu ako klinicky logoped

michala11111
10. apr 2024

Mám 10rocnu dcéru, viem že je skoro a rozhodujúce slovo bude mať ona ale ja ju budem smerovať presne týmto smerom logopedie
A prečo?
Mam aj 4rocneho syna s narušenou komunikačnou schopnosťou. Na logopeda v centre sme čakali 2 roky kedy dali oznam že prijímajú deti do pár hodín beznádne plne a znovu môžu čakať zaujemcovia 2roky...takže uplatnenie bude. Je to veľmi dôležitá a prospešná práca bola by som na dcéru veľmi hrdá ...
A ako matka viem aký je dôležitý pracovný čas a tiež financie. Platíme za logopediu 25e za 45min. Takže aj po tejto stránke myslím že slušne, nerobia sa víkendy, sviatky len do nejakej tretej takže ak bude mať dcéra deti vie si to skĺbiť s prácou....
To je len postreh matky zdravej šikovnej dcéry ktorá chce pre nu len to naj a zároveň matky syna ktorá vie ako ťažké je dostať sa k odbornikovi