Štúdium DPŠ a povolanie učiteľky

lucy0807
11. máj 2020

Ahojte žienky z študovali ste niektorá doplňujúce pedagogické štúdium - DPŠ? Ak začnem študovať DPŠ - titul mám z inej nepedagogickej školy, môžem sa už uchádzať o zamestnanie učiteľky? Konkrétne by som chcela na matematiku na Matfyz UK, máte niektorá skúsenosť?

fokuska
11. máj 2020

@lucy0807 S DPS budes kvalifikovana ucit predmety, z ktorych mas statnice.
Ak mas statnicu z matematiky, tak ju budes moct ucit.

lucy0807
autor
11. máj 2020

@fokuska áno mám štátnicu z matematiky 😊

airaw
11. máj 2020

dpš a pedagogicke minimum nie je to iste.. ak chces ucit matiku, tak pedagogicke minimum (ak by si potom chcela ist ucit napr. biologiu, tak dpš z biologie).. opravte ma, ak sa mylim

fokuska
11. máj 2020

@airaw Hmmm? DPS je ludovo nazyvane "pedagogicke minimum"

andreakotesova
11. máj 2020

@airaw je to to iste.
@lucy0807 a DPS ti nestaci na ucenie matiky na VS. S DPS mozes ucit len na SS, a max. etiku, obciansku nauku na ZS, napriklad. Ak chces ucit na VS, treba si zacat robit doktorat na konkretnej VS.

lucy0807
autor
11. máj 2020

@andreakotesova takže by som nemohla učiť matematiku na základnej škole? To sa mi nejako nezdá...na VŠ môžeš učiť bez pedagogiky, ale na VŠ ani učiť nechcem.

lumarque
11. máj 2020

podla mna si pozri konkretne zakony.. skus vyguglit, ja viem, ze s dps si kvalifikovany na tie predmety, z ktorych mas statnicu

andreakotesova
11. máj 2020

@lucy0807 podla tvojej otazky som pochopila, ze chces ucit na VS 🙂 mozes ucit s DPS aj na 2.stupni ZS matiku, teda ak mas z nej statnicu. Ucit mozes predmety, z ktorych mas statnicu.

fokuska
11. máj 2020

@lucy0807 Na prislusnu VS si treba pozriet podmienky. Vacsinou ucia doktorandi, ludia co pokracuju vo vedeckej cinnosti, publikuju a pod.

fokuska
11. máj 2020

@andreakotesova Na ZS a SS moze ucit predmety, z ktorych ma statnice.
Preco by to mala byt etika a obcianska? Aj na tie su kvalifikovani ucitelia.

sheila72
16. máj 2020

Ahoj, ja som sa nedávno tiež zaujímala o túto tému a okrem toho, že som rovnako založila diskusiu ako Ty, pýtala som sa aj odborníkov z VŠ a SOŠ.
Takže, keď si urobíš DPŠ a máš už štátnicu z matiky, môžeš učiť matiku na 2. stupni ZŠ a SOŠ. Ak by si chcela učiť aj iné predmety, musíš si dorobiť rozširujúce štúdium o daný predmet alebo ho učiť ako nekvalifikovaný učiteľ. Na VŠ môžu učiť len ľudia s titulom PhD.

fokuska
16. máj 2020

@sheila72 Na VS mozu ucit aj bez PhD - doktorandi ;) ti PhD este nemaju.

sheila72
19. máj 2020

@fokuska áno máš pravdu avšak myslím že oni sa berú ako študenti, nie zamestnanci 😃

fokuska
19. máj 2020

@sheila72 To ci su to studenti ci zamestnanci je irelevantne - ucit mozu 🙂

andreakotesova
19. máj 2020

@sheila72 ano, beru sa ako studenti. Manzel ma niekolkych pod palcom 🙂

sheila72
19. máj 2020

@fokuska hej, ale len dočasne a len na VŠ. Ak by chceli učiť na iných školách, musia si dorobiť ped. minimum aj keď dosiahnu titul PhD. Aspoň mne tak bolo povedané 🙂

andreakotesova
19. máj 2020

@sheila72 titul PhD. je vedecky titul, nie pedagogicky, cize logicky musis mat DPS, ak chces s PhD. ucit na SŠ. Máš pravdu.

andreakotesova
19. máj 2020

@sheila72 PhD. mas aj ako odrazovy mostik pre ziskanie titulu Doc., ktory uz je pedagogickym titulom.

fokuska
19. máj 2020

@sheila72 Pozri sa, napisala si: "Na VŠ môžu učiť len ľudia s titulom PhD." - Ja som reagovala na to. Naco tu teraz pleties ze ci su studenti, ci su zamestnanci, ci ucia docasne, ci na trvalo, ci na VS ci inde a co budu potrebovat na ucenie na inych skolach - o tom vobec debata nebola.
Reagovala som len na tvoj povodny vyrok.

sleepyo
19. máj 2020

ano mozes sa uchadzat o miesto na ZS a SS a mozes ho aj realne dostat lebo matikarov nie je vela (zevraj), s tym, ze si mozes to DPS robit aj pocas toho ako uz ucis, budes mat este aj vyhodu ze nemusis absolvovat prax.

sheila72
30. jún 2020

@fokuska Lebo si myslím že trvanie pracovného pomeru resp. to aký typ zmluvy dostaneš je podstatné.

fokuska
30. jún 2020

@sheila72 Zas tu pleties 2 veci. Napisala si nieco, co nie je pravda a ja som reagovala na to.

sheila72
30. jún 2020

@fokuska dobre, buď v klídku 😂

sheila72
30. jún 2020

@fokuska asi som sa nevyjadrila jasne.... Mala som na mysli to, že zakladateľka témy sa pýtala na povolanie učiteľ + DPŠ a nie na to byť PhD študentom. Takže myslím, že pravdu som z časti mala aj ja 🙂

fokuska
30. jún 2020

@sheila72 Ja som uplne pokojna 🙂 opravila som tvoje nespravne tvrdenie, to je vsetko.

sheila72
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
sheila72
30. jún 2020

"Na VŠ môžu učiť len zamestnanci s titulom PhD." - nechcem spamovať tému našimi dohadami, takže ahoj 🙂