Som v 1. ročníku na vysokej škole, ale odbor ma nezaujal

18. nov 2021

Čaute, chcel by som počuť názor na túto problematiku.
Mám 20 rokov a som momentalne v prvom ročníku na VŠ, ale daný odbor ma vôbec nezaujal a chcel by som budúci akademický rok začať odznovu niekde inde študovať. No rodičia ma od toho odhovaraju, hovoria že stratím 1 rok, že čo počas tej doby budem robiť a že začínať VŠ v 21 rokoch je už neskoro tak neviem, mal som ešte odklad v škôlke takže aj tam som stratil 1 rok tak naozaj neviem čo si o tom mám myslieť... Aký máte názor vy?

mia_von_prag
18. nov 2021

Ak budes študovať, co ťa nebaví, môžeš stratiť 5 rokov. Vyber si to, čo ťa bavi a má dobre uplatnenie

autor
18. nov 2021

@mia_von_prag áno len či začínať VŠ v 21 rokoch už není neskoro

deti95060810
18. nov 2021

aj rodičia majú pravdu... 😉
ale zas ak ťa to nebaví tak nie je o čom... zmeň školu

mia_von_prag
18. nov 2021

Nie je to neskoro. Neviem, aky odbor chceš, ale keď skončíš Bc. za tie tri roky, môžeš uz hľadať uplatnenie v obore na skrátený úväzok a dokončiť školu.

lindous
18. nov 2021

Ja som tiež "stratila" jeden rok a napriek tomu mám stále aj omnoho starších spolužiakov ...

Ja som počas tej doby, keď som počas prvého semestra odišla z prvej VŠ proste brigádovala ... ale teda bola som si istá, že tá druhá VŠ už bude pre mňa vhodná a neskúšala som len tak, že toto ma nebaví, tak skúsim niečo iné, či ma nebude baviť viac ...

aurorastone
18. nov 2021

Určite to nie je neskoro, ak si si už vybral co vieš ze ta bude baviť smelo do toho! ✊

dskjhfdlkdjhl
18. nov 2021

Stratit jeden rok je nic proti tomu, ak uplne zbytocne budes studovat 5 rokov a nebude Ta to potom bavit robit. Takze ak naozaj o dany odbor zaujem nemas, tak nie je ziaden dovod tam byt.

lindous
18. nov 2021

Ja by som ešte dodala, že prvý semester býva riadne sito a štúdium vo vyšších ročníkoch je už dosť iné ako v prvom ... píšeš, že ťa odbor nezaujal ... čo to znamená ? prečo si ho išiel študovať ? ak vieš čo by si chcel po škole robiť a preto si išiel na danú školu, tak prvý ročník niekedy proste treba prežiť, lebo sa berie veľa všeobecných vecí, pred tým ako sa študenti vyprofilujú a volia si predmety podľa ich záujmu o štúdium na jednotlivých katedrách a potom už je to lepšie .... ale ak si zistil, že to ide úplne mimo teba, nebaví ťa tam vôbec nič alebo je prístup na škole hrozný, tak potom viac času stratíš štúdiom na tej škole resp. budeš mať problém to vôbec doštudovať, lebo bez záujmu sa vééééľmi ťažko učí

papillon_noir
18. nov 2021

Nieje to neskoro, sú ľudia čo začnú študovať v 40 alebo aj 60 rokoch, ale bez srandy radšej stratiť rok ako vyštudovať niečo čo ťa nebaví a v budúcnosti ti to bude na nič ak sa chceš zamestnať v úplne inej sfére. A lepšie je zaplatiť si rok štúdia ako 5 😉

savanna
18. nov 2021

21 rokov rozhodne nie je neskoro 🙂 ked budes starsi a obzries sa spat, povies si, aky si bol v 21 mlady a mal si este vsetko pred sebou. Ja som mala na dennom studiu VS spoluziaka, ktory koncil skolu v 30tke a vobec mu to nevadilo.

janulik2306
18. nov 2021

Určite to nieje neskoro, nič nestratis jedným rokom, ja som začala v 25 a poznám x ľudí ktorí zacali aj neskor trebárs v 40tke.. Neboj sa ak ta táto škola nebaví radšej stratiť 1.rok ako 5 a potom to ani nebudeš robiť čo vystudujes tak celý život sa to s tebou bude ťahať

zuzuliennka1
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
mamka1984
18. nov 2021

Zamyslela by som sa, či ťa naozaj nezaujal odbor, alebo máš skôr problém so spôsobom výučby na danej škole. Ak si si istý že ide o odbor a ani práca v ňom by ťa nebavila, tak ozaj nie je dôvod váhať, školu zmeň čím skôr. Poznám viacero takých, na druhý pokus im všetko vyšlo. Mňa tiež škola na začiatku strašne nebavila a chcela som odísť, ale mne nevadil odbor, len spôsob výučby. Tak som zaťala zuby a doštudovala - rozhodnutie spätne neľutujem.

nerya
18. nov 2021

Aj ja som tak začínala, menila som ale strednut školu po dvoch rokoch, čiže druhú strednú som začínala ako 18tka a vysokú v 22 a tu som 😉

denkatn
18. nov 2021

skus vymysliet nejake kreativne riesenie, nie je mozne ze by si nastupil na skolu, o ktorej si myslis ze by ta bavila a na tej na ktoru chodis si este nechas otvorene dvierka? ved pred skuskami sa stale da prerusit, ked nebudes zvladat sa naucit na skusky a zatial si pozres prednasky na skole ktora ta bavi. su ludia, ktori spravili aj dve skoly, u teba staci ked zistis pocas semestra dvoch ci ta ta druha naozaj bavi, alebo su prednasky vsade rovnako nudne! ver mi, vacsinou su nudne vsade🙂 treba vydrzat! ale mozno v tej druhej skole to budes mat lepsie.

patus_2
19. nov 2021

Keď som začala študovať na VŠ, tak som bola jediná v ročníku, ktorá začala študovať "načas". Všetci ostatní už mali viac rokov, mali sme dokonca aj omnoho starších spolužiakov, ktorí mali cez 30 a to sme študovali denne, nie externé štúdium. Jedine, čo môže byť problém, žeby si musel 1 ročník platiť, avšak dá sa aj požiadať o zníženie školného poplatku.
Ale zas nečakaj, že ťa nejaká škola bude extrémne baviť. Je to proste škola, treba sa tam učiť, písať častokrát aj nezmyselné seminarky, absolvovať aj predmety, ktoré veľmi nesúvisia s tým čo študuješ. Niekedy treba zatnuť zuby a prejsť tým, aj keď to nie je úplne najpríjemnejšie.

0ria0
19. nov 2021

tak ono aj rodičia majú na jednej strane pravdu, že ten rok ti už nikto nevráti, ale zase lepšie to zistiť teraz ako po nejakých troch rokoch štúdia alebo tak a pokiaľ chceš študovať ďalej len teda iný odbor tak prečo nie. a ten už máš premyslený? tam vieš, že to ťa bude baviť, alebo by si to chcela len vyskúšať?

jankapepe
19. nov 2021

Co študuješ teraz a co by si chcel študovať po prestupe??

autor
19. nov 2021

@jankapepe podnikanie v obchode ale urobil som chybu, popravde som sem šiel len kvôli tomu lebo som počul, že tento odbor je jeden z najlahsich+ šli naňho aj kamaráti, no uvedomil som si že jednak uplatnenie nie je úplne najlepšie a ani ma to nebaví. Chcem ísť buď na akadémiu ozbrojených síl v Mikuláši alebo na policajnu

kvetinka75
19. nov 2021

externe študujú aj oveľa starší ľudia. Celý život máš pred sebou. Čo je to 1-2 roky. Keď ťa odbor nebaví čo budeš robiť po skončení školy? To čo si vyštudoval? Alebo niečo iné, čo ťa baví? Aby si potom nemusel dorábať čo si neurobil teraz, len aby si mohol ísť robiť niečo čo ťa baví. Potom môžeš povedať, že si stratil 5 rokov.

kvetinka75
19. nov 2021

tak prestúp a hotovo.Je to tvoj život, ty sa budeš musieť zamestnať a živiť sa. A každý by mal robiť čo ho baví

autor
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
tatianalidikova
19. nov 2021

Ahoj, napríklad ja mám 22 a som 1 na vysokej škole, síce študujem to čo nemám v pláne vykonávať, ale chcem si podať teraz na ďalšiu vysokú, urob to čo cítiš, že by si to chcel vykonávať v budúcnosti, lebo potom budeš ľutovať, že si to neskúsil a učiť sa niečo čo ťa nebaví, je totálne o ničom , ja to tam momentálne mám, a ver mi učiť sa niečo čo vieš že v budúcnosti necheš vykonávať, len preto, aby si prešiel skúškami je dosť frustrujúce.....

tessa04
19. nov 2021

Ahoj, ja som na tom bola rovnako, nie je to lahke rozhodnutie... Skolu som nechala tak, lebo to nesplnilo moje ocakavania..rodicia neboli nadseni..ale vedela som, ze vysku si urobit chcem. Ja som bola par mesiacov v zahranici zarobit si a poslala som si vtedy aj prihlasku na inu VS. Tu som aj ukoncila. Urcite ak ta to vobec nebavi, nema zmysel sa tam trapit. A vies co, o nic som neprisla, tiez som mala 21 a dalsiu VS som si potom este robila dialkovo popri praci..da sa vsetko, ked sa chce😊drzim palce

sparrows
20. nov 2021

Ja si momentálne prechádzam úplne tým istým, tiež chcem meniť odbor. Ak chceš, napíš mi, môžeme sa porozprávať/poradiť si

klaudiija
14. mar 2022

Ahoj, asi si sa uz rozbodol, ale ak nie, tak prechadzam tiez tym istym. Tiez mam 21 a musim zmenit skolu naspat od prveho, aj ked som teraz uz druhacka na inej VS 🙂

janne318
14. mar 2022

Riaď sa tým, čo chceš Ty, nie čo chcú Tvoji rodiča. I keď to určite nemyslia v zlom, ale je to Tvoj život. Ty ho budeš žiť - nie Tvoji rodiča. A neber to ako stratený rok - ten rok Ti isto dal niečo, čo budeš môcť v budúcnosti využiť. Určite si získal nejaké tie poznatky a vedomosti, ktoré sa Ti budú možno hodiť. Len do toho! Držím palce. 🍀