Slovenský jazyk a literatúra - Britské a americké štúdiá, štúdium v Košiciach

26. nov 2020

Je tu niekto, kto studuje tieto 2 odbory v Kosiciach? Ako ich hodnotite? Je narocne? Ako ste na tom s volnym casom?

fokuska
26. nov 2020

Ja mam vystudovane ale kombinaciu s nemeckym jazykom, nie so slovencinou. Ano, bolo to narocne studium - od prvuckej prednaske komplet v danom jazyku, ja som teda po slovensky cele studium poriadne nerozpravala (co sa tyka seminarov atd, jasne ze cez prestavky so spoluziakmi ano :D ). Narocne tiez bolo to, ze nie su dispozicii zahranicne skripta a literatura - na BAS velmi obmedzene (takze je velmi dolezite robit si poznamky na prednaskach a seminaroch alebo byt rychly v kniznici alebo si tie knihy zo zahranicia kupit co je financne narocnejsie), na nemcine uplne nezohnatelne, ale teba sa bude tykat SJ, nie NJ.
Aj obsahovo co sa tyka jednotlivych predmetov, tak boli niektore narocne, niektore menej, ale celkovo to nie je sranda. Prva prednaska z lingivstiky - cela v anglictine v paradnom tempe, nove odborne vyrazy... prvy semester a prvy rocnik boli narocne najviac kym si clovek zvykne na rozmyslanie v cudzom jazyku. Vtedy prebehlo aj najvacsie sito, plno ludi odislo lebo to vzdali, alebo nezvladali skusky.
Takze ano, narocne studium, ale vyucuju take kapacity, ze waw, svetovo uznavani profesori a odbornici, zahranicni hostia. Ja to nelutujem, isla by som do toho znova, ale treba si byt vedomi, ze to nie je socialna praca a ine "skalicke" odbory, kde clovek len tak preplava.
A "bonus" - teraz uz sidlia katedry v zrekonstruovanom areali na Moyzesovej ulici, je tam kniznica, jedalen, poslucharne, seminarne miestnosti, studovna, bufet, hned vedla arealu prirodovedeckej fakulty, kde je aj rektorat, dekanat, dalsia jedalen, studijne oddelenie - cize jeden velky campus a vsetko pokope. Kym som studovala ja, tak sme boli roztruseni na roznych miestach v starych budovach bez poriadneho vybavenia.

autor
26. nov 2020

@fokuska mozem sa opytat kde pracujes teraz?

diewcatqoo
26. nov 2020

Ahoj, neviem ako je to teraz, ale za mojich cias bol ten kreditovy system na medziodboroch nastaveny tak, ze za kazdy predmet si mala len 2 kredity. Cize si musela za semester absolvovat kvantum predmetov..
Pritom na jednoodborovom studiu bol ten isty predmet napr za 5 alebo 6 kreditov, ale vedomosti sa, samozrejme, pozadovali rovnake. Ja som to casovo nestihala, pretoze som popri skole este brigadovala, tak som presla na jednoodborove studium. Takze teraz kazdemu odporucam radsej jednoodborove studium.. ale ak ty s tym budes v pohode, pripadne sa nieco zmenilo v kreditoch, tak nemusis davat na moju radu 🙂

@fokuska ach jaj, za nasich cias to bola este stara petzvalka.. aspon ze optima bola blizko 🙂

fokuska
26. nov 2020

Este pocas studia na magisterskom stupni som pracovala v jazykovej skole, pocas praxe som dostala ponuku zo zakladnej skoly - kedze im chybali jazykari, ale v nasich podmienkach vo verejnom skolstve som nechcela ostat. Vdaka tomu, ze bez problemov hovorim po nemecky aj anglicky som sa dostala do IT a tam som doteraz a velmi spokojna.

A pocas studia som brigadovala - najprv Kaufland na pokladniach a potom ta jazykova skola, aj som mala priatela, takze dalo sa stihat vsetko ;)

@diewcatqoo Ano, to je pravda. My sme mali jazykovedu za 3 kredity, jednoodbor za 5-6 a tvrdili, ze my mame toho menej, ale v skutocnosti rovnake prednasky, rovnake cvika a presne rovnaka skuska. A cely cas nam hovorili ako uz dalsi semester zacneme v campuse na Moyzesovej ale nasa "zakladna" bola veru Petzvalova - a behacky na prednasky na Dr. Kostliveho ku Moyzeske, behacky na studijne, do kniznice, ptom pedagogika - botanicka zahrada a Park Angelinum na prirodovedecku - tam sme mali aj informatiku :D do jedalne rychlo utekat na Jedlikovu... ty si mala kombinaciu s cim?

sim_mi
26. nov 2020

studovala presne tuto kombinaciu, z 30 ludi na zaciatku to k titulu dotiahli 2 😆 ja som medzi nich nepatrila, po roku som presla na nieco ine, slovencina bola pre mna v pohode, ale BASku som nedavala vobec. anglicky viem velmi dobre, ale to nestaci

fokuska
26. nov 2020

My ked sme zacinali Bc BAS-NJ bolo nas asi 26 (plan bol 30, ale prilasilo sa nas malo, nenaplnili sme pocet), po prvom rocniku nas ostalo asi 8. Na Bc se promovali 4 (zo zvysnych 4 dvaja skoncili a 2 opakovali predmety, cize skoncili o rok alebo dva neskor ako my).
Na Mgr. sme teda pokracovali 4 + z inej skoly sa pridala dalsia. Promovali sme 3, dvaja zas opakovali predmety a teda skoncili Mgr o rok/dva neskor ako my.

sim_mi
26. nov 2020

A co by si chcela robit po skole? Ak chces ucit, tak ci tak budes potrebovat pedagogicke minimum, asi by som sa teda prihlasila rovno na ucitelstvo sj+aj. Studium BAS je podla mna naozaj narocne, osobne lutujem, ze som tam sla, bol to pre mna strateny rok

fokuska
26. nov 2020

@sim_mi Ked so studovala ja, tak nebolo mozne ucitelstvo SJ+AJ uz od bakalarskeho stupna. Bc stupen bol jedine SJ-BAS a az na Mgr. sa rozlisovalo - jednoodbor pokracoval ako BAS a medziodbor mal SJ-AJ ako ucitelstvo. Ale Bc bolo rovnake...

norbi2501
23. nov 2023

@sim_mi hmm ako nvm si predstavit co je to dobre po Anglicky v ponimani Slovakov, kedze ja som uz starsi rocnik mam 32 rokov. Vedeli ste ze v Angkicku sa maturuje z anglictiny, teda ich rodneho jazyka z B2 levelu? Takze 16 rocni ludia maju ekvivalent B2 jky jazyka co mi pride trosku usmevne. Na Slovensku B2 student castokrat nevie viest ani plynulu konverzaciu o nejakej politickej topic povedzme. Ja som zil 9 rokov ( od 22 do 31) v Anglickom Northamptonshire a zrobil som si tam dodatocne tu ich B2 maturitu, podla ich meritka, pritom to bolo na daleko obtiaznejsej urovni( v triede som sedel s Anglicanmi co si dorabali maturitu externe). Pytam sa preto, lebo neviem co mam cakat od UPJS , ci fakt je ten jazyk tak tazky, alebo skor ucitelska buzeracia. Preco tak vela ludi vyleti ked vedia po anglicky ? Je obsah tak zlozity a tazky na pochopenie, alebo tam chyba empatia ucitelov, ci mozno jazykova kompetencia ziakov? pretoze vsade citam hrozostrasne zvesti a storky o BAS na UPJS, snazim sa to pochopit...