Rozdiel medzi rezidentským štúdiom a atestáciou

kuba_art
13. sep 2022

Na kamarátovej svadbe som sa bavil s jednou nevestinou kamarátkou, ktorá je krátko po skončení medicíny, a tak ma zaskočilo keď mi povedala, že ona ešte študuje v tzv. rezidentskom štúdiu avšak viem, že lekári robia atestácie a len tak zo zaujímavosti ma zaujíma teda aký je rozdiel medzi rezidentským štúdiom a atestáciou
Ja nie som študent medicíny ani sa ju nechystám študovať som spokojný architekt, a ani nemám nikoho koho by som sa na toto mohol spýtať

mimi3008
13. sep 2022

@kuba_art rezidentske je tusim pre vseobecnych lekarov pre dospelych a deti, vzhladim na ich nedostatok. Uchadzaci tusim maju skrateny cas do atestu, kratsie cirkulacie a vlastne im bude potom zabezpecena ambulancia po nejakom lekarovi, co ide do dochodku. Ale maju tam niektore podmienky prisnejsie, napr.co ja viem, nejake obmedzene roky, co moze byt zena pocas rezidentskeho na materskej, atd....dufam, ze nepisem zle, mojej specializacie sa to netyka, ale par rokov dozadu u nas cirkulovala baba z rezidentskeho a nieco nam o tom spominala

drake122
13. sep 2022

@mimi3008 Tak to je. Majú urýchlenú atestáciu, ale potom musia isť na obvod, alebo teda na čokoľvek iné upísali svoje duše keď sa zaradili. 🤣 A potom tu máme obvodných, čo robia 4 roky po škole prvý kontakt a hovno vedia... taký Slovenský spôsob ako vyriešiť nedostatok lekárov. Podotýkam, residency v západných krajinách je v podstate pomenovanie pre lekára zaradeného v atestačnom programe a tým má iný význam slova ako u nás.

kuba_art
autor
13. sep 2022

@drake122 niektorý obvodný vedia hovno aj po 60 rokoch praxe a stále sa nehrnú do dôchodku a keď človek chce od neho odísť už k druhému keďže je to stále lekár pre deti a dorast tak on zahlási, že nech prídu sa aj rodičia ukázať, že ich dávno nevidel a druhá odpoveď, že načo pôjdeme od neho preč, že šak stále sme jeho pacienti, že on nás už nevyradí

bambooolik
13. sep 2022

@kuba_art Rezidentský program je len určitá špecifická forma akou je možné absolvovať špecializačné štúdium a spraviť si atestáciu. Kedysi bol len pre všeobecných lekárov pre dospelých a pre deti a dorast. Čo viem, tak o žiadne skrátenie sa nejedná a tiež neviem nič o tom, že by mali mať zabezpečenú ambulanciu. Ide o to, že majú administratívne uľahčené aby mohli pracovať a chodiť na stáže na pracoviská ktoré majú v rámci svojho štúdia predpísané a plat by mal po tú dobu hradiť (alebo aspoň sčasti) štát, za čo sa oni uväzujú, že keď si špecializáciu urobia, tak ten daný odbor aj aspoň danú určenú minimálnu dobu (v horizonte rokov) budú vykonanať (a neviem či aj nie v danej lokalite Slovenská) inak budú náklady vracať späť. Je tam prísnejšie čo sa týka materskej počas času štúdia - myslím že môžu nanajvýš 2 roky. Čo viem, tak v poslednej dobe vznikli rezidenčné programy aj pre iné odbory. Tam neviem presné detaily či sa to v niečom líši, no kratšie to určite netrvá. Resp. možné urýchlenie je akurát v tom, že majú garantované, že ich zamestnávateľ musí púšťať na iné pracoviská tak, ak to majú predpísané a nemôže sa to donekonečna naťahovať že ich teraz nepustí lebo to, potom zas lebo ono atď. A P.S. poznám mnohých mladých a veľmi šikovných pár rokov po škole a ľudí s 30 ročnou praxou, ktorí teda schopnosťami a vedomosťami nič moc. Nie vždy je vek úmerný kvalite.

kuba_art
autor
13. sep 2022

@bambooolik
@drake122
@mimi3008

keď som sa bavil s tou babou tak mi hovorila, že to štúdium má na 5 rokov a potom musí ďalších 10 rokov zostať pracovať v danej nemocnici na danom oddelení ona pracuje ortopédií, tak ma to len tak zaujímalo, že vlastne o čo je to lepšie ako atestácia, ktorú som si myslel, že lekári môžu získať resp. urobiť do roka od skončenia medicíny ale to len podľa filmov a pod. tak ma to len tak napadlo, že som sa jej na to zabudol spýtať, že sa skúsim tu spýtať keďže ja si ani jej meno nepmaätám

kuba_art
autor
13. sep 2022

@bambooolik a áno priateľke takto pomohli veľmi mladý lekári na ktorých nedá dopustiť ona ktorá sa inak lekárov veľmi bojí a títo ju dokázali presvedčiť aby zostala aj v nemocnici

bambooolik
13. sep 2022

@kuba_art V tomto prípade asi len to, že má garantované že bude mať vytvorené podmienky na špecializačné štúdium. Aspoň takto to ja chápem (nedávno mi trošku o tom vykladal tiež jeden známy, ktorý nebude všeobecniar).

kuba_art
autor
13. sep 2022

@bambooolik lebo aj priateľka hovorila, že lekári čo na nich nedá dopustiť páni chirurgovia vlastne už jej kamoši tiež nerobia atestáciu ale majú takéto štúdium a oni, že musia za tie roky čo študujú mať služby na príjmovej ambulancii, na urgente, nočné a klasicky na oddelení tak ma to len tak zaujímalo, keďže ja som v tomto úplne mimo, jedine, že by som si ako architekt navrhol nejakú jazvu krajšie dizajnovo, alebo priateľke ale to by mi asi nepomohlo

drake122
13. sep 2022

@kuba_art to možno ani nie je rezidentský program. Jednoducho ju prinútila nemocnica podpísať zmluvu o viazanosti po atestácii na 10 rokov... čo je teda dosť. Ale musela, lebo jej inak nepodpíšu žiadosť o zaradenie na atestáciu. Alternatíva je, že sa vykúpi z tej zmluvy. Toť je moderné otroctvo v dnešnom zdravotníctve. Klasický rezidentsky bol na obvody, a ano, majú to mať skratene. To je jedna vec, že garantujú do istého času cirkulácie, ale aj reálne atestacný program napr. pediatria trval 5 rokov, teraz rezidentský je maximum 4 myslím.

bambooolik
13. sep 2022

@kuba_art Inak tie podmienky garantované nemáš, ale záväzok na odpracovanie po atestáciu a finančnú pokutu, tak to hej, to máš. A možno tam je podiel štátu na platení mzdy aj u iných odborov ako všeobecniarov, lebo špecializáciu si môžeš robiť len vtedy, ak si zamestnaný na takom odbore, z ktorého si chceš spraviť atestáciu. A nemocnica ťa môže zamestnať, len ak má na platenie mzdy.

bambooolik
13. sep 2022

@drake122 Síce vidíš, ale hej, pri pediatrii sa mi niečo teraz tiež marí... Ale v iných odboroch čo viem tak nie sú skrátené

kuba_art
autor
13. sep 2022

@drake122 tak myslím si, že to nie je až také otroctvo, to oproti mojej práci je celkom luxus ja ako architekt keď si chcem dorobiť štúdium aby som nebol len čistý Ing. ale Ing. arch. tak musím byť zamestnaný v nejakom štúdiu architektonickom ale môj zamestnávateľ ma za to môže kľudne zneužívať na projekty, ktoré skúsený kolegovia nechcú robiť lebo vedia, že komunikácia s niektorými klientami je katastrofická a rok po dokončení projektu ho každý 3 deň aj tak človek musí prerábať lebo klient nie je spokojný a keď nie je klient spokojný tak ani štúdio nie je spokojné ale na to si zvykne človek a možno raz sa dostane aj na stavbu do Dubaja a nie len do Viedne, čiže podľa mňa ako to majú lekári tak to je super

drake122
13. sep 2022

@kuba_art no to je podľa toho, v ktorej nemocnici toho otroka robí. V Dubaji by každá chcela robiť otroka oproti svk🤣

kuba_art
autor
13. sep 2022

@drake122 tak myslím, že v Žilinskej nemocnici na ortopédií pracuje ta dotyčná, ale tak napríklad v Dubaji je úroveň na život oveľa nižšia ako na Slovensku a práve takýto klienti si dávajú svoje stavby navrhovať aj na Slovensko aby mohli prísť a hýriť svojimi peniazmi práve tu a čo viem tak kolegovia si takýchto klientov veľmi chvália nie raz s nimi skončia na večeri, v tých najlepších baroch v Bratislave a niekedy im aj izbu v hoteli zaplatia aby ich manželky nevyhodili z domu, žiaľ osobne som to ešte nemal možnosť zažiť, čiže možno aj to zdravotníctvo tam a u nás je diskutabilné 😅

bambooolik
13. sep 2022

@kuba_art Vidíš, to zasa zaujalo mňa 🙂 Nevedela som že to takto máte, myslím to štúdium na Ing arch. A tiež sa musíte zamestnávateľovi upísať na roky za pomerne veľké sumy po dokončení vzdelania?

kuba_art
autor
13. sep 2022

@bambooolik tam to nie štátom hradené, myslím, že ani nikde v zákone len škola to podmieňuje na Slovensku a zároveň nie každý sa dostane ďalej na štúdium keďže škola si už ľudí filtruje na základe spätnej väzby, ktorú sme mali z praxe zo štúdií kde sme praxovali, ja osobne som dostal odporúčanie zo štúdia kde som praxoval popri škole celých 5 rokov, že som šikovný a mám potenciál do budúcna, z ich pohľadu som riešil v tej dobe trochu nadčasovo dizajn administratívnych budov a pod. a to mne osobne celkom pomohlo keď som si dával prihlášku na toto štúdium lebo napríklad spolužiak síce sa lepšie učil aj štátnice lepšie spravil ale on bol zasa ten tip, že on sa teóriu na biflil a v praxi to nevedel využívať to o čom hovoril ale tým, že pochádzal z rodiny architekta tak prácu mal istú, ale tým, že v štúdiu kde pracujem tak vedúci vždy najmladšiemu v štúdiu dáva tých najotravnejších klientov ale ako nemenil by som to určite, napríklad v zahraničí je ten titul automaticky po skončení školy

kuba_art
autor
13. sep 2022

a napríklad ani v zmluve nemá človek podmienenú dobu, že keď začne študovať tak v danom štúdiu musí zotrvať nejaký čas, ale keď si to človek chce začať robiť tak musí mať zmluvu v nejakom štúdiu je úplne jedno v akom, teda nemôže to byť jeho vlastné štúdio, inak tam nie sú myslím nejaké podmienky dané zákonom alebo štátom, mám spolužiaka, ktorý za tu dobu prešiel 4 štúdia keďže jemu sa ani v jednom kolektív nepáčil a nikto to neriešil čo viem, ale aby človek mohol projektovať budovy nemusí mať tam to arch. platovo mu to nepomôže, možno keby chcel ísť do zahraničia do nejakého prestížneho štúdia tak by sa na to pozerali inak ale na Slovensku im to je jedno, napríklad nie priamo na architektúru ale niečo tomu podobnému sú určené odbory aj na stavebných fakúlt iných VŠ na Slovensku a títo ľudia sa napríklad nezaujímajú o to aby mali v titule aj arch. čiže ono je to v podstate aj jedno, napríklad mne šlo len o to, že chcem mať zo seba lepší pocit, že som niečo dokázal keďže niektorý ľudia mi neverili, ale ako mne hovoril taký starý pán zakladateľ štúdia kam som chodil na prax, že za jeho čias sa ten titul ešte automaticky získaval a ono prišlo nejako po 89, že sa to zmenilo ako väčšina vecí

bambooolik
13. sep 2022

@kuba_art No my sa zaväzujeme aj mimo rezidentských programov, čiže tam s tým štát nič nemá, sme zaviazaní zamestnávateľovi. A zas naopak pre nás postgraduálne štúdium nie je o dobrovoľnosti. Teda neviem či je to dané zákonom, ale neviem o nikom kto už pracuje dlhšiu dobu a nemal by atestáciu alebo aspoň nebol zaradený v postgraduálnom štúdiu...

drake122
13. sep 2022

@bambooolik ale sú takí. Pôjdu robiť do farmaceutickych firiem, do rôznych pseudovýskumov, kontrolórov klinických štúdii, alebo do poisťovni, či na lekársku fakultu učiť nejakú blbosť a pod.

kuba_art
autor
13. sep 2022

@bambooolik hej no podobne je to aj v školstve, keďže mama sa stále musí vzdelávať ak chce stále pracovať ako učiteľka hoc len na prvom stupni ale aj tak musí, keď som viac času trávil ešte u rodičov tak ma to vždy iritovalo, že som chcel aby sme šli cez víkend alebo cez prázdniny niekam všetci ale nedalo sa keďže mama buď mala nejakú školu alebo sa doma musela učiť na skúšky tak som to pociťoval viac ale dnes sa na to už trochu inak dívam

kuba_art
autor
13. sep 2022

@drake122 tak v dnešnej dobe sú možno farmaceuti celkovo lepšie platený ako lekári, lebo čo hovorila priateľka, že jej kamarátky priateľ skončil farmáciu a pracuje v lekárni a že ten plat je parádny a že keby šiel pracovať do nejakej farma firmy tak by mal ešte vyšší plat a farmácia je možno jednoduchšia ako medicína, ale lekári sú vždy potrebný a vždy som obdivoval ľudí čo sa dali na to ísť študovať medicínu a majú trpezlivosť s pacientami, ktorý sú schopný aj z operačky im zdrnúť (taký ako moja priateľka 😅😅)

kuba_art
autor
13. sep 2022

@bambooolik inak ako to zvládate s takými pacientami, ktorý majú strach z lekárov a sú schopný odísť priamo z operačky? Lebo ja do dnešného dňa nechápem ako dokázali moju priateľku minulý rok dostať do nemocnice, že nepodpísala na urgente reverz aby šla domov, alebo ako tento rok keď šla pod nôž tak mi písala, že ona to kašle a ide odtiaľ preč a ja tomu nechápem ako lekári dokážu takýchto pacientov zmanipulovať aby zostali v nemocnici, či máte nejaké špeciálne psychologické kurzy alebo čo lebo osobne moja mama musela prísť aby mohla v detskom kardiocentre pred 16 rokmi podpísať reverz lebo ja som tam odmietol zotrvať dlhšie keďže lekári boli hrozný a nikto ma nepresviedčal až zostanem, že to je len pre moje dobro a podobne plánovaná hospitalizácia bola 14 dní vtedy na 5 deň keď som mal po všetkom a už mi bolo dobre, behal som po oddelení som volal mame až po mňa prídu, že ja tam už ani minútu nezostanem, že ja kľudne odídem a prídem domov aj stopom

bambooolik
13. sep 2022

@drake122 Aha, tak ani v jednom z tých kruhov sa nepohybujem, tak preto neviem 😀 Jedine hej no, kto ide učiť, tak keď učí teoreticky odbor, tak si nerobí špecializáciu.

bambooolik
13. sep 2022

@kuba_art O školstve trosku registrujem a ešte viem že aj v justícii majú podobne skúšky ako my. Ale o Ing.arch ako si spomenul, to bola pre mňa novinka 🙂 A je to pre Teba nejaké plus? Nejaká výhoda? Napr. mzdové ohodnotenie? Alebo iné projekty?

bambooolik
13. sep 2022

@kuba_art Hehe, no dobrá otázka. V rámci špecializácie som mala povinný kurz o komunikácii, ale žeby mi v tomto smere niečo dal, nemôžem povedať. Ani žeby sme mali nejaké iné špeciálne školenia v tomto smere, takže je to ponechané na prirodzených schopnostiach, niečo aj človek časom aj podvedome obkuká od kolegov. Ja sa snažím v kľude vysvetliť o čo ide, čo sa deje, čo sa bude alebo môže diať. Snažím sa pristupovať empaticky a odkomunikovať veci čo najjasnejšie. Takže nič špeciálne 🙂

drake122
13. sep 2022

Zmanipulovať? Presviedčať? Načo, je to jeho zdravie, ak si ho neváži, je to jeho vec a nech utečie.🤷‍♂️

kuba_art
autor
13. sep 2022

@bambooolik možno mi to prinesie menšiu "šikanu" od kolegov a viac sa zamerajú na kolegyňu čo teraz prišla k nám do štúdia pracovať ale ešte nemá školu dokončenú, keďže teraz som akási čierna ovca v štúdiu si zo mňa uťahujú, že som iný ako oni a ako čo sa týka projektov tam niekedy záleží aj priamo na klientovi koho si vyberie ale ako tam nehrá rolu kto má aké vzdelanie skôr to, že ty skúsenejší si berú dlhodobejšie projekty, až nemusia každé 2 týždne riešiť niečo iné, čo sa týka mzdy no neviem či by majiteľ s ochotný mi ju zvýšiť, keďže ako mi máme nadpriemernú mzdu čiže neviem či by majiteľ s rodinou boli ochotný sa vzdať jednej dovolenky v zahraničí alebo lyžovačky, žeby zdvihol ešte viac mzdu keďže cca 3,5 je až moc veľký luxus

kuba_art
autor
13. sep 2022

@drake122 tak napríklad máme jedného suseda starý pán, ktorý od smrti svojej manželky lekárom neverí a keď ich potreboval on tak len na nich nadával, že aj tak dlho musí čakať a neviem čo, alebo jeden rodinný známi nechodil k lekárom a minulý rok mu odskočil do nohy tak nôž , že mu nejako nohu hlboko porezal alebo niečo také, že ho to stálo 2 mesiace v nemocnici a preňho človeka, ktorý celý život niečo robí to bolo utrpenie a jeho manželka hovorila, že keď chcel odísť a doktor mu povedal, že potom sa nemá sťažovať keď dostane infekciu tak si to rýchlo rozmyslel

kuba_art
autor
13. sep 2022

@bambooolik no tak je asi to najdôležitejšie a myslím, že asi takým nejakým spôsobom aj na priateľku chirurgovia na ktorých nedá dopustiť zapôsobili, že si dala námahu a napísala im aj poďakovanie a akosi ju dokázali ukľudniť, až na to že keď bola v nemocnici tento rok skrz operáciu tak prišli jej dať že vraj nejaký motivačný prejav aby to nevzdala a neodišla. Síce mala aj mladú ošetrujúcu lekárku (aj na pohľad sympatickú) ale to som ešte nezažil ako hrozne sa správala najskôr k pacientom (teda len k mojej priateľke k tej pani čo tam s ňou ležala bola milá) a najskôr som nechápal priateľku prečo by ju chcela zmeniť ale keď sme ju boli aj s kamarátmi pozrieť a daná lekárka prišla na izbu sme hneď pochopili, prečo ju chce vymeniť keďže to správanie voči pacientom bolo nepekné a dokonca aj ku nám ako k návšteve keď sme sa iba rozprávali keďže sme chceli až príde na iné myšlienky a trošku zabudne na to, že je po operácií, niečo ju bolí a je v nemocnici ale dostalo ma keď nám povedala, že máme odísť, že tam nemáme čo robiť aj keď zákaz návštev nebol, ani po návštevných hodinách to nebolo ale jednoducho nám povedala, že tam nemáme čo robiť keď nie sme žiadny príbuzný a viac ma ešte dostalo keď sa nás spýtala na vek, že či sme plnoletý a kamarátovi povedala, že ma opustiť nemocnicu keď nemá 18 rokov, ja som si dal tú námahu a prečítal aj ten nemocničný poriadok a nič z toho čo nám daná doktorka povedala tak tam nebolo, dokonca ďalší deň vyhodila aj jej brata dnes už s jeho manželkou tak po tejto skúsenosti by som veru ani ja nechcel skončiť v nemocnici a bál by som sa o to viac ešte, priateľku radšej pustili o deň skôr ako mali keď sa začala na to primárovi sťažovať a nechcel jej zmeniť ošetrujúcu lekárku za niekoho iného