Rigorózne konanie - Pedagogická fakulta Katolíckej univerzity v Ružomberku

gloglo77
5. jan 2021

Pekný deň milé mamičky.
Už dlhšiu dobu sa pohrávam s myšlienkou spraviť si doktorát z pedagogiky na Katolíckej univerzite. Je tu niekto, kto si doktorát robil/ robí?

Prečítala som si smernicu a celkom nerozumiem bodu b, :
Rigorózna skúška sa skladá z týchto súčastí, ktoré sa uskutočňujú v jeden deň:
a) obhajoba rigoróznej práce;
b) ústna skúška z predmetov širšieho základu magisterského študijného programu,
na základe ktorého sa môže uskutočňovať uvedené rigorózne konanie..."

🍂Čo sú to tie predmety širšieho základu?
🍂Otázky / okruhy budú len z mojej témy ?
🍂Alebo nám budú dané niekoľko týždňov pred skúškou nejaké všeobecné otázky?
🍂Dajú sa niekde vyhľadať / stiahnuť?
Som registrovaná napr. na zborovni ale nič také som tam nenašla.

Niekoľko tém sa mi pozdáva. Na písanie práce a výskum sa veľmi teším. 🙂
Len tie otázky ma troška brzdia či ísť do toho alebo nie.

Nie je problém si naštudovať nejakú literatúru, oprášiť didaktiku a pod. Ale keď si predstavím, že dostanem nejakých 20 okruhov kvôli ktorým budem musieť cestovať po knižniciach, zháňať literatúru a následne vypracovávať.... neviem, či do toho ísť. Predsa len už nie som vysokoškoláčka a povinnosti je viac ako dosť.
Mgr. som ukončila pred 8 rokmi na Prešovskej univerzite. Študovala som naraz na 2 fakultách a nebol to problém (slobodna, bez práce, bez deti). 😀

Za všetky odpovede vopred ďakujem.❤

hailey1
5. jan 2021

@gloglo77 prepac, fakt nic proti tebe, nie som rypava... len prve co mi napadlo bolo, ze ides robit doktorat a nerozumies obycajnej smernici?
Samozrejme, ze skusaju vsetko, co bolo na predchadzajucom studiu - ved predsa robis DOKTORAT 😂 ten na kvalitnych katedrach nedavaju zadara

laurika26
5. jan 2021

@gloglo77 radšej si to zistí priamo na študijnom. Smerniciam rozumejú hlavne tí, čo ich vydávajú. A ešte lepšie je ak podľa témy, sa skontaktuješ so školiteľom, on ti dá podrobnejšie info.
@hailey1 nie si rýpava a rýpeš... každá škola má svoje špecifiká, a ktoré sú to tie kvalitné katedry, ktoré nedávajú zadarmo tituly?

hailey1
5. jan 2021

@laurika26 nemenujem konkretne katedry, nejdem tu delit skoly na lepsie a horsie, iba hovorim, ze ak chce byt niekto doktor, tak je samozrejme, ze musi studovat literaturu. Nefunguje to na principe maturity - “stiahnut si otazky”. Neviem ako ostatni, ale pre mna vzdelanie znamena studovat pre poznatky, nie pre titul 😉

laurika26
5. jan 2021

@hailey1 žiaľ už keď zrušili zdravotné sestry a donútili zdravotných asistentov ísť na VŠ a získať aspoň Bc. titul, tak vtedy sa vzdelávanie úplne potopilo a všetky "sestry" študovali pre titul nie pre poznatky, lebo nič nové sa na Bc. VŠ nenaučili 😉

felicitab
5. jan 2021

@gloglo77 Najskôr na začiatok, rigorózne konanie nie je doktorát. Doktorát, a teda doktorandské štúdium je vysokoškolské štúdium 3. stupňa a udeľuje sa titul PhD.. Rigorózne konanie (ľudovo nazývané "malý doktorát") je 2. stupňom vysokoškolského štúdia a titul závisí od študijného odboru (RNDr. pre prírodné vedy, PaeaDr. pre pedagogické atď.). Kým doktorandské štúdium trvá zhruba 4 roky, rigorózne konanie spravidla trvá 2-3 semestre. Rozdiel je teda v kvalifikácii a aj v platových tabuľkách.
Pred podaním prihlášky odporúčam preštudovať najskôr podmienky prijatia na rigorózne konanie a priebeh prijímacieho konania, nie zbytočne študovať ako prebieha rigorózna skúška. Na to bude čas počas samotného štúdia. Všetky informácie poskytuje priebežne príslušné študijné oddelenie.
Čo sa týka vypracovania okruhov a hľadania literatúry, veď s literatúrou je nevyhnutné pracovať už pri písaní záverečnej práce (určite jej bude viac ako pri diplomovke či bakalárke), takže okruhy na rigoróznu skúšku sa dajú vypracovať súbežne.

gloglo77
autor
6. jan 2021

@hailey1 Áno, hlásim sa na rigorozne konanie LEN kvoli TITULU a následnému použitiu práce v druhej ATESTAČKE - portfoliu zamestnanca (vyšší plat). 👍

Tvrdenie, že vzdelanie - "spravenie si titulu za 700€" pre teba znamena študovat pre poznatky mi pride trosicka odveci. Ak si chcem nieco precitat/naštudovať/ v niečom sa zlepšiť atd., tak si to precitam, nastudujem, zlepšujem sa, požičiavam si knihy,chodim na webinare, do knižnice, venujem sa samoštúdiu........ ALE NEPLATIM VŠ 700€. 😉

Tým nechcem povedať, že neštudujem a nevzdelavam sa 🙂
Len pre zaujimavost odporucam knihy aj webinar LINY UCITEL - počas sviatkov som ich zhltla všetky tri. 👍

Takže áno - rigorozka len kvoli titulu a atestačke (platu).

gloglo77
autor
6. jan 2021

@felicitab

Áno, podmienky mám preštudované a spĺňam ich. 👍

Áno, PhDr. / PaedDr. je malý doktorát, nad veľkým som ani nikdy neuvažovala. 👍

Chcela som vedieť všetky podrobnosti, takže som si naštudovala aj to, ako prebieha rigorózna skuška, pretože rig. konanie je v podstate len o samoštúdiu a o tom NAPISAT PRACU - OBHAJIT PRACU - ZODPOVEDAT NA OTAZKU / OTAZKY - K TEME PRACE / MIMO TEMU. 👍

Áno, samozrejme že pri písaní práce treba pracovat s literatúrou (pisala som 2 magisterske prace) a dost sa na to teším. 👍 ale neviem či budem mat viac zdrojov (ako píšeš)... v magisterskej som mala 42 kníh 😎 ale to som bola slobodna a bezdetna takže bolo času habadej....

A ak su niekde vypracovane okruhy (teda ak su všeobecne pre všetkých), tak by som asi bola blba, kebyže si ich nestiahnem a nezaoberam sa ich zbytočnym opatovným vypracovanim, či? 👍

Tak este raz dakujem za cenne rady. Ak sa najde nejaka baba, ktora sa tiez chysta na rigorozku, rada pokecam. 👧

adriana281189
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
majkafr
8. mar 2023

Prosím Vás, nemá niekto vypracované okruhy otázok na rig. skúšku. Rada si ich odkúpim. Ďakujem veľmi pekne.

susy87
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
susy87
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
janulka59
8. aug 2023

@majkafr dobrý deň ja by som tiež odkúpila otázky na rigoróznu skúšku ? Zohnali ste ich ?