Pedagogická nadstavba

ajam17
3. máj 2023

Zdravím dievčatá. Je tu niekto taký, kto si robil nadstavbu na strednej škole učiteľstvo pre materské školy a vychovávateľstvo aj napriek tomu že ste mali ukončenú napr. Hotelovku, gymnázium, obchodnú atď? Po skončení školy, našli ste si prácu v škôlke alebo podobne? Oplatí sa to ísť študovať či ani nie? Pri malom dieťati sa mi zdá byť jednoduchšia nadstavba 2 roky ako výška 4 roky. Tak váham či poslať prihlášku alebo nie, či sa s nadstavbou vôbec niekde uplatním , možno aspoň ako pedagogický asistent.

laurikagab
3. máj 2023

@ajam17 znama studovala po OA, momentalne robi vychovavatelku +asistentku v specialnej skole

luccija
3. máj 2023

@ajam17 záleží v akom kraji a koľko máte voľných ponúk.Mozes byť učiteľka v MŠ, vychovavatelka v druzine, alebo asistentka.Papier budeš mať vždy a vedomosti nevieš kedy to využijes
Ja som si ju robila v 40 tke, ale bola som stále chorá od deti tak tam nepracujem.Spravila by som si ju na tvojom mieste

ajam17
autor
3. máj 2023

@laurikagab
@luccija super ďakujem vám za odpovede, lebo nebola som si istá, či len s nadstavbou vôbec niekoho zamestnajú, či sa to oplatí študovať. Ja byvam pri menšom meste v okolí je plno škôlok, tak podľa mňa v nejakej dedinskej škôlke sa možno raz zanestanam, alebo všade teraz zháňajú asistentov tak možno aj tam 🤷🏼‍♀️

maribell
3. máj 2023

@ajam17 nie som si istá, v akom je to momentálne štádiu, ale niečo som zachytila v správach, že v materskej škole budú môcť pracovať iba s VŠ. Jediné výnimky, ktoré nebudú potrebovať VŠ sú učiteľky, ktoré už budú mať 10 ročnú prax. Myslím, že to zaznelo ako návrh, ale neviem v akom je to štádiu.
Tak aj toto by bolo vhodné zvážiť. Či nakoniec nestratíš zbytočné 2 roky na SŠ. Teraz sa skracovalo externé štúdium na 3 roky. Takže to máš len 1 rok naviac.

aaadkaaa
3. máj 2023

@maribell prerokovali to a zmenili to tak, ze v kazdej ms musi byt aspon 1 zamestnanec s bc, ostatnym staci stredna skola....
@ajam17 platovo sa ti samozrejme viac oplati vysoka skola, no zamestnas sa v pohode aj so strednou, niekde to dokonca uprednostnuju, lebo su to lacnejsie pracovne sily

luccija
3. máj 2023

@aaadkaaa ano, zmenili veď kto by robil?🙂

ajam17
autor
3. máj 2023

@maribell nadstavbu som chcela hlavne preto, lebo je to ľahšie aj na učenie atď. Nemusím písať bakalarku a milión vecí okolo toho, a už keď som zmaturovala raz , zvládnem to snáď aj druhý krát 😃 no uvidím, ešte ako sa rozhodnem s tými školami. Ale ďakujem za odpoveď

maribell
3. máj 2023

@aaadkaaa ďakujem za info, to mi len tak teraz napadlo pri tomto príspevku. Tak dobre vedieť, ako to pokračovalo 😊. Aj keď, človek nikdy nevie ako sa to ešte môže zmeniť 😅.

sajmonka_1216
3. máj 2023

@ajam17 výšku by si už nestudovala 4 roky, ale len 3.. tak skús porozmýšľať, či radsej zamakáš 3 roky a máš titul a vyšší plat, alebo za 2 roky nadstavbu, kde plat nie je naozaj nič moc ak nechceš žiť od výplaty k výplate..
okrem toho tie veci nie sú až tak diametrálne rozlične.. učíme sa to iste a často robíme tie iste veci.. prípravy, teória je tá istá.. kolegyňa ma len 2 roky nadstavbu, takze to viem porovnat, lebo som jej často pomáhala

aaadkaaa
3. máj 2023

@luccija ved prave😀

aaadkaaa
3. máj 2023

@maribell tiez pravda😀 ale myslim, ze toto im neprejde, ako sa hore pise, kto by to potom robil..😂

sajmonka_1216
3. máj 2023

@aaadkaaa inak ked tak nad tým rozmýšľam, tak čo to má spoločné, že napr. ja som Bc. a kolegyňa v triede na druhej strane školy nie? Veď ona si robí svoju prácu a ja svoju.. že bude stačiť aby bola jedna.. ale tak už ako povedia, tak bude.. :D
zas na druhej strane, každý chce zarobiť čo najviac.. :D napr. v našej MŠ sme 40 učiteliek a asi len 5 z nich nemajú VŠ..to sú ale tie 55+, ktorým sa to už ani neoplatí... ostatné si ale robia školu, atestácie, vzdelávanie a všetko možné.. preto som aj autorke odporučila zamakať, aj ked sa bojí ťažkého učenia.. je rozdiel robiť tú istú robotu za 600€ a za 1000€

aaadkaaa
3. máj 2023

@sajmonka_1216 neviem, ale ja v rezorte skolstva uz davno logiku nehladam, je to zbytocne😀 samozrejme, ze je to vyhodnejsie mat vysoku co sa platu tyka 🙂 je to veru pekny platovy rozdiel

meri_12_
15. máj 2023

@sajmonka_1216
Ahoj, chcem sa opýtať, či mi náhodou nebudeš vedieť poradiť... ak už mám vyštudovanú VŠ (učiteľtvo pre 2.stupeň ZŠ/SŠ) a urobím si pomaturitné štúdium MŠ/ vychovávavateľstvo a povedzme zamestnám sa v MŠ ako učiteľka. Potom v akej platovej triede budem? Ďakujem 😉

sajmonka_1216
16. máj 2023

@meri_12_ vieš čo, tým si nie som celkom istá.. možno ti tu niekto poradí lepšie, nechcem ti povedať hlúposť :/

meri_12_
16. máj 2023

@sajmonka_1216 ok, ďakujem 😉

janper222
27. sep 2023

Neštudovala ste niektorá na Paneuropskej strednej pedagogickej škole?