PaedDr. alebo RNDr.

emm_i
10. jan 2022

Prosím, je tu niekto, kto si robil malý doktorát? 🙂 Chcem sa len opýtať na 1 vec, pretože nikde som nezachytila túto informáciu - je možné si ho robiť hneď po ukončení magisterského stupňa štúdia, t. j. v nasledujúcom akademickom roku alebo je tam nejaká podmienka, že napr. až po 1 roku praxe? 🙂 Ďakujem 🍀

nnnuuunnn
10. jan 2022

Dá sa hneď.

emm_i
autor
10. jan 2022

@nnnuuunnn ďakujem veľmi pekne za odpoveď 🙂

lienka.7
10. jan 2022

@emm_i ako sú stanovené podmienky. Môže si VS urcit prax 1 rok napr. Treba si naštudovať príslušnú smernicu k rigoróznemu konaniu. Mali by ju mat zverejnené na webe.

emm_i
autor
10. jan 2022

@lienka.7 Práveže som to preštudovala a na danej škole (UPJŠ), kde by som chcela rigorózne konanie vykonať, táto informácie nie je. Našla som iba informácie, že rigoróznu prácu je potrebné odovzdať do 24 od začiatku konania (t. j. od vyplatenia poplatku).

misana84
10. jan 2022

Dobrý večer, smiem sa opýtať načo potrebujete maly doktorát? V akom obore? Lebo v učiteľstvo je vám na nič

emm_i
autor
10. jan 2022

@misana84 Áno, v učiteľskom smere, resp. jazyky. Prečo si myslíte, že je na nič? (Pýtam sa len so záujmom 🙂 ) Nechcem si ho robiť iba kvôli titulu, baví ma ďalej napredovať a robiť aj výskumnú činnosť, pretože časom zvažujem aj veľký doktorát. 🙂

misana84
10. jan 2022

@emm_i tak to choďte rovno na veľký… v rámci minimovky si môžte spraviť aj “ maly”… lebo zaplatíte a nič z toho nemate… myslím platovo, v školstve je iný kariérny systém a toto už neuznávajú… radšej choďte rovno na Phd.

emm_i
autor
10. jan 2022

@misana84 áno viem, že to v školstve neuznávajú, ale mala som o to záujem dlhodobo a keby som časom chcela učiť na vysokej škole, myslím, že by to bolo plus. Každopádne veľmi pekne ďakujem za radu 🙂 😊😊

misana84
10. jan 2022

@emm_i ak chcete ucit na VS je vám opäť nanič 😀… musíte mat Phd. Ak môžem poradiť rovno choďte za svojim školiteľov a sa opýtajte na možnosti doktorandského studia

domini404
11. jan 2022

Ak ale chceš študovať preto, lebo ťa to baví, choď rovno na PhD. a popri ňom si urob malý doktorát. Oplatí sa ti to takto viac. Poznám pár ľudí, čo takto študuje a pochvaľujú si viac tento postup.

saimaa
12. jan 2022

@emm_i ja som zatial v praxi (najma ako ucitel , ale aj inde) zatial nenasla relevantny dovod, naco mat maly doktorat...a uz toboz nie, ak chce niekto ucit na VŠ. Tam uz potrebujete doktorat velky.... Neviem ako to je aktualne, pred par rokmi to bolo tak, ze denní doktorandi dostavali mesacne stipendium, co bol v podstate vo vyske ucit.platu, aj ked teda boli pre stat ako studenti - takze ist na doktorat sa oplatilo z tohto hladiska, nie s to len dalsie roky bez mzdy...a popri doktorandskom studiu si mnohi robia male doktoraty ... ono ten maly doktorat znie fajn, predsa uz je to titul dr., ale vo vedeckej obci vela neznamena... Ale ked mat na to teraz cas a chut a oplati sa to financne (u nas to dost stoji teraz), urobila by som si ho aj hned, neskor do toho nieco mozno pride a budes lutovat, zivot je taky...

palicka
12. jan 2022

@misana84 no nie je to tak celkom pravda. Od 1.1.2022 platí novela zákona o pedagogických zamestnancoch a rigorózne konanie sa berie ako náhrada 1.atestácie

misana84
12. jan 2022

@palicka vážne? Super, to som nevedela a čudujem sa lebo som mala pocit, že to portfólio je komplikácia…

saimaa
12. jan 2022

@palicka presne nad tymto uvazujem a prave to hladam, ci to uz preslo,takze preslo, super.. .... v skolstve ale nikdy nevies, kedy to zas zmenia :D ale spätne to uznavat asi nebudu, co.....

emm_i
autor
12. jan 2022

Ahojte 🙂 Ja v tom zmysel vidím sama pre seba, že sa posuniem ďalej a že prácu učiteľa premostím aj vo vo vedeckej sfére. Zvažujem aj PhD., ale pravdepodobne až neskôr, kedže som chcela ísť najprv na 1-2 roky do praxe, aby som nebola iba teoretik. Neviem, prečo malý doktorát ľudia vnímajú ako zbytočný, ja v tom vidím ďalšie smerovanie a a nevypadnúť z cyklu písania vedeckých prác.

misana84
12. jan 2022

@emm_i tak ale potom neviem či bude šanca aby si sa dostala na Phd. Je lepšie keď ešte o tebe vedia… neskôr to bude ťažšie

domini404
12. jan 2022

Študuješ ešte Mgr? Neviem na akej škole si, ale napr. v TT bola veľká bitka o to, kto da dostane na PhD. Denné, pretože na katedry brali len 1 človeka. A učíš aj na PhD., síce vysokoškolákov, ale učíš. V praxi sú najťažšie práve prvé dva roky, kým si vytvoríš na všetky hodiny/predmety/témy podklady, pripavy, pomôcky. Úprimne, v praxi ti nič neutečie. Len neustále sa meniaca legislatíva a nízky plat 😀 Ak ti bude PhD. málo, dorob si ďalší predmet k svojej aprobacii, aby si bola pre školu o to žiadanejšia. Ak máš slabú kombináciu na hodiny, napr. chem-fyz, dorob si silný predmet, napr. Matika. Alebo ak máš dobrú kombináciu ako Sj-Aj, dorob si informatiku.

misana84
12. jan 2022

@domini404 no fyz- mat je teraz topka… aspoň u nás je ich malo…ale súhlasím na Phd. je ťažko sa dostať… tam musí mat dobrého školiteľa, ktorý bude mat o ňu záujem.. nechať ju na škole…

misana84
12. jan 2022

@emm_i veď spravte ako chcete… je to vaša voľba… a vidím, že v tom máte jasno tak nerozumiem načo táto diskusia 😀

emm_i
autor
12. jan 2022

@misana84 Lenže ja som sa pýtala na toto: je možné si ho robiť hneď po ukončení magisterského stupňa štúdia, t. j. v nasledujúcom akademickom roku alebo je tam nejaká podmienka, že napr. až po 1 roku praxe? 🙂 Ďakujem 🍀

Nepýtala som sa na to, ČI si mám urobiť PaedDr. 🙂 V tom mám jasno.

saimaa
12. jan 2022

@emm_aha , tak v tom pripade ano, da sa, poznam viac takych ludi ...
PS: ano, maly doktorat nie je zbytocny, dokonca vacsina ludi ho naozaj vnima ako vyssie vzdelanie oproti Mgr., a samozrejme je to posun, praca na sebe...ale vo vedeckej casti a na VŠ to nezavázi...

misana84
13. jan 2022

@emm_i pozor mate chaos v tituloch RNDr. je titul rigoroznej skusky/ prirodovedne predmety...PaedDr. je titul rigoroznej skusky/ pedagogicke odbory...ale po novom RNDr. už davaju len doktorantom...ciže vy by ste dostali PaedDr. a potom je PhD. a to je doktorantske studiu ....

misana84
13. jan 2022

@saimaa ci Mgr. ci RNDr. stale je to vysokoskolske vzdelanie druheho stupna...ciže na rovnakej urovni...len RNDr. si zaplati, napise pracu, spravi jednu skusku a ma...aby to malo vedecku hodnotu a dosiahla treti stupen musi mat PhD. Ale suhlasim s Vami, ludia co do toho nevidia to považuju za nieco viac...napr. mne sa to neoplatilo robit lebo po vykonani druhej atestacky a 60 kreditov som mala vyssi plat ako clovek na VS s PhD.

misana84
13. jan 2022

@emm_i tak chodte sa opytat na studijne oddelenie ake su podmienky...oni Vam tam isto budu vediet odpovedat

emm_i
autor
13. jan 2022

@misana84 Nemám chaos v tituloch, o oboch tituloch viem, čo znamenajú a k čomu si pripisované. Do diskusie som uviedla oba (názov diskusie), aby som sa dozvedela, akým spôsobom funguje to, že záujemca, ktorý chce vykonať rigoróznu skúšku - či sa na ňu môže prihlásiť de facto PO ukončení Mgr./Ing. štúdia aj hneď.
Nerozumiem, z akého dôvodu to tu skĺzlo do úplne iných rozmeroch a vyplynulo, že nerozumiem, čo znamenajú jednotlivé tituly a že sama neviem, či ich mám absolvovať.

emm_i
autor
13. jan 2022

@misana84 ďakujem reagujem aj na to, že som si vedomá, že ak človek má záujem vyučovať na vysokej škole, potrebujem mať titul PhD.
Lenže predmetom môjho záujmu aj naďalej bolo dozvedieť sa od tých, ktorí si malý doktorát urobili, či náhodou nevedia (kedže v smerniciach som sa to nedočítala), či je možné to absolvovať ihneď (ako uvádzam aj vyššie) - a už je len na mojom zvážení, či pre mňa malý doktorát je potrebný alebo nie. Na to som sa ani nepýtala. Tak prosím, čítať s porozumením cieľ diskusie (moju otázku).

lienka.7
13. jan 2022

@misana84 ale po novom RNDr. už davaju len doktorantom... to vobec nie je pravda. Odkial to mate???

saimaa
18. jan 2022

@misana84 ano, viem, ja som robila aj to aj to, ...len pisem, ze ako ten rozdiel mgr. vs Paeddr. vnimaju obcas ludia...

@emm_i tak drzim palce, sla by som hned 🙂

januska41
7. máj 2022

@palicka je aj nejaká náhrada 2. atestácie?

misana84
8. máj 2022

@januska41 uz nie