Odbor praktická sestra - večerná forma štúdia

21. dec 2021

Chcela by som sa opýtať žienok z odboru alebo kto sa vyznáte, mám v pláne si popri rodičovskej dovolenke vyštudovať odbor Praktická sestra na strednej zdravotnej škole večernou formou.
V prípade že sa po dokončení tejto školy zamestnám, aké budem mať kompetencie? Je to "lepšia" robota ako sanitár ? A je možné sa s touto školou zamestnať aj v nejakej ambulancii alebo na to je potrebná aj VŠ ? Kvôli malým deťom by som mohla pracovať len ranné, je to vôbec možné ?

vevapeto
21. dec 2021

Podľa mna dobrá voľba ak si plánuješ po štúdiu urobiť aj VŠ. Pre ambulantnú sféru dobrý výber, keďže si pre lekára lacnejšia verzia sestry s VŠ. Kompetencie máš vyššie ako sanitár , robota tá istá a ešte niečo aj navyše ( aplikácia i.m., s.c. injekcii) .Inak veľakrát za sanitara robotu musia urobiť aj sestry Mgr.😉a v ambulantnej sfére niekedy sestrička robí aj upratovačku ( nie všade). Ja by som si na tvojom mieste urobila aj VŠ ( ošetrovateľstvo), potom máš väčšie možnosti.

luccija
21. dec 2021

Ako píše v ambulancii u lekára skôr vezmú bez VŠ kvôli platu, ale v nemocnici čo mám kamarátku majú VS, ale rozdiel v plate smiešny

vevapeto
21. dec 2021

@luccija práveže u nás si dorábajú VS koli platu. Lebo aj tak robia všetko čo sestry s VS a rozdiel v plate smiešny až tak nie je.

autor
21. dec 2021

Aha myslela som že tie "najhoršie" roboty ako prebaľovanie pacientov a pod. majú nastarosti sanitári, ale chápem, že keď je nedostatok personálu tak pomáha kto môže.

Ja by som hľadala najskôr prácu v ambulancii kvôli pracovnej dobe, keďže malé deti,plat rátam, že by bol nižší ako v nemocnici na smeny. Tak po skončení tejto SŠ by som už mala "kompetencie" do ambulancie ? Len do ambulancie je sa asi aj ťažké dostať, lekári majú väčšinou jednu sestru roky

jaja8_9
21. dec 2021

Nechcem ti brať ilúzie ale je to skôr bližšie k sanitarovi ako k sestre, odborné výkony sem tam nejaké ale nič moc.... odporúčam spraviť si sestru VŠ ak chces robot odborné výkony a pracovať v ambulancii na ranné zmeny. Praktické sestry tam lekári veľmi nechcú. .mám to vystudovane ale poviem ti bez VŠ je to onicom

vevapeto
21. dec 2021

Veru pozri na profesii, máš tam kopec ponúk práce. Od obvodných po zubárov. Časy, kedy sa bolo ťažké dostať na dobrú ambulanciu alebo na lepšie miesta sa už skončili, sestier je nedostatok všade.

autor
21. dec 2021

@vevapeto
@jaja8_9 ďakujem pomohli ste mi, tak teda skôr s VŠ sú lepšie možnosti ... trošku mi to ilúzie zobralo, lebo už mám svoj vek a hlavne po skončení RD sa potrebujem čím skôr zamestnať tak teraz neviem či do toho ísť ... ja už jednu VŠ mám odbor psychológia ale chcem zmeniť zameranie keďže som sa neuplatnila, hľadám niečo praktické a pomáhajúce profesie sú mi blízke. Trochu som dúfala, že bude stačiť tá SŠ

domkad
21. dec 2021

Ak chceš ísť do ambulancie tak skôr skús dentálnu sestru. Tam by to podľa mňa mohlo byť troska v tvojich predstavách. Inak tu neodporúčam ísť týmto smerom lebo to nie je bohviečo pracuješ ako sanitár ale hlavu musíš mat ako doktor pri tejto forme štúdia. Ja doteraz ľutujem ze som sa dala na tu školu mala som ísť radšej za tu kaderníčku...

vevapeto
21. dec 2021

@domkad veď práve to nie je štúdium pre každého a ta práca už tobôž nie.

autor
21. dec 2021

@domkad dentálnu sestru je možné študovat len dennou formou, to uz je pre mna nerealne ... inak by to bola pekna robota ... ja zas lutujem, ze som nesla tymto smerom hned, teraz uz neviem ci sa na to dat, je to dlha cesta

vevapeto
21. dec 2021

Veď tu VŠ si mozes dorobiť hocikedy popri zamestnaní praktickej sestry. Neviem čo to znamená “svoj vek”, poznám holky čo si dorábali po 40-ke školu. Ja školu mám dávno za sebou a aj špecializáciu, momentalne rozmýšľam , že sa dám aktívne na nemčinu, lebo ešte 30 rokov v tomto našom zdravotníckom marazme robiť odmietam.

janka95
21. dec 2021

Ahoj ja pracujem ako praktická sestra už 7 mesiacov po škole. A mňa to baví. Robím.skoro všetko čo normálna sestra . Pomaham s čím sa dá až na pár kompetencií co robiť nemôžeš ale aspoň sa to popri nich naučíš. Ale robím 12ky, a VŠ teraz od septembra popri aby som mohla byť samostatná sestra 🙂 ale mám spolužiačky co robia aj 8cky na ambulancii 🙂

jaja8_9
21. dec 2021

@domkad ako by si mi z duše hovorila, moje slová presne....

janka95
21. dec 2021

A vek nerieš. Ja mám kamarátku 46 ročnú. Čo so mnou študovala. Sne v jednej nemocnici aj keď na inom oddelení, aj na vš sme sa dali spolu. Tesne po bakalarovi bude mať 50ku. Radšej neskôr ako nikdy. Že by si nelutovala že si to v živote neskusila

lucila83
22. dec 2021

Mám vyštudovanú túto školu a nechcem byť tá zlá a brať ti ilúzie, ale do ambulancie veľmi praktické sestry nechcú. Doktori preferujú,, ozajstné,, sestry s VŠ. Skôr po škole nájdeš prácu niekde v nemocnici alebo DSS, ale na 12ky.

vevapeto
22. dec 2021

@lucila83 ono veľmi zalezi na akú ambulanciu chce ísť . Ak na odbornú, kde bude nutnosť dorobenie si aj certifikátu resp.špecializácie, tak určite treba VS. Inak mám kolegynky, ktoré robia u obvodných ( ráno odobrať krv, nejaké injekcie, inak cez fén objednávajú pac., predpis liekov,…)a zdr.asistent im stačí v pohode.

autor
22. dec 2021

Áno najskôr sa vidím ako sestra v ambulancii, to by mi vyhovovalo momentálne najviac. Aj keď je asi pomerne o šťastí sa na také miesto dostať, že natrafiť na lekára, ktorý hľadá sestru a stačila by mu so vzdelaním zdr. asistenta. Skôr chýba personál v nemocniciach alebo domovoch soc. sluzieb, len tam tie 12

lucila83
22. dec 2021

@vevapeto - áno, to máš pravdu, že asi jedine u obvodných lekárov je to skôr možné nájsť si ambulanciu 🙂