Neviem sa pri učení sústrediť

14. jún 2024

Potrebujem sa väčšinu dňa učiť nasledujúce obdobie, ale ide mi to strašne pomaly, lebo sa neviem sústrediť, naučím sa stranu a už mám iné myšlienky :/
Nejaké rady a tipy?

cookie29
14. jún 2024

Rozdelit si ucenie na dlhsie obdobie. Vylucit vsetko co Ta rozptyluje. Nachystat si nejake odmeny, ked zvladnes to co mas

mauduska
14. jún 2024

Odporúčam režim pomodoro: 25 minút sa učíš, 5 minút oddychuješ. To zopakuješ napr. 4x, teda sa spolu učíš 2 hodiny a potom si dáš väčšiu pauzu, napr. 20 minút. A potom znova 25-5. 25 minút sa sústrediť dokážeš a prejde ti to fakt rýchlo. Päť minút je dosť na to, aby si vstala od stola, šla na wc, nabrala si vodu, trochu sa ponaťahovala, možno umyla 2 taniere alebo dala prať, jednoducho sa pohýbala a nechala hlavu si trochu oddýchnuť. Navyše je tento režim v súlade s tzv. mozgovo-kompatibilným učením.
Mne toto zachránilo mnoho skúšok na VŠ. Jediné čo ľutujem je to, že som sa o tom nedopočula skôr 🙂

Čo mne ešte funguje je upratať si pred učením stôl, mobil si dať nahlas (keby niekto volal), ale dať ho úplne inam, ja dávam svoj do chodby a učím sa v kuchyni. Nachystám si len to čo potrebujem na učenie na daných 25 minút a pohár vody, žiadne jedlo. Ak mám pri učení jedlo, viac jem ako rozmýšľam..

Ak máš ored sebou skúšku s konkrétnymi okruhmi, odporúčam ti ešte si farebne označiť prioritu toho, čo si potrebuješ prejsť, ja používam farby semafóru - červené si musím nutne nutne prejsť, oranžové by som si mala prejsť a zelené si prejdem, ak mi ostane čas. Takto sa ti nestane, že ti na ťažkú tému ostane málo času.

Držím palce 🙂

lindous
14. jún 2024

Na každého funguje niečo iné a tiež záleží od charakteru učiva, či máš skôr veľa textu, ktorý si treba zapamätať alebo potrebuješ pochopiť nejaké základné princípy a vzorce a tie aplikovať na príkladoch atď... ja si napríklad nevydržím učivo len tak v hlave potichu čítať, to hneď stratím pozornosť, potrebujem veľa veľa veľa prepisovať, vyfarbovať, robiť výcucy výcucov, hovoriť si nahlas, ideálne sa učiť s niekým a navzájom si to vysvetľovať, ale aj keď nie je s kým, zahrať sa, že niekomu to vysvetľujem... a napríklad ma ubíja, keď je okolo mňa úplný kľud, ticho, potrebujem hudbu alebo nejaký ruch v pozadí, rada som sa učila v kaviarňach napr., ale niekomu inému to zase vyslovene vadí.., treba skúsiť možno viac spôsobov 🙂