Názory a skúsenosti na Jesseniovu univerzitu v Martine verzus Čechy

sandri2009
22. júl 2024

Prosím vás, potrebovala by som poradiť, či radšej ísť na školu do Martina alebo do Čiech. Veľmi veľa ľudí vraví, že školy v Čechách sú lepšie ako na Slovensku. Ale myslím si, že tiež nie všetky školy na Slovensku môžeme hodiť do jedného vreca. Tak bola by som veľmi rada, keby mi dáte nejaké názory na Jesseniovu univerzitu v Martine. Či sa vám tam páčilo a bolo by fajn, keby ste mi vedeli povedať nejaké rozdiely medzi slovenskými a českými školami. Že či sú tam naozaj nejaké rozdiely. Vopred vám ďakujem za všetky odpovede.

ivka225
22. júl 2024

Dosť pochybujem, že je tu niekto, kto absolvoval obidve školy, aby sa mohol kvalifikovane vyjadriť k ich rozdielu ... A mimochodom, v Martine žiadna Jesseniova univerzita nie je.

sandri2009
autor
22. júl 2024

@ivka225 Nemyslela som to tak, že absolvoval obe školy, ale určite niekto niekoho pozná, kto študoval napr. v Čechách a vie to s tou osobou porovnať.

janka_266
22. júl 2024

@sandri2009 poznám ľudí, čo študovali v Čechách, ledva prechádzali ročníky a skončili v mini nemocnici, skoro na dedine. A tiež poznám ľudí, čo študovali v Martine a sú vo Švajčiarsku uznávaní lekári. Myslím, že lekárske fakulty na Slovensku sú jedna z mala škôl, kde ich výberom nič nepokazíte. Všetko to aj tak záleží od študenta. V oboch prípadoch hovoríme o ročníkoch 90-93.

haley7897
22. júl 2024

@ivka225 akože zrušili fakultu medicíny v Martine...?

janka_266
22. júl 2024

@haley7897 nie, len sa trochu inak vola, tak bola pani premotivovana 😃

haley7897
22. júl 2024

@janka_266 asi tak. Keď niekto povie Jesseniova v Martine, je každému zainteresovanemu jasné o co ide. 🙄

sandri2009
autor
22. júl 2024

@janka_266 Myslím si, že fakulta a univerzita je jedno a to isté a každý aj tak pochopil, o čo ide, tak neviem, čo riešite 😀.

janka_266
22. júl 2024

@sandri2009 neviem prečo to vysvetľujete mne, ale ok

ivka225
22. júl 2024

@sandri2009 Fakulta a univerzita nie je to isté.

sisa_s
22. júl 2024

Isla by som do CR urcite...fakulty maju kvalitnejsie studium a ja by som sa bala na mieste dnesnych studentov, ze vlada vymysli kvoli nedostatku lekarov nejaku blbost ako "nutnost odpracovat 10r na slovensku,...atd"...

monsterablue
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
alickapusinka
22. júl 2024

@ivka225 co splietaš normálne jE škola v Martine.Jesseniova fakulta

ivka225
22. júl 2024

@alickapusinka Áno, je tam Jeseniova (s jedným s) lekárska fakulta Univerzity Komenského. Jeseniova (ani Jesseniova) univerzita tam nie je.

qrstxyz
22. júl 2024

Je super, že autorka sa na niečo opýta a namiesto normálnych odpovedí sa tu rozprúdi diskusia, či sa to volá Jesseniova fakulta alebo univerzita 🤦
@sandri2009 závisí asi ako kde. Je málo takých, čo študovali na viacerých fakultách. V Česku majú vo všeobecnosti lekárske fakulty dobré meno, ale fakulta v Martine je tiež považovaná za najlepšiu na Slovensku. Výhodou je, že tam študuje menej študentov ako v Bratislave, čiže prístup od pedagógov tam je určite individualnejší. Prijímačky sa robia z biológie a chémie, kedysi boli testové otázky robené na fakulte, teraz sa však používajú scio testy vrátane všeobecných študijných predpokladov (tam je matematicko-logická a verbálna časť). V Česku je zas na prijímačkách fyzika. Najlepšie ale urobíš, ak sa popýtaš ľudí, čo študujú presne na tých fakultách, kde chceš Ty ísť. Ak nikoho takého osobne nepoznáš, skús cez FB skupiny, väčšinou každá lekárska fakulta zvykne mať vlastnú skupinu. Držím palce pri výbere 🙂

sandri2009
autor
22. júl 2024

@ivka225 Áno, je s 2 "s".

sandri2009
autor
22. júl 2024

@qrstxyz Ďakujem veľmi pekne 😊

merlinja
22. júl 2024

Sesternicu prijali na obe - do MT aj do Brna. Išla do Čiech. O ročník vyššie mala sestru, tak asi preto. Už 2 roky pracuje.

ivka225
22. júl 2024

@sandri2009 Máte pravdu, sú tam dve s.

aimee77
22. júl 2024

@sandri2009 Mam Martin, rocnik 2002.Specializacia v 2 odboroch.V rocniku nas skoncilo zo 100 sotva 80.Ja som okrem fyziologie urobila vsetky skusky na 1x, priemer max.1.2.Cechy ponukaju urcite vyspelejsiu medicinu a modernejsie metody vyucby.Ale kto je sikovny, nestrati sa.

babulkomale
23. júl 2024

@ivka225 na to, že nič nevieš, máš sebavedomia na rozdávanie. Neuveriteľné. Dúfam že nerobíš žiadnu dôležitú prácu s ľuďmi.