Mohla by ísť kamarátka študovať medicínu?

beck_y6245
13. sep 2024

Ahojte baby, chcela by som sa po pýtať niečo dôležité pre moju osobu. Neviem jej poradiť keďže som sa s týmto nestretla. Kamoska by chcela na ďalej študovať praktickú sestru- ale je v tom malý háčik ona kedysi chodila na špeciálnu základnú školu, a potom prešla na strednú kde ma len trojročnú bez maturity. Mohla by ísť študovať na medicínu ? Ja mám na to taký názor že by asi mohla ale nie som si istá keďže ma špeciálnu. Chcela by som váš názor.

sisa_s
13. sep 2024

Tak chce ist za prakticku sestru ci na medicinu?

beck_y6245
autor
13. sep 2024

@sisa_s za praktickú ale popýtam sa jej ešte. Len som sa chcela opýtať lebo neviem fakt či sa takto môže

barbie2023
13. sep 2024

Určite nie.

beck_y6245
autor
13. sep 2024

@barbie2023 rozumiem. A keby si do robila ja neviem externé maturitu ani tak by nemohla?

rebi789
13. sep 2024

@beck_y6245 musí mať maturitu

deti95060810
14. sep 2024

na medicínu sa nedostanú neraz ani dobrý študenti z gymn., nieto absolventka špec. školy.
môže skúsiť praktickú sestru na zdravot., tam sa dá aj externe. popr. niektoré zdr. školy majú aj iné odbory - nie len zdr. sestry.
zdr. sestra sa študuje 2 roky externe, sanitár 1 rok externe.

taktotedanie
14. sep 2024

@beck_y6245 na medicinu bez maturity nie, uprimne studium podla tvojho opisu by nezvladla teda nie ze studium ale vobec sa na skolu dostat
Nech si pohlada nejaku strednu skolu zdravotnicku tam aj externe sa da dorobit

barbie2023
14. sep 2024

Uvedomujes si ,že to je extrémne zodpovedna práca kde ide o život? Pochybujem,že to zvládne niekto kto má specku. Môže robiť tak sanitarku Max ak si urobí maturitu.

ivetz
14. sep 2024

@beck_y6245 Ak bude mat maturitu, urobi narocne prijimacie skusky a prijmu ju na studium, moze studovat aj medicinu. Na sanitarku nie je potrebna ani ta maturita...

3009
14. sep 2024

@beck_y6245 odporuč jej na zdravotnej škole študovať za sanitárku.

barbie2023
14. sep 2024

Niekto kto sa dostane na specku kde sa málokedy dostane aj taký ,ktorému to treba z dôvodu preplnených škôl asi ťažko urobí maturitu.

svetlonos
14. sep 2024

Ja mam taky pocit, že píšeš sama za seba. Pokial človeka so špeciálnou ZŠ a účinkom baví práca s ľuďmi a zdravie - nech si urobí kurz a ide opateovat starých ľudí. Tam maximalne pichne inzulín. V rámci zodpovednosti by mala asi navštíviť psychologa, lekara, neviem koho presne - aby dotyčný určil, ci je schopná vykonávať danú pracu.
Kamoska mala super známky a skúšku na zachranarku nezvladla na prvý šup. Aj učivo náročné. Takže silno pochybujem, že to kamoska zvládne. Zalezi aj od dividendy návštevy špeciálnej školy.

kacena4
14. sep 2024

v prvom rade nema ukonxene stredne nizsie vzdelanie (beznu zs) následne nema maturitu. takze najprv musi spravir testovanie 9 (pre specky sa to vola externe testovanie tuším) tym si ukonci vzdelanie na zs a potom moze studovat maturitu a az potom vusoku. avsak myslim si ze to vedomostne nezvladne, v soecialnej skole nebola len tak ... držím palceky

trema
14. sep 2024

Musi si urobit maturitu a potom moze uvazovat bud nad vysokou skolou - ošetrovateľstvo - a bude sestra, alebo nad pomaturitnym studiom na strednej zdravot. skole a bude prakticka sestra.

barbie2023
14. sep 2024

@svetlonos presne tak. Opatrovatelsky kurz je v tomto prípade ideálna voľba.

taktotedanie
14. sep 2024

@barbie2023 no neviem ci by som osobe, ktorej to “nepali” a je to simplexna osoba zverila do ruk opatrovanie ktore zahrna aj napr davkovanie liekov, odsavanie hlienov ak ma niekto trache atd..ja teda nie

barbie2023
14. sep 2024

@taktotedanie no takýto ľudia majú aj deti takže opatruju aj deti . Nemusí ísť rovno k ťažkému prípadu. Ale keď toto nezvládne tak ako ozaj nemá čo robiť v zdravotníctve

taktotedanie
14. sep 2024

@barbie2023 ano maju a bohuzial to nie vzdy dopadne dobre takze pokial je to naozaj simplex tak v zdravotnictve jedine upratovacka napr

svetlonos
14. sep 2024

@taktotedanie
no ja neviem kde si robila a ci vôbec opatrovatelku. Ale začiatočníkom dávajú vacsinou ľahké demencie. Teda tak som to mala ja. Ziadne takéto úkony. V 20tichc som 2x denne chodila pani pichať inzulín, perom.
Lieky môže nachystať do speci krabiciek rodina.

lienka.7
14. sep 2024

@beck_y6245 pokial nema maturitu, nevezmu ju na žiadnu VS, keďže maturita je podmienka

svetlonos
14. sep 2024

@beck_y6245
a z akého dôvodu chodila kamoska do špeciálnej základnej školy? Niekto trebars kokta akebo ma poruchu sluch atd. Co je tvojej kamoske? Myslíš, že by bola schopná sa postarať o chorých ľudí?

taktotedanie
14. sep 2024

@svetlonos ako opatrovatelka nikdy, som zdravotnik lekar
No ja absolutne netusim v akom mentalnom stave je dana kamoska ale pokial je naozaj simplex nedala by som pichat inzulin diabetikovi

svetlonos
15. sep 2024

@taktotedanie
no áno tam aspom trosku treba rozmýšľať a dodržiavať čas. To je dôležité. Škoda, že autorka nenapísala stav kamosky. Lebo niektorí sú v tek špeciálnej koli problémom, ktoré nie sú mentálne. Ťažko povedať.

zuzanaam
15. sep 2024

@taktotedanie my sme mali takého suseda, robil opatrovateľa v domove dôchodcov a IQ mal určite podpriemer. Na prvý pohľad bolo vidieť že je jednoduchší.

taktotedanie
15. sep 2024

@zuzanaam ale mohol tam len pomahat a pristup k liekom mat nemusel resp nepodaval atd, podat pohar vody, pomoct dvihnut z postele, porozpravat sa atd