Dobry den,
chcel by som sa opytat ci mate nejaku predstavu alebo informacie od znamych kolko z celkovych studentov mediciny vyhodia zo skoly a ci sa to bezne deje aj po 3. rocniku a ako sa s tym vyrovnali hlavne psychicky?
@mudracucoriedka čo znamená teraz...
4. Ročník
@mudracucoriedka gratulujem ze ti to tak ide, mohol by som sa spytat aky mas system ucenia alebo ako to vsetko zvladas psychicky hlavne s pamatou na take obrovske kvanta informacii.
Na LFUK vypadne tretina študentov v priebehu 2-3.rocnika. Kto prejde do 4.ho ročníka a neprenasa skúšky, tak už tu medicinu skončí.
To, že ako to zvládajú psychicky, myslím si ze je veľmi individualne, závisí od povahy, od (ne)podpory a nátlaku rodiny, či to bol celoživotný sen alebo nie..
Ale s odstupom času zrejme každý si nájde to svoje, a môže zistiť, že nakoniec ten život je lepší, než keby skončil medicínu.
@sklik40 mali sme aj takých, čo odišli po vyhodenie na SZU , a tam úspešne skončili štúdium.
Hmm.. systém učenia.. musíš vedieť , že to chceš. Musiíš veľa sedieť za knihami -už to vyžaduje veľkú obetu. Psychicky veľmi odolný, inak ťa ten tlak zlomí. Musíš nájsť oporu - bez pravých kamošov to nepojde. Podpora rodiny vie tiež urobiť svoje. Medicinu zvládne každý -každý kto má silnú vôlu sedieť za knihami a šprtať.
@vulka tretí ročník je psychicky najťažší. Len študent, ktorý tým prejde vie o čo ide. Nik iný to nepochopí. Slabého študenta medicíny v treťom ročníku nenájdeš. A naše zdravotníctvo s tým nič nemá
@mudracucoriedka No jasne.😒 Z absolventa medicíny v ČR urobme rovno poloboha a slovenský lekár nikdy nebude kvalitný, len „dobrý”, lebo je slovenský…
Rozšír si trocha obzory, koľko odborníkov máme aj na Slovensku. Som zvedavá, či by si toto bola schopná povedať nejakému z nich do oči, že on je niečo menej, lebo vyštudoval a pracuje na Slovensku…
Z lekára odborníka nerobí fakulta, kde vyštudoval, ale hlavne on sám, jeho iniciatíva, prístup a chcenie..
@aeruginosa moje zhodnotenie je objektivne a na zaklade skusenosti. Nehovorim o každom doktorovi. Všeobecne je ale známe, že Sk univerzity sú slabšie. Bez urážky a posmechu, je to fakt a chyba univerzit, sk nemocnic a systému výuky. Napovedá tomu aj hodnotenie svetových a europskych univerzít. Neznemá to však, že sk univerzity nevedia vychovať expertov a super odborníkov. Ja som sa však nevyjadroval indivitualne
@mudracucoriedka ja som uz lekar s praxou, dvoma atestaciami, vystudovana na LF UK.
Poviem ti jedine, pockaj si na realny zivot a prax po skole, skola je absolutne nic v porovnani s tym. A je uplne jedno kde vystudujes, lebo prides do praxe a realita ti da facku, bez rozdielu ci mas cerveny diplom z Prahy alebo modry z Bratislavy/Martina.
@tahomi znova, nezhadzujem sk univerzity, vyhadrovala som sa len na zaklade štatistík. Mam už pomerne vela skuseností z rôznych zariadení, a často sa stretávam s podobnými názormi. Samozrejme cieľavedomý študent sa nenechá zväzovať školou. Znovu ale opakujem, moje vyjadrenia plynú z oficiálnych štatistík. O diplome sa nebavíme, viem a stojím si za tým, že univerzity čr sú o level vyššie čo sa týka prípravy budúcich lekárov. Tým ale nezhadzujem našich lekárov.. mám pred nimi rovnaký rešpekt ako pred inými, rovnako ako aj pred Tebou
@mudracucoriedka Na základe skúsenosti?! Takže si vyštudovala na Slovensku medicínu?
Čo sa týka toho objektívneho hodnotenia univerzít, pokiaľ viem, zohľadňujú sa tam faktory ako vedecká a publikačná činnosť, pomer pedagógov k študentom, atď.. To mi chceš povedať, že na základe toho sa dá usúdiť, že z absolventa ktorej fakulty bude kvalitný alebo len „dobrý” doktor? Alebo aké hodnotenia máš na mysli? Pošli linky, rada si prečítam a rozšírim obzory. Ďakujem.
Súhlasim, že v našom vzdelávacom systéme je toho veľa čo treba zmeniť k lepšiemu, avšak to absolútne neznamená, že lekár vyštudovaný na SR je menej dobrý. Stále je to štúdium do istej miery samoštúdium, čiže závisí od každého, čo tomu dá, navyše praktické skúsenosti môže študent naberať aj počas štúdia stážovaním na rôznych klinikách, nemocniciach, nielen na SR, ale kdekoľvek vo svete. Tu sa opäť dostávam k tomu, že tá kvalita je silno individuálny faktor.
Ten zvyšok, kde píšeš, že sa nevyjadruješ individuálne, to máš pravdu. Nevyjadruješ sa individuálne. Rovno zhodíš všetkých do jedného vreca. Pretože oni sú zo Slovenska a ty študuješ v ČR. Rešpekt teda nemáš, ani úctu. Spomeň si na to, keď prídeš do praxe ako čerstvá absolventka. Verím, že plná teoretických vedomostí, skúseností, zručností, že tých dobrých slovenských lekárov budeš môcť rovno učiť.
Mam kamarata anesteziologa, uci aj na fakulte a rovno mi povedal ze z Kosickej lekarskej fakulty vyjdu tak dvaja, traja ozaj dobri lekari, ktori vacsinou praxovali v zahranici. Sam povedal,ze to ako tu u nas ucia poniektori medicinu a k comu sa realne studenti dostanu je strasna slabota.
@aeruginosa tak najviac viditeľné je to na nasledujúcom príklade: v čr ideš do nemocnice vrámci bloku a na skupinku 3-5 študentov pripadá 1 doktor a takmer 1 pacient. Na sk sa študenti k takej možnosti dostanú velmi zriedka a na veľmi málo oddeleniach.. pride študent na erazmus - piatak, pridá sa do skupiny zahraničných spoluźiakov, majú odobrať anamnézu a piatak zo sk povie, že to nikdy nerobil (v cr to robia druháci ! ), na sk sa nemá kto študentom venovať a tak to aj vypadá. Ďalší príklad - štvrták z BA nevedel vyšetriť abdomen ( v cr to vedia znovu druháci ) -vraj sa k to nikdy nerobili.. to je hrstka príkladov… v Košiciach môžeš byť v treťom ročníku s nesplnenou skúškou z anatómie ( v čr letíš v prváku zo školy ), mnohé skúšky na sr sú písomné testy (väčšinou ich majú študenti zozbierané).. nemôžeš sa uraziť na jednoduché fakty. Súhlasím, že medici sa formujú do velkej miery sami a je to o samoštúdiu.. nevyjadrujem sa individuálne ale vyjadrujem sa k medicíne ako takej na sk a cr.. nemôžeš popierať oficiálne štatistiky. Rovnako ja nemôžem a ani nepopieram kvality sk doktorov.. z nejakých záverov však tie štatistiky vyplývajú, a keď mi niekto povie, že nemecké, anglické, švajčiarske či americké školy sú lepšie, nepôjdem sa s nimi hádať, je to jednoducho fakt
@tahomi prosim, nehovor, ze si lekar,ked si vystudovana. si lekarka🙂
Ak mozem, vyjadrim sa... V rodine mame 7 lekarov roznych vekovych kategorii a v roznych odboroch. Muz koncil medinu v BA v roku 2003, ma 2 atestacie, pracuje na sukr. klinike... Ked sa hlasil do skoly jeho rocnik, naroky na uchadzacov boli ovela ovela vyssie ako dnes. Tuto info mam priamo od docentov z mediciny. Uprimne? Dnes chyba studentom mediciny pokora! Aj ked pridu do praxe, tvaria sa ako polobohovia. Takto doslovne mi to povedali nasi znami lekari z nemocnic, ci priamo majitelia jednej sukr. kliniky. Moj muz si kazdu staz, kazdu skusenost oddrel, v Brne ho nechali na sale 32 hodin vkuse, aby zistili, ci vydrzi, ci na to ma... Vsetko bral s pokorou a s vdakou, ze ziskava prax. Cesi? Su dráči, nie su lepsi, ani sikovnejsi, len maju chut viac pre karieru obetovat.
@mudracucoriedka Ale má. Inak by sa nestalo, že 10 ročné decko zomrie, lebo MUDr sa bojí operovať. Informácia priamo od doktora. A kopec ďalších prešľapov, ktoré sú pri zdraví život ohrozujúce.
@mudracucoriedka Nic ti predsa nebranilo v tom ist studovat na lepsie skoly do zahranicia. Napr aj do Ameriky. Akurat tu mas studium zadarmo a tam by si skoncila so 100-tisicovym uverom a po skole by si mohla zacat pekne splacat. 😉
@mudracucoriedka Pozri, ja som primárne reagovala na to, ako si porovnala českých a slovenských lekárov, nie na pregraduálne štúdium na Slovensku a v Česku. Zdroje si mi žiadne neuviedla, ako pozerám, miesto toho odbáčaš od témy.. Objektívne fakty žiadne, len čo si počula, ani nie zažila, ale počula. Na základe pár takých info máš obraz o všetkých.
Nechcela som sa už viac vyjadrovať, ale musím. Ja sama študujem medicínu na Slovensku a to, čo si napísala, sú nezmysly. Anamnézu a fyzikálne vyšetrenie sa učíme už v rámci internej propedeutiky v 3.ročníku. Odvtedy na každej stáži, hlavne na internom či chirurgii, odoberáme anamnézu aj vyšetrujeme. Ešte som nezažila, že by niekto v 4.r nevedel niečo z toho. Čo sa týka pomeru študenti/pacient, taktiež nie je pravda, že je výnimka, keď sa k pacientovi dostaneme v menšom počte. Práve naopak, výnimočne sa stávalo (príklad na neurológii, keď nebolo dosť pacientov), že nás na jedného bolo viac ako 5. Bežne sme delení do skupiniek po 5 ľudí, niekedy ešte aj z toho počtu sa podelíme, taktiež máme bloky. Na ARO sme chodili po dvoch na JIS, na sál, na operačky tiež na jednu sálu max dvaja. Doktori sa nám venujú. Niekedy viac, niekedy menej. Podľa možností, ale venujú. Taktiež to opäť závisí od iniciatívy študentov.. Pokojne môžeme ísť asistovať na operačku, pýtať sa, čo nás zaujíma, na niektorých odd. sa sami lekári ponúkli, že môžeme zostať aj po stáži alebo prísť vo voľnom čase a povenujú sa nam…atď…
Ja sa neurážam, nemám sa prečo, len som sa ti snažila povedať, že je z pozície študentky dosť odvážne takéto hodnotenie. Nikdy nie je dobré si myslieť, že si niečo viac, detto v medicíne, kde je pokora základ. V praxi, ak sú rozdiely, rýchlo sa zmažú práve tou snahou byť odborníkom, pracovitosťou… a je jedno, či vyštuduješ na SR alebo v ČR… proste podľa toho triediť lekárov je hlúpe a nafúkane a viac sa nejdem vyjadrovať, pretože ty stále točíš o inom…
@mudracucoriedka Vystudovala som medicinu na slovensku, moja kolegyna vystudovala v cesku. Ked nastupila do prace uz ako lekar, nevedela ani zaklady anatomie a to mala cerveny diplom, same acka cele studium.. Co uz.
Najväčšie sito je v prvom ročníku, niektorých vyhodia zo skúšok, iní to nedajú psychicky ( ten tlak je naozaj obrovský - v Česku, na Sk je medicína objektívne omnoho ľahšia, kritéria benevolenstnejšie, čomu však napovedajú aj výsledky- doktori zo Sk sú dobrí, ale kvalitami nesiahajú na tých vyštudovaných v Česku. Druhé sito je v tretiaku. Vo vyšších roćníkoch je raritou, aby niekoho vyhodili zo školy. Nás začalo štúdium nejak okolo 280, teraz nás je cca 190.