Mám učňovské vzdelanie + nadstavbu. Môžem ísť na vysokú školu?

babovecka20
2. apr 2024

Ahojte dievčence, mám učňovské vzdelanie+ nadstavbu. Teraz som sa rozhodla, že by som išla na VŠ. Myslíte, že môžem podať prihlášku alebo to nejako prekáža, že nemám 4-5 ročnú školu?

zmrzlinka2021
2. apr 2024

@babovecka20 vôbec to neprekáža

luliu
2. apr 2024

@babovecka20 maturita je podmienkou, ak ju máš, choď do toho, ak po tom túžiš

guudy
2. apr 2024

Presne tak. Maturita je podmienkou.

babovecka20
autor
2. apr 2024

Ešte mám takú otázku. Záleží na známkach? Mávala som 2-3. Mohlo by to uškodiť?

ibrunova
2. apr 2024

@babovecka20 a čo by si chcela študovať?

luliu
2. apr 2024

@babovecka20 musíš spraviť prijímačky, na tom jedinom záleží

erikavesela
2. apr 2024

@babovecka20 ako prepac, ale s tym, ze tieto zakladne znalosti nemas, ani nerozmyslaj o VS... mozno som to napisala tvrdo.. ale tak to je

erikavesela
2. apr 2024

@babovecka20 2-3 na ucnovke?...to su "desiatky" na gymli

kacena4
2. apr 2024

znamky nie su rozhodujúce, rozhoduju tvoje vedomosti teraz. mam znamu, ktora na strednej 3-4 a studuje na VŠ

erikavesela
2. apr 2024

@kacena4 otazka je na akej VS a ci ju dokonci...pretoze su skoly, kde beru len pocty..a viac ako 3/4 z nich neskoncia...a samoztejme ss a ucnovka su diametralne rozlicne skoly

luliu
2. apr 2024

@erikavesela načo takéto útoky? Nech skúsi, keď chce, možno skončí lepšie ako gymnazista

estellas
2. apr 2024

@luliu Na niektorých školách nemajú prijímačky berú podľa priemeru. Ak mala na vysvedčenie 2 občas 3 tak to nie je až také zlé.

erikavesela
2. apr 2024

@luliu preco to nazyvas utokmi?..to je realita...

kabinka11
2. apr 2024

@erikavesela Tak vyvedie ťa z omylu. Mam ucnovku, následne nadstavbu a aj vš. Mali sme aj gymnazistov a veru problémy mali dosť veľké. A vysvetlím aj prečo. Ja som ovládala všetky odborné predmety, matematika bola slabá, ale stačilo doučovanie a išlo to. Gymnazisti síce matematiku ovládali ale odborné predmety boli problém a dosť veľký, lebo z nich doučovanie nebolo. Bavíme sa o technickej škole.

estellas
2. apr 2024

@babovecka20 Prihlášku si môžeš dať ak máš maturitu.
Pozri si aké majú podmienky prijatia na škole kde chceš ísť. Na väčšine škôl sa robia prijímačky a berú podľa výsledkov prijímačiek.
Ale sú školy kde sa nerobia prijímačky vôbec a berú podľa priemeru, podľa známok.

babovecka20
autor
2. apr 2024

@erikavesela Prepáč, ale prídeš mi ako veľmi obmedzená zaškatulkovaná osoba😀 Pýtala som sa, či je možné sa tam dostať a nie na tvoje "prednášky"😀

sasesoe
2. apr 2024

@babovecka20 VŠ je veľa o samostatnosti - samostudium a teda o schopnosti vedieť sa učiť... Vyhľadať a spracovať informácie, mať systém... Samozrejme, závisí od školy a Tvojich preferencií, niekedy i od štipky šťastia, ale poväčšine je rozhodujúca tzv zadkova metóda - sadnes na zadok a učíš sa...
Podľa toho, čo/kde chces študovať si pozri študijné odbory - aké predmety sa tam učia, väčšinou majú zverejnené i sylaby (osnovy, čo sa tam učí + odporúčanú literatúru)... V ideálnom prípade na VŠ nechodíš "počúvať" ako ti niekto "prerozprávať" knihu, ale máš to vopred naštudované a pýtaš sa/ uplatňujes v praxi (robíš projekty, semestralky a pod).
Môžeš naraziť, že Ti budú chýbať nejaké "základy" - napr pri matematike mnohí sa popri integraloch znova učia scitovat zlomky, čo je učivo tuším 5roc zš, podobne cudzí jazyk Ti nikto "nenaleje" do hlavy a je potrebné si vopred nájsť spôsob, ako na to - máš ešte pár mesiacov čas, odporúčam minimálne ANJ na úroveň, aby si bola schopná učiť sa z ANJ materiálov, rozumela ANJ videám...
Ak chces VŠ len kvôli titulu pred menom, tak to je zabitý čas a radšej sa venuj niečomu inemu

babovecka20
autor
2. apr 2024

@sasesoe Ďakujem, veľmi si mi pomohla teraz. Určite si to ešte poprezerám. A nie, nejde len o titul. Chcela by som pracovať s deťmi, niečo ich naučiť a možno im byt oporou. Zaujíma ma etická výchova a občianka náuka, tomu bysom sa chcela venovať 🙂

zuzana76
2. apr 2024

@babovecka20 eticka a obcianska je velmi zla kombinacia, nenajdes si miesto, to je jednohodinovka do tyzdna

calin
2. apr 2024

@babovecka20 človek sa v každom veku ocitne uplne inde...na základke som mala 3 a zrazu na strednej 1- 2 ...cize viac človeku záležalo. Len dotoho...ked po niečom túžiš dokážeš to ♡

sasesoe
2. apr 2024

@babovecka20 pozri aj liečebná pedagogika, špeciálna pedagogika, logopedia, psychológia... Momentálne je žalostne málo z týchto profesii a deti so špeciálnymi potrebami pribúda.... Ale i kebyže sa rozhodnes "len" pre učiteľstvo, tak po anglicky nájdeš oveľa viac zdrojov, materiálov, aktivít... Zväz i rôzne kurzy/ knihy ohľadom alternatívneho vzdelávania - Montessory, kniha rešpektovať a byť rešpektovan, rýchlo čítanie, mentálna aritmetika...
Držím palce

medda_beda
2. apr 2024

@erikavesela Noa? Na strednej môžeš mať aj štvorky a vyštudovať dobrú VŠ.Človek sa mení.
Manžel sa na gympli učil SJ a MAT na štvorky.
Dejepis, biológia, geografia 1/2.
A vyštudoval druhú najťažšiu VŠ po medicíne.
Môj otec detto.Má 2 VŠ a ukončenú učňovku.

erikavesela
2. apr 2024

@babovecka20 tak skus, potom sa po statniviach ozvi😉....takych ako
@kabinka11 je minimum

ktochytavzite
2. apr 2024

@erikavesela ale prosim Ta,na nejaku pedagogicku urcite bude mat a vystuduje ju bez vatsich problemov

deti95060810
2. apr 2024

@medda_beda prosím ťa to ktorá škola je druhá najťažšia po medicíne?

erikavesela
2. apr 2024

@ktochytavzite vacsich

erikavesela
2. apr 2024

@ktochytavzite ano...pedagogiku studuju 3-4..a preto to v skolstve tak vyzera...

zuzana76
2. apr 2024

@erikavesela ale to len posledne roky, pred 30-timi rokmi boli aj normalne prijimacie skusky a niekde aj dost tazke

erikavesela
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
medda_beda
2. apr 2024

@deti95060810 No kedže sa jedná o medicínske pojmy na oboch školách tak veterinárska univerzita.