Mám ísť po maturite študovať ošetrovateľstvo?

stankajesuper
27. máj 2024

Dobrý deň,
Chcem váš názor na štúdium,
Som na gymnázium billingvalne a môj sen je byt zdravotnou sestrou, je potrebné mať zdravotnú strednú školu aby som bola sestričkou ?
Chcem sa len spýtať či po maturite mám ísť študovať ošetrovatelstvo alebo dačo iné keďže nemam zdravotnú strednú školu ?

ibrunova
27. máj 2024

Môžeš ísť na VŠ smer ošetrovateľstvo, alebo zdravotnícky záchranár

blonde_bella
27. máj 2024

@stankajesuper škoda sa trápiť na gympli ak pôjdeš na sestru.
Ak máš hlavu, choď na dr

Na sestru ti bude lepšie na zdravotke lebo na VŠ bude veľa čerpať zo strednej...

oslo1
27. máj 2024

Skonci gymnazium a chod na university.
Aky jazyk studujes na bilingvalnom gymnaziu? Mohla by si ist do tej krajiny potom ist aj robit sestricku.

majka36912
27. máj 2024

Osetrovatel je nieco medzi sestrou a lekarom, kazdopadne by si mala vacsie kompetencie ako zdravotna sestra, ale aj vyssi plat. Poznam viacero sestier, co si spravilo externe osetrovatelstvo kvoli vyssej mzde. Cize odbor by to bol dobry, s tym by si sa zamestnala vzdy 👍

trema
28. máj 2024

Mozes ist na vs na denne studium, naucia ta tam vsetko co sa uci na zdravotnej plus aj veci naviac. Bude to trocha zrychlene, ale da sa. Ja studujem teraz na strednej pomaturitne studium a kamoska na vs a ucia sa to co my, pyta si odo mna poznamky 🙂 po vyske budes mat vacsie kompetencie, mozes ist aj do zahranicia napr.

melanta
28. máj 2024

Niektoré tu riadne pletiete autorku hlúposťami.

@blonde_bella na sestru jej bude lepšie na zdravotke? No nebude. Zo strednej školy zdravotná sestra nebude. Bude praktická sestra, ktorá nemá všetky kompetencie zdravotnej sestry. Bude si musieť následne dorobiť diplomovanú sestru alebo už spomínané ošterovateľstvo na VŠ.

@majka36912 o ošetrovateľovi tu autorka nehovorí. Hovorí o odbore ošetrovateľstvo na VŠ a z tohto odboru vychádzajú zdravotné sestry, nie ošetrovatelia.

melanta
28. máj 2024

Autorka, ak chceš byť zdravotná sestra, najlepšie riešenie je ošetrovateľstvo na VŠ. Žiadna ďalšia stredná škola. Bude to pre teba zbytočnosť a ak sa budeš chcieť v budúcnosti ako sestra posúvať, kariérne aj platovo, tú VŠ ošetrovateľstvo si tak či tak budeš musieť urobiť. Zaznel tu aj názor, že ak chodíš na gymnázium, choď na medicínu, nie na sestru. Áno, je tam logika. Ale nenechaj sa odradiť. To, že chodíš na bilingválne gymnázium neznamená, že musíš chcieť ísť študovať do zahraničia alebo ísť študovať niečo, čo je "akože viac" než sestra. Zdravotníctvo potrebuje sestry, ktoré túto prácu robia preto, že chcú a majú to radi. Držím ti palce.

huxy
28. máj 2024

@majka36912 osetrovateľ je niečo medzi sestrou a lekárom??? To si odkiaľ zobrala?
Sestry, ktore si spravili vš, ošetrovateľstvo? Ošetrovatelstvo sa študuje na vš, ale v dnesnej dobe prave z tejto vš vychadzaju zdravotné sestry. Stredná zdravotnícka škola už na to nestačí. Čiže po strednej nie si zdraviotná sestra, ale praktická sestra-asistent.

melanta
28. máj 2024

@majka36912 ešte nadviažem na to, čo písala aj huxy. Ošetrovateľ nie je medzi sestrou a lekárom, nemá väčšie kompetencie ako sestra. Práve naopak. Je na nižšej priečke ako sestra a kompetencie má výrazne nižšie ako zdravotná sestra aj ako praktická sestra. Ale hlavne ošetrovateľ nemá nič spoločné so štúdiom ošetrovateľstva na VŠ.

majka36912
28. máj 2024

@melanta ,, Absolventi štúdia ošetrovateľstva sa uplatnia v ambulantnej a ústavnej zdravotnej starostlivosti. Môžu vykonávať nezávislú ošetrovateľskú prax v rámci platných legislatívnych predpisov"
Nie som si uplne ista, ci si teraz opisovala pracu opatrovatrela, lebo k praci osetrovatela mi nesedi, ze by bol na nejakej nizsej pozicii.

@huxy Este si to teda prezistim, mozno mam zastrale info v tomto smere,je mozne, ze sa nieco v tom pomenilo. Myslela som, ze hierarchicky vramci zdravotnictva je ta pozicia medzi poziciou sestry so ss a lekarom. A ano, otec robi vizity v DSS a su tam veci, ktore im nerobia klasicke sestry so ss, ale s vs, mnohe z jeho kolegyn si robilo osetrovatelstvo externe, ale u nich to bolo hlavne kvoli platu. Ale prezistim si to este, mozno sa naozaj v tomto mylim teda.

melanta
28. máj 2024

@majka36912 takže ty píšeš na základe toho, čo si si na kúsku prečítala v popise a čo si myslíš. Tak napíšme si, ako je to v praxi aj legislatívne. Odbor ošetrovateľstvo na VŠ končia ľudia, ktorí následne pracujú ako zdravotné sestry. Tento odbor nekončia ošetrovatelia. Je to štúdium, ktoré nahradilo štúdium "zdravotná sestra", ktoré v minulosti bolo na stredných zdravotnách školách. Na nich sa odbor zdravotná sestra už neštuduje a presunulo sa na odbor ošetrovateľstvo na VŠ. A sú vyššie postavené ako ošetrovatelia. Ošetrovateľom stačí maturita, nie je potrebná VŠ. V DSS a podobných zariadeniach sestry dávajú lieky, injekcie, infúzie. Ošetrovatelia pacientov/klientov umývajú a prebaľujú. Z toho je dosť zrejmé, že to je hierarchicky nižšia pozícia ako sestra. Je dobré radiť na základe toho, že vieš, nie na základe toho, že si myslíš.

huxy
28. máj 2024

@majka36912 to nie sú zastaralé, ale že úplne nespravne informácie, co tu píšeš. Nie je v poriadku radiť len podľa nejakých domnienok.
Ostatné uz napísala melanta
A ešte, absolvent štúdia ošetrovateľstva NIE je ošetrovateľ!

trema
28. máj 2024

Ked skoncis strednu, si prakticka sestra-asistent (taky je momentalne nazov, o rok uz moze byt iny) a mas menej kompetencii ako ked skoncis vysku osetrovatelstvo (ked skoncis ošetrovateľstvo, nie si osetrovatel, ale sestra.. uz sa to ani nevola zdravotna sestra, ale len sestra)

majka36912
28. máj 2024

@huxy Fuha, dobre, ospravedlnujem sa ti.

@melanta Dakujem za blizsie vysvetlenie.

huxy
28. máj 2024

@majka36912 mne sa nemusís ospravedlnovat. Ale keď chce niekto autorke radiť, mal by mať aspoň aký taký prehľad, o čom píše.

majka36912
28. máj 2024

@huxy Ok, stalo sa, mohla som si predtym tie info preverit, napisala som, ze je mozne, ze sa mylim a ze si to prezistim, nebolo nevyhnutne sa do mna navazat. Dakujem a pekny den ti zelam.

huxy
28. máj 2024

@majka36912 nemyslím že sa niekde navážam..
Pekný deň aj tebe.

estellas
28. máj 2024

@huxy Aký je rozdiel medzi diplomovanou všeobecnou sestrou a sestrou s Bc ošetrovateľstvo ? Predpokladám že to nie je takej úrovni ako sestra s bakalárom.
Vraj má väčšie kompetencie ako praktická sestra.
Čo robí vlastne tá diplomovaná sestra ?
Videla som taký odbor diplomovaná všeobecná sestra.

barbie2023
28. máj 2024

@blonde_bella a sestra je akože menej dôležitá ako doktor ? Moja dcéra tiež chce ísť za zdravotnú sestru a nie za dr a teda známky má skvelé a je naozaj šikovná. Keď človek túži robiť niečo pre ľudí a nie mať vyslovene aj funkcie tak prečo nie ... Sestry sú veľmi dôležité a bez nich by nebola žiadna ambulancia ani nemocnica.

huxy
28. máj 2024

@estellas na toto ti ja odpoveď nedám, keďže tymto som sa nikdy nezaoberala, a akosi nemam dôvod si to zisťovať. Keďže ja som "len" praktická sestra, čo chce ísť študovať ošetrovateľstvo, čiže sa ma toto netýka.
Ale tiez si myslím, že diplomovaná všobecná sestra je o stupienok nizšie ako bc.sestra. ale to si len myslím

https://kukucinka.edupage.org/a/studijne-odbory...

trgypadl
28. máj 2024

@estellas ja osobne si myslim,ze ziadny… mala som kolegyne vyssie rocniky co vystudovali SZŠ ako sestry/ženské sestry…. Potom pri zmene legislativy si dorabali tusim PŠŠ/ diplomovana sestra
Niekto si urobil VS Bc alebo Mgr ,ale to som mala uz len sprostredkovane od nich
Kzdpopadne je v tom riadny gulas🫣

trgypadl
28. máj 2024

Alebo rsp k tomu by sa vedeli vyjadrit rocniky narodenia okolo 1962

blonde_bella
28. máj 2024

@barbie2023 na sestru sa staci menej učiť. Nepotrebuje zabíjať mladosť učením na gympli. Stačí jej zdravotná.
A áno lekár má oveľa väčšiu zodpovednosť , dlhšie a náročnejšie štúdium, vyššie finančné ohodnotenie a áno inak s vami komunikuje verejnosť keď ste lekár a keď ste sestra.

blonde_bella
28. máj 2024

@melanta nevieš čítať? Bude jej lepšie na zdravotke lebo na výške bude z nej viac vedieť čerpať ako z gympla....
Na gympel sa oplatí ísť lekárovi, nie sestre

trema
28. máj 2024

@blonde_bella bude jej lepsie na zdravotke, hmm to ma teraz prestupit? Mozno uz o rok maturuje

blonde_bella
28. máj 2024

@trema nie, bude jej lepšie priamo na lekárovi. Keď je tak šikovná že dala bilingvalny gympel bola by škoda, keby neskúsila lekára ....ja si myslím, že pravdepodobne na to má....a ak ju baví zdravotníctvo je to cesta.

nykkushka
28. máj 2024

@estellas niekedy dávno, keď ešte neboli VŠ pre sestry sa po SŠ zdravotníckej, kedy študent skončil ako zdravotná sestra, mohlo ísť na diplomované štúdium a bolo to vyššie vzdelanie pre sestry.
Dnes je toto vzdelanie na rovnakej úrovni ako ošetrovatelstvo na VŠ.

estellas
28. máj 2024

@nykkushka Ďakujem za odpoveď.

barbie2023
28. máj 2024

@blonde_bella ešteže si vybrala sa ňu a vieš čo bude lepšie pre niekoho koho si v živote ani nevidela 🫣
Nechápem čo do toho pleties lekárov keď jej sen je byť zdravotná sestra.

blonde_bella
28. máj 2024

@barbie2023 ja som vybrala za ňu? Rozhodnutie je predsa na nej, ja ju len podporujem vo vyššej ambícií. Má na to a to je proste fakt.