Mám ísť na rok do zahraničia ?

emm_i
28. feb 2022

Ahojte, ako asi viete, tento rok končím Mgr. (v nejakých komentároch som to aj spomínala) v učiteľskom smere, čo ma nesmierne aj baví a chcem to v živote robiť! 🙂 No a začínam aj premýšľať, či by som na 1 rok nešla do zahraničia, robiť babysitting. Ide mi aj o jazyk, ale najmä o trošku zmeny, a samozrejme v tomto som už kedysi "brigádovala/full time", takže viem, čo to obnáša. Možno tie, ktoré ste takto boli, by mi vedeli povedať viac, či je to fajn nápad alebo už by do toho nešli? 🙂 Išlo by o krajiny Belgicko, Francúzsko alebo aktuálne Švajčiarsko (už som kedysi kontaktovala 2 rodiny, sme v spojení, len to vtedy nevyšlo z mojich osobných dôvodov).

anjelicek26
28. feb 2022

Preco nie normalne zamestnanie? Kludne mozes robit ucitelku v skolke, asistentku ci v domove dochodcov animatorku... jazyk mas tak zly, ze by si takto pracovat nemohla? Staci ti kontakt s ludmi... uprimne aupair je strasne zle platene a velmi "zneuzivane" teda casovo narocne a nulove sukromie... a to ti pisem ako osoba, co aupair par krat mala...

zuzahajdulka
28. feb 2022

@emm_i rozhodne chod. Toto je najidealnejsi cas - si hned po skole, este bez trvaleho zamestnania, predpokladam bezdetna, slobodna, cize ta nic nebrzdi ani neobmedzuje. Zahranicie ti okrem jazyka da aj dalsiu cennu vec - rozhlad a nadhlad. Nebudes vidiet veci len zo slovenskeho "dalekohladu", ale zistis, ako veci mozu fungovat aj inak, ze ludia sa mozu spravat aj inak, co na SK mame horsie, co lepsie. Osobnostne vyzrejes, budes si viac verit, budes viac flexi a open minded. Podla mna by kazdy mlady clovek mal pred zacatim seriozneho dospelackeho zivota stravit aspon rok sam v zahranici, je to nesmierne prinosne pre dalsi zivot.

emm_i
autor
28. feb 2022

ďakujem za vyjadrenia 🙂 Ja som už v zahraničí, samozrejme, bola, ale najdlhšie mesiac (mimo EÚ, a aj v EÚ 1 mesiac), boli to študijné pobyty. A samozrejme aj krátkodobejšie pobyty, študijné a neštudijné 1 týždeň, ale to nerátam. Nikdy som nebola polroka alebo viac. Preto nad tým uvažujem 🙂

svetlonos
28. feb 2022

@emm_i Ahoj, tak ja by som isla znova. Prvy krat som mala super rodinu. Predchadzajuca aupair hladala za seba nahradu, tak mi vsetko o nich povedala. Isla som na tyzden na skusku a po maturite som sa nevedela dockat aby som sa tam vratila. Deti mali vtedy 4 a 6 rokov, dnes maju 25-27 😁 a v kontakte sme dodnes, aj sa navstevujeme kazdych par rokov ked sa da. Boli a su pre mna ako vlastna rodina, dokonca som mnohe volne dni rada travila s nimi. Zacinala som pracovat rano o 10:00 😁 a ked deti spali, tak sme na terase do vecera sedali s gastmutter - zo zaciatku koli rychlejsiemu uceniu a potom ked jazyk bol uz fajn, tak boli tie vecery taky relax. Rozpravali sme sa o vsetkom moznom 🙂 U ich znamich som odporucila moju naj kamosku a tiez su doteraz v kontakte. Po mne prisla moja sestra. Mali sme ozaj stastie ohromne. Takze za mna ano.
Druha rodina bola uz ina, tam som fungovala v podstate ako Tagesmutter hlavne pri tej dvojrocnej malej. Zacinala som rano o 6:00 pocas dna 2-3 hodky prestavka a casto babysiting aspom do 01:00-03:00 mamicka sa chcela bavit (mali hotel s barom). Tam som vydrzala pol roka.
Ked si trochu otestujes rodinu, trebars za 2-3 tyzdne, mohla by si vidiet, ci si vyhovujete alebo treba hladat dalej.
A dôlezite je aby ste si hned na zaciatku stanovili podmienky, pracovna doba, volne dni, dovolenka, ci ti budu platit trebars jazykove kurzy atd. Prajem ti mnoho stastia, si este mlada, skus.
Sorry za preklepy a chyby.

zirafienka
28. feb 2022

Ale ja by som absolventov stredných a už vôbec nie vysokých škôl až tak nepodporovala v odchode do zahraničia. Potom sa stáva presne to, že je nedostatok učiteľov, lekárov atď

verka15
1. mar 2022

@zirafienka Ak absolventi SŠ či VŠ ostanú v zahraničí, nie je to preto, že by im tam padali pečené holuby do úst, ale kvôli nevyhovujúcemu pracovnému prostrediu na SVK, kde napr. čerstvý učiteľ po pár mesiacoch rýchlo príde o všetky ideály, a to nenarážam na plat, mladí doktori majú problém sa dostať k atestácii, lebo ich tí starí nepovažujú za nasledovníkov, ale konkurenciu 🤦🏼‍♀️ Ja som po výške odišla presne na rok do Anglicka, kde som zarobené peniaze investovala potom do cestovania, videla som, ako sa žije inde, oťukala sa a nabrala cenné skúsenosti, zlepšenie v aj bol len príjemný bonus. Dalo mi to neskutočne veľa a práca učiteľky mi neutiekla 😉

pinaofina
1. mar 2022

Za mňa určite áno. Milujem svoj život a všetko okolo neho, ale ak by som mohla zmeniť jednu vec, šla by som niekde na rok-dva do zahraničia. My si to plánujeme s manželom plniť, keď budeme mať malinké deti, ale to už je extrémna "komplikácia" + hypo atď.... takže neváhaj 🙂