Mám ísť do toho?

9. máj 2023

Žienky, mám 37 a syn odišiel do zahraničia pred mesiacom.
Mala som ho veľmi mladá, po jeho narodení som vyštudovala VŠ ako istotu som zvolila ekonomiku ale celý život som to robila pre syna, aby som ho vedela s mužom zabezpečiť. Nie je to to, čo ma v živote baví, napĺňa. Sen som mala úplne iný ale tak musela som zobrať zodpovednosť za syna. Ľúbim ho nadovšetko a neľutujem nič, teraz keď je už v zahraničí, mala by som čas venovať sa sebe. Tu nastáva problém - môj muž.
Ja som účtovníčka, manžel právnik.
Celý život som sa chcela venovať autám, často chodím na preteky. Jednoducho to je moje. Vždy som sa chcela stať automechaničkou, opravovať autá, chodiť na preteky, možno sa vypracovať aj k opravám závodných áut. Rada by som si dorobila školu alebo spravila kurz a začala sa tomu venovať.
Manžel je však proti mne, zástava názor, že dám za to peniaze, čas a aj tak skončím pri účtovníctve, keďže sa nebudem vedieť uplatniť. Vraj automechanik je už dnes každý druhý a je to škola, ktorú si robí človek, ktorý nemá na viac.
Naozaj je blbosť ísť do toho? Naozaj mám prežiť zvyšok života s prácou, ktorá ma vôbec nebaví?

mandzula
9. máj 2023

Neviem, ci ti to nejako pomoze, no moj sused vystudoval (po natlaku rodicov, plnili si svoj sen) vysoku skolu, v odbore nikdy nerobil, vyucil sa za automechanika a teraz s usmevom robi v dielni s tym, ze casom si chce zalozit svoju. Vidno na nom, ze zije svoj sen.

ankare
9. máj 2023

Wau, Ty si riadna. Určite chod do toho! Práveže zanietených automechanikov nie je veľa, tobôž zien. Isto neživorite, takže ak by to aj naaaahodou nevyšlo, nič sa nedeje. Konečne máš čas na svoje realizovanie sa, si ešte aj mladá, určite chod do toho! No ja by som bola na Teba veľmi pyšná! Držím palce!

lucik194
9. máj 2023

a existuje vobec taky kurz? nemusela by si to opat vystudovat 3-4 roky? aby si mala maturitu?

ak existuje kurz - tak rychlo hladaj a ked najdes - existuje teraz pre zamestnanych moznost cez projekt "nestrat pracu - vzdelavaj sa" preplatenia

mistymay33
9. máj 2023

Urcite chod do toho! Je cas plnit si sny… risk je zisk!

rebrambora
9. máj 2023

Ako zena automechanicka si vies urobit taku reklamu, ze dovi. Ano chod do toho!

pralinka25
9. máj 2023

CHOD DO TOHO!!!!!!!
spln si sen. si na rade. zivot je kratky a neriad sa okolim. ved nikomu tym neublizis. ak by to aj nevyslo tak co. vratis sa k uctu.
nevahaj.
ked uz nikto iny by ti nefandil tak ja som tvoj velky fanusik. uplne ze wau sen. nevzdaj sa ho pre skostnatene priority niekoho kto ma ine sny.

spadnutaslivka
9. máj 2023

automechanik je každý druhý? Paráda. Hlavne, keď potrebuješ dačo na aute opraviť, nemá kto, lebo každý mechanik má toho vyše hlavy. Nech ich je kľudne aj 9z 10, hlavne, keď je dopyt 😉 Dnes je práveže móda titulov a kancelárií, "špinavú" robotu nechce nikto robiť, lebo akože hanba, preto je zručných nedostatok.

sheila121
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
aylinn
9. máj 2023

@rebrambora práveže by som sa toho bála , keďže väčšina chlapov žije v tom že ženy nevedia ani šoférovať a každá žena je automaticky zla šoférka lebo je žena , nie to este aby si koleso vedela vymeniť alebo niečo viac

olimuc
9. máj 2023

Chod do toho, nie je nad dobreho mechanika. Ak budes dobra uplatnis sa velmi rychlo.

domkakvet
9. máj 2023

Najskor skus ci ta to bude naozaj bavit, lebo je to aj fyzicky narocne, tak skus vymenit nejaku pneumatiku a podobne, ak ano tak chod do toho.

saraxyz
9. máj 2023

Žena, držím Ti palce. Určite choď do toho 😉

hankab
9. máj 2023

Ja by som si k tebe dala opravit auto 🙂 automechanikov je vela, ale aut tak 100x viac, uzivila by si sa tym ako nic. A manzel nech nefrfle, mozno casom prinesies domov viac penazi ako on.

veselo_neveselo
9. máj 2023

Sprav si autoservis pre zeny, kde zeny mozu, ist popytat sa a dat si veci vysvetlit, a necitit sa pri tom blbo a nebat sa, ze ich tam osklbu lebo tomu nerozumeju. Ja by som prisla 😉
Drzim palce, nech ti sen vyjde. Chod do togo, nenechaj sa osradit. Mas este vela zivota pred sebou.

beata_k
9. máj 2023

Zriadila by si si vlastnu dielnu? To stoji kopec penazi. Zamestnaju ta v 37 s nulovou praxou a este zenu? No, ruku na srdce asi nie. Muz ma pravdu. Ako obziva nic moc. No ako hobby by si to mohla skusit.

modrykolibrik
9. máj 2023

Nechcem byt hnusna ale kebyze ide dat do opravy auto a vidim tam zenu automechanicku otocila by som sa na pate. Zena nikdy nebude dobra automechanick. Nie je na to stavana

oblecenie99
9. máj 2023

No mne sa zdá, že to je remeselná živnosť, nebude stačiť kurz, určite počítaj s tou skolou.. ináč to nie je zlý nápad, však v najhoršom sa k účtovníctvu môžeš vrátiť, nie? Kedy do toho ísť, ak nie teraz? Ja som chcela celý život učiť, ale k tomu sa už neviem odhodlovat, takto coming outovat, máme ešte malé dieťa.. ale nevylučujem, že to o pár rokov vytiahnem zo šuflíka, a začnem realizovať, prečo nie? 🙂

kika2079
9. máj 2023

Vsetko sa da najlepsie mat vyucny list . Akurat pocitaj s tym ze xo zaciatku moze byt prijem nizssi

oli18
9. máj 2023

Nechcem ti brat iluzie, ale prv, nez si zacnes plnit sen, by si mala zistit, ako funguje tento biznis. Dnesne auta nie su niekdajsie embecky. Dnes si vychovavaju mechanikov rovno vyrobcovia jednotlivych znaciek. Vystudovani mladi chalani maju problem umiestnit sa v nejakom znackovom servise. Ak sa im to podari, trva roky, kym su z nich dobri odbornici. Jasne, ze aj tu je kolobeh zamestnancov. Ti sikovnejsi po case odidu a zriadia si vlastne servisy, lebo stare auto sa nevyplaca dat opravit do draheho znackoveho servisu. Tieto sukromne su lacnejsie, ale rovnako dobre vybavene, co je nemala investicia. Ja si neviem predstavit, kto by zamestnal 40tnicku zaciatocnicku a vychovaval si ju dalsich par rokov. Mozes si splnit sen aj tak, ze si zabezpecis vzdelanie, zriadis plne vybaveny autoservis a zamestnas odbornikov. Ti budu tvoji zamestnanci a ty sa budes popri nich dalej cibrit. Mozno v 55 budes odbornicka na slovo vzata. Drzim ti palce. 👍

beata_k
9. máj 2023

A este z ineho sudka. Som na RD, takze prezutie pneumatik riesim ja, mam na to cas. Ale keby ze mam nalozit do kufra 4 pneu s diskom, tak to nedam. A to sa rozhodne nepovazujem za chudu palicku odkazanu na muza. V servise mi to vzdy vybera automechanik. Zvladnes x pneu za den pocas sezony? Lebo kolegovia "spinavu" robotu za teba robit nebudu.

oblecenie99
9. máj 2023

@oli18 @beata_k toto sú veľmi dobré postrehy a opísané aj z iného uhla pohľadu

marianarem
9. máj 2023

@modrykolibrik Zeny maju praveze vela danosti, vdaka ktorym by mohli byt dobre mechanicky. Dobry mechanik podla mna musi mat hlavne dobre logicke myslenie a rozumiet tomu, co s cim ako suvisi. To ma vela zien. Dalej cit pre detail - nejde o to zbuchat suciastky jednu k druhej, vsetko by malo poriadne sediet a byt vyladene, treba pocut drobne odchylky v zvuku motora a podobne. Toto ma tiez vela zien. Treba aj nejaku silu, ale nie taku, ktoru by trenovana zena nemohla mat. Dovod, preco to zeny nerobia, je skor ten, ze ich to vacsinou velmi nebavi a nie preto, ze by na to nemali.
Ja som sa po tom, co mi na dom prisli dvaja totalne fuserski elektrikari, pustila do zapajania elektriny sama. Cely dom som pozapajala a ozaj som v tom nenasla nic, co by zena nezvladla. Dalsi robotnici, co k nam chodili, tak praveze skor obdivovali, ze to robim ja. Ale teda zivit sa tym nebudem, lebo ma to ktovieako nebavi..

buberova
9. máj 2023

A čo tak sa špecializovať na nejakú elektriku v aute, poťahovanie interiéru do kože alebo čosi také špecifické? Alebo možno ako recepčná v servise, asistentka, dohadovala by si ľudí na servis, takže by si bola v tom odbore ale nie nevyhnutne celý deň sa hrabať v motore

zuzubb007
9. máj 2023

@modrykolibrik no tak moja dnes automechanik moze byt uplne hocikdo, a navyse vacsina tam robi, ze ani nevie co poriadne spravi, pripadne ti vymenia aj to co nepotrebujes a kadeco, ako zena sa uplatni podla mna ja jej fandim, dobry mechanik je tak 1 zo 100 takze ak ma k tomu brutal vztah bude brutalna, navyse este aj ako zena moze byt znama a vypracovat sa, ak bude mat vlastny servis nieje o com

autor
9. máj 2023

Práveže mne sa to hrabanie v motoroch páči, tá špinavá práca ma baví. Mám to odskúšané i keď nie za peniaze ale ako výpomoc. No určite by som okrem klasických prác chcela venovať elektronike, totiž na výmenu pneumatiky alebo brzdy sú v 1 dedine aj 3 ale to sú všeobecne opravy. Napojiť auto na počítač a riešiť problém tak, je už o niečom inom.

sovica
9. máj 2023

@autorka, ja som si Ťa hneď predstavila ako Marisu Tomei vo filme Môj bratranec Vinny😍🚗
Nevidím dôvod, prečo by nemohla žena robiť automechaničku, ak miluje autá, baví ju to, rýchlo sa učí, myslí jej to a je šikovná, aby tromfla aj chlapov a nenechala sa zdeptať blbými rečami. Ty musíš vedieť, ako Ti to s autami ide, čo už teraz vieš, koľko sa toho musíš učiť atď.
Keď si účtovníka a manžel právnik, tak asi netrpíte nedostatkom financií. Ja by som na Tvojom mieste vyskúšala nejakú školu, ak si myslíš, že by Ťa to urobilo šťastnou. Keď som si hodila túto profesiu do googlu, tak mi vyhodilo nielen školy, skrátené jednoročné štúdium ale aj 2-mesačné kurzy. Ale tu by si naozaj potrebovala podporu manžela, keďže cca rok budeš bez príjmu. Ako účtovníčka by si nemohla pracovať z domu, aby si mala popri škole aspoň čiastočný príjem a tým pádom by manžel nemal mať prečo blbé reči? Ja Ti fandím a držím palce👍

maxalla
9. máj 2023

Drzim ti palce, nech sa rozhodnes akokolvek.

Co by som urobila ja na tvojom mieste - urobila by som si kurz na ziskanie odbornej sposobilosti (cez projekt nestrat pracu - vzdelavaj sa). Potom by som sa snazila najst si pracu na par hodin tyzdenne niekde v tom obore a robila to ako privyrobenie, konicka. Svoju terajsiu pracu by som nepustala.
Aj tak si nemozes hned otvorit zivnost, musis niekde praxovat a tusim dokladujes prax asi polrocnu (treba overit).

zuzanka.zuzu
10. máj 2023

muž má pravdu, nešla by som do toho... toto budú vyhodené peniaze a nič z toho. nejaký jazyk sa naučiť nechceš?

sovica
10. máj 2023

@maxalla Toto sa mi zdá ako celkom dobrý kompromis👍 Aj keď povedzme si úprimne, kurz @autorke veľmi veľa nedá, možno základy. Ale bude sa môcť od toho aspoň odpichnúť. Buď ju to povzbudí do ďalšieho štúdia a práce alebo si povie, že sa mýlila a robiť to nechce.
Čo som našla v Čechách skrátené jednoročné štúdium, tak tam majú napr. 300 hodín praxe. Keď to prerátame, tak cca 2 mesiace pracujú. Na kurzoch máš väčšinou len teóriu, ktorú, ak je človek šikovný a páli mu to, sa naučí aj sám doma z odborných kníh. Ona potrebuje práve tú prax.
@autorka, ja mám trošku aj pocit, že manžel - právnik, by sa za Teba hanbil, ak by si pracovala, ako "obyčajný" automechanik. Nezavrhuje Tvoje rozhodnutie práve preto? Alebo tu ide naozaj len o peniaze?

autor
10. máj 2023

Našla som školu, trvá 2 roky a vyučovanie prebieha buď večer online alebo cez víkend takže pritom ako sa tomu venujem, viem ďalej pracovať ako účtovníčka. Mimo práce a štúdiá alebo keď som skončila školu tiež nechcem rovno dať výpoveď, ale pekne postupne. Najprv len popri práci ako brigáda u niekoho, získať prax. A ak v tom budem šikovná tak verím, že príležitosť sa uplatniť príde. Zase nebavíme sa o tom, že teraz zo dňa na deň dám výpoveď a budem bez všetkého.
Tiež som uvažovala i nad tým, že manžel nechce aby som vymenila šaty, podpätky, makeup za montérky, že by sa hanbil..