Má niekto ukončený odbor sanitár ?

suzanah181
21. júl 2019

Zaujíma má či ste niektorá študovali 1-ročne externe štúdium v odbore sanitár a čo to všetko obnáša? Aké predmety sa vyučujú kde býva prax a ako sa štúdium ukončí? Skúškou a nejakou prácou alebo...? Dakujem pekne

nika3136
21. júl 2019

@suzanah181
Sanitár je asistent sestry. Končíš skúškou (predpokladám praktickou + odborné)
Videla som diskusiu, že túžiš pracovať v zdravotníctve, ale nechceš veľa študovať.
Polož si otázku - prečo chceš robiť v nemocnici? Videla si to niekde? Baví ťa to? To, čo vidíš kopeckrát nemusí predstavovať realitu. Dostaneš sa na ťažšie oddelenie, si prípravená sprchovať ľudí, prebaľovať, utierať zvratky, ošetrovať dekubity, vidieť ľudí zomierať či dokonca dať dokopy okamžite človeka, ak nastane exitus (človek musí ležať ale popri tom samozrejme tuhne takže sánku a pod)?
Nehovoriac o vedomostiach.
Ľudské telo je tak obšírna téma, že sa to za rok zvládnuť nedá - teda dá, k vedomostiam sanitára to stačí, inak nie. Musíš byť práva ruka lekára.
Ak chceš byť naozaj sestra a splniť si sen, choď na VŠ. Áno, externé sú to už 4 roky, ale dá sa to zvládnuť aj popri deťoch a mužovi v zahraničí - moja mama nás mala troch, chodila do práce, otec preč a urobila si Mgr.
Potrebuješ vedieť základy, na tých základoch vedieť stavať, nehovorím o tom, že musíš byť pre tú prácu zapálená, lebo plat je na dve veci ( na 💩 a na nič).
Premysli si to. Nie je to jednoduché zamestnanie.

suzanah181
autor
22. júl 2019

@nika3136 dakujem pekne

spageta85
22. júl 2019

Ja mám sanitara ukončeného..to hore vyššie písané nieje tak celkom pravda...sanitara je niečo ako upratovačka možno o málinko viac no žeby to bol asistent zdr.sestry tak to teda nie. .na to sú zdravotnícky asistenti zvlášť odbor! Pravdou je že ti nesmie byť cudzie prebaľovanie umývanie chorých ...ošetrovať dekubity na to právomoc nemáš no každé pracovisko má iné podmienky avšak polohovanie pacientov na predchádzanie dekubitov je samozrejmosť .sterilizácie nástrojov,umývanie oddelenia atď atď tiež som rozmýšľala ísť ďalej ale nejak to pre mňa stratilo význam školu som si urobila keď som nemala deti 12hbsmeny mi vtedy nevadili avšak teraz by boli pre mňa problém a zamestnať sa na 8 h a iba ráno je nemožné

spageta85
22. júl 2019

@suzanah181 skúška bola praktická v nemocnici a ústna formou odpovede pred komisiou...predmety si už moc nepamätám veru ale všetko čo sa zdravotníctva týka nejaké 3 sa mi zdá..

nika3136
22. júl 2019

@spageta85
Pani má túžbu stať sa zdravotnou sestrou - vyjadrila som sa k tej diskusii od druhého 'odseku'

nusyk
22. júl 2019

pisala som aj do druhej diskusie...ja by som sa na autorkinom mieste asi skor zamerala na rozsirenie povodneho studia ,nemam paru co sa zo soc.prace da vytrieskat ale pri dvoch detickach vidim realnejsie urobit si nieco na vs externe v tomto smere.zaklad ma tak stavat na tomto a nepustat sa do neznamych vod.pravdepodobne by bola sklamana.a ako tu az aj padlo,praca v nemocnici obnasa nočné,vikendy,sviatky ...nuz neviem🤷

macko1007
22. júl 2019

@suzanah181 cudujem sa ti,ze chcem ist robit za tieto smiesne peniaze do zdravotnictva..mam ukoncenu strednu s maturitou odbor zdrav.asistent po novom prakticka sestra ...a pravdu povedat robit 12-stky za nejakych 800€ ked upratovacka zarobi skoro to iste co ty je smiesne...kazdy sa vsal rozhoduje sam za seba

laura164
22. júl 2019

Ak sa ti nechce studovat, tak si urob nejaky kurz co by ta bavil. Ja som sestra, ale teraz na RD. Ked som nemala dieta, tak mi vyhovovalo byt v praci den, noc, sviatky, vikendy, silvester. Ale mesacne som mala cca 60 hodin nadcasov kvoli nedostatku pracovnikov, robili sme 12tky.. takze nonstop v robote.. domov som prisla odpalena, co som 12 hodin iba behala po oddeleni. Ked som rano skoncila po nocnej o 6:00 tak som do 15:00 spala a druhy den vstavat o 4:30 a prisla som domov o 18:30 a stale dookola.. neviem ci ti to za to stoji pracovat v nemocnici za taku mzdu a narobis sa ako kon za 3 ludi.. ale tak vela stastia, mozno narazis na super oddelenie, kde je dostatok pracovnikov 😊

kuliskovalucia
20. sep 2019

@spageta85 ja som pracovala ako sanitarka aj ked nemam skolu..a robila som len na 8 hodin a len rano

janka95
22. okt 2019

Ja by som chcela do budúcna robiť ambulantnu sestru to je pri praktickom lekárovi, zubárovi.. Treba na to špecializáciu? Momentálne študujem za praktickú sestru, mam nastúpiť do práce alo sanitárka tiež iba na ranné smeny keďže mam male dieťa poobede a nočné sa mi nedá.

sofia1
20. máj 2021

@kuliskovalucia mohla si robiť bez školy?

kuliskovalucia
21. máj 2021

@sofia1 ano

sofia1
21. máj 2021

@kuliskovalucia
Pokukujem a nemám skolu len zdravotnú a iný odbor

kuliskovalucia
21. máj 2021

@sofia1 ja som vyučená cukrárka

sofia1
21. máj 2021

@kuliskovalucia wau😀tak nemusím sa báť,že by ma neprijali....len ja by som chcela ísť k deťom...nie k dospelym

kuliskovalucia
21. máj 2021

@sofia1 mna sa pýtali na ake oddelenie chcem ist

spageta85
21. máj 2021

@kuliskovalucia no veľmi divne lebo neexistuje zobrať do nemocnice niekoho bez zdravotného vzdelania minimálne toho sanitára možno niekedy to tak bolo ale postupne aj kto nemá musí si dorabat školu..

janka95
21. máj 2021

No co ja viem u nás si tiež museli školu dorábať. 🙂, a keď aj niekto taký bol nevydržal dlho lebo robil za minimalku 🙂 ja som uz skončila praktickú sestru od septembra chcem nastúpiť na VŠ. 🙂

ann092
8. júl 2022

@janka95 ahoj 🙂 ja mám tiež ukončenú praktickú sestru a zvažujem VŠ, kam ideš do školy? Ideš externe ?

ann092
8. júl 2022

@janka95 teda prepáč som si nevšimla rok príspevku 🙈 očividne si už nastúpila

janka95
8. júl 2022

@ann092 ahoj. Áno. Zamestnanaj sa a rob si školu popri práci 🙂 ja mám denná kombinovaná forma ale je to viac menej externá. A študujem v Košiciach. Teraz som skončila prvý ročník. 🙂 Takže smelo do toho

ann092
8. júl 2022

@janka95 popri zamestnaní to nebolo možné, pracovala som ako praktická sestra v nemocnici a mávala som 18 služieb mesačne a veľa nočných 🙈🙈🙈 no len som otehotnela a mám doma 10 mesačné bábo, tak som rozmýšľala si splniť sen popri ňom… dá sa to v pohode zvládnuť ? Nie je štúdium moc náročné ?

janka95
9. júl 2022

@ann092 dá sa to zvládnuť keď sa chce. Ja mám občas tiež nabité sluzby a ide to. 🙂 Len je podmienkou že musíš pracovať ako praktická sestra. Inak sú to až 4 roky.

denakuch73
12. nov 2022

@kuliskovalucia Dobrý deň da sa aj 8hodin pracovat ako sanitarka dakujem

kuliskovalucia
12. nov 2022

@denakuch73 ano ja momentalne tak pracujem

smolenice
31. okt 2023

Ahojte neviete ake učivo treba na skúšky SJ anatómie na zdravotnu skolu za sanitarku pracujem 13r už v domove dôchodcov skolu mam ped.socialnu odbor opatrovatelstvo vých.s maturitou. Ak by niekto vedel a vedel poradiť poprípade prefotit.dakujemmm