Logopédia - štúdium v Českej republike

6. jún 2024

Ahojky! Momentálne študujem na gymnáziu a už dlhšie zvažujem štúdium logopédie. Vždy ma lákalo štúdium v zahraničí a tak som rozmýšľala nad štúdiom konkrétne v Česku. Nájde sa tu niekto kto ma skúsenosti so štúdium logopédie či už u nás alebo v Česku?
Ďakujem vopred za odpovede 🙂

viestta
6. jún 2024

Je pre teba cestina materinsky jazyk? Lebo pre logopediu je dost podstatne ci naozaj vies cesky ci si to len myslis

lenuska9999
6. jún 2024

Ako u nás v meste je situácia s logopedmi katastrofálna a celkovo na Slovensku je ich dosť málo. Čiže je to žiadané povolanie. Ale zasa do Česká by som študovať nešla, veď tam ide presne o výslovnosť atd, ak nie si rodená češka môžeš mať problém. A naopak načo ti bude na Slovensku štúdium zamerané na výslovnosť českého jazyka. Ak už, tak to študuj podľa mňa na Slovensku

benit
6. jún 2024

@lenuska9999 isla som jej pisat presne toto iste. To je tak specificky odbor, ze tazko ho studovat v čr.

svetlonos
6. jún 2024

To je ako keď na školách ucia nemcinu ucitelky, ktoré nikdy v nemecky hovoriacej krajine neboli.
Doučovanie som siestacku memcinu a pani učiteľka im vysvetlila, že člen der sa vyslovuje del.
Hruza. A podobny efekt by malo štúdium logopédie v Čechách a praktizovanie na SK.

autor
6. jún 2024

@svetlonos tak ak by som sa nakoniec tak rozhodla a šla študovať do Česka na Slovensko by som sa určite neplánovala vrátiť praktizovať 😀

viestta
6. jún 2024

Len aby ta ako slovenku na tu logopediu v Cesku vobec zobrali. Uz aj s ucitelstvom primarneho a predprimarneho vzdelavanie je problem ak nie je cestina tvoj hlavny hovorovy jazyk a neovladas ho slovom a pismom.

kacena4
6. jún 2024

myslim si ze nemozes studovat logopediu v cesku nakolko podmienkou je ovladat bezchybne materinsky jazyk (cesky) a to v pripade cudzinca nie je mozne, ak by si sa viac zaujimala o logopediu ako taku, zistis, ze kazdy jazyk ma svoje specifika ktore sa formuju v prvych mesiacoch zivota dietata - napr. v cesku je to ř a pod. takze nemozes vykonavat povolanie ci studovat, kde je potrebne zvladnut jazyk na materinskej urovni