Kam na vysokú školu po gymnáziu?

lostinmymind
4. nov 2020

Ahojte, prosím vedeli by ste mi poradiť na aký smer sa mám uberať, na vysokú školu? Celú strednú nad tým rozmýšľam a stále sa neviem rozhodnúť, pretože by ma toľko vecí bavilo a keď už som ako tak rozhodnutá akým smerom ďalej, vždy sa zamyslím nad tým že čo keby aj ten smer vyskúšam, aj ten... Proste stále ma to ťahá všade, či už na medicínu, architektúru, alebo právo... Teraz chodím na gymnazium, 3.ročník takže teoreticky môžem ísť chocikam, mám zvolené aj semináre, matiku a fyziku ale stále rozmýšľam že si ich možno zmením, podľa toho kam pôjdem na VŠ. Bavia ma hlavne prírodovedné predmety (matika, biologia...) ale bavilo by ma aj právo. Proste neviem, je to strašné keď vidím na každom predmete niečo dobré, pretože potom sa neviem pre nič rozhodnúť. Dlho som rozmýšľala nad architektúrou ale veľa ľudí ma od nej odhovára, vraj je to veľmi ťažká škola. Mám síce rada matiku aj veľa kreslím a maľujem, ale bojím sa že to bude veľmi technické na mňa. Čím ďalej rozmýšľam aj nad medicínou alebo farmáciou pretože aj veľa spolužiakov tam ide, tak si vravím že asi ani to by nebolo zlé... Fakt neviem prosím poraďte mi, vaše skúsenosti s VŠ? Keby si máte vybrať znova kam by ste šli ? Čo sa oplatí študovať?

kiki68
4. nov 2020

@lostinmymind medicinske bioinzinierstvo? Dost perspektivne

zuzka251
4. nov 2020

pozri, ak je podla niekoho architektura tazka, aka je potom farmacia a medicina? ok, skola by ta bavila..a potom? co chces robit cely zivot, kde sa vidis, cim sa budes denne zaoberat? skus to zobrat viac komplexne ako buducu pracu, nie ako skolu a predmety, ktore ta bavia 🙂 ja som farmaceut, ak chces, napis ip

fokuska
4. nov 2020

@lostinmymind Nepozeraj sa len na to co by ta bavilo studovat, ale v akom zamestnani si vies samu seba predstavit. Ostatnym predmetom a smerom sa mozes venovat v ramci konickov, pripadne ak na to budes mat podmienky, tak mozes vystudovat aj viac vysokych skol...
Ale zamysli sa, kde sa vidis tak realne, co si vies predstavit robit denno denne ako vec ktora ta bude zivit.

fokuska
4. nov 2020

@zuzka251 Citame si myslineky asi :D :D

bluebriggs
4. nov 2020

Medicinu odporucam :D praca ktora bude potrebna vzdy, nikdy nebudes musiet dlho hladat pracu. Lekara chcu vsade 🙂

zuzuliennka1
4. nov 2020

@lostinmymind rozhoduj sa podla toho, co chces v zivote robit a kam sa uberat, nie podla predmetov na tom ktorom odbore

elenka74
4. nov 2020

Podľa mňa záleží aj na tom, v ktorých predmetoch si dobrá, či ti ide viac logické myslenie alebo učenie sa naspamäť. Môj syn vyštudoval informatiku a vždy neznášal učiť sa niečo naspamäť, pamätám si jeden semester mali predmet niečo ako právo v informatike. Vyučujúci chodil z UK a vždy sa na nich smial, že rozmýšľajú príliš logicky, že jeho žiaci, budúci právnici sú iní 🙂

misha666
4. nov 2020

na pravo sa vykasli... to su same biflovacky... ak ta bavi prirodovedne predmety urcite chod tym smerom... architektura je velmi perspektivna ale tam je aj vela stavbariny... ano doktorov treba vsade, ale to je podla mna nedocenena robota.... nocne 24h sluzby premelu sa kadejaki ludia... nenechaj sa odhovorit od tej architektury, zamestnas sa v nejakej firme a tam sa tocia uz ine peniaze...drzim palce snad sa rozhodnes spravne 🙂

janinah
4. nov 2020

@bluebriggs lekár bez záujmu o prácu a človeka hotové nešťastie.aj takí sú....

hb4fg8ko
4. nov 2020

Chod na technicku skolu. Co budes robit po skole, zistis aj tak, az ked skoncis. Ja som vystudovala tak trochu stavebny odbor a pracujem v IT. Mam kolegov, ktori studovali architekturu, archeologiu, ekologiu, enviromentalistiku, krajinne inzinierstvo,... Z mojho prispevku to vyzera, ze je jedno, co studujes, aj tak skoncis pracovat v IT. Napriek tomu by som sla znova studovat moj odbor.

bluebriggs
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
hettinka
4. nov 2020

@lostinmymind ak môžem poradiť, je fajn ist na DOD na jednotlive školy, tento rok budú asi online a pozrieť si, porozprávať sa, co konkrétne štúdium obnáša.
Na architektúre sú talentovú skúšky, vieš kreslit. Aj perspektívu, postavu?
Na medicíne je štúdium mimoriadne náročné. Nabiflit sa na prijímačky vie (skoro) každý, ale nevadí ti krv? Máš vzťah k práci s ľudmi?
Právnikov je veľa, uplatnenie je ťažké.

A najmä, nechod na nejakú druhoriednu VS, vyber si dobrú univerzitu.
Moja dcéra chcela tiež architektúru a nakoniec isla na informatiku na MUNI v Brne. Na tuto online dobu asi perspektívny odbor. Ale je to veeeela o matike, nie o hraní sa s počítačom.

saimaa
6. nov 2020

Tiez odporucam riadit sa nie tým, aký PREDMET ťa bavi, ale co by si chcela naozaj robit... Toto sa pri niktorých typoch skol dá predstavit , a pri niektorých nie az tak lahko....Napr. ja osobne som si nevedela predstavit, co vsetko sa dá robit po skoncení niektorých odborov na technických fakultách, ale pravdou je, ze uplatnenie býva dobré..... Ale: ja som si najprv tiez vyberala podla toho, co chcem robit (bavilo ma vsetko) , a tie preedmety v prvých semestroch (konkrétne vela chémie) ma ale tak odradili, ze som to nedokoncila , takze odporucam si aj pozriet presne studij. plány, ako to ktoré studium vyzerá, ake predmety sú tam, ako to vyzerá - nie kazdy vydrzí na skole len s vidinou toho, co bude robit za 5 rokov 🙂 (príp. aj DOD, je to taká propagácia, ale ja si to pochvalujem, stretnes tam aj reálnych studentov (my sme sa ich mohli spytat, co sme chceli). Odporucam sa riadit nie tým, kto kam ide, ale naozaj sa zamerat na SEBA, co by si celý zivot chcela robit.... medicina , farmacia, su skoly tazké , práca lekárky je nárocna (moj ucitel hovorieval, ze je kazdy den jednou v base) aj ako zena, = materstvo atd, karierne je to narocnejsie), v tomto smere je farmácia jednoduchsia, ale tam je na skole dost chémie, práca vacsinou na nohách, stojíš, príp. v labáku..... právo su biflovacky, to suhlasim.... ale aj na medine sa treba kopu veci biflovat....... v tomto smere som si ja napriklad studium aplikovanej matematiky velmi pochvalovala, ak má clovek na to hlavu, biflovanie naozaj minimalne. Urcite by som nezatracovala technické univerzity, a také rozne biochemické smery, bio-fyzikálne atd....tam som nestudovala, ale co pocula, je to tazsie studium, ale vraj uplatnitelné............ Naozaj by som si zvolila nejaky hlavny smer (napr. prírodne vedy..matematika, fyzika, chemia? ), a uz v ramci toho rozmyslala, hladala.... Viem, o com hovorim, ja som si dávala prihlásku na ekonomiu s jazykmi, farmaciu, matematiku a neviem ešte co :D lebo mna vsetko bavilo... nakoniec robím uplne nieco iné - a to je to, co Ti chcem tiez povedat, ze moznosti su nekonecne, nakoniec ta "osud" dovedie tam, kam má, mozno po roku studia sa dáš inam, ak si to mozes dovoliť, preco nie........... PS: ak tuzis studovat medicinu, odporucam to naozaj skusit, lebo take nieco sa zvykne potom dlho lutovat neskor (hoci pri medine slovo "skúsiť" by som velmi nepouzivala, aj co sa týka prijimaciek, bud do toho ideš naplno, a vtedy je nejaka sanca, ze sa tam aspon dostaneš). PS2: naozaj by som si rozmyslela, aku vš si vybrať, myslim kvalitu - niektoré české vš sú naozaj kvalitné /ok nezatracujem slovenské, ale ja sama som videla reálny rozdiel, ked som bola chvilu v čr/

alexandraala
6. nov 2020

podla toho co citam, tak by si sa hodila aj na pedagogicku alebo filozoficku fakultu.
Lekarstvo ked ta to vyslovene tam netaha, urcite nechod, bolo by to pre teba iba trapenie.

nikolka1986
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
nikolka1986
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
hettinka
6. nov 2020

@nikolka1986 na medicínu netreba mat samé jednotky na SS. Ja učím na gymnáziu a mame žiakov na medicíne, ktorí mali aj 2-3 z neprofilových predmetov, vyslovene sa zamerali na medicinu a už od 1. ročníka sa cielene venujú už len chémii, biológii, fyzike a príprave na prijímačky. A samozrejme, angličtinu treba na dobrej úrovni. Nejaký dejepis, občiansku neriešia...

221girl
6. nov 2020

pozri, na medicínu aj tak neberú vonkoncom každého. Toto možno nebude ani na tvojom rozhodnutí či áno, či nie. Pokiaľ máš na to kapacity a zvládaš naozaj všetký predmety čo si vymenovala (tak klobúk dolu) a vyberaj si určite smer, ktorý sa v praxi uplatní ľahko a rýchlo. Z technicky zameraných škôl (matika, fyzika) určite nebudeš mať problém zamestnať sa na druhý deň po ukončení školy. S tým právom by som si naopak istá nebola... pretože toho práva, medzinárodných vzťahov atď je v dnešnej dobe už toho okolo nás tak veľa, že sa uplatňujú len tí najlepší alebo len tí s najlepšími kontaktmi (Slovensko :D )

221girl
6. nov 2020

hlavne sa skús uberať iným ako pedagogickým smerom (ako bolo spomenuté vyššie), dorobiť si pedagogické minimum k predmetom čo vyštuduješ za 500eur je potom už to najmenej 🙂 a otvorí sa ti viacero dverí do budúcna

hettinka
6. nov 2020

A ešte dodám, na prijímačky na medicinu zďaleka nestačí ucivo strednej školy. Tam si treba zaplatiť kurzy a učiť sa veľa navyse. A tak je to aj na iných lepších odboroch.
Dcere na informatike tiež nestačí stredoškolská matematika, našťastie chodila má matematicky gympel a mali krúžky s vecami navyse. A chodila 2 roky na rôzne workshopy, letné školy a podobne z programovania. Inak by vyletela po 2 týždňoch asi... alebo študovala deň aj noc.

h2
6. nov 2020

@zuzka251 Ahoj, hneď, ako som si prečítala prvú vetu Tvojho príspevku, som si povedala, že budeš určite farmaceutka, alebo lekárka. Predpokladám, že architektúru si nikdy neštudovala. Ja nemám rada takéto vyhlásenia, že ak je pre niekoho ťažká architektúra, tak farmáciu by už ani nezvládol, lebo tá je určite oveľa ťažšia (viem, že takto si to nenapísala, trochu som to zveličila, kvôli názornosti). Hlavne, ak nemáš skúsenosti z oboch strán. Pre niekoho môže byť ťažká architektúra a farmáciu by zvládol ľavou zadnou, niekto zase naopak.
Áno, viem, že sú školy, ktoré sú vo všeobecnosti považované za ľahšie. Architektúra medz nich nepatrí. 😉

loginexistuje
6. nov 2020

popremyslaj hlavne co by si chcela v buducnosti robit na architekturu treba urcite talent a priestorove videnie
a ak sa rozhodnes treba si ist za tym a suhlasim s
@hettinka ze medicina nie je absolutne o samých jednotkach ..... mozem ti napisat nasu skusenost s dcérou chodi na anglický gympel a dlho hovorila ze pojde studovat humanitny smer ale v 3 rocniku otocila a medicina zacala chodit na seminare z chemie na olympiády ... teraz je v 4 rocníku (a este bude mat 5 isla tam z 8 micky) a chodi na prípravu na medicinu u nich v skole kazdy tyžden 4 hodiny (2 bio 2 chemia) a fyziku lebo zvazuje i cechy plus si vypracuva otazky doma a na vianoce si priala zaplatit pripravny kurz na UK (uz má ) na tento rok .... Ostatne predmety nehovorim ze flaka to isto nie ale nevenuje im velku pozornost (okrem maturitných) ja osobne si myslim ze bolo skoro sa profilovat ale tak je to jej volba.

Ja som mala spoluziaka on sa zasa venoval dejinam a matematika, fyzika ledva 4 ky mal ... dnes je archeológom s vela titulami pred a za menom ...

Ak sa pre nieco rozhodnes treba si za tym ist ale skoly ako medicina, farmacia su narocne ... a vyzaduju si vela obety

zuzka251
6. nov 2020

@h2 nepovedala som, ze architektura je lahka, resp farmacia je tazsia..citaj poradne 😊 myslela som to tak, ze pre kazdeho je tazke nieco ine a vsetky skoly su v niecom tazke...aj matfyz, stu, medicina, biochemia...

h2
6. nov 2020

@zuzka251 Čítala som poriadne, môžeš mi veriť. 😊 Nič v zlom, ale z toho, ako si to napísala (AK je architektúra ťažká, aká je POTOM...) mi to tak vyplynulo. Ak si to tak nemyslela, OK, beriem Tvoje vysvetlenie, určite sa nechcem hádať.
Želám Ti pekný deň. 😘

izabela333
6. nov 2020

Nikto ti neporadi, musis sa sama rozhodnut. Hlavne sa nenechaj nikym odradit. Mna od ZS bavila biologia, zdravotne kruzky- aj som bola zdravotnik...Na strednu som mala jednoznacny vyber- zdravotna, nakoniec ma rodicia odhovorili a dali ma na ekonomiku. Mala som tam jednotky a dvojky, potom ma nasmerovali na pravo, ktore som vystudovala s vyzbamenanim. Nie som stastna v zamestnani, stale sa hladam, nemam povahu na draveho advokata. Vyber si podla seba a nikoho ineho nepocuvaj. Skolu vystudujes, ale co potom? hladat si zamestnanie a nebudes to tak citit, to je problem.

saimaa
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
saimaa
6. nov 2020

@izabela333 ja som tiez cely druhy stupen zs chcela ist na zdravotku, tiez ma odradili, ze nech idem a gympel s takymi dobrými znamkami a odtial na medinu.... potom ku koncu gympla so zas bola od mediny odradena, ze je to na dlho, narocne, aj financne... kvoli tomu som zvolila alternativu . skolu - farmaciu, ktoru som ale neznásala, tak som skoncila na ekonomickej matematike..... ale chcem tym povedat to, ze celý zivot to mám, ze "co keby som sla, kam som chcela", a stále ma to tahalo k zdravotnictvu, cize si vravim, ze ja ked budem mat deti, nikdy ich nebudem odradzat ok toho, kam ich to tahá 🙂

saimaa
6. nov 2020

Ináč, ja som chodila aj na farmaciu, aj na matiku (aj do čr, na nepedagog. aj pedagog. smer), dokonca som sa chvilu pripravovala na prijimacky na medinu - takze z mojho pohladu predtým gymnazistu mozem povedat , ze dohadovanie sa, čo je tazsie a co lahsie je veľmi diskutabilné. Podla mna napríklad tá farmácia bola velmi tazká, neustále prirpavovanie sa na labáky denno denne, rozne biflovačky (to ja osobne nemám rada), ja som odtial odisla...a to na medine býva vraj este tazsie, co poznám ludi z mediny, oni boli stále nad knihami a bola to fuška dokoncit skoly...(ale ja vravím No a čo?kludne chod do toho - ak chceš mat reálnu sancu sa tam dostat, fakt sa treba ponorit do toho, do prípravy na prijimacky, nie len vyskusat, niektorí luidia sa tam prihlasuju opakovane a ucia sa na to fakt dlho, otázky treba mat od predu, odzadu v maličku)...na matike sa mi to zdalo omnoho lahsie, aj v čr, a tam to bolo narocnejsie ako ucitelské studium. Toto ale ked niekomu poviem, ze matika sa mi zdala lahsia, , nechápu. Takze tu ide o cloveka, co mu sedí, co mu viac ide, mne tá chemia na farmacii bola uz vela, ucit sa, a pritom som vzdy chcemiu mala rada aj mi šla....Podla mojho nazoru normálny sikovný gymnazista by sa nemal velmi zamerat na to , co je tazké, co nie, kto chce, naozaj chce a má na to aké také predpoklady, pri vacsej, mensej snahe, skolu dostuduje..... to, čo by som sa uz snazila obíst, je urcite pedagogický smer, podla toho, ktoré predmety vas bavia, ja nikdy nechcem nikoho odradzovat, lebo mna samu odradzovali, ..sama som ucila, viem, ake to je....ucit sa dá aj ked ste nechodili na pedag.fakultu (mne pedag.fakulta vobec nedala tolko, co som ocakávala, ) ...pedag.fakulty maju podla mojho nazory este viaceré medzery (nemozem povedat o kazdej),, k nam do rocnika chodilo kopec ludi, ktorí sa tam ocitli len tak, akosi, ze je to lahká skola, ze ich tie predmety bavia a neviem co, a realne robia uplne nieco iné, alebo zo skolstva odišli... drzim palce!!

izabela333
6. nov 2020

@saimaa uplne suhlasim....A ja som si povedala to iste- ked bude mat syn aj same jednotky a bude chciet byt stolar tak bude (uz teraz rad pracuke s drevom)... Viem ze rodicia to mysleli dobre, mala som pekne detstvo vsetko...ale tuto pocitujem dodnes krivdu.

saimaa
6. nov 2020

@izabela333 presne :D ja si práve hovorim, ze dúfam nepojde moj syn a gympel (my sme obaja s muzom gymnazisti, a stačí 🙂 volakedy to bolo tak...tá doba po prevrate...