Je také dôležité, kde budem študovať medicínu?

19. okt 2024

Ahojte. Chcem sa spytat, ak ma niekto skusenost.. Je podla vas naozaj take dolezite, ze kde clovek vystuduje medicinu? Ja sa chcem hlasit na buduci rok na medicinu na Slovensku a spoluziacka, ktora chce ist tiez na medicinu, ale dava si prihlasky do Brna a Olomouca, ma stale odhovara. Nebolo by na tom nic zle, keby to nehovori s takym pohrdanim, ze ona by si na Slovensko ani len nedala prihlasku🙄.. Pride mi to od nej take hlupe, lebo na medicinu vseobecne je narocne sa dostat vsade, ona sa este nikam nedostala a uz ma take ego a reci.. Pritom ja si myslim, ze ak je clovek na sebe odhodlany makat, bude z neho dobry lekar a je jedno, kde vystuduje. Alebo sa mylim?

lonely66
19. okt 2024

každý, kto na sebe maká, je dobrý v tom, čo potom robí.
ale odhliadnuc od tvojej kamarátky, ja by som tiež skúsila radšej české univerzity.

lukbe
19. okt 2024

Myslím, že fakulty medicíny na Slovensku majú slušnú úroveň. Možno je dobré zistiť podmienky ci prístup vyučujúcich. Aj na to treba občas prihliadať. Ale tieto fakulty na Slovensku by som nepodcenovala. Na reči takýchto spolužiakov kašli. Kto chce študovať v Čechách, nech ide, ale tie reči nie sú namieste.

nahodnemeno
19. okt 2024

spominam si na spoluziacku, ktora v tretom rocniku basnila praha, brno...nakoniec zacala v KE, a v druhom roc. ju vyhodili...alebo dalsia sa dostala do hradca kralove a nepresla prvy rocnik...osobne poznam viacerych kolegov, kazdy studoval inde a vobec sa neda z toho usudit ich medicinska uroven po skole...skor je dolezite do akeho kolektivu sa clovek dostane uz v praci, ci tam su obsolentne postupy a nedostatok vzdelanych starsich kolegov a tak...studium treba brat vazne a ucit sa

0silvia0
19. okt 2024

No este sa slecna nedostala ani do Brna, ani do Olomouca.

sendy1977
19. okt 2024

kamarátky dcéra si podala prihlášky na medicínu do Košíc, Martina, Bratislavy, Olomouca a do Prahy. Neprijali ju ani do Košíc, Martina a Bratislavy. Prijali ju do Prahy a Olomouca. Pred 2 rokmi ukončila Karlovku v Prahe . Tak na tvojom mieste by som si dala prihlášky aj do CR a podľa toho kde ta prímu sa rozhodla. Keď chceš študovať na Slovensku tak študuj, ale ešte ani jedna ste neurobili prímacie skúšky 😉

kiki68
19. okt 2024

Zial tie dve skoly v Cesku maju lepsiu uroven skrz kvalitu vyucby a materialov. Proste maju lepsie vybavenie ako na SK. Samozrejme bude z Teba rovnaky doktor ako z nich.

mirage
19. okt 2024

@sendy1977 "príjmu, prijímacie". Musela som.

kiki68
19. okt 2024

Ja by som si dala aj do CZ, urcite aj Hradec Kralove a Ostravu. Pretoze je velka sanca, ze by tie dve mohli prave vyjst . Bratislava to by som sa vobec nespoliehala, tam je diskutabilne, ci sa dostanes. A tiez sa ukaze po prvom rocniku, ze co. Ak vies anglicky/ nemecky dobre, tak mozes zvazit aj Vieden.

autor
19. okt 2024

@kiki68 Preco je pri Ostrave a HK vysoka sanca, ze sa dostanem? A preco je to v BA diskutabilne podla teba?

lucia147852
19. okt 2024

Tiež by som si dala do ČR, kvalita štúdia je vyššia. Napr na zubarine v ČR sa učili lepšie a modernejšie postupy ako na SR.

carduelis
19. okt 2024

Nie je to ani tak o štúdiu, ale o tom, s akými ľudmi sa stretneš už počas praxe na oddelení. V ČR ťa už ako študenta vnímajú ako budúceho kolegu a majú záujem ťa aj niečo naučiť a posunúť, zatiaľ čo na SVK sa medikov snažia čím skôr odbiť a často sú ponechaní na seba. V ČR sa viac naučíš v praxi a menej zacítiš pocit menejcennosti.

pininka1
19. okt 2024

Samozrejme ze je to rozdiel. Mam kamaráta ktorý je lekar, aj učí na fakulte a sam povedal ze nikdy by nedovolil svojim deťom študovať medicínu na Slovensku. Keď tak, snažiť sa pracovať co najviac vonku. Tu ta k ničomu nepustia. Známej dcéra sa po troch rokoch vrátila na Slovensko, lebo jej chýbala rodina, no co sa týka štúdia,že to co sa tu učilo, sa oni ucili v 1 ročníku, resp ani už neučili, lebo vo svete už sa to robí inak.

taktotedanie
19. okt 2024

Ja mam vystudovanu medicinu na slovensku a nelutujem
Pozri, titul dostanete rovnaky, to kto je aky sikovny sa ukaze potom v praxi a vobec nieje pravda, ze sa tu ucia blbosti alebo zstatale veci,ja som pocas studia stretla neskutocne skvelych ludi, odpinkat ta moze aj taki cesky primar nielen slovak, trosku sa to cesko priklasluje ale pritom to ani tam nieje idealne, naozaj…slovenske fakulty vychodilo vela skvelych odbornikov, vsetko je len otom co mas v hlave pokial si sikovna nemas sa coho obavat
Neboj sa, kamaratke hrebienok pohrdavosti spadne, kolki taki boli ….. 😂 studium preveri kazdeho
Na taku “kamaratku” by som sa vykaslala, mimochodom do olomouca prestupuju ti, kde to inde nezvladaju ale maju vela € takze by som az tak nevyskakovala
Pozri, ty si chod za svojim, na sr by som sa ale mesicine vyhla na szu v ba, su tri ine kvalitne lekarske fakulty na slovensku

slniecko5
19. okt 2024

Kamoskin syn toto teraz riešil, vzali ho do HK a KE a vybral si KE. Dlho zvažoval.

mimi3008
19. okt 2024

Samozrejme, ze mas pravdu. Ide tam o to, ze mozno ceske lf su viac napojene na prax. Ale ked cbces, vies si to vybavit aj tu. Ja som vystudovala v BA a uz od prvych rocnikov som vedela, ze chcem robit chirurgiu, tak som dobrovolne a zadarmo od tretiaku makala na chir. ambualnciach a operackach kade tade a dalo mi to ozaj vela

evatko
19. okt 2024

Mám tri kamarátky, ktoré študujú v CZ. Vlastne jedna je už zatestovaná, už pracuje. Sú zo západného Slovenska. Do BA ísť nechceli ani keby co. Ďalšej kamošky dcéra je lekárka v Nemecku, aj jej manžel je. Neviem, kde študovala, ale povedala, že museli odísť a nič lepšie nemohli spraviť, lebo, že to, co sa naučili tam, by tu ani po rokoch nezažili. Že ťa mentalita je úplne niekde inde. Učili ich, pomáhali im. Že im tam dovolilo robiť zákroky, ktoré tu, keď sa mali len pozerať stali tak, aby na to nevideli. Každý len pre seba hrabe, aby si nevedel, čo ten druhý. Že tam presný opak. Žeby sa radi vrátili, kvôli rodine, ale že nedostali by sa do podmienok, ktoré by ich posúvali ďalej.

pseudomonas87
19. okt 2024

Ahoj, ja som vyštudovala 1.lf v Prahe, to bol môj sen , ale nemyslím si, že keď budeš študovať v SR bude z teba horší doktor. Rozdiel bude pravdepodobne v technickom vybavení fakulty a možno aj v internátoch/ kampus atď
Po škole som odišla do Nemecka, kde som zatestovala a po 12 rokoch sa vraciame kvôli rodine na SVk ( máme dieťa a to bol iný level byť sám de facto v zahraničí) . Budem pracovat v univerzitnej nemocnici , nechcem menovat a poviem ti, na pohovore a to čo mi ukazovala a hovorila primárka, čo všetko tam robia , no bola som veľmi príjemne prekvapena
. Aka bude realita , no uvidíme.
Každopádne, choď tam kde ti srdce piští a dobre bude.

alenka58
19. okt 2024

keby bola medicína na SK slabá tak by sa naši študenti neuplatnili vo svete, ale nie je tomu tak. uplatnia sa bez problémov

subartic
19. okt 2024

Myslím , že Slovensko má lekárov ktorí sú v svetovej špičke , vykonávajú sa operácie aj na Slovensku na svetovej úrovni a vyštudovaní sú na Slovensku . Náš pediater, uznávaný v širokom okolí , veľmi šikovný vyštudovaný na Slovensku .

sss777
19. okt 2024

Študovala som v BA, po škole som pracovala v Nemecku a Rakúsku, nikde som sa s vedomosťami z LF UK nestratila.
To, čo tu odznelo, že sa v BA učí v treťom ročníku to, čo v Čechách v prvom ročníku, je hlúposť.
V prvom ročníku sa všade učia teoretické predmety, v treťom je už dosť kliniky a pochybujem, že v Čechách sa to robí inak ako všade vo svete.
Držím palce!

namornicka
19. okt 2024

Kdekoľvek to vyštudujes, lekárov je nedostatok, uplatníš sa.

terry658
19. okt 2024

Ak ideš Martin alebo Bratislava tak je to ok. Košice sú hrozné. Tam by som fakt nešla.

ahyt
19. okt 2024

Je to uplne jedno,kde vystudujes,dulezite je az po promoci,jak se budes snazit,jak a kde se uplatnis.Jsem lekarka i manzel.Ja cerveny diplom,manzel vystudoval i s trojkama a myslim,ze je mbohem uspesnejdi.Titul MUDr je stejny z jakekoliv fakulty,ma stejnou hodnotu.A pak zalezi uz jen na Tobe

elisebah91
19. okt 2024

Ak medina na SK tak v Martine

sissi2183
19. okt 2024

@evatko toto je naozaj taka hlupost, jedna baba povedala a zovseobecnovat takto. Mm studoval v BA, roky pracuje v DE. Zacinal ale na Slovensku a neda dopustit na to, co sa na Slovensku naucil a na svojho byvaleho sefa. Typicke nemecke oddelenie v nemocnici je totiz zlozene 80 percent z lekarov migrantov. Takze to, co sa nauci tu, zavisi len a len od toho do akeho timu sa dostane. A zasa naopak, v Nemecku sa na medicinu dostanu len vyvoleni, s priemerom 1,0. To nie je vsak 1,0 ako na Slovensku, tu nema len tak tak hocikto takyto priemer. Ti, co chcu studovat medicinu su nuteni platit si skoly v Rumunsku a podobne. Potom si daju uznat titul a mozu sa vratit naspat do DE. Takze znevazovat slovenske fakulty mediciny naozaj nie je na mieste.

yoxinka
19. okt 2024

V Česku budeš mať výrazne lepšie vybavenie fakulty a pravdepodobne o dosť iný prístup vyučujúcich ako na Slovensku. Kamoška je dula. Okamžite podľa správania a fungovania pôrodných asistentiek vie, či študovali na Slovensku alebo v Česku. Opisuje to ako keby sa so smenou vymenil aj štát, ten rozdiel je neuveriteľný. Keď budeš študovať na Slovensku, tiež z teba bude lekár o to pokoj. V Česku sa k tomu ale pristupuje inak a podmienky budú zrejme lepšie. Kamoš je fyzioterapeut študovaný na Slovensku a má kolegov, ktorí študovali v Česku. Veľa porovnávali a v zásade z toho vyplynulo, že v Česku sú tak 15-20 rokov pred nami, s tým že prístup je totálne niekde inde, plus sa v Česku učia nové moderné metodiky, postupy a všetko, u nás sa furt točia 20 rokov staré poznatky. Keď chcel niečo súčasnejšie, platil si sám drahé kurzy. Predpokladám, že medicína bude na tom približne rovnako.

gwendolyn
20. okt 2024

Ja na tvojom mieste by som si tie prihlášky podala aj do ČR ako poistku, a potom sa rozhodovala podľa toho, kde ma vezmú. Lebo napr.do Martina sú dosť prísne kritériá prijatia, lebo skoro polovicu študentov berú samoplatcov zo zahraničia a tí nemajú také prísne podmienky prijatia ako slovenskí študenti.

sabinka022
20. okt 2024

Ja som vystudovala 1.lf v Prahe a nelutujem. Robila som prijimacky este do Brna a Olomouca. Slovenske LF som vobec nezvazovala a som zato rada. Mala som tam spoluziacky z gymplu a viem porovnat,co sme sa ucili my a co ony + vybavenie nemocnic a prax. Dokonca my tvrdili,ze ak chcem v klidecku studuvat,mam prestupit do BA 🤷🏻‍♀️ Netvrdim,ze na Svk je to katastrofa,ale CR rozhodne lepsie.

kiki68
20. okt 2024

@sss777 ucia sa to iste, ale maju o dost lepsie vybavene labaky, anatomiu maju lepsiu zase v tom vybaveni priamo skoly. Vedomisti budu cca rovnake. Moja mama doucuje ludi chemiu/ matiku prave pre medinu/ veterinu a tieto smery. A teda to porovnavali a ine je to tym materialnym vybavenim. Cize to najviac vyzdvihli. A potom pristup na praxi

kiki68
20. okt 2024

Od mojej mamy som pocula, ze su tam o nieco lahsie prijimacky. Ale potom na konci prvaku je drsne sito. Takze aj ked sa dostanes, stale musis prejst rocnikom. Nakolko Ostrava v prvaku nedovoli opakovat, ak nemas nejaky dolezitejsi predmet spraveny.