Ahojte Naozaj je potrebne v anglictine vediet vsetky časy? Som z toho zmätena
podla toho na aku uroven, ak sa chces len dohovorit, kupit si nieco v obchode, ked si v zahranici, tak nie, ak ju chces skutocne ovladat, tak ano
@victtoria182 no myslim, ze podla toho, co chces povedat a ako zniet. Su casy a gramaticke javy, ktore su zriedkavejsie a vies sa bez nich zaobist v aktivnom pouzivani.
Zavisi od toho, ci chces v anglictine prednasat na vedeckej konferencii alebo sa chces len bezne dohovorit. Moj manzel ma sice bohatu slovnu zasobu, no, ako on sam hovori, biednu gramatiku, a napriek tomu v anglictine obchoduje.
@victtoria182 Pracujem "po anglicky" 15 rokov a v živote som nepoužil predbuduci čas napr.
@victtoria182 záleží prečo by to malo byť potrebné.
Žijem v UK a ak sa pýtaš len tak všeobecne, tak ti môžem potvrdiť, že všetky časy vedieť nepotrebuješ. Odkedy tu žijem som si všimla, že na dorozumenie stačí vedieť ten základ - prítomný, minulý a budúci a aj keď to nepoužiješ správne, tak aj tak ti budú rozumieť. Vidím tieto situácie každý deň a ľudia normálne fungujú. Ja pri svojej práci časy a gramatiku napríklad ovládať potrebujem lebo potrebujem komunikovať profesionálne.
Takže ak potrebuješ angličtinu len na bežné dorozumenie, tak všetky časy vedieť nemusíš. Ak to potrebuješ kvôli práci a musíš komunikovať profesionálnejšie, tak by som ti odporučila sa doučiť aj ostatné ale aj tak nebudeš všetky používať.
Urcite ano a je to pomerne jednoduche
Urcite netreba, na bezne dorozumenie ti bohate postaci pritomny, minuly a buduci 😉 kto chce, rozumiet ti bude, Ostatne sa doucis neskor ked budes o nejaky ten level vyssie. Realne vsetky aj tak nepouzivas a by si sa divila ako hovoria domaci 😁
@thirstymonk Možno si použil a ani si si to neuvedomil. Nikomu si nikdy nesľubill, že niečo bude už zajtra hotové?
@victtoria182 Ja pouzivam vsetky, niektore nie tak casto, ale vsetky. Ale zakladne sa da hovorit aj len s tromi, len to nebude zniet ako anglictina. Ale dohovoris sa. Bude to zniet mozno ako keby si v slovencine uplne spravne nesklonovala.
Slovencina ma v tomto nevyhodu, ze nas jazyk je velmi jednoduchy, co sa tyka slovies a teda aj casov. Anglictina na tom tiez este nie je zle, este zlozitejsie je to v taliancine a ani nehovorim z grectine.
@victtoria182 Na gramatiku a casy sa vykasli. Podla mna je to uplne neprakticke sa ich teoreticky naucit a potom v zlomku sekundy si pocas rozhovoru uvedomit aky je vhodny cas na tu ktoru situaciu a pouzit ho. Neverim ze to niekto takto dokaze robit.
Mne pomohlo sa ucit gramatiku tak ze som sa ucila cele frazy a v akych situaciach tu frazu pouzit. Priemerny anglican ti ani nebude vediet povedat aky je to cas a preco ho pouzil, on len vie ze sa to tam hodi.
Napriklad ak niekomu rozpravas ze v nejakej firme robis uz 5 rokov, povies: I have been working here for 5 years. Nemozes povedat: I am working here 5 years. alebo I worked here 5 years.
Ani nemusis vediet aky je to cas, proste vis ze spravna forma je: have been working.
@andreatytler na ucely porozumenia to uplne v pohode povedat moze a aj ked to nebude spravne, kto chce pochopi.
Ja by som sa na beznej komunikacnej urovni s gramatikou vobec nestresovala, ked uz budes chciet alebo potrebovat zniet lepsie, nech sa paci, ale ono to castokrat pride aj samo. Najlepsia vec co nas kedysi davno naucila lektorka na kurze podotykam native speakerka v Anglicku, povedala nam ze po prve uz to ze sa ucime AJ ako druhy jazyk je super, lebo ona a vacsina Britov vedia len jeden a po druhe, ze radsej nieco mame povedat aj zle ako nepovedat nic. A to je svata pravda ktoru by sa mali naucit vsetci, ze nehanbit sa rozpravat aj s chybami, lebo inak sa clovek neposunie nikam.
@andreatytler dakujem ☺️