Zdravim, je tu niekto, kto by mi vedel dat pohlad na vec, mozno zo skusenosti. Zvazujem externe studium prava. Maturitu mam z odboru cestovny ruch, cize mimo odbor.. a navyse, studovat ked tak, by som zacala v 27 rokoch.. Oplati sa v oblasti prava zacat takto neskoro s karierou? Laka ma hlavne oblast trestneho prava, prokuratura…
Ahoj, pokiaľ nemáš za sebou niekoho u koho si budeš robiť prax najlepšie už popri škole a potom po škole rovno nabehneš do praxe, tak to ani neskúšaj. Prokuratúra jedine po známosti a trestné právo na to musíš mať fakt žalúdok. Právo je práca 20 h denne 7 dní v týždni, žiadna pracovná doba, žiadne voľno, žiadna rodina, ak chceš byť teda dobrý právnik. A veľké mínus je že si žena lebo bohužiaľ je to ešte stále mužská doména a veľmi neradi do svojich radov púšťajú ženy. Takže škola 5 - 6 rokov, prax 3 roky.
Juraj Bakos, bývalý košický hokejista začal s právom o dosť starší a dal to
chod do toho
@misinka26 ja som štúdium externého práva vzdala po 2 rokoch lebo som myslela že mi z toho prepne ..proste som to nezvládala ..ale u teba to môže byť iné ak to naozaj chces chod si za tým..len sa priprav na to že je to ťažké a učenia je extrémne veľa .na skúšku rímskeho práva som musela 300, stranovu knihu vedieť naspamäť učila som sa dva mesiace aj to som dala ledva na E
nikdy nie je neskoro pokiaľ ide o štúdium. Len si treba ujasniť, že vyštudovať právo neznamená hneď po skončení školy byť hotový právnik s vlastnou praxou. To budú ďalšie roky ako koncipient... a čo sa týka prokuratúry - tam tiež nedostaneš flek len tak rok po škole...
Takže neviem aké máš od toho očakávania.
@zdenka11081983 právo a medicína to je také ako máš chuť na rezeň? tak tu máš koláč... a vo finále rovnako náročné štúdium, celoživotné vzdelávanie a k samostatnej praxi cesta ďaleká...
Nenechaj sa odradit komentami, ked ta to laka, urcite chod do toho! 27 rokov je v pohode.
Pocas studia si ujasnis co chces naozaj robit, mozno zistis ze nechces byt advokat, notar, alebo prokurator, ale mozes sa zamestnat hned po skole na sude, alebo vo firme.
Drzim palce 👌
Ahoj, ja som pravnicka. Chodila som na denne štúdium do KE…keď si o tom naozaj z hĺbky tvojho srdca presvedcena, že pravo je to, čomu sa chces v živote venovať, chod do toho. Externe štúdium je z mojho pohladu menej kvalitne ako denne štúdium-vyučujúci sa ti menej venujú, na nasej fakulte boli o dost benevolentnejsi voči externým, čo nie je dobre, pretože študent musí byt od začiatku “vychovávaný” prísne a nie tak že bez učenia dá skúšku lebo je externý…a viem že po škole aj veľa zamestnávateľov uprednostnilo denných študentov z rovnakého dôvodu. Každopádne, ak sa preto rozhodneš, určite si nájdi prax hneď od 1.ročníka - najlepšie v nejakej advokátskej kancelárii ako asistent, aby si s pravom prichádzala denne do styku. No a čo sa týka prokuratúry a trestného práva. Vôbec nie je pravda, že na proku sa dostaneš po známosti. Na právneho čakateľa prokuratúry su prísne výberové konania. Sú veľmi náročné na kvantitu studia, musíš byt namakaná každu oblasť prava(občan proces+hmota, trest proces+hmota, obchod, ústavko, spravko, Európa, medzinárodné, stavebné, priestupky atd atd…), ja som toto vyberko absolvovala 2x, úspešná som bola až na 2x ale dali ma na zapadne Slovensko a ja som z východu, takze som odmietla. Ako právny čakateľ si 3 roky, zarábaš cca 600-700€ v čistom. Potom ideš na justicnu skúšku, ktorú keď urobíš, automaticky si prokurátor. Na vyberku so mnou boli ľudia, ktorí sa už aj 5-6x pokúšali spraviť a zatiaľ sa im nepodarilo. Presne preto odporúčam fakt makať počas studia, neflakat to, nespoliehať sa na to že skúšajúci privrie oci lebo si externá….ja som hneď po škole nastúpila ako koncipient to advokátskej kancelarie, bolo to v 2016 a moja prvá výplata bola 380€. Koncipienti boli vtedy brani ako “lacná pracovná sila”. Teraz je to už platovo lepšie, ale stále sa majú v čom zlepšovať. V AK makas od rana do večera, počas sviatkov a víkendov, neplatí 8h pracovny čas. Preto som z tamad po 2 rokoch odišla, sla som na výberové konanie na sud, kde som uspela a som na súde 4 rok, a som veľmi spokojná. A to podotýkam že nemám žiadne známosti, nikto z rodiny nie je právnik, všetko som si odmakala sama. Takze dá sa to keď chceš. Držím palce.
Ahoj, myslim, ze uz si tu pisala davnejsie ty alebo niekto pod.
Podla mna je to dost neskoro na vykon pre mna osobne zaujmavejsich odvetvi. Obzvlast ked ides z odboru cest. ruch, studium je narocne ale da sa zvladnut. No skoncenim skoly to LEN ZACINA.
Budes musiet robit dlhooo prax za minimalku, aspon 5r. od rana do noci, aj vikendy v robote (zazila som si, neplati 8h prac.doba a je to 100% nezlucitelne s detmi). Potom masakralne skusky (asi nespravis na 1x, no ucit sa budes cely zivot lebo stale treba sledovat novely), prirataj cakanie na skusky, ktore nebyvaju casto (u nas raz za pol roka), na vyberku by som sa tiez nespoliehala, ze uspejes na 1x (to byva skor rarita), a nemozes si v podstate ani vybrat mesto kde budes vykonavat cinnost...
Ale teda advokatka by si mohla byt aj skor o dva roky a kde chces ty ale na to potrebujes klientov...
Pokial nechces byt notar, sudca alebo prokurator tak podla mna nie je neskoro. Mozes robit niekde na pravnom... ale to zas nie je take zaujimave, teda podla mojho nazoru.
Ak nemáte sponzora, našetrené, vlohy na právo, advokáta v rodine, tak na to zabudnite. Mali by ste pred sebou desať rokov, až po ktorých je šanca sa reálne uplatniť v tom, čo ste uviedli, ak teda nechcete rodinu. Absolventov práva sú kopy už teraz.
Mojej kamosky priatel zacal v 30tke. ;) Ak chces a mas aj predstavu,co s tym potom...Hor sa do toho. :D
@ivangeline ale je to ine ked je to muz... vacsina mojich kolegyn ma deti neskoro alebo nema vobec. Naozaj tomu treba obetovat vela casu zo zivota.
@missdiva ...ak ma predstavu,co s tym...
Za mna radšej niečo iné skúsiť, hlavne s tým cieľom trest a prokuratúra, veeelmi nereálne ciele, pokial teda nemáte v rodine advokátov, prokuratúrov a pod. Ani umiestnenie na súde nie je take jednoduché. A hlavne, keď už to aj skúsite, tam sa treba fakt biflit, takze an to treba zvážiť, či to stojí za to. A neviem či teraz je externe 5 či 6 rokov škola, potom 2-5 rokov prax, kým môžete robiť niečo, čo vám naozaj zaplatia, za mna nie 😃
Dcera ma SŠ tiez cestovny ruch a isla na prijmacky do TT ma pravo, vzali ju...tiez to ma mimo svoj odbor co studovala na SŠ,cize kludne mozes zacat studovat, ale pozor externe studium sa plati
Mas cestovný ruch, tam sa dost dba na jazyky. Chod radsej studovat tlmočníka a zameraj sa na pravne preklady, mozes prekladať aj pre prokuratúru, sudy a tak. Kvalitných tlmočníkov pravneho jazyka je malo. Nie je tazke vyštudovať pravo ale skor získavanie praxe je narocne. Dostat na na prokuratúru ako čakateľ, mozes ale potrebujes k tomu aj viac ako vedomosti. Kym sa staneš advokat po Vs musis mat tiez prax koncipienta a teda skusky nie su zadarmo. Uz si niekde okolo 35 rokov a stale vlastne nerobíš na seba. Ked otvoris prax to si nepredstavuj, ze otvoris kancelariu a budu ti tam klienti skakat. Vo velkych kanceláriách mozes robit ale spočiatku robis bez dĺžky pracovneho casu. Nie je to take lahke ako to vidia ludia z vonka. Okrem toho skola + 3 roky praxe ako koncipienta z teba tiez nespraví dobreho pravnika. To su roky praxe, tvrde samostudium po nociach, stale sledovanie novych zákonov, novej judikatúry. Potom ked mas deti zase vypadnes na nejaky cas z praxe. Cize musis ratat, ze mas 27 do 37 budes realne studovat a robit koncipienta.
Som advokátka a vazne mojej dcere by som nikdy nedovolila ist na právo,je to drina, dlhe roky len studia a slabo zaplatene.Milujem to,ale studovala som denne 5 rokov, pracovala na sebe a ucila sa celych 5 rokov, potom 3 roky koncipient, rok cez den pracovala 12 hodin, v noci do jednej sa ucila na advokatske skusky a potom si otvorila vlastnú kancelariu, kde to prve 4 roky bolo skor hobby(financne) nez skutocne zaplatená práca. Ja som isla na pravo s tym, ze chcem robit na prokuratúre a trestne pravo silou mocou.Samotna neplatena 2mesacna prax na prokurature ma ocarila, ale potom skutocna praca advokata mi otvorila oci,ze toto nie je pre každého a sice to robim, vyberam si veci, ktore vezmem,lebo jednoducho na to nemam povahu.Radsej sa venujem inym odvetviam. A ty to chces externe. Po prve externe tp studovat jedine, ak ta ma kto zamestnat lebo externych studakov AK velmi neberu, vzdy to bude o tom ze si horsie pripravený zo školy,(hoci az samotná prax ukaze kto na to ako koncipient bude mat a kto nie), a popritom zamestnanie, je na drzku. A este zena...ak nemas deti, tak do toho nechod, ak mas a uz dalsie nechces, kludne vyskusaj...ale najblizsich 10 rokov to nebude zivot,ale trápenie...K nam na pravo chodili na denne aj starsi ludia, ktori si ho robili popri zamestnani,ale kvoli tomu,ze ich praca mala s pravom nieco spolocne. Byvaly kolega(koncipient)si robil externe pravo, kym pracoval na policii, a ked tam skoncil, isiel do advokacie,ale druhy raz by to už neurobil vraj...
@betulinka1 ty si študovala právo?
Napíšem pohľad zvonku. Kamoskin manžel právo študoval externe, v 30-ke. Náročné, dal to. Vysníval si tiež inú pracovnú pozíciu, no vo "vyššom veku", s rodinou to nebolo reálne. Kvôli finančnému ohodnoteniu a ako ti vyššie písali dievčatá, postupnej praxi a času tomu potrebnemu. Skončil teda ako podnikový právnik, financie zase nič moc. Preto sa rozhodol ísť do zahraničia, pracuje manuálne, ale financie pre rodinný rozpočet neporovnateľné.
treba si uvedomiť, že štúdium práva nie je záležitosť len na cca 5-6 rokov a dovidenia. vzdelávaš sa aj ďalšie roky po VŠ, robíš rôzne skúšky, atď... je to ťažké a zdĺhavé štúdium. ak nemáš čo iné na robote, neplánuješ rodinu, tak do toho. inak to nedáš. a ak áno, tak máš môj obdiv.