Ísť či neísť na vysokú školu?

22abigail22
27. apr 2019

U nás platí pravidlo, že pokiaľ chceme ísť na vysoku školu, musíme si to sami financovať (keďže nejde o "povinnú školu").

Moje plány boli také, že po maturite nepôjdem rovno na výšku ale zoberiem si rok voľno aby som mohla pracovať a zarobiť si na štúdium.
Uvedomila som si, že aj keby idem na denné štúdium, musím mať peniaze na napr. intrák, cestovné, obedy a pod.
Keby pracujem celý rok a šetrila by čo najviac, mohla som si všetko dovoliť a postupom čase si pokojne nájsť brigádu v meste kde študujem.

Pekne a premyslené plány, že?
Lenže kvôli rodinný dôvodov mi plán padol ako dom z kariet.

V poslednom dobe mi každý (kolegovia, súrodenci, známi), že by som mala ísť na výšku.
Teraz mám na to príležitosť.

Ja som však proti tomu aby som išla na výšku zo viacerých dôvodov:
1. Zmaturovala som v roku 2016. Už 3 roky som mimo štúdium a vôbec mi škola nechýba
2. Neviem na akú výšku sa mám prihlásiť. Nemám vysnívanú školu ani zamestnanie
3. Podľa mňa je lepšie sa prihlásiť na kurz. Zaplatíš zaň, si tam max rok, získaš si potrebné info/prax a na konci dostaneš certifikát.
4. Poznám veľa ľudí, ktorý študovali a úspešne dokončili vysokú školu a nezískali a nič lepšie zamestnanie. Robia napr ako čašníčky alebo v McDonald's.

Čo si o tom myslíte vy vážený? Ste za aby sa za vysoku školu ale proti?

bielavlcica
27. apr 2019

@22abigail22 ja teraz riesim dilemu ci ist ci neist ale predstava ze ma budu kolegyne zj.... len preto ze nie som sestra len blba asistentka sa mi nepaci. Ponizuju ma a som pomaly nizsie ako upratovacka a aj doktori sa tak k nam chovaju preto si chcem urobit sestru nech sa na mne nepovysuju

dskjhfdlkdjhl
27. apr 2019

@22abigail22 Na vysoku skolu treba ist vtedy, ked clovek chce robit nieco, k comu mu ta VS pomoze-cize sa tam nieco nauci, co ho zajima. Ked nekto ide len preto, aby mal titul, tak potom dost casto skonci tak, ako pises-napr. casnik. Titul este nikoho neurobil stastnym.

bielavlcica
27. apr 2019

@22abigail22 k tvojej otazke ty sama musis vediet ci chces ci nie ked mas vysku si platovo vyssie ale v podstate nic ine ti to neprinesie ja uz jednu vysku mam ale nerobim v tom odbore lebo som nenasla miesto. Ty sa musis rozhodnut. Ja chcem lebo ma ta praca neskutocne bavi aj ked niektore dni su take ze by som najradsej okamzite odisla

lucyluv
27. apr 2019

Správne uvazujes a to ti schvalujem aj ja, čo som na vysokú chodila a aj môj manžel, čo má 2 vysoké :D nemá zmysel ísť študovať len pre to že vysoká škola, oveľa rýchlejší efekt má naozaj dobrý kurz a tvoja šikovnosť a snaha. Držím palce! 🙂

nerya
27. apr 2019

Pokiaľ ti ju vyslovene netreba tak načo? Ja som išla len preto, aby som mohla byť zdr. sestra, keby to školstvo nedo....li a nechali to na stredných, polka môjho ročníka na VŠ ani nejde. Takzenak nemáš vysnene povolanie, ja by som na To kaslala 😉

sapetka
27. apr 2019

Zalezi co chces v zivote robit.. ci mas nejake plnohodnotnejsie plany/vizie alebo nie..s vysokou skolou mas viac moznosti plus samozrejme cudzi jazyk najlepsie dva..a o tom ze ti rodicia nechcu zaplatir vysku sa nejdem pytat preco🤔asi mate obmedzene moznosti ale to je nepodstatne, podstatne je ci ty chces a ked clovek chce dokaze vsetko

katren
27. apr 2019

@22abigail22 ja som koncila 2005...gympel....hned rok na to som sa vydala a dala prednost po prvom semestri rodine...po 3 detoch rozmyslam, ze pojdem do skoly...najmensia pojde do prvej, vsetci traja budu na 1.stupni, tak o rok by som chcela aj ja...

titla
27. apr 2019

Ak nevies na aku VS ist, tak si myslim ze v tvojom pripade je zvytocna. Oplatilo by sa ti to, ak by si chcela pracovat v odbore, kde je VS kvalifikacia podmienkou (skolstvo, zdravotnictvo), alebo by ta studium vyrazne posunulo v kariere. Ale len kvoli titulu je to strata casu. Vzdelavanie moze mat aj inu podobu ako VS studium. A osobne poznam vela uspesnych ludi bez VS a aj stratene existencie s VS. Tym nechcem povedat, ze je vysokoskolske vzdelanie zbytocne - prave naopak. Mozno v zivote este najdes uplatnenie v profesii, ked sa pre VS rozhodnes, ale momentalne ked nemas ani predstavu co by si chcela studovat, to nema vyznam.

lula313
27. apr 2019

Sama mám 2 výšky, prvú z povinnosti, druhu už z vlastného záujmu o štúdium. Je to ťažká dilema, nakoľko ako máš ist študovať, keď ani nevieš, čo by tá bavilo.. najskôr sa treba asi profesne najst a až potom uvažovať o studiu, ktoré by ti prehĺbilo kvalifikáciu.

hettinka
28. apr 2019

@22abigail22 akú máš SŠ? V akej práci pracuješ? Treba pre tvoj odbor VŠ?

liz_lemon
28. apr 2019

@hettinka mne sa zda, ze je predavacka

22abigail22
autor
28. apr 2019

@hettinka
@liz_lemon
Mám ukončené 4-ročné gymnázium.
Momentálne pracujem ako predavačku v obchodnom centre. K tejto práci nie je potrebná vysoká škola.

Avšak, táto práca je iba "dočasná" (hľadám si nové zamestnanie) lebo ma táto práca vôbec nebaví a nevyhovuje mi ani pracovná doba.

hettinka
28. apr 2019

@22abigail22 tak sk máš gymnázium, je ďalšie štúdium viac ako potrebné. Teda ak nechces do dôchodku iba sedieť za kasou. Čo asi nechces...
Okrem VS existuju aj 2-ročne pomaturitné programy na odborných SŠ, alebo aspoň Bc. by som zvažovala.

evkamotka
28. apr 2019

Skor nez sa rozhodnut ci ist na vs sa rozhodni, co chces robit. Predavacka nie je tvoj dream job, takze si premysli co by to bolo a podla toho ries, ako ho dosiahnes-otazka vysokej alebo radsej kurzu bude nasledne jasna

via88
28. apr 2019

Mozno keby si mala vysku, nenapises v mnoznom cisle pridavneho meno y 😁

dskjhfdlkdjhl
28. apr 2019

@via88 nemala by na taketo zaklady stacit maturita, resp. ZS?

natuska87
28. apr 2019

@22abigail22 U teba, ako aj u vačšiny Slovákov, je VŠ ako Wobenzyn...Nepomôže, ani neuškodí...😉

nika3136
28. apr 2019

Záleží od toho, akú máš strednú školu.
Ja som vyštudovala farmaceutického laborantka, zamestnala som sa v lekárni. V mojej profesii by mi pomohla jedine vysoká škola farmácie, na ktorú však nemám z finančného hľadiska (iba denne štúdium). Chodila som na externé štúdium verejného zdravotníctva, na ktoré som však zanevrela
1) bolo to veľmi ďaleko, museli sme prespávať po hoteloch atď
2) školu sme mali napríklad od pondelka do piatku a už som nemala toľko voľna v práci - áno, externé štúdium haha
3) externé štúdium sa predĺžilo na 4+3r ale školné bolo stále rovnako Bc.-600€
4) po skončení by som mala v tomto odbore nižší plat ako v lekárni so strednou školou

Pri gymnáziu je dobré urobiť si VŠ, ak si však zdatná napríklad nechtárka, postačí ti aj kurz.

airaw
28. apr 2019

Tiež som mala len gympel a robota nič moc, aspoň u nás v meste, bola som predavačka, vo výrobe, pekarka.. 🙂 toto som nechcela robiť do smrti, tak som šla na VŠ, vôbec ma to nebavilo, cítila som sa staro pri tých mojich 19rocnych spolužiakoch, ale dokopala som to a hneď sa mi práca hľadala ľahšie, lebo už skoro na všetko treba vs a ja nie som jedna z tých múdrych a šikovných čo sa vedia predať 🙂 popri Tom som som si zlepšovala aj jazyk, hlavne anglický a francúzsky, čo som už pozabudla zo strednej a dala som si na VŠ aj nemecky, nech mám aspoň nejaké základy.. študovala som učiteľstvo, učiteľka nie som, robím v IT sfére.

laurita285
28. apr 2019

Ja som tak chodila na VŠ že " ozdoba" pred meno :D aktualne mgr a čoskoro phd 😂 na čo mi to ale bude to fakt netuším 😂

eliska13
28. apr 2019

@airaw pekne si na sebe zapracovala sikovna

dopolbokaodrata
28. apr 2019

@22abigail22 nemáš vysnívanú školu ani zamestnanie, nevieš čo chceš, tak asi by bolo dobre si to rozmyslieť a niekam sa nasmerovať. Či sa chceš len tak pretĺkať životom bez nejakého cieľa? Treba hlavne vedieť čo by si chcela robiť aby si bola v živote spokojná, aj keby si zrovna bola predavačka, ak by ta to bavjilo hneď by to bolo o inom. Aby si nedopadla ako tí zatrpknutí jedinci ktorým "ušiel vlak" čo si to potom budú kompenzovať na deťoch, pripadne na iných ľuďoch.

via88
28. apr 2019

@dskjhfdlkdjhl tak asi nestaci 😁

via88
28. apr 2019

@dskjhfdlkdjhl ved ja si len tak nedelne skadlim 🤗

dskjhfdlkdjhl
28. apr 2019

@via88 a Ty si myslis, ze na VS niekoho ucia pravopis? Pokial nestuduje priamo tu slovencinu, tak ani omylom. To ma vediet pred prichodom na VS, resp. mal by vediet, situacia je vsak uplne ina. Ani ludia s VS dnes uz pravopis nevedia a naopak, nektori, co maju len maturitu, tak vedia. Toto ani v jednom smere nic nezarucuje. Takze Tvoja poznamka bola dost zbytocna.

via88
28. apr 2019

@dskjhfdlkdjhl a ty si asi dost na nervy, co? Pocuvaj daj si kavu, cigaretku a dobre.

dovozadokoca
28. apr 2019

Chodím na vysokú kôli, ale nie z dôvodu, že je to už bežné vzdelanie. Ale preto, lebo mám ekonomický odbor a určite sa tým nemienim v živote zaoberať.(ani som sa nezaoberala) Mám iné plány, preto študujem uplne iný odbor 🙂

dskjhfdlkdjhl
28. apr 2019

@via88 dakujem, nefajcim😉

evaachesa
28. apr 2019

Tam kde pracujem ludia robia na rovnakej pozicii aj bez vysky a maju suoer plat. cize najst si dobru pracu vies aj bez titulu. Co ma ale zaskocilo, znamemu nechceli schvalit hypo na sumu aku potreboval len preto ze nemal v obcianskom uvedeny titul. Ked sa pytal ako je to mozne, ved ma nadstandardny plat, tak mu povedali ze nema vysokoskolske vzdelanie. Chalan je Ing, len sa mu nechcelo menit obciansky. Doniesol im teda diplom a zrazu bolo vsetko mozne 🤔 takze asi jediny dovod preco sa hodi mat titul.

via88
28. apr 2019

@dskjhfdlkdjhl no to mozno vela vysvetluje 😁