Hygienické minimum

gabika098
29. júl 2024

Zdravím mám otázku, do práce mi treba kurz hygienického minima v pripade, že pride kontrola taktiež aj potvrdenie od lekara. Nepracujem s potravinami len s vyživovymi doplnlami (robim zakaznikom proteiny) a vraj to treba. Chcem sa spytať keď absolvujem len kurz bez skúšky kryje ma ten papier o absolvovaní? Alebo musim mať aj ten o odbornej skuške na UVZ? Kolegyna ma len papier o kurze nie o skuške a viac od nej veduci nepytali, odomňa pytaju aj skušku tak teraz neviem čo ďalej. Čo všetko ma kryje pri hygienickej kontrole ak prcujem na recepcii v posilke? važne to až tak hygiena rieši?

katariiinkaa
29. júl 2024

@gabika098 treba aj papier o skúške. Či to až tak hygiena rieši záleží od toho kto príde na kontrolu.. keď muž vlastnil podnik a chodili kontroly tak niekto bol so všetkým maximálne spokojný a niekto sa snažil za každú cenu niečo nájsť, takže lustroval všade kde sa dalo.Nám samozrejme nikdy nič nenašli, ale prvé čo väčšsinou riešili bolo to, či majú všetci osvedčenie o skúške z hygienického minima a zdravotný preukaz. Popravde, tá skúška z hygienického minima je úplne jednoduchá, nie je sa čoho báť 🙂

beasy
29. júl 2024

@gabika098 no ak mas prikazane ze potrebujes hygienicke minimum, lebo robis ľuďom proteiny tak ho musis mať cele, cize kryje ťa dočasne papier ktory potvrdzuje zaradenie do evidencie čakateľov na skúšku, potom odskúškuješ a budeš mať uz osvedčenie, kolegyna dost riskuje ak to ma nakazane tiez, mozno si mysli ze na to zamestnavatel zabudol, ale kedykolvek si to mozu skontrolovat a v pripade ze ho nevlastni moze schytat vypoveď, pripadne firma moze obdržať pokutu kvoli porušeniu a vzniku rizika. Nie je to sranda, inak by to osvedčenie nemalo vyznam ak by ho nebolo treba 🙂

alickapusinka
29. júl 2024

Majiteľ za kolegynu môže zapaltiť veľku pokutu ak by ju náhodne skontrolovali.A áno musiš mať aj hygienicke minimum aj zdravotný preukaz od obvodenj lekárky.

rozculena
29. júl 2024

ty si zamestnanec? Tak ty nemáš čo riešiť,riešiť má tvoj zamestnávateľ: vtedy a vtedy ideš na hygienické minimum,tu sú papiere,nauč sa to.Vtedy a vtedy ideš na zdravotnú prehliadku a vystavia ti zdravotný preukaz,všetko platí zamestnávateľ.

katariiinkaa
29. júl 2024

@rozculena toto nie je tak úplne pravda.. očividne to neplatí takto ani u nich v práci, keď jej nikto takýto postup neoznámil. Zamestnávateľ môže preplatiť náklady spojené so skúškou z hygienického minima - čo je tuším nejakých 30€ + samozrejme niečo za vystavenie zdravotného preukazu. Nie je však povinný zabezpečovať všetko okolo ako hovoríte.. a už vôbec nie len nadiktovať dátumy a zabezpečiť dokonca ešte aj materiály.. niektoré firmy to síce robia, že zabezpečia kurz pre viacero zamestnancov naraz, ale je to ich dobrá vôľa, nie povinnosť. Zdravotný preukaz to isté - málokedy sa vybavuje u "firemného" lekára. Väčšinou si to každý vybaví u svojho obvodného, tým že je to 10 minútová záležitosť. Zamestnávateľ je povinný skontrolovať či zamestnanec spĺňa všetky náležitosti aby mohol danú prácu vykonávať - v prípade ak si to neskontroluje a zamestnanec tam aj tak pracuje, hrozí v prípade kontroly pokuta.

beasy
29. júl 2024

@rozculena uz sa to tak vacsinou nerobi, hygienicke minimum si vybavuju ludia sami, a na svoje naklady, su vynimky kedy to riesi zamestnavatel ale je ich velmi malo, tak isto zdravotny preukaz si riesi kazdy individualne a hradi si ho plne sam, jedine co preplaca spätne zamestnavatel je vstupna prehliadka na sposobilost do zamestnania, to je vacsinou 20€ a je vyplatená po nástupe do práce, inak skusku hygienickeho minima 50€ - 30€ kolok a 20€ osvedcenie, a zdravotny preukaz 15€-20€ si zamestnanec hradi v plnej sume sam a vybavuje u svojho lekara a na prislusnom RÚVZ