Gap year pred vysokou školou

17. dec 2023

Ahojte, potrebovala by som radu od vas ohladom skoly. Som v poslednom rocniku na strednej a teraz mam v hlave intenzivne myslienku, ze by som si dals rok volna resp. nepojdem hned na vysoku skolu. V priebehu toho roka by som isla robit, chcela by som vyskusat aj zahranicie a proste trosku od tej skoly si oddychnut a ziskat nove skusenosti. Takze ak s tymto mate skusenost mozte napisat nejake rady alebo plusy a minusy…

egonsk
17. dec 2023

Aj po 10 rokoch neni problem pokracovat, je to na tebe ako sa citis.

masandra
17. dec 2023

Urobila som to tak. Po maturite som išla do Anglicka, odložila si štúdium na VŠ o rok. Už som sa nikdy na VŠ nedostala. 😅 Stretla som tam teraz už môjho manžela. Neľutujem nič. Už je to osem rokov, mám svoju rodinu a som šťastná, že to dopadlo ako to dopadlo. Nezamýšľam sa nikdy nad tým, čo by bolo keby som tam šla a podobne. Proste to tak malo byť.🙂

madeincssr
17. dec 2023

Pokiaľ nechceš ísť na nejakú technickú VŠ (elektro, stavo, strojno, matfyz...) kde je ťažká matika a fyzika a z dobrej SŠ máš dobrý základ, ktorý by mohol vyšumieť, tak kľudne. Daj si potom pozor na to, ako je to s platením do zdravotnej a sociálnej poisťovne.

koniarova
17. dec 2023

Ja pochybujem,že po ročnej prestávke si VŠ dorobíš. Ale 👍, ak áno.

ninusa221
17. dec 2023

Reálne takých ľudí poznám čo po roku voľna ( pracovania) povedali že pôjdu študovať a doteraz nesli na výšku.
Ja som názoru toho že keď chceš ísť na vysku choj hneď po strednej ešte si v tom systéme že sa dokážeš naučiť atd.. lebo zachuti ti pocit peňazí a už nebudeš chceš ísť naspäť do školy…

patus_2
17. dec 2023

Je veľmi malá šanca, že po roku na VŠ pôjdeš. Ak VS chceš, choď hneď. Brigádovať môžeš aj počas štúdia a po skúškach...

autor
17. dec 2023

@ninusa221 ja teraz popri skole brigadujem cize viem aky je to pocit mat peniaze chodim na szs cize vysoku mne je uplne jedno kedy si dorobim kedze to su sj tak 3 roky kedze mi staci Bc. a je to teoreticky to iste ako na strednej ja len chcem vyskusat aj ine prace predtym nez sa rozhodnem ci budem pracovat v zdravotnictve…

bluka2
17. dec 2023

Ja som mala po 1r. rok pauzu. Bol to skvelý rok a vrátila som sa k štúdiu, čo bol naozaj dobrý krok, lebo v DE na veľa pozícii (aj na moju) proste musíš ukázať diplom. Ale trochu som sa aj pohravala s myšlienkou tam ostať a pracovať, zároveň som si uvedomovala, že to by bolo dobre vtedy, ale brzda v budúcnosti

aknamorka22
17. dec 2023

Ja som po SŠ nešla na VŠ, začala som robiť, bývať sama. Po roku som skúsila externé štúdium ale nevidela som v tom zmysel. Po semestri som sa na to vyprdla. Teraz mám po 30tke, dve deti, muž a znovu som začala chodiť do školy a strašne ľutujem, že som nestudovala už skôr. Teraz je to extrémne náročné. Takže za mňa, choď teraz. Narobis sa ešte dosť.

eliska13
17. dec 2023

@ninusa221 práveže veľa ľudí, keď zistí ako málo zarobí motivuje ich to k dostudovaniu školy.
Autorka záleží ako dobre ten rok využijes či ho preflakas, alebo využijes zmysluplne viac som za áno ako nie

rebrambora
17. dec 2023

Ano mam. Urob to. Ja som dostala rady z kazdej strany, ze ked raz si dam pauzu od skoly, tak sa mi nebude chciet ist naspat. A tak som isla nasilu na vysku, nespravne som si vybrala a aj tak som studium prerusila a zacala o 5 rokov neskôr.
Daj pauzu, zarob, spoznaj aj tu druhu stranu a pred vyberom kariery si urob plan A, B, C, D, poriadne si zisti co budes robit pocas vysky a po nej, kolko zarobis, ci ostanes v krajine, v ktorej vystudujes a kde sa posunuies, kam sa asi dana oblast casom vyvinie. Ak si rozhodnuta, co chces robit a beries to ako pauzu OK, patris k tym stastnejsim. Ak nevies co chces, rok ti pomoze. Dalsia vec je, ze mat vysku neznamena vela zarabat a nemat vysku neznamena zarabat malo.
Vela stastia ti prajem.

zuzanka.zuzu
17. dec 2023

sebe by som to dopriala lebo som lenivá 😀 ale synovi nie pretože ho ľúbim a chcem aby sa mal v živote dobre ❤️ tento rok ešte nikomu nič neprispel k lepšiemu štartu o rok na výške na ktorú ti ľudia potom plánujú ísť ... žiadne relevantné skúsenosti sa za rok nenaberu. je to doslova voľno. (a podľa mňa stratený rok)

lindous
17. dec 2023

Ja som mala neplánovaný gap year, vybrala som si zle VŠ, takže som tam už v novembri prestala chodiť a 9 mesiacov som pracovala… na jednej strane mi nič neušlo, na učenie sa a študentský život som si musela chvíľu zvykať, keďže som z toho nachvíľu vypadla, ale celkom rýchlo som sa do toho dostala… na druhú stranu mi to ani nič extra nedalo, keďže som robila úplne mimo odbor, neberiem to nejak negatívne, ale v podstate to bol zabitý rok 😅

olimuc
17. dec 2023

Ja som to tak urobila 🤷🏻‍♀️ isla som do Anglicka, ale nakolko nam zavidela viza tak som isla do DE a potom na VS … sice najskor na anglicku, ale zmenila som nazor a isla na nemcinu. Ono ten Gap bol nuteny, lebo aj ked som mohla ist na VS do AT vsetko stroskotalo na peniazoch a nedostanem viz (je to straaaassne davno) vobec nelutujem a este som mala aj DEM, kt mali vtedy este nejaku cenu. VS som dosudovala aj ked uz znovu zo zahranicia. Nebol to strateny rok poflakala som sa po Europe, nieco zarobila a hlavne bola samostatna.

kandelabra
17. dec 2023

Ked si das gap year nic nestratis, naberes nove skusenosti, zdokonalis sa v cudzom jazyku, otukas sa v zivote. Z mojej skusenosti vela ludi co slo na vs hned po strednej to bralo ako otravnu povinnost, ze tam "musia" chodit, pripadne sli na vs z dovodov ako rodicia chceli, babka chcela. My co sme sli az po roku sme to brali ako vysadu, ze na vs chodit "mozeme", lebo sme zazili aj ine, nielen sediet v skole. Ale zasa poradila by som, aby si fakt vynechala iba jeden rok, inak bude tazsie nabehnut zasa na ten system ucenia, a tiez mnohe studentske vyhody koncia vekom 26r.