Externé štúdium - teraz alebo čakanie na skracovanie

22. mar 2021

Baby mam dilemu. Keďže naša vláda pomaly, ale isto sa rozpadá, tak sa začínam báť toho, že ku žiadnemu skracovaniu externého štúdia nedôjde :(. Keďže nechcem kvôli tomu stratiť zbytočne rok, fakt neviem co mam robiť ci si dat radšej teraz prihlášku alebo až za rok.. Mam na to už iba veeeelmi malo casu

deti95060810
22. mar 2021

čím skôr... takže teraz.

katkamatka7
22. mar 2021

Načo stratiť rok čakaním?

lindous
22. mar 2021

Vysoké školy sa proti chystanej novele (odôvodnene) búria vo veľkom, neviem zrovna aký majú postoj k tejto úprave, ale tak či tak je to bude ešte asi dlhý boj, kým sa dohodnú obe strany.. Ak sa externé skráti, myslím si, že školné sa zvýši, lebo školy o peniaze nebudú chcieť prísť, takže asi neušetríš a ten rok skôr stratíš čakaním si myslím 😅

autor
22. mar 2021

@lindous
@lindous jasne, ďakujem, myslím, že asi som sa viac menej rozhodla, pošlem si už tento rok radšej prihlášku :/

katkamatka7
22. mar 2021

Čo by si ten rok čakania robila? Máš istú prácu? Čím viac času prejde od ukončenia sš, tým viac stratíš školských návykov. Niekedy to nie je na škodu, keď sa zamestnáš, získaš pracovné návyky, skúsenosti. Z Tvojeho príspevku nie je jasné, či končíš školu teraz alebo už prešlo pár rokov. Okrem toho, nemusia Ťa zobrať na VŠ. Radšej choď do školy hneď.

autor
22. mar 2021

@katkamatka7 ja som momentálne už rok aj drobné na MD, takže preto by som chcela využiť ten čas rozumne :/. A do mája 2019 som chodila na vš, no teraz chcem ísť na inú, tak za to aj tie návyky co si spomenula, nechcem stratiť, ešte keď ako tak to mam čerstvé v pamäti :/

katkamatka7
22. mar 2021

Iste 🙂 Držím Ti palce, nech sa rozhodneš akokoľvek, aby to bolo rozumné 🙂

autor
22. mar 2021

@katkamatka7 ďakujem, pevne verím, že svoje rozhodnutie neoľutujem 🙂

c_est_la_vie
22. mar 2021

Ono to predĺženie štúdia nie je úplne mimo, zvlášť ak si na MD. Tie predmety sa ti miesto do dvoch rokov rozložia do 3, čím je to ľahšie.
Ja takto robím VŠ popri zamestnani a teraz dieťati a viem, že za dva roky by som to aj tak nedala.
Takže za mňa- daj si prihlášku a ako bude, tak bude. Určite rok neodkladaj, lebo keď pôjde dieťa do škôlky a budeš riešiť prácu, dieťa a štúdium, to už bude naozaj na slučku.

autor
22. mar 2021

@c_est_la_vie ak smiem vedieť co študuješ? 🙂 ved práve, že o rok by mal 2,5 roka keby idem na vš a to už by aj škôlka sa riešila, pomaly práca a veru by to bolo na slučku, mne išlo iba o tie peniaze a ze rok ušetrím učenia, no keď vravíš, ze by bolo toho viac, tak tofakt radšej 4 robiť

c_est_la_vie
22. mar 2021

Napis mi ss 🙂 kludne pokecam

autor
22. mar 2021

@c_est_la_vie jasne kľudne môžeš 🙂

julie19
22. mar 2021

Ja som robila externe akurat keď to predĺžili :D namiesto 2 rokov mgr studia boli 3 a úplne som z toho bola mimo ako sa to rozložilo lebo som ani nemala pocit že do školy chodím 😅🤷‍♀️ Bc som robila normálne denne takze pekne každý deň do školy na niekoľko hodín a mgr externe a tým že to o rok natiahli tak rozložili tie predmety tak že som za cely semester bola v škole možno 6x 😅 takze bolo to fakt citeľne ľahšie časovo aj vo sa učenia týka lebo na všetko bolo more času ... za mna ok... nevyhoda... rok navyše som platila skolne 320€/semester ... stihla som to pred materskou takze sa to z platu dalo v pohode teraz už by má veru asi mrzelo vyhodiť navyše tie peniažky 🤔 lenže boh vie či a kedy to aj reálne skrátia

trema
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
catalin
22. mar 2021

My sme z bc štúdia pokračovali na Mgr. A požiadali sme školu či by sa nedalo 3 ročné štúdium skrátiť na dva roky.skola to podmienila tým, že by s tým musela súhlasiť celá skupina študentov a platiť by sme museli za 3 roky. Samozrejme všetci súhlasili a my máme možnosť študovať v skrátenom študijnom pláne. Ale na tvojom mieste by som začala študovať už teraz aby si zbytočne nestrácala čas. Nemusíš sa spoliehať na nikoho, že sa štúdium skráti.ktovie ako to celé dopadne.

autor
22. mar 2021

Ďakujem baby za vaše názory, pevne som sa rozhodla ísť teraz do toho ako som aj pôvode chcela, len to skracovanie mi pomutilo hlavu 🙂

lenuska9999
22. mar 2021

Ja som si zistovala na jednej skole to skracovanie. Bolo mi povedane, ze tento rok to este neplati. Ale, ze treba pri zapise povedat, ze chcete ukoncit studium.o 3 roky. Vraj sa to da a je to pre studenta zvladnutelne..

soraya004
22. mar 2021

Ja idem do ČR, tam s tým takto neblbnú, plus budem platiť iba jeden rok 🙂 Slovenský školský systém je, no.. o ničom.

catalin
23. mar 2021

Super.chod do toho. Držíme palce.ber to tak že štúdium bude menej náročné lebo budeš mať predmety rozdelené na dlhšie časové obdobie.

chrumka120
23. mar 2021

Keď sa predlžovalo štúdium, skolne sa väčšinou znižovalo, takze teraz to pravdepodobne bude aj tak naopak, prihlášku by som si dala teraz

maca173
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
chrumka120
24. mar 2021

@maca173 o rok tiež nemusí byt kratšie

autor
24. mar 2021

@maca173 no podľa mňa to nebude ani o rok, pretože Grohling možno ochvilu nebude ani minister, takze tak. Ja som pevne rozhodnutá, idem teraz, predsa ako tu baby písali, to učivo by nebolo už na 4 roky rozdelené, ale na 3 a bolo by toho viac a aj peňazí, už teraz je to dosť a nie potom :/. Uricte chod do toho teraz, nečakaj 🙂

autor
24. mar 2021

@catalin ďakujem, presne pre to som sa aj rozhodla 🙂

maca173
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
chrumka120
24. mar 2021

@maca173 keď bolo na 3 roky skolne bolo väčšinou vyššie, čiže finančne to vide približne rovnako

maca173
24. mar 2021

@chrumka120 Nemyslím, že pôjdu vyššie, len minulý školský rok zvýšili 😉

chrumka120
24. mar 2021

@maca173 lenže tam ide o to, že zvýšia kvôli tomu, že štúdium bude kratšie, keď sa predlžovalo tak sa zlacňovalo, čiže štúdium celkovo stojí v podstate rovnako, predtým si napríklad za rok platila 800€ teraz 600, lebo chodíš o rok viac a keď budú zas len tri roky tak zas to bude 800

maca173
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
lilope
9. okt 2021

Chcela by som oživiť túto tému. Máte od júla odkedy je zverejnený tento článok nejaké nové informácie o skracovaní dĺžky externého štúdia? Píše sa tam, že môže k tomu dôjdť najskôr v roku 2022/2023, ale novela zákona je ešte stále len rozpracovaná.

Zaujala ma táto veta: „Zmenu možno očakávať najskôr od akademického roka 2022/2023 za predpokladu, že vysoká škola už bude mať kladne posúdený vnútorný systém zabezpečovania kvality,“ uviedlo ministerstvo školstva.
To znamená, že je to akoby na tej škole či vytvorí podmienky na skrátenie dĺžky štúdia a teda to nebude akoby záväzné pre všetky školy? Takže z toho nič nebude. 🤦

https://spravy.pravda.sk/domace/clanok/594141-v...