Externé štúdium na UMB

domculaa
22. júl 2022

Ahojte, od septembra nastupujem do prvého ročníka na externé štúdium na UMB. Aké sú vaše skúsenosti s týmto typom štúdia? Koľkokrát ste museli dochádzať do školy? Neviem si predstaviť ako veľmi to bude cenovo náročné, keďže musím cestovať 4 a pol hodiny s tým, že vlakovú dopravu nebudem mať zadarmo. Viem, že sa dá aj prespať na internáte, ak je náhodou skoro ráno prednáška a nestihla by som cestovať v ten deň, no to sú ďalšie výdavky. Bola by som rada za vaše akékoľvek odpovede a skúsenosti. Ďakujem 🙂

nelca84
22. júl 2022

@domculaa vsak su pozri vlanajsie rozvrhy, bude to velmi podobne

kapanek1
22. júl 2022

@domculaa pozri vlanajsie rozvrhy. Ale cestovat 4,5 hodiny nie je bohvie co. Chodila som na UMB ale je to uz asi aj vyse 6 rokov a prednasky sme niekedy mali aj o 7,30 rano. Alebo sme z UMB na Tajovskeho isli na Ruzovu do Sasovej na prednasku.

kris_tin257
22. júl 2022

Ja som študovala externe Mgr stupeň, dochádzala som z BA každú sobotu ráno, bol to masaker ale dalo sa to zvládnuť. My sme mali školu každú sobotu vždy od 8:00 záleží ale na fakulte či odbore, neviem či to inak ešte funguje ale mala som junior rail plus a tam som mala 40% zľavu na vlak no je to len do 26 rokov

marfikchov
22. júl 2022

Do. Bystrice som chodila na prednášky takmer každú sobotu, občas aj iba víkendové dni, ale hoci sa robila dochádzka, nikto sa ma pri staniciach na to nepýtal

catalin
22. júl 2022

@domculaa ja som študovala aj bc a Mgr na UMB a vyučovanie sme mali vždy v sobotu od ôsmej do 15:00. V treťom ročníku sme mali dokonca aj niekoľko piatkov. Neviem, na ktorú fakultu ideš študovať, ale ja som tiež väčšinou prespávala na intraku právnickej fakulty. Ak chces sama izbu máš to za 10€ ak s niekým tak 7€. Internáty boli čiste a bol dobrý spoj ráno na Tajovského, kde som chodila ja

domculaa
autor
23. júl 2022

@catalin prednášky boli povinné? Museli ste tam byť každú sobotu?

nelca84
23. júl 2022

@domculaa na aku fakultu ides? Niektore vyucuju externistov vylucne v piatky, soboty sa neuci, napr. pedagogicka.

catalin
23. júl 2022

@domculaa áno každú sobotu, samozrejme dalo sa neprísť v prípade choroby, ale tie prednášky už ti nikto nenahradil.jasne spolužiaci ti poznámky dajú, ale veľa sa dozviete pomimo, dozvies sa to čo je dôležité, na čo sa zamerať a tak. Aj vyučujúci prihliadajú na dochádzku a v záverečnom hodnotení ju zohľadnia

domculaa
autor
23. júl 2022

@nelca84 na filozofickú fakultu

nelca84
23. júl 2022

@domculaa no neviem teda. Ty si si nic nezistovala ohladom studia? Co ked sa aj tam vyucuje iba v piatky? Mas moznost chodit na prednasky?

catalin
23. júl 2022

@domculaa tam som chodila aj ja 🙂 a aký odbor?

domculaa
autor
23. júl 2022

@nelca84 tak mne je to v podstate jedno či bude prednáška v piatok alebo v sobotu 😊

domculaa
autor
23. júl 2022

@catalin prekladateľstvo a tlmočníctvo - anglický jazyk

catalin
23. júl 2022

@domculaa heeeej presne ako ja!!! Teraz v auguste končím, ešte mám obhajobu diplomovej práce. Kľudne mi napis aj súkromne, ak budeš potrebovať nejaké info.

kris_tin257
23. júl 2022

@domculaa ok ja som študovala preklad tlmočenie AJ Mgr stupeň externé, každú sobotu od 8:00 povinne v škole, dbá sa na dochádzku a prihliada sa na to keďže tam sa učíš tlmočiť čo inde nemáš možnosť, u nás sa nestávalo žeby niekto nechodil, dokonca spolužiačka mala malé dieťa a muž chodil do školy s ňou a vždy cez pauzu chodila kojit. Inak úprimne tá škola ti bude na dve veci, obzvlášť keď to bude externé 😊

domculaa
autor
27. júl 2022

@kris_tin257 Ako to myslíš na dve veci? Máš negatívnu skúsenosť?

kris_tin257
27. júl 2022

@domculaa poviem ti tak že nikto zo spolužiakov sa tomu nevenuje po škole, dve učia angličtinu na jazykovej škole a jeden išiel na doktorandské na UK do BA a skončil tam ako profesor. Tá škola ťa nepripraví absolútne na prax, na externom budeš mať asi tak tretinu teórie čo majú na dennom a minimum praktických cvičení. Škola síce má svoju tlmočnícku prekladateľskú agentúru ale zakazok má len minimum a väčšinou sa tam striedajú doktorandi prípadne pár študentov ktorých si vyberú profesori (iba z denného štúdia). K tlmočeniu a prekladu sa dostaneš až v druhom trimestri tretieho ročníka pričom na BC staniciach máš už tlmočenie, ale neberú to vážne ani profesori (ja som si uvedomila až v polke že mi niekto diktuje text a "pretlmocila" som len druhú polku textu, dostala som E). Učitelia to tam majú na háku, najviac sa tam rieši anglická literatúra a anglicka morfologia to je gro tam vypadávalo najviac študentov. Čiže je to dobré iba ak chces titul 😊

domculaa
autor
28. júl 2022

@kris_tin257 Ďakujem veľmi pekne, trošku mi to zmenilo pohľad, poslednú dobu ani neviem či tam chcem ísť študovať…

kris_tin257
28. júl 2022

@domculaa ak chces študovať preklad tlmočenie tak jedine UK v Bratislave, UMB už dávno nie je na tom dobre, keď bola filologicka fakulta kvalita bola vraj veľmi dobrá ale spájali fakulty a na kvalite to išlo veľmi dole. Prioritná je tam teória nie prax, mňa napríklad veľmi bavil preklad a bola som z neho dobrá tlmočenie na to typ nie som ale nemohla som sa prekladu venovať viac (napr mali sme 4 PV predmety vybrala som si dva a nakoniec dva zrušili a boli sme nútení ísť na tie čo ostali), bavil má dabing a titulky dala som si to ako voliteľný preklad sama sa doma učila študovala literatúru a učila sa robiť v programe, s profesorkou som sa ani raz nestretla síce mi dala A z praktickej časti ale chcela som sa tomu venovať nech mi pomôže viac ani na maily neodpísala... Tá škola ma skutočne demotivovala a veľmi sklamala

kris_tin257
28. júl 2022

@domculaa najťažšie predmety na ktoré sa kládol najväčší dôraz na bc stupni bola anglická literatúra dejiny veľkej Británie a morfologia. Zo slovenského jazyka sme mali profesora, ktorý kopkoval testy (naučila som sa 100stranove skriptum naspamäť doslova, ja som mala D jeden čo odo mňa odpisoval mal B a druhý FX, pritom rovnaké odpovede...), tá škola sa živí už iba z dobrej povesti čo mala v minulosti

domculaa
autor
28. júl 2022

@kris_tin257 Tak po prečítaní tohto ani neviem či tam chcem ísť, dokonca ani neviem či chcem ísť na vysokú školu

kris_tin257
28. júl 2022

@domculaa vysoká škola vo všeobecnosti nie je na zahodenie ale zvážila by som UMB, pokiaľ viem UMB je dobrá na pravo a ekonomické smery ak to stále platí

catalin
28. júl 2022

@domculaa 10 ľudí 10 názorov. Ja na UMB nedám dopustiť. Nás v ročníku bolo na začiatku 28, skončili sme 5. Na Mgr sme pokračovali dve z rocnika. Obe sa venujeme prekladom a tlmoceniu full tíme. Mám tie najlepšie spomienky na vyučujúcich, na predmety, na podporu, pomoc, prípravu. Mám pocit, že všetky predmety, ktoré sme absolvovali, mi pomohli zmeniť moju naivnú predstavu o tom, čo preklad je. A každá nová vedomosť a skúsenosť ma posunula odborne ďalej. Bakalár je určite sito, a nájde sa tam pár predmetov, ktoré sa mi zdali neopodstatnené, ale to sa nájde na každej škole. Nám škola veľa dala, nič sme nedostali zadarmo, odmakali sme si to, ale môžem spokojne konštatovať, že ma dobre pripravili na prax.

domculaa
autor
29. júl 2022

@catalin Ďakujem vám veľmi pekne všetkým za vaše názory a skúsenosti.

kris_tin257
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
kris_tin257
29. júl 2022

@catalin ahoj iba sa chcem opýtať ako ste našli uplatnenie po VŠ? Náš skončilo 15 na bc a 10 na Mgr ale nevenuje sa tomu nikto, Max robia učiteľov na jazykovkach ale v odbore sa nevedel nikto uplatniť. Ďakujem 😊

catalin
29. júl 2022

@kris_tin257 už počas školy nás učili tomu, že my môžeme ponúknuť univerzálnosť, a schopnosť preložiť rôzne texty.kazdy samozrejme inklinuje k určitým témam a odborom, ktoré sú mu bližšie, ktorým rozumejú a pod. U mňa to bol obchod/marketing, enviro a medicína. Počas školy som už prekladala pre znamych, po bc som si otvorila živnosť a nadviazala spoluprácu s niekoľkými firmami. Plus som začala prekladať aj pre agentúry, hoci oni platia o polovicu menej ako klient, ale pomáhajú vykryť ten čas, kým sa rozbieham, prípadne klient nemá žiadnu zákazku. Našla som si aj zahraničné spoločnosti, ktoré sa zaoberajú titulkovanim, lebo aj to mám veľmi rada. Teším sa, že som si sama sebe paňou, urcim si koľko budem pracovať a odkiaľ 🙂 nemám núdzu o prácu.trvalo mi to asi rok, a teraz už mám pravidelne zákazky, klienti v jednom odbore odporúčajú moje služby ďalej, takže niekedy musím odmietať, prípadne posúvam prácu kolegyni.

kris_tin257
29. júl 2022

@catalin ak sa môžem ešte opýtať ktorý ročník si končila? S titulkovanim a dabingom som aj ja chcela robiť a išlo mi to ale nemala som kontakty nevedela som ako ďalej s tým, a síce profesorka robila pre RTVS ale neodpisovala na maily a nevedela som sa a ňou stretnúť v škole bola vkuse mimo 😕 pýtam sa na rok ukončenia aj preto lebo my sme nemali preklady so zameraním mali sme len umelecký preklad (pamätám si preklady Bugs Bunnyho a Woodyho Allena tie boli časté) a preklad technických textov to bolo všetko, enviro medicínu a obchod ak sme mali jeden preklad z každého tak to bolo ok. Ja som počas školy prekladala pre známych tiež ale väčšinou išlo o veci do školy pre nich do BC prác diplomoviek a podobne. Keď som skúšala agentúry tak tie sa vždy opýtali o typ textov ktorým sa venujem (aký odbor), keďže my sme sa nevenovali žiadnemu nevedela som na toto odpovedať...

catalin
30. júl 2022

@kris_tin257 bc 2020 a Mgr tento rok. Takže je to čerstvé.dolezite je čomu sa tu chces venovať, lebo je zbytočne venovať sa všetkému. Keď si vyberieš odbor, ktory by ťa bavil, tak treba trochu investovať do štúdia toho odboru, v zmysle paralelných textov a pod. aby si si osvojila terminológiu a tak. Začať môžeš s agentúrami, výhoda je, že máš pravidelný prísun práce, dostávas spätnú väzbu a zlepšujes sa. Agentúry spolupracujú s absolventmi PaT, a nevyžadujú prax. To mám overené, mala som to v rámci výskumu v mojej diplomovej práci. Netreba sa báť osloviť aj zahraničné agentúry, tie ponúkajú lepšie peňažné ohodnotenie. Sú aj portály ako proz, a pod. kde sú ponuky pre prekladateľov priamo od klientov. Potom vieš nadviazať spoluprácu s klientom ak sa osvedčíš. Možností je veľa. 🙂 Nehadz ešte flintu do žita. Prekladateľstvo je krásne povolanie, možno sa dlhšie rozbiehas, ale potom máš steady prísun práce.

kris_tin257
30. júl 2022

@catalin ja už nechcem v prekladateľsve pokračovať, uplatnila som sa úplne v inom odbore kde mám super plat a práca ma veľmi baví, a tá škola ma tak znechutila a demotivovala že preto som išla na externé na Mgr nech mám aspoň titul. Mňa len zaujímalo ako si sa vedela uplatniť keď cca 20-25 mojich spolužiakov sa nevedelo 😊 ja som sa chcela pôvodne venovať titulky dabing ale bez šance v tomto smere a odborné texty som nevedela kde sa odpichnut. Vidíš mne sa dostalo take info že čo sa agentúr týka tak dostávali ostatní tak 0-2 ponuky za mesiac že si museli tak či tak nájsť normálnu robotu