DPŠ na Prešovskej univerzite - osobné skúsenosti

lp_lenka
15. júl 2022

Pekný deň želám, zaujímali by ma vaše osobné skúsenosti zo štúdia DPŠ na Prešovskej univerzite, a to konkrétne náročnosť štúdia a učiteľov na študentov. Pýtam sa preto, aby som zistila, či je toto štúdium možné skĺbiť s pracovným a rodinným životom popri dvoch malých drobcoch. Podporu rodiny mám. Pracujem ako sociálna pracovníčka v zariadení, kde poskytujeme sociálne služby rodinám a mladým dospelým v núdzi. V budúcnosti by som, ale chcela prejsť do školstva a učiť odborné predmety na Strednej pedagogickej škole. Ďakujem pekne za vaše postrehy a odporúčania.

klivus
16. júl 2022

@lp_lenka ahoj, chodila som na dpš pred 4rokmi a oproti nasledujúcemu štúdiu špeciálnej pedagogiky, to bola prechádzka ružovou záhradou 😂, pani na študijnom ústretová... najväčšie problémy boli so psychológiou, ale vyučujúca už je na dôchodku, snáď je to ok. Dávnejšie bol aj predmet biológia, ale my sme ho nemali, takže úľava.... študovala som popri 12tkach a malej dcére 🙂 držím palce!

lp_lenka
autor
20. júl 2022

@klivus ďakujem pekne za odpoveď a podporu 😊 smiem ešte zopár otázok na vás mať? Skúšky, zápočty, priebežné hodnotenie, absolvovanie daných predmetov tomu rozumiem, ale ešte by ma zaujímalo záverečné hodnotenie štúdia, ako prebieha, či vôbec nejaké je (je to akoby ďalšia štátnica?), či je jej obsahom len záverečná práca? Čo bolo pre vás ťažšie ak si to teraz porovnáte, didaktika či psychológia? Úprimne nemám v obľube naše typické memorovanie poučiek, atď. radšej ich prenášam do príkladov z praxe, kde a akým spôsobom by som ich vedela využiť, to si aj ľahšie pamätám, myslíte že by mi to u učiteľov prešlo, či? Ďakujem krásne 🙂🙏

klivus
21. júl 2022

@lp_lenka teraz je tam už iná vyučujúca na psycho takže by to mohlo byť lepšie, ako za našich čias snáď ... Predmety , porovnávať sa to nedá, všade sú ťažšie aj ľahšie témy...teória, poučky, nekonečné delenia, tomu sa určite nevyhnete.... na záverečných skúškach to prebieha ako na štátnici...obhájite prácu, zodpoviete otázky, ktoré vám oponent poslal plus doplňujúce a ťaháte otázky.... pamätám, že z akej oblasti otázka bola, tak daná vyučujúca ju skúšala, chceli aj príklady z praxe, pomáhali otázkami

bianca11
31. júl 2022

@lp_lenka podali ste si prihlášku?

lp_lenka
autor
7. aug 2022

@klivus ďakujem pekne ešte raz za info 😉

lp_lenka
autor
7. aug 2022

@bianca11 áno dala, už len počkať na odpoveď...

didi2102
7. aug 2022

@lp_lenka neviem či si ale uvedomujete koľko ľudí si robí dps ,koľko je pedagogických škôl a aká je časová dotácia pre takéto predmety,že tej škole stačí 1-2max učitelia s týmto zameraním kt sú tam dlhe roky

bianca11
8. aug 2022

@lp_lenka aj ja som si dala. No velmi zvazujem...
@didi2102 viem, ale s tou skolou, ktoru mam napr.ja nemozem nic. tak aspon nieco.

lp_lenka
autor
23. aug 2022

@didi2102 úprimne, to čo ste uviedli si veľmi dobre uvedomujem, je to tak úzka špecifikácia, že uplatniť sa v danej oblasti, ako by som v budúcnosti chcela je minimálna, ba až žiadna. Avšak ešte vnímam možnosť uplatnenia sa i v oblasti asistencie, niekedy uvidíme, lebo aj asintetov je veľa, ale žiaľ školy majú obmedzené finančné možnosti a vôbec kapacity na asistentov...je to proste zlý a začarovaný kruh v tom našom školskom systéme 😕
Každopádne momentálne ako jediné pozitívum vnímam to, že si o niečo viac rozšírim obzory, nakoľko aj v terajšej práci v rámci ďalšieho vzdelávania, ale hlavne podpory vediem prijímateľov sociálnej služby, aby sa prostredníctvom našich programov mohli posunúť ďalej a osamostatniť sa 😊

lp_lenka
autor
23. aug 2022

@bianca11 asi som už profesionálne deformovaná, ale ja i v negatívach vidím pozitívne veci 🙂 pretože vo všetkom čo človek robí, to chce silnú vôľu, odhodlanie a vystúpenie z komfortnej zóny...samozrejme ak je podpora rodiny a blízkych 😉
Držím vám palce, možno sa v PO uvidíme, ak idete tam, mňa už prijali 😊 pekný deň ešte želám.

bianca11
23. aug 2022

@lp_lenka ďakujem. Aj mňa prijali. Stále však váham. Presne kvôli tomu, že šanca je dosť minimálna. Pekný deň aj vám.

sfortuna
23. aug 2022

Ja som končila DPŠ teraz na UNIPO. DPŠ v kategórii učiteľ nie je postačujúce na prácu asistenta. Logiku tu nehľadajte prečo 🙂 Pracujem ako asistent a musím si ešte doplniť DPŠ v kategórii asistent, čiže ďalší rok resp. semester.

didi2102
23. aug 2022

@sfortuna v roku 2020 sa menili kvalifikacne predpoklady na prd.pracovnikov , už nestačí dps a moze sa učiť ako predtým , sú nato nové tabuľky 😄🤭 my sme hľadali asistentku a prihlásilo sa nám 70ludi 🙏 bolo si z čoho vyberat

bianca11
23. aug 2022

@sfortuna aké bolo štúdium? Vy ste to mali online? Alebo každú sobotu?

sfortuna
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
sfortuna
23. aug 2022

@didi2102 áno, o vyhláške viem, mala som na mysli jej nelogickosť. Učiteľ cez DPŠ môže v škole učiť, ale nemôže robiť asistenta (pričom je to pozícia kde je postačujúce nižšie vzdelanie). 🫣 Preto ak si chce niekto doplniť kvalifikáciu kvôli práci asistenta, odporúčam nastúpiť na DPŠ v kategórii asistent kde je štúdium menej náročné, kratšie aj lacnejšie. 😀