Dospelý syn sa odsťahoval z domu

78jarmila
21. júl 2017

Ahojte maminy... mám 18r syna, ktorý sa sám dobrovoľne odsťahoval z domu, sám si nahlásil trvalý pobyt inde, lebo sa.rozhodol, že nechce bývať doma s rodičmi a pod ich dozorom, lebo má 18 a chce sa osamostatniť. Má pred sebou ešte 2r štúdia na strednej škole v mieste doterajšieho bydliska, ale namiesto toho, aby býval u rodičov, chce bývať na internáte ( ktorý je vo vedľajšej ulici od domu rodičov...). Nikto ho z domu nevyhnal, sám sa rozhodol aj o trvalom pobyte, pri odsťahovni kľúče od bytu odovzdal. Ja ako matka som s tým odsťahovanim ešte aspoň počas štúdia nesúhlasila, preto sme sa nerozisli v dobrom, ale je dospelý, nemôžem nič urobiť... platím mu výživné a prídavky, a to je všetko z mojej strany. Otázka teraz znie, keď on sám sa vlastne vyhodil z domu, kde mal všetko zabezpečené, komplet full servis, denne navarene, oprate, dostupná hygiena, súkromie, 2 pc k dispozícii na prípravu do školy alebo len tak na bežné používanie... toto všetko vymenil za internatny život, resp. teraz cez prázdniny u kamaratov v Ba, kde si dal aj ten trvalý pobyt... či v prípade, ak si "zrazu" rozmysli, že to samostatne nezvláda, z akýchkoľvek dovodov, či už finančných alebo neviemakych, ho prijať automaticky naspäť do tejto domácnosti, odkiaľ dobrovoľne a napriek všetkému odišiel, odkiaľ sa odhlásil z trvalého pobytu...

dai
21. júl 2017

@78jarmila ach, do tohto podla mna nikto z nas nevidi... pre mna to znie velmi divno cele... ja aj moji surodenci sme vsetci odisli z domu v 18tich na internat - ale teda isli sme studovat do ineho mesta na VS a doma u rodicov stale mali zazemie - hlavne citove:-/
pre mna nie je ani tak divne ze v 18tich chce byt sam , neprislo mi to divne v mojej vlastnej osobe... skor ten cut - uplne odtrhnutie sa akoby pocitove aj. Kde sa nahlasil tvoj syn na trvaly pobyt? to na internat predsa neide... je to take zvlastne a zial tvoje otazky ci ho potom prijat spat tiez svedcia o velmi narusenom vztahu z oboch stran☹ lebo teda prijat strateneho syna je pre mna otazka uplne nemiestna a toto napriek tomu ze ja som zastanca 'nikdy nehovor nikdy' hesla - mam pocit ze nad tymto sa nikdy zamyslat nebudem a moje deti budu mat dvere vzdy otvorene☹

sense
21. júl 2017

To uz zalezi na tebe ci mu dovolis prihlasit sa u teba opatovne na trvaly pobyt, lebo k tomu treba suhlas majitela nehnutelnosti , lebo vtedy sa meni aj obciansky pri zmene trvaleho bydliska, co moze urobit ak to ale nebude financne zvladat,moze ziadat o zvysenie vyzivneho ak bude studovat

trisp
21. júl 2017

A ako si platí stravu, ubytovanie, vreckové na nejaké prípadné kino, na zošity do školy, oblečenie a podobné veci? To mu stačí to výživné?

0silvia0
21. júl 2017

@78jarmila toto je veľmi zvláštna situácia. Vyzerá to tak, že ste nemali ideálne vzťahy.
Takýto mladý človek sa stále hľadá a mala by si sa zmieriť s jeho rozhodnutím. Môj syn má 15 a je to tiež veľmi špecifická osobnosť, ak by som sa mala vžiť do tvojej situácie, tak by som ho nechala letieť a keď sa stane, že padne na hubu, určite by som mu dovolila vrátiť sa. Ale bez výčitiek, bez hádok, slová v takýchto situáciách, keď obe strany vedia o čo ide, sú často zbytočné. Zachovaj pokoj a nechaj situáciu plynúť.

puklica13
21. júl 2017

za prachy rodicov sa dobre vyskakuje...nie si povinna mu nic platit...ked chce samostatne byvat a zit, nech si na to zarobi...

78jarmila
autor
21. júl 2017

Iste. Keby to bolo o štúdiu na Vs, nepoviem pol písmenka... ale mladý si postavil hlavu, že je dospelý a bude samostatný, ale ešte nemá ukoncenu ani strednú školu... trvalý pobyt má nahlásený v Ba u tych kamarátov, kde je aj teraz cez prázdniny... a on sa "stratil" sám, úplne dobrovoľne, bez ohľadu na všetkých a všetko, bez ohľadu na to, ako mňa ako matku tým zranil, nie preto, že sa osamostatnil, ale za akých podmienok... z trucu, lebo... sám nevie odôvodniť, čo konkrétne mu doma nevyhovovalo... len proste "mám 18 a odsťahujem sa"... logické ani žiadne argumenty o aspon tych 2r, kým dokončí sš, nezavazili... nemám o ňom žiadne info, nie sme v žiadnom kontakte, neviem o ňom vôbec nič... ale on to takto chcel, nič nepovedal, u koho bude, kde, čo... on chcel takýto samostatný život... se vsim vsudy... ja som mu trvalý pobyt nezrusila, rozhodol sa sám a aj to vykonal, tak prečo som ja ta zlá...

0silvia0
21. júl 2017

@78jarmila kto povedal že ty si tá zlá?

tom_i
21. júl 2017

nesúdim a neriešim príčiny, ale čo sa týka návratu ja by som dieťa priala, manžel by s tým mal väčší problém, ak sa chlapec zaťal a chce žiť sám, on je tvrdá škola - od 14tich intrák, od 18tich zamestnanie, vojna a po vojne sa už staral sám o seba

sense
21. júl 2017

@78jarmila ale ved nikto ti nepovedal ze si zla...

78jarmila
autor
21. júl 2017

@trisp brigaduje, údajne, a dostáva výživné odo mňa a od otca... neviem, ako to bude zvládať v septembri, ked príde škola a reálne výdavky, ale doma mal všetko zaplatene bez výčitiek, teraz, chcel byť samostatný, tak je...

puklica13
21. júl 2017

@78jarmila preco mu platite vyzivne?

luzzia
21. júl 2017

@78jarmila no, co potom a ci vobec, by som riesila, az ked k tomu pride, lebo je mozne, ze to zvladne alebo minimalne teda urobi vsetko preto zubami nechtami, aby ostal sam, kedze to takto radikalne riesil. aspon to teda tak znie, ked sa v podstate rozhodol vyparit, bez akehokolvek kontaktu, tak sa podla mna bude snazit akykolvek nedostatok zaplatat brigadami, kamosmi, hocijak. skor tam je ta otazka, ze preco k tomu doslo, ze az takto radikalne sa rozhodol odrezat rodinu, ci tomu predchadzali nejake konflikty doma, zakazy atd. takyto chalani sa zvyknu vzburit, lebo tuzia po tom slobodnom zivote, chodit von bez obmedzeni, zakazov, vecierok, kontroly a podobne.

cacianka
21. júl 2017

v dnešnej dobe ked mladý veľmi hojne využívajú mamahotel do vysokého veku je tento prístup chlapca veľmi zvláštny, v prvom momente zvádza si myslieť že bol doma dusený a potreboval slobodu, alebo žil v zlatej klietke a potreboval svoj život niekde inde. nepoznáme jeho názor a dôvod na takéto radikálne riešenie, možno je to o tom že sa naozaj chcel osamostatniť a vyskúšať si život ako americká mládež.
náklady na takýto život sú dosť vysoké (intrák, podnájom, cestovné, jedlo, hygiena, nejaké oblečenie, pomôcky a poplatky do školy, vreckové na voľný čas) - to mu postačuje výživné ? nechápem

dai
21. júl 2017

@78jarmila ani spolu nekomunikujete? ako ja by som s tym asi problem nemala ale s tym pretrhanim vztahov urcite ano☹ potrebovala by som vediet ze je ok... velmi by som sa bala aby do niecoho nespadol☹ ale tak pravo je na jeho strane...

tom_i
21. júl 2017

@78jarmila nie si zlá, proste sa to stalo, každý nech sa stará o seba a nerieši ťa, jediné čo by som ja urobila by bolo poprosiť aspoň jedného kamaráta, kamarátku nech ti sem tam poskytnú info, že je v poriadku, pretože zdravie máš len jedno a aj takéto psychické šrámy sa ukladajú do našej pamäte

78jarmila
autor
21. júl 2017

...mám pocit, z niektorých vyjadrení, že som "zlá", ak možno nechcem prijať syna späť... pretože odišiel z rozmaru, ale s veľkým sebavedomím, že on to všetko dokáže sám, sa uživiť... ked len mienim rešpektovať jeho rozhodnutie o samostatnosti se vsim vsudy... domov len na návštevu, to ok... ale bývať znova... ked on spalil uplne všetky mosty s domovom... súhlas mu dali vlastnici tam toho bytu v Ba...

sissy27
21. júl 2017

@78jarmila v prvom rade by som mu prestala posielať peniaze - píšeš, že mu platíš výživné - na základe čoho? Lebo výživné sa platí podľa rozhodnutia súdu. Takže chce mladý pán výživné? Nech sa páči, môže si podať žiadosť na súd a tam zdôvodniť, prečo sa rozhodol ako sa rozhodol, dovtedy nie si povinná mu posielať nič.
Ak by sa vrátil, určite by mi ako matke nedalo zabuchnúť mu dvere pred nosom, ale určite by som stanovila nejaké pravidlá, nebude mi skákať po hlave a bývať-nebývať ako si zmyslí bez nejakého vysvetlenia...
A ako tu bolo spomenuté, asi tie vzťahy medzi vami neboli ani doteraz úplne ideálne, keď netušíš, prečo sa syn takto odtrhol a ani len nekomunikuje, nejakú príčinu to určite má...

dominika6
21. júl 2017

@78jarmila teraz sa pýtaš z hladiska citov alebo vyslovene kvôli vybavovačkám pobytu?
ak sa jedná o city,nemôžeš sa pýtať cudzích ľudí ako sa máš zachovať..je to čerstvé a uvidíš o 1-2 mesiace ako sa to vyvinie ked sa chlapec spamätá zo sna...
ak sa jedná o papiere,tak je to jednoduché..ako zrušil tak nahlásiš..

cacianka
21. júl 2017

@puklica13 ved vyživovacia povinnosť platí zo zákona, to by matku čakala basa ...

dai
21. júl 2017

@puklica13 lebo pokial studuje tak do 25 rokov sa musia o neho starat rodicia ktori na neho dostavaju pridavky...

@cacianka tak aj ked som ja studovala tak vacsinu vydavkov som si platila sama z brigad a moj muz vystudoval VS nakompletku sam... nevidim to az tak strasne... teraz mam v praci studentku ktora podporuje zo svojho platu ( zarobi u nas okolo 400-500 euro mesacne ) aj svoju maminu a braceka apopritom si vsetko hradi sama...

domak2
21. júl 2017

@78jarmila uff, no ja by som mu veru dala pocitit, ze u mna prekrocil hranicu, asi by mi dlho trvalo sa cez to preniest. On na to podla mna pride sam. Ono je to vsetko pekne, na chvilu, ale ked pridu prve problemy hned vyzera vsetko inak. Snad ho nic nezvedie na zle cesty.

sissy27
21. júl 2017

@cacianka ale ona si ako matka svoju vyživovaciu povinnosť plnila - poskytla strechu nad hlavou, stravu, všetok komfort... to mladý pán sa rozhodol, že to nechce... a kým neexistuje právoplatný rozsudok o tom, koľko a kedy mu má platiť, tak mu platiť nemusí.
@dai prosím ťa, tento blud, že vyživovacia povinnosť trvá do 25 rokov, si kde nabrala?? lebo v zákone nič také nie je, dokonca sa tam jasne píše, že vyživovacia povinnosť nie je ohraničená vekom !! do 26 rokov je možné poberať prídavok na dieťa, ale to nijako nesúvisí s výživným !!

dominika6
21. júl 2017

@78jarmila ak ked si mu trvalý pobyt ty nezrušila tam kde sa on nahlásil tam je automaticky nahlásený a u teba doma odhlásený..robia to úrady medzi sebou..bez toho aby si niečo vybavovala..

pillipilli
21. júl 2017

To c je za novu modu ze dieta v 18 rokoch odide a rodicia mu este idu platit vyzivne??? Chlapec nema dokoncenu ani strednu skolu... fuuuu... neviem skôr by som hladala chybu vo vychove a hladala nejake vysvetlenie ze preco sa takto sprava. To ani manzel neni pre neho autorita?? Nezavidim ,nikto nemoze povedat ze jeho dieta ta v 18 nespravi. Ja len pevne verim ,ze dostane rozum a vase vztahy sa napravia.

cacianka
21. júl 2017

@sissy27 prepáč ale to čo píšeš je mimo trochu .
rodičia sú povinní finančne sa starať o svoje dieťa pokiaľ sa pripravuje na svoje povolanie, deti majú právo na taký istý finančný štandard ako rodičia a len ak to nejde normálne tak môžu podať návrh na súd a domáhať sa svojho práva súdnou cestou. a je jedno koľko má dieťa rokov, ak je maloleté zastupuje ho jeden z rodičov a sociálka, ak je plnoleté zastupuje sa sám.

cacianka
21. júl 2017

@sissy27 musí platiť aj bez súdu !

78jarmila
autor
21. júl 2017

@domak2 veď toto.. 😢

lija22
21. júl 2017

kolko mu platite vyzivne? to len pre zaujimavost
ak opomenieme zle vztahy v rodine, zahrala by somto tym smerom, ze ho podporujem a drzim mu palce. ak to zvladne klobuk dole

pillipilli
21. júl 2017

@sissy27 Vyživovacia povinnosť rodičov voči svojim deťom trvá do času, kým dieťa nie je schopné samo sa o seba postarať. Táto povinnosť je časovo neobmedzená, nezanikne teda dovŕšením 26 rokov, ako sa občas mylne interpretuje. Rodičia sú povinní starať sa o svoje deti, ktoré študujú dennou formou na strednej alebo vysokej škole, alebo o deti, ktoré sa o seba nedokážu starať z dôvodu vážnej choroby alebo telesného hendikepu (v prípade takýchto detí môže vyživovacia povinnosť rodičov trvať počas ich celého života). Zánik vyživovacej povinnosti nastane vtedy, keď je dieťa schopné sa samo živiť (platí to aj v prípade, keď je dieťa nezamestnané). Povinnosť platiť výživné zaniká aj keď dieťa uzavrie manželstvo, vtedy prechádza vyživovacia povinnosť od rodičov k manželovi (manželke). Aj tu je však prípustná výnimka. Ak manžel nie je schopný si plniť svoju vyživovaciu povinnosť voči svojmu partnerovi (napríklad kvôli dennému štúdiu na vysokej škole), vtedy sú rodičia naďalej povinní plniť svoju vyživovaciu povinnosť voči svojmu dieťaťu. Akonáhle nastane stav, kedy je dieťa schopné samo sa živiť, povinný rodič môže podať žiadosť na súd o zrušenie vyživovacej povinnosti. Súdom stanovená povinnosť platiť výživné totiž nezaniká automaticky aj napriek zákonným predpokladom.

natalka13
21. júl 2017

@dai nie do 25 rokov, pocas doby kym nieje dieta schopne sa zivit same. Rozhoduje sud, ak sud uzna ze dietatu treba tretiu VS (co asi neuzna) tak ho rodic musi zivit.
Tak je postaveny zakon.
Mne by odstahovanie nevadilo, ale ten nezaujem o matku,nekomunikovanie, ved OK si dospely chces zit sam, ale preco pretrhol kontakt s matkou?
Tazka dilema, ak sa bude chciet vratit, vzala by som ho.
Viem ze to mas tazke, kto nema v dnesnej dobe dospele ci velke 15-16r deti nepochopi, sam rodic je na tenkom lade, kolko im davat penazi, aby nemali vela ani malo, aby boli nuteny si privyrobit, a zaroven aby nespadli do zhananaia si penazi nekalym sposobom.........