Doktorandské štúdium počas materskej dovolenky

29. jan 2023

Dobrý deň, absolvovali ste doktorandské štúdium počas materskej a rodičovskej dovolenky?
Končím VŠ a plánovala som pokračovať v štúdiu ako internistka, no na budúci rok budú prijímať len externistov, preto sme sa s manželom rozhodli mať bábätko a ja zvažujem, že by som si počas materskej spravila veľký doktorát externe a potom, ak by bola možnosť, prestúpila by som na denné štúdium. No je to zvládnuteľné?
Ďakujem ❤

theabloom
29. jan 2023

Externé je platené. Po novom sa už nedá prechádzať na denné štúdium na všetkých vysokých školách na žiadnom stupni štúdia, pokiaľ viem (no info z prvej ruky určite povedia na študijnom). Podľa mňa každé denné štúdium je tak vstavané, že na to, aby malo zmysel s ohľadom na výsledky, treba mať možnosť ho mať ako prioritu. Podľa mňa si stačí vybrať či prioritou bude dieťa alebo vzdelávanie.

autor
29. jan 2023

@theabloom viem, že je platené a možnosť prestupu som si overovala. Pýtam sa na skúsenosti, či je zvládnuteľná kombinácia externého štúdia a materskej, resp. rodičovskej dovolenky. Je mi jasné, že po pôrode je denné štúdium v kombinácii s novorodencom (bez pomoci) nereálne.

zusqua
29. jan 2023

Ja som absolvovala denne doktorandske a zaroven som bola na materskej/rodicovskej. Zvladla som to, teda zvladli sme to ako rodina. Vsetko sa da. Chce to kus sebazaprenia, organizaciu v rodine a zaroven ustretovost zo strany skoly.

zusqua
29. jan 2023

Skola mi spravila ustupky. Skusky som mala skor ako spoluziaci. Nakolko terminy vychadzali cca na termin porodu. No ja som sa musela vratit do skoly ako mal maly 3 tyzdne. Viac volna som nedostala. Ale zase doma som mala pomoc a strazenie. Vsetko sme v skole nastavili tak, ze prve mesiace som chodila do skoly raz - dvakrat tyzdenne na par hodin. A to sa dalo sklbit aj babtkom doma.

ibajaanikiny
29. jan 2023

Ja tak studujem,bola som prvacka,ked som otehotnela,v druhom rocniku sme mali este v zimnom semestri skusky,potom bez skusok,ale musela som aj prednasat,publikovat clanky,podielat sa na vyskumnych ulohach a na konferenciach. Buduci rok koncim,ak Boh a dieta da😂 s podporou muza a rodiny sa da vsetko…

lucy_ms
30. jan 2023

Ja som počas prvého ročníka na doktorandskom otehotnela a na začiatku druhého ročníka som rodila. Všetky skúšky som si spravila v prvom ročníku. Čo sa práce týka, písala som ju po nociach. Nejaké konferencie, publikácie, to sa dá zvládnuť bez problémov. Vo štvrtom ročníku som otehotnela druhý krát a keďže výskum mám aký mám, tak som školu prerušila najskôr na rok a potom ešte na ďalší. Ja popri škole aj pracujem z domu. Teraz som znovu nastúpila, mala by som všetko dokončiť a mám z toho hlavu v smútku, lebo som ostala na všetko sama. Nemá mi byť kto s deťmi, muža za tie roky povýšili a tak je do večera v práci. Cez víkend riešim objednávky a na tú školu si neviem nájsť pri dvoch deťoch čas. Ale ak ti má kto byť s dieťaťom, dá sa to zvládnuť v pohode. Kamoška študovala denne a s pomocou rodičov, svokry a muža to dala bez problémov. No podľa mňa je dosť dôležité, či dojčíš alebo nie.

autor
30. jan 2023

@lucy_ms práve preto uvažujem o externom štúdiu. Neviem, aké bábätko bude, či budem dojčiť a tak... na denné by som teraz nešla, pretože dieťatko chceme už v tomto roku (keď sa podarí). A tak zvažujem, či ísť od septembra na externé alebo rok počkať a ísť až potom (a možno aj na denné, keď budú prijímať)