Diplomová práca - poruchy reči

zuzana_1903
20. dec 2020

Ahojte mamičky,

obraciam sa na vás s prosbou, či sa tu nenachádzajú náhodou nejaké ochotné mamičky, ktoré majú dieťaťa s nejakou poruchou reči, ktoré navštevuje špeciálnu základnú školu pre deti s narušenou komunikačnou schopnosťou. Mám veľký problém sa dostať k takýmto deťom vzhľadom na situáciu s koronou. Nikde ma nechcú pustiť na školu, čomu na jednej strane rozumiem, ale taktiež by som chcela ukončiť moje štúdium :(

Ide o dotazník pozostávajúci z 25 jednoduchých otázok, na ktoré by vaše dieťa odpovedalo. Najideálnejšie by bolo ak by navštevovalo 5. - 6. ročník teda zhruba vo veku 11-12 rokov. Potrebovala by som zhruba vzorku 30 detí.

Dotazník mám v elektronickej forme a vy by ste ho administrovala svojmu dieťaťa, ktoré by odpovedalo na otázky.

Ak by ste boli ochotné mohli by ste sa mi prosím ozvať do správy, neskutočne by ste mi pomohli. 🙂

sara07
20. dec 2020

v prvom rade na sk školu naštevuju deti čo by mali chodit na inu školu, vela deti je tam čo tam nemá byt a deti čo maju len nks alebo nks a adh sa tam jednoducho nedostanu
to isté čo je par špecialnych logo škôl detto

katkaagabko
20. dec 2020

@zuzana_1903 syn má poruchu reči a poruchu učenia, je integrovaný v riadnej zš, od troch rokov navštevuje logopéda a od nástupu na ZŠ špec. pedagóga v škole.

katkaagabko
20. dec 2020

@zuzana_1903 som zabudla ešte je v 5.rocniku

zuzana_1903
autor
20. dec 2020

@sara07 rozumiem, zle som špecifikovala. Môžu aj deti, ktoré sú zaradené na bežné školy alebo je pre ne vytvorená špeciálna trieda v rámci bežnej základnej školy.

kacena4
20. dec 2020

tak ako teraz oslovujes rodicov s dotaznikom tu, kludne oslov riaditelov specky nech posunie dalej v ramci internej posty (edupage) dany dotaznik rodicom co je na tom tazke? nemusis tam predsa byt osobne a ano mas to zle specifikovane. bud chces deti zo specky, alebo riesit diagnozu a deti tym padom mozu byt aj z beznej skoly ale napr. integrovane s nks, alebo aj neitegrovane v ramci nks nejak upresni specifikaciu koho oslovujes. zbytocne si dlllhu spravu napisala a zbytocnosti v nej. sorry tot moj nazor tiez mam dieta v beznej zs s integraciou nks

sara07
20. dec 2020

@zuzana_1903 ja si myslím že robíš prácu ale problematiku ako sa vzdelavaju tieto deti , hromada deti sa do nks škôl nevmesti , robíš to teoreticky ,nepoznáš pozadie len teoriu ako je užasne postarané o tieto deti , šupnu sa kde sa chudatka zmestia asi tak
a už vôbec nepatria do špecialnej školy a myslím že nie je fér to ani nazyvat špecialnou triedou, lebo taky atypicky pas alebo zlepšená expresivna dysfazia tam je zaradená len preto lebo je tam menej deti, pre nič ine

sara07
20. dec 2020

Ochotne sa podelím s druhými (napr. s hrami alebo jedlom...)
toto je uplna blbost lebo deti s dg su v 97% vyčlenované nielen detim ale často aj učitelkou , to dieta by sa rozdalo ale nemá s kym
Často sa nahnevám a stratím trpezlivosť.
podstata NKS je o tom že je tam narušená komunikačná schopnost, to nahnevanie je tom že nie je pochopene, učitelka nemá čas kym sa dieta konečne vymačkne, asistenta nemá,a stratenie trpezlivostou by som nazvala frustraciou ako s nim sa baví rieši okolie

chcela som ti to vyplnit ale tie otázky su tak blbo položené , skus najskôr niekomu robit asistenta alebo doučovanie, špecialna pedagogika hry cvičenia lebo toto čo si tu ty položila otázky to su doslova kecy , nehovoriac že toto dat dietatu ? to nemysliš važne
dietatu čo prechazda xy testami a je unavené z takýchto otazok a testov a večného skumania a riešenia a vysvetlovania
myslíš že 12 ročné dieta si uvedomuje že je neposedné ?? to si neuvedomuje žiadne dieta pokial mu to nevtlčie do hlavy ako negativnu vec dospelak
doporučujem ak to myslíš uprimne si to komplet prepracovat ale na základe praxe nie teorie z knih

makova333
20. dec 2020

@zuzana_1903 no napriklad ZS Vlastenecke je Zakladná škola pre deti s NKS. Nie je špeciálna ani bežná ZŠ a nie je to ani špeciálna trieda v zakladnej skole. Tak kam zaradit dieta navstevujuce takuto skolu podla tvojho dotaznika? Treba dostudovat typy skol. A tiez si myslim, ze dotatznik je nestastne polozeny pre dieta (naprikald slovo "často" toto dieta nevie vyhodnotit co je to casto a uz vobec nie dieta s NKS). Mal by byt skor pre rodicov.

pininka1
20. dec 2020

@zuzana_1903 ja ucim na specialnej skole, ak chces rada pomozem aspon s dotaznikom

zuzana_1903
autor
20. dec 2020

Dobrý deň, dotaznik je štandardizovaný a preto ho používame pri starších detoch. Nevymyšlála som si ho ale mala som ho v zadani. Žial gro mojej práce nie je oblasť pedagogiky takýchto deti. Práca je z oblasti psychologie, kde potrebujem iba dotazniky od detí s danou diagnozou a budem ich porovnavať s deťmi bez poruchy reči a či sa líšia v jednotlivých problémoch (hyperaktivita, emočné problémy, problémy s rovesnikmi).

sara07
20. dec 2020

@zuzana_1903 ved práve psychologovia by mali pomôct zvladntu takéto deti a prax je taká že posielaju na biobedfakc - čo je podvrh na entu , platenu aba terapie alebo lieky ale nik sa nevenuje ako robit s dietatom ako ho dostat z toho čo má
to je jedno či je to z oblasti pedagogiky alebo psychologie , otázky su scestné doslova
lebo to dieta ak má nejaké problém tak sú preto lebo jeho okolie, okolie v škole nevie, nechce spolupracovat, pomôct, alebo vôbec si nájst cestu
to je ako keby si dávala robit dotazník z inej galaxie
väčšina deti poruchu reči ak napr je ONR už v danom veku nemá, ak sú problémy tak to su hlavne deti s expresívnomu dysfaziou a aj tam sa vždy nedá povedat že maju poruchu reči, skôr slovosled alebo skolonovanie, radenie slov, jednoduché vety atd,,
napr v Banskej Bystrici myslím na Gaštanovej ulici máš školu NKS kde maju len prve dva ročníky na 1 stupni potom už su zaradované deti do normálnej triedy ale neda sa povedat že su deti v špecialnej triede , su skôr v triede kde maju logopediu a logo cvičenia zaradené do vyučby, pripadne maju sedenia u logopedky v rámci vyučovania
ak by si chcela skutočne len deti s poruchou reči skus kontaktovat možno by ti dovolili byt na pár hodinách aby si to lepšie pochopila
alebo potom je škola v Nitre kde je viac logo veci zaradených
lebo NKS sa pácka všetkým detom či je to dysfazka, či je to adh, či je to pas, či jeto add taká všeobecná nálepka žial , čisto dieta s NKS sa nedá špecificikovat
niektoré školy nks su žial viac len špeciálne ako nks
ak niečo skus sa zamerat na tieto dve školy