Dentálna hygiena - štúdium

veju13
25. nov 2023

Ahojte. Je tu nejaká dentálna hygienicka? Zvažujem štúdium dentalna hygiena a rada by som sa informovala ohľadom uplatnenia po štúdiu, či zamestnávajú na trvalý pracovný pomer (nerada by som živnosť), aký je priemerný plat, aký kapitál je asi potrebný na otvorenie si vlastnej dentálnej hygieny a tak celkovo skúsenosti, rady 🙂. Ďakujem pekne.

eriatko_r
5. mar 2024

ahoj dopatrala si sa niekde k informaciam, pripadne uz si si podala prihlasku? Denne alebo externe studium.

veju13
autor
16. mar 2024

@eriatko_r Nedouvedela som sa nič moc

domidomi92
17. mar 2024

@veju13 hej no, tu nie su velmi ochotne baby .. tu naozaj nehladajte odpovede

veju13
autor
17. mar 2024

@domidomi92 Len kde ich ma človek hľadať, neviem 😀

kalel
9. apr 2024

@veju13 Zdravím, priateľka študuje tento obor. Má vyštudované zubný asistent - stredná škola. Chcela skusiť medinu (zubarinu), ale zákala ju dentálna hygiena. Je veľmi šikovná a na strednej škole mala vynikajúce výsledky. Na dentálnu ju vzali až na odvolanie (verte či nie, stale funguje na slovensku podplácanie). Teda nakoniec sa tam nejako dostala (u mňa UNIPO, ako klavlitná univerzita skončila - pre mňa je to holubník). Ak tam plánujete isť a vezmu Vás, musíte sa ,,obrniť" trpezlivosťou. Učiteľ má vždy pravdu, aj vtedy ak ju nemá! Pozor - študium je celkom náročne na peniaze - drahé pomôcky, knihy. Ak je človek veľmi šikovný a planuje sa v štúdiu ďalej rozvíjať, nech ide študovať do zahraničia, nie tu v PO (teraz ľutujeme, že nešla za hranice).

Čo sa týka uplatnenia po štúdiu, čo viem, dentálna hygienička nerobí sama, resp. vždy pracuje pod dohľadom zubného lekára. Teda musíte sa zamestnať u zubného lekára. Čo sa týka platu, tak to už záleží aký šikovný lekár Vás vezme. Ale, z pohľadu priemerného zárobku na východnom slovensku, určite bude zárobok vyšší ako napr. zdravotná sestra. Mimo východného slovenska som videl ponuky aj za 2500 eur (brutto). Ale pozor, táto práca Vás naozaj musí baviť. Nedá sa to robiť len preto, lebo sa Vám podarí zarobiť viac peňazí. A zo skúsenosti, dnes je ťažké nájsť kvalitnú dentálnu hygieničku, ktorá nie len, že Vám vyčistí zúbky, ale Vás vie aj správne edukovať, motivovať, a naučiť ako sa starať o chrup, čím Vám ušetrí peniažky u zubára.

veju13
autor
9. apr 2024

@kalel dobrý deň prajem. Ďakujem krásne za odpoved. Takto to žiaľ funguje ma všetkých VŠ čo počúvam. Každý je znechutený z prístupu, často aj z výuky a iných veci. Ja už žiaľ nemám možnosť ísť do zahraničia, som mama, už nemám 20 rokov. Držím priateľke palce a ešte raz ďakujem .

ivka27101
17. máj 2024

Študujem Dh v Brne na VOŠ, ak máte záujem ozvite sa mi 🙂

yvoneta
17. máj 2024

@kalel mňa zaujalo to podplácanie, to akože pýtali niečo ak sa chce dostať? Alebo ste boli svedkom niečoho? Ani si v dnešnej dobe neviem predstaviť, akú hodnotu má mať taký úplatok. Ďakujem

saska112
22. máj 2024

@yvoneta asi na tom nieco bude. Poznam velmi VELMI dobru dentalnu hygienicku ( ktora vie, ze zubny kamen byva aj hlboko pod dasnom a neboji sa pracovat tam s kyretami) a ma co odovzdat. No bola znechutena z toho ako sa sikovne baby nedostali a mala "ucit" niekoho...ako bolo hore spominane. Asi je tato profesia vidinou dobreho zarobku. Skoda

daffy18
5. aug 2024

@ivka27101 ahoj prosím tá vieš mi povedať o tom viac? Robila som prijímačky tu Ba ale nevzali ma, Brno mám predsa bližšie ako Prešov-🙂 dakujem pekne

ivka27101
5. aug 2024

@daffy18 kľudne mi nápis čo tá zaujíma 🙂