Čo študovať na vysokej škole?

18. okt 2023

Kam na vš? čo sa oplatí študovať aj o 5r? Matematika, fyzika, chemia, biologia nikdy neboli silnou strankou, tieto prirodne vedy su mimo mňa úplne. Som umelecky typ ale je to skor hobby ako to že by som bola tak dobra aby som sa tomu mohla venovat v práci. či som technicky typ povedat neviem, možno by som si vedela predstaviť niečo také za prácu kedže s počítačmi a inou technikou viem robiť. Psychologia ma zaujima ale to je dost dlhá a naročna cesta si myslim. Ďalej ma zaujima aj policia - štatna sprava, ale na to zase niesom teraz pripravená kedže som mala nejake psychicke problemi a kondička žiadna. Rozmyšlam na aku vš aj keď možno až o 5 rokov. Nebude už dosť IT ludi a technikov? Aká vysoká by sa naozaj oplatila, aj keby externe? Oplati sa vobec na tú vš alebo sa da najst praca aj bez nej, napriklad s kurzami? ( moj Odbor na sš - polygrafia ,graficky dizajn. ) Velmi ma trapi že neviem čo vlastne chcem robit, naplňalo by ma vela veci ako napr ta psychologia, policia, dizajn/umenie, aj niečo technicke možno len neviem čo presne, IT a podobne, ale predpoklady na zvladnutie tychto veci nemam take dobre.

martinmmartin
18. okt 2023

daj si jednoduchu otazku- co vies robit ovela lepsie ako hocikto iny z tvojho okolia? To je jedina cesta - a je uplne jedno ci to je remeslo alebo veda. Priemer nikdy nebude naozaj stastny nech je kde je lebo bude musiet kazdu sekundu bojovat s obrovskym mnozstvom spolusutaziacich.

autor
18. okt 2023

@martinmmartin prave to ze na tuto otazku neviem odpovedat, nemyslim si ze som lepsia alebo dost dobra v hocicom, som obycajny clovek bez nejakych nadani, bez nejakych vacsich vedomosti a talentov. Nevidim v sebe potencial na nejake lepsie pracovne miesta :( v podstate neviem nic co by sa dalo vyuzit a preco by si ma niekto vybral

ivka225
18. okt 2023

Vysoka skola nie je povinna, podla mna by si mala ist uz pracovat

zuzana76
18. okt 2023

zacni chodit na kurzy kreslenia a potom smer architektura, za dva roky tvrdej prace sa vies naucit kreslit, pokial nie si uplne mimo tohto umenia, ale da sa to naucit, plus sa popri tom pripravuj na prijimacie skusky, je to narocna skola, ale pre cloveka s umeleckym citenim by to mohlo byt fajn

autor
18. okt 2023

@ivka225 ja viem, len kam ist robiť je ďalšia otazka. Jedine v odbore ktory mam ked tak , a ked mimo neho tak jedine predavacka, upratovacka, pokladnicka alebo co ine?

zuzana76
18. okt 2023

ty si tu uz pisala, ako rodicia na teba tlacia, aby si nerobila nejake "podradne" povolanie. Tak vtedy naozaj len makat na sebe a studium.

autor
18. okt 2023

@zuzana76 nad architekturou som premyslala, no matematika a tieto rysovania som nemala v škole rada tak neviem či by mi to šlo a či by ma to bavilo prave, skor interierovy dizajn možno, aj ked pravda aj tam treba matematiku asi

kp7333
18. okt 2023

Ake znamky mas na vysvedceni? Ktore predmety ti idu najlepsie?

dadka128
18. okt 2023

Takú školu študovať, čo ťa baví .. načo sa učiť za policajta, keď ťa to nezaujíma, načo študovať medicínu, keď nemáš prístup ľuďom, načo študovať učiteľstvo ak nemáš prístup k deťom ..
Nasilu sa do školy zbytočne budeš trepať..
Strednú máš čo ?

autor
18. okt 2023

@kp7333 v podstate skoro všetko 1-2 až na tie chemia matika fyzika tam som na Zš nebola moc šikovna, na sš fyzika,matika tak 3ky
ale nič moc ma nebavilo z predmetov na zš, na sš max tak na počitači tvorba dizajnu

autor
18. okt 2023

@dadka128 prave to že neviem čo by ma bavilo, a kde by som sa aj uplatnila, darmo by ma to bavilo keby si potom neviem najst pracu. Preto rozmyšlam nad It, technickych smeroch, celkovo počitače a podobne, ktore by ma možno aj bavili

janinah
18. okt 2023

Dobrý psycholog tá otestuje v tomto smere veľmi dobre.Riesila som to s dcérou.V KE viem dať kontakt.

nikam
18. okt 2023

Pozri si studijny program Mediamatika. Podla toho, co pises, by ti to mohlo sadnut. Studuje sa v Martine.

ivka225
18. okt 2023

@nikam Byt tak pracovnickou katedry mediamatiky, asi by som nebola nadsena takymto hodnotenim 🙂

ivka225
18. okt 2023

"Jedine v odbore ktory mam ked tak , a ked mimo neho tak jedine predavacka, upratovacka, pokladnicka" ... ano, presne tak.

jennky13
18. okt 2023

a co prave graficky dizajn ?

nikam
18. okt 2023

@ivka225 Nerozumiem, co tym myslis: Program som jej odporucila na zaklade toho, co ju zaujima a co jej, naopak, nejde. Nehodnotila som ho.

ivka225
18. okt 2023

@nikam No ano, ale ked pre niekoho s uvedenou mierou zaujmov a schopnosti vyjde prave mediamatika, nie je to pre mediamatiku to najlepsie vysvedcenie ...

kvetinka75
18. okt 2023

choď do zdravotníctva, tam je málo ľudí. Naučíš sa jazyk a môžeš chodiť aj do zahraničia, tam zarobíš viac ako tu.

autor
18. okt 2023

@kvetinka75 zdravotnictvo je tažke a nemam k tomu moc vztah, chemia, biologia mi nič nevravi, možno zo zdravotnicvtva skor tie humanitne ako psychologia ktora je sice tiež naročna ale nepotrebujem vedieť o kostiach a podobne

kvetinka75
18. okt 2023

nie je to až také ťažké, ale keď nemáš k tomu vzťah, nemá to zmysel.

stvura
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
kp7333
18. okt 2023

No podla znamok. to velmi na serioznu VS nevyzera. Na aku strednu skolu chodis?

zuzana76
18. okt 2023

si nevyhranena, nic ta nezaujima, myslim, ze by si asi mala par rokov dozriet, budovat si nejake konicky a potom mozno zacnes studovat VS, alebo teda chod studovat ucitelstvo informatiky, ked to si zhodnotila, ze ta to zaujima a k tomu nejaka etika. Ale podla toho, co pises, nie si velmi studijny typ a budes trpiet vsade. Stale mam pocit, ze chces studovat len preto, aby si nemusela byt tou predavackou.

5noach12
18. okt 2023

@kp7333 Známky už nikoho nezaujímajú. Dôležité su prijímačky. Tak ak sa pripraví môže ísť kde chce. A navyše tie známky má dosť dobré.

221girl
18. okt 2023

Mala som tiez tvoj problem, sla som studovat to jedine co mi islo vynimocnejsie ako ostatne. Nikdy som v znamkach v skole neexcelovala, skor som bola vzdy na chvoste. Neznasala som ucenie. Nechcela som ist na vysoku skolu, donutili ma. Sla som studovat absolutne neperspektivny odbor, pocuvala som nato same "mudre" reci, ci uz na strednej skole ale pokracovalo to aj na internate... na vysokej skole som prisla nato, ze ten svet tam je uplne iny... Zacala som studiom zit, sla som na stipendia, snazila som sa. Okamzite po skole som sa zamestnavala v odbore. Je to uz 5 rokov. Do dnesneho dna ma to neprestalo bavit. Zijem pre pracu. Nasla som sa v tom. Mam pracu, ktora ma velky vyznam pre mna aj pre spolocnost... takze ja ti poradim, len nerozmyslaj prilis, chod len po tom co ta naozaj bavi, v inom sa nikdy nedokazes presadit.

autor
18. okt 2023

@stvura nie, len chcem na vš ktorá sa oplati aj, ako vravite pravnikov je plno teraz. to sa moc neoplati

autor
18. okt 2023

@kp7333 znamky boli zle len z tych predmetov kde boli vzorce a podobne, matematika fyzika chemia ostatne boli na 1

autor
18. okt 2023

@zuzana76 chcem študovat len neviem velmi co, nechcem vystudovat blbost ktora sa neoplati(napriklad vravia ze umelecka škola, maliarstvo a podobne su zbytocne), ale zas lekarske pravnicke a skolstvo nieje pre mna. Skor asi technika umenie počitače by som sa zamerala

zuzana76
18. okt 2023

dobre, lenze informatika, ak nie ucitelstvo, tak potom jedine FEI alebo FIIT na STU a to su extremne tazke skoly, podla toho co pises, si viem predstavit jedine informatiku ako ucitelstvo a tym nemyslim, ze je to uplne lahke, ale urcite lahsie ako dve spominane fakulty