Chcem študovať medicínu

3. jún 2023

Ahojte baby rozmýšľam prihlásiť sa na medicínu, tie ktoré so štúdiom máte skúsenosti, ako prebieha výučba? A aké predmety máte najmä v prvom ročníku? Veľká vďaka

tahomi
3. jún 2023

Prve roky mas “teoreticke”, od 3-4. rocnika doobeda prax, poobede vyuka.
Dohladat si informaciu o predmetoch snad nie je problem, najma pre zaujemcu o studiu na LF…ale standard je latincina, biofyzika, biologia a genetika, anatomia, osetrovatelstvo.

autor
3. jún 2023

@tahomi ďakujem moc

noemia2
4. jún 2023

Výučba prebieha normálne od pondelka do piatka, počítaj hlavne v nižších ročníkoch so školou aj v piatok. Často je to tak, že ja neviem začína 7:30 a končí 18:00 napríklad, že je toho celkom dosť (aj toho času stráveného v škole) a potom ešte učenie. Je to náročný odbor a často nebudeš mať ani 1 deň v týždni pre seba, prídeš domov v piatok a začneš sa učiť a začneš mať pocit, že už nestíhaš (aj keď si sa učila počas týždňa), čiže počítaj s tým, že to bude učenie nonstop, odopieranie spánku a obedov :D

Čo sa týka predmetov, prvé 3 roky sú teoretické, v druhom ročníku by mala byť 2-týždňová prax v nemocnici, ktorú si študenti obvykle dávajú cez letné prázdniny po ročníku, lebo inokedy je sotva čas. Teoretické znamená, že sa nechodí na kliniky, nemáš čas s pacientom v praxi, ale si "iba" na univerzite. Samozrejme ale máš cvičenia, chodíš do pitevne (už od prvých týždňov prvého ročníka), skúšaš si veci ako meranie zraku, sluchu, ekg a tak... teoretické neznamená, že len sedíš nad textom :D

Čo sa týka predmetov, najväčšie predmety prvých rokov sú anatómia, histológia (veda o tkanivách - budete veľa mikroskopovať a kresliť), biofyzika (kopec teórie), biochémia, patológia, patfyz. K tomu máte nejakú biológiu, mikrobiológiu, latinčinu a podobne...

zoznam predmetov si vieš nájsť na internete, keď napíšeš do googlu fakultu + predmety alebo čosi také. Počítaj s tým, že na predmetoch sa zvyknú písať aj malé písomky každý týždeň (nie na všetkých, ale na veľa). Účasť je zväčša 100%ntná, ak neprídeš, musíš si to vedieť v daný týždeň nahradiť, podmienky vám povedia na prvých cvičeniach, občas treba napísať referát, alebo odprezentovať projekt za neúčasť.

autor
4. jún 2023

@noemia2 ďakujem..ešte sa chcem spýtať, vo sa týka najmä tej chémie musí tam byť na tú chémiu človek doslova chemický typ alebo sa to dá aj naučiť?

noemia2
4. jún 2023

Náročnosť chémie veľmi záleží od toho, akého cvičiaceho vychytáš. Sú tam ľudia, ktorí tu chémiu berú ako béčkový predmet a viac sa sústredia na anatómiu a sú tam takí, čo im to zaberie v 1. semestri viac času ako samotná anatómia. Čiže naozaj záleží od fakulty a cvičiaceho. Nedá sa povedať všeobecne.

Hodiny sú v laboratóriu, niečo robíte, pipetujete, miešate a potom musíte napísať, čo ste robili a čo vám vyšlo. Musíš vedieť naučiť sa vzorce a vedieť ich zakresliť a taktiež teória zvykne mať krkolomné názvy, ale myslím si, že to zvládne aj nechemický typ, bolo ich neúrekom a poprechádzali, väčšinou to nie je predmet, na ktorom človek vyletí.

estellas
5. jún 2023

Ja sledujem na instagrame jednu slečnu ktorá študuje medicínu v česku. Má YouTube kanál ktorý sa volá promedik, točí videá o štúdium medicíny možno ti to pomôže..

vanes_bazos
Odpoveď bola odstránená
Zobraz