Chcem ísť na medicínu a neviem chémiu

12. okt 2020

Zdravim, mojim snom je ist na medicinu, som v 4.roč na strednej, kupila som si testovnice a ucim sa. Vedela som ze kvoli chemii budem musiet chodit na doucka, lebo nechodim na gympel. No myslela som si ze to bude len kvoli prikladom, ked som otvorila testovnicu nechapala som nicomu, nie len prikladom kedze na nasej skole bola chemia iba 2 roky, bojim sa co teraz, budu mi stacit doucka? Stihnem na nich prebrat to co neviem? Alebo co by ste mi radili? Zacinam mat pocit ze na to nemam a bojim sa, ze sa to nenaucim. Mate niekto skusenost ze ste sa to dokazali doucit?

deti95060810
12. okt 2020

no chémie a dokonca aj fyziky je na medicíne veľa... skús doučovanie, lebo inak nemáš šancu... Držím palce. 🙂

77daniela77
12. okt 2020

Tak sa ju douc,budes ju potrebovat,zaklady musis urcite ovladat.

alexandra2010
12. okt 2020

Fyzika je horsia na medicine, chvalabohu jeden semester a hotovo. Sice uz je tomu aj dvadsat rokov ale mala som poriadne nabiflene tie dve pripravne knihy, kde je 8 moznosti ako odpoved, bola to bio a chemia. Mala som aj tak douc, pripravovala ma chemikarka na gympli tak, ze prebrala somnou chemiu testy, aby som chapala. Neviem ci su stale tie testy, isla som do BA na medicinu

tslobik
12. okt 2020

Zabudni na to radšej.

simca06022011
12. okt 2020

Medicina ma dost tazke prijimacky /vraj/, pozri si nejake vzorove testy, oblasti z ktorych su skusky si tiez vies pozriet. A doucit sa vsetko. Cim skor tym lepsie. Chemia, biologia, dkonca fyzika, kamosky chodili aj na nejake ine speci predmety, ktore nam vo stvrtaku na gymly otvorili.. bez toho to nejde. Samozrejme, nepoviem ti vykasli sa na to, ale treba sa to doucit a naucit. Nikto nevie ako to budes ty zvladat a stihat... nevieme ti povedat, ci to dokazes/ci nie.. mne ked nesla chemia v 3r gympla, doucila ma to z ineho gympla ucitelka za 3 navstevy... cely rocnik. Ale zaklad som mala. Nevyhoda obdobia 98-02 bolo, ze sme nemali ani jedinu ucebnicu, na ziadny predmet, teraz uz to na gymploch vyzera inak - tie knihy si vies pozicat/kupit, pripadne sa rovno ucit podla okruhov prijimaciek, vela veci obsahuju aj tie suhrnne knihy "pripravte sa na maturity".
Predpokladam, ze ak chces ist na medicinu, nemas problem sa cokolvek v akomkolvek mnozstve naucit, lebo po tejto stranke je to narocne studium.

mimkao
12. okt 2020

Ahoj. Moja dcéra je v druháku na strednej zdravotnej, ako praktická sestra a tiež chce na medicínu po skončení.
V škole jej odporučili v štvrtom ročníku začať s doučkami z chémie. Vraj to tak robia všetci z tej školy, čo chcú ďalej na medicínu.

thoughtfulweirdo
12. okt 2020

Neviem, ci to tak este stale funguje, ale pred par rokmi sa dalo zaplatit doucovanie z chemie priamo na tej univerzite, na ktoru chces ist. LF Komenskeho to ponukala a mam pocit, ze aj v Prahe. Aj to je moznost. A doucovanie si urcite vybav, budes potrebovat intenzivne, nielen raz do tyzdna. Pokial to naozaj chces, skus to, aby si polku zivota nebanovala. Rataj aj s moznostou, ze sa ti na medicinu nepodari dostat, prijimacky su velmi tazke a uchadzacov velmi vela, ale pokial je to naozaj tvoj sen a budes poctivo makat, uplne nemozne to nie je. Ako take povzbudenie, mala som strednej spoluziacku, co tuzila ist na zubarinu, prijimacky jej nevysli, ale nevzdala sa, skusila o rok, zase nevyslo, uz sa za jej chrbtom ludia posmievali, ze nevie pochopit, ze na to nema... A na treti pokus ju vzali a uspesne studuje 🙂

janka_266
12. okt 2020

Obávam sa, že začať s doučkom v 4. Ročníku na škole, kde nebola dostatočná chémia, a ani jej poriadne nerozumiete nebude stačiť. Skôr by som hľadala alternatívu. Poznám ľudí, čo aj z gympla robili prijímačky na medicínu 2 roky, lebo proste nevedeli prejsť prijimackami. A tiež nie je doučovanie ako doučovanie. U nás učil profesor, ktorý začínal s nami v prvom ročníku na gymply vysokoskolskou chémiou. A teda môžem povedať, že vďaka nemu by som tie prijímačky mohla spraviť aj ja. Ale takto by som určite hladala plán B. Pre istotu.

alexandra2468
12. okt 2020

Ahoj.
Ja som chcela ist na medicinu, ale isla som nakoniec na chemicke inzinierstvo, ale bola som prijata aj na medicinu.
Brat je na medicine. Takze hovorim z vlastnych skusenosti.

Poviem ti to takto.
Aj mne, aj bratovi chemia a ostatne predmety potrebne na medicinu vzdy isli, takze sme nemali tento problem ako ty. Cize hej, mali sme to “lahsie”.
Ale! Su dve testovnice, pokial si dobre pamatam v kazdej je cca 1500 otazok? A vzadu su odpovede. To je dokopy 3000otazok z bio a chemie dokopy.
Prijimacky sa robia iba z tych testovnic.
Kazdy kto velmi velmi chce, sa to dokaze naucit “naspamat”. Ale samozrejme, musis pre to makat. Prejst si kazdu jednu otazku, kazdu jednu odpoved, vediet preco je spravna a preco nespravna.
Aj ja, aj brat sme tie testovnice poznali odzadu odpredu. Brat s testovnicami sedel aj na zachode. Kazdy priklad sme mali x krat preratany.
Mala som vyratane kolko otazok musim prejst denne, aby som si to do prijimaciek stihla zopakovat tri krat.
Ist na test, kde ta neprekvapi otazka, lebo ju poznas uz z testovnic, je velka vyhoda.

Teraz nechcem aby to znelo, ze to da hocikto a ze je to lahke. To urcite nie. Tie prijimacky su tazke, ano. Medicina je tazka, ano. Ale da sa na to pripravit, ak clovek velmi chce a je schopny pre to spravit maximum.
Na medicinu sa dostane aj vela nie mudrych ludi a to prave preto, ze sa naucia testovnice naspamat.

Drzim palce

alexandra2010
12. okt 2020

@janka_266 uplny suhlas, ucila som sa 2 roky a doucko mi robila tvrda chemicka s takymi vedomostami.

1xenia1
12. okt 2020

Poznám ľudí čo sa na medinu dostali z odbornej školy aj bez doučovania chémie. Ale nevyplakávali a biflili sa. Tie otázky musíš mať v malíčku inak si bez šance. Je tam okolo 3000 otázok ale dá sa to naučiť naspamäť

janka_266
12. okt 2020

@alexandra2010 a myslím, že je dosť neskoro teraz začať s douckom. Ešte aj v týchto korona časoch, keď zo dňa na deň všetko zatrhnú.

alexandra2010
12. okt 2020

@janka_266 je to hranicne. ked vie super biflovat, mozno...neviem kolko je uchadzacov a kde je hranica bodov. My sme to mali brutalne. max bodov bolo 800 a ciara bola pri 780 bodoch, jedna chyba bola 2 body, tak si mohla mat max 6 chyb a uz si bol pri hranici a dovidenia.

marca12
12. okt 2020

@janka_266 ale bude stacit,chce to len najst dobru ucitelku a chciet. Ja som bola tela z matiky a stacilo mi len princip vysvetlit,ostatne som nacvicili mnozstvom prikladov,testov. Ale nebyt skvelej ucitelky,tak to nedam.

pink_lady
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
pseudomonas87
12. okt 2020

Takto ti poviem, keď človek chce, da sa všetko. Vybav si doučovanie a proste sa to všetko doucis. Pekne celé gymplacke učivo z chémie, aspoň budes mat dobrý základ. Nenechaj sa odradiť, ver si, makaj na tom a zvladnes to.drzim palce!

pink_lady
12. okt 2020

chcela som Ti poslat IP, ale mas to ako anonymnu otazku. Pripravujem maturantov na prijmacky na medicinu. Chemiu som ucila na VS aj SS aj ZS. Ak chces napis IP, poslem ti link na moju stranku kde mam rady, ako sa na prijmacky pripravit, pripadne sa mozme dohodnut aj na inom ;)

marca12
12. okt 2020

Nenechaj sa odradit. Oslov ucitelov z gympla a trenuj. Mas este dost casu,len ho musis vyuzit naplno. Uz nie je cas rozmyslat,ci to zvladnes. Jasne,ze zvladnes,chod si za svojim. A ak sa aj nepodari,mozes ist o rok znova. Vela medikov skusa dva aj tri roky

autor
12. okt 2020

Viem ze sa to da ak sa to nabiflim, ale ta chemia, sa mi bude asi tazko biflovat ked je tam kopu vzorcov ktore by som podla mna mala aj chapat, potom by sa mi to lahsie ucilo, nevyplakavam tu, asi by som len rada pocula ze sa to da, a ci sa to da vdaka douckam doucit, aspon to co potrebujem na prijimacky

pink_lady
12. okt 2020

a len tak okrajovo, chemia je jedna z najkrajsich a najlahsich vied - len ju treba pochopit 🙂

janka_266
12. okt 2020

@marca12 ja budem len rada keď to zvládne a o 6 rokov z nej bude doktorka. Ale bifľovanie zachráni veľmi malo študentov či už medicíny alebo matiky. Aj vy ste to museli pochopiť, aby Vám počítanie tých príkladov bolo na niečo dobre. Kiežby sme sa o tých pár mesiacov dozvedeli ako to dopadlo.

andreatytler
12. okt 2020

Podla mna sa to doucit da... sice som nerobila prijmacky na medicinu ale robila som prijmacky z chemie a v 4 rocniku na gympli my ucitelka chemie povedala ze ja nikdy nezmaturujem lebo som fakt z tej chemie nic nevedela... dokonca som neovladala ani zaklady zo zakladky. Chodila som na doucko a 2 mesiace som sa ucila poctivo kazdu jednu kapitolu od 1-4 rocnika a zmaturovala som na jednotku. Chemia (ako aj fyzika) je velmi logicka. Ak sa naucis zaklady, potom vela veci na seba navazuje. Kup si ucebnice chemie z gympla a uz sa z nich.

ckatka
12. okt 2020

Moj muž je z osemročného gympla. Chémiu sme mali tuším od tercie...A teda dosť brutálnu...chodili sme aj na olympiády a pod.
Na prijímačky šiel do Martina aj do Bratislavy....do Martina chodil cele leto predtým.na nejaké doučovania co robila škola. A teda...drvil sa vkuse...zabudni na prázdniny vikendy. Nebola.to sranda ani pre ľudí čo mali dobrý základ... Dneska je lekár...dobrý lekár...s relatívne dobrým príjmom a istou prácou aj v týchto tazkych časoch. Ale naozaj dostať sa tam a vyštudovať to nebola sranda.
Čiže zmysel.to isto.ma..
Odporúčam.ti začať naozaj tou gymplackou chemiou a nájsť si učiteľa. Ak to veľmi chceš...tak to zvládneš.

autor
12. okt 2020

@andreatytler dakujem, toto mi dodava nadej

autor
12. okt 2020

@pink_lady takze ako ucitelka myslite ze sa to este stihnem doucit?

simca06022011
12. okt 2020

kopa vzorcov tam je, ale tie vzorce maju system akym sa tvoria.. a ten system ked sa naucis, tak to budes vediet... ;) to nie je milion vzorcov, ktore musis nabiflovat. Ak tak velmi chces ist na emdicinu, je moznost si po maturite dat prestavku a doucit sa. so mnou isla na VS baba takto zo skoly, kde mali zlu matiku, proste na prijimacky sa to nedoucila, ale pocas dalsieho roka sa doucila a isla na prijimacky.
Ani kazdy gympel nema dobrych vyucujucich na to.. a kopa ludi to zvladne.

marca12
12. okt 2020

Ano da sa. Sama to nepochopis,musis ist na doucko a ked dostanes dobry vyklad zakadnych vzorcov aj si chemiu zamilujes.

krisbar
12. okt 2020

Ak nieco naozaj chces, tak to dokazes. Nenechaj strach z neuspechu ti v tom branit. Do prijimaciek eate daleko a aj ked ta neprijmu, budes mat aspon skvele poznatky v oblasti chemie 😋

loginexistuje
12. okt 2020

zakusni sa do toho moja dcera sa tiez pripravuje zacala od tretieho rocnika chodi na chemicke olympiady od tohto rocnika aj na specialne doucovania chemia biologia na medicinu ma aj podklady kupili sme na nete to ma ako pomimo
ju caka este poaty rocnik gymka (je na bilingvalnom) vhce ist aj do brna aj na slovensko tak sa uci navyse aj fyziku

a to podotykam ze vobec nechcela povodne ist na medicinu povodne chcela ist na medzinarodnu vetvu na anglicku literaturu ale v tretom rocniku biling gymka ju chytila medicina a odvtedy len chemia a biologia 🤪 my sme chceli aby sla na IT ako my dvaja ale to odmietla

iveta7677
12. okt 2020

Nevzdavajte to.Je len oktober mate este cas...Ja som nemala na strednej matiku a potrebovala som na prijimacky na vysoku, naucila som.sa.Pred 20 rokmi tam boli tazke prijimacky.Chodila som aj na doucko aj doma som sa ucila.Treba sa do toho smelo pustit.A nepocuvajte, ze to nedate atd. kazdy je iny.. Drzim Vam palce!