Chcela by som študovať ďalej

4. máj 2024

Ahojte, mám vyštudovanú strednú školu OA, momentálne pracujem v oblasti už od skončenia strednej (3roky). Počas tých 3 rokov som zistila, že sa v tejto sfére neviem dlhodobo predstaviť. Chcela by som si spraviť VŠ avšak iného zamerania. Radila som sa aj s psychologičkou, spravili sme kariérny test. Vyšli mi aj pozície, ktoré si neviem predstaviť ale bolo pár oblasti kde sa 'trafili' a reálne ma tá oblasť zaujíma, rada by som sa s tým zaoberala hlbšie.
Jedna oblasť je ENVIROMENTALISTIKA, kde aktuálne moc nevidím dopyt po zamestnancoch ale myslím si, že vzhľadom na výstavby, znečisťovanie vody, ovzdušia, ako aj zaviedli PET fľaše a vrchnáky, bude to čoraz dôležitejší odbor. Rovnako biológia, konkrétne MOLEKULÁRNA alebo VIROLÓGIA. Tiež si myslím, že to ide ruka v ruke. Ochorenia boli aj budú.
Trocha iný smer ale rovnako pre mňa zaujímavý je informatika, v dobe plnej technológií je veľmi dôležitá KYBERNETICKÁ BEZPEČNOSŤ a pri množstve informácií je tiež žiadaný odbor DÁTOVÁ ANALÝZA.

Aký máte názor? 'Študuj čo ťa baví' písať nemusíte, keďže aktuálne som vymenovala oblasti môjho záujmu kde sa viem predstaviť 😊

pribinak
4. máj 2024

Biológia je super

anjelicek26
4. máj 2024

Len ci zrovna po skonceni OA mas vedomosti na štúdium molekularnej biologie.....

autor
4. máj 2024

@anjelicek26 s tým sa už trápiť nemusíš 😊

anjelicek26
4. máj 2024

Autorka mňa to netrápi,len treba trošku žiť aj v realite, veľa vecí sa na OA proste tak do hlbky nevyučuje,není to gymnázium...

autor
4. máj 2024

@anjelicek26 Úplne chápem a súhlasím s tým, avšak čo dám za pokus? Aktuálne nie som spokojná, ak skúsim niečo iné a náhodou zistím, že na to nemám vedomosti tak mám o skúsenosť viac 😊

autor
4. máj 2024

A konkrétne nechcem sa rovno prihlásiť na VŠ aplikovaná biológia (napríklad) s tým, že nemám dostatočne informácie. Plánujem až budúci rok keď už tak, zatiaľ sa o tom dozvedieť čo najviac 😊 Príspevkom som len chcela zistiť váš názor na konkrétne odbory, po ktorých je / bude podľa vás dopyt a akým smerom by ste radili rozhliadať sa

sendy1977
4. máj 2024

KYBERNETICKÁ BEZPEČNOSŤ minulý rok tento odbor bc, ukončil synov kamarát, a vôbec sa v tom odbore nenašiel. Síce teraz ďalej študuje ing. ale už teraz vie, že nebude pracovať v tom odbore. Bud ostatné učiť na VS alebo bude klasický programátor.

thirstymonk
4. máj 2024

V IT moc nejaka tvoja skola nikoho zaujimat nebude, v IT chceme vidiet portfolio a tvoju robotu. Ci mas abo nemas papier, je vsetkym suma fuk. A ak to nahodou niekomu nie je suma fuk, tak pre takeho pracovat nechces, to mi ver!

Environmentalistika je podla mna hitom tejto doby, mozno este par rokov bude a potom sa vsetko vrati do starych kolaji.

Molekularna biologia sa prida, to je super, len to chce fakt vedomosti, ktore z obchodnej akademie nemas a nie som si isty, ci to zvladnes sama nastudovat tak, aby si chapala. Dokonca to, co sme sa ucili na gymnaziu, nestacilo na prijmacky, bolo treba vediet ovela viac a to som na chemii vynikal, slo mi to prakticky same, ciste jednotky bez toho, aby som sa aspon vobec ucil... 🤷
Latinske nazvy rastlin a zivocichov, rozoznat korytko mociarne od korytka maliarskeho (fakt sa tak vola zivocich) atd atd. Akoze nemyslim si, ze su to veci, ktore zvladnes vo vlastnej rezii, bez podpory pedagoga. Ale moznoze zvladnes. 🙂 good luck

mabenn
4. máj 2024

najperspektivnejsia a najlepsia platena je IT oblast...zalezi aj v akom meste fungujes a ake su tam moznosti uplatnenia

majkabr
4. máj 2024

Ak ťa baví informatika tak najperspektívnejšie podľa mňa stále majú robotu. A dobré platenú. Manžel robí v tomto smere tak viem.

gemerka17
4. máj 2024

Autorka, super, ze chceš ísť na VŠ. Dvere máš otvorené úplne všade, kľudne aj na medicinu. Všetko sa dá doucit a pripraviť sa.
Z daných možnosti je určite najlepšie IT. Dobre platenú prácu nájdeš vždy a zamestnávatelia sa budú o teba byť.
Najhorší odbor na uplatnenie je biológia. Sme malý trh, vedu a výskum nie je z čoho financovať. Absolventi si často krát nezoženu miesto a robia úplne niečo iné. Ak sa podarí v odbore tak platovo priemer alebo horšie ako upratovačka. Na to koľko tam študuješ a často krát treba aj 3 stupeň, ak chceš ostať v odbore tak je to snáď najhoršii pomer výkonu a uplatnenia zo všetkých odborov VS.

lucy_ms
4. máj 2024

@anjelicek26 aj z elektrikára sa vie stať výborný učiteľ predmetov, ktoré s jeho strednou školou nemajú nič spoločné. Takého pána učiteľa som mala česť poznať. Čiže ak autorku zaujíma nejaká oblasť, vie tie informácie a poznatky získať, aj s obchodnou akadémiou.

anjelicek26
4. máj 2024

@lucy_ms ano vie, len tym, ze sa pyta takyto siroky zaber, predpokladam, ze ich nema a nie je to dlhodobo centrum jej zaujmu... hlavne toto bez latinciny aspon zakladov... len tak uvazujem, dcera v hlave podobne scenare posledne dni z lava do prava rozmysla, ake studium ma vyznam, tak ma to len napadlo, ze nie vsetko ide, len preto, ze by chcela...

kuki13
5. máj 2024

skus pozriet Aj ty v IT a rozkukat sa, to je realisticka cesta k IT zamestnaniu.

dorottka
6. máj 2024

Podla mna chod do toho, v najhorsom pripade zistis, ze ta to nebavi a aj to je dolezitejsie zistenie. A ak v tom nie je aktualne dnes uplatnenie, to neznamena, ze nikdy ani nebude. ja som studovala informatiku v casoch, kedy bola v mojom meste akurat tak jedna mala firma, kde bol plat junior programatora 9000 Sk a kazdy ma od toho studia odhovaral, ze naco, je to nezenske a nikdy nebudem mat robotu, budem tahat kable po poli alebo opravovat radia ked tak a mam sa pozriet na suseda, ktory koncil 10 rokov predo mnou a nic si nenasiel a stal sa krcmarom (true story). Kym som skoncila studium, akurat prisiel ten boom a odvtedy som sa nezastavila. Tazko si predstavit, ze aj take bolo, ale fakt bolo :D
Akurat kebyze sa nahodou rozhodnes pre informu, odpurucim ti ist studovat tu vseobecnu, tie dva odbory, ktore si spomenula, su len aktualne buzzwords a nedaju ti ziadnu realnu konkurencnu vyhodu.

letfenixa
6. máj 2024

@thirstymonk enviro

letfenixa
6. máj 2024

@thirstymonk environmentalistika bola hit pred 25 rokmi, teraz je to bežný obor.

kukuk29
6. máj 2024

Z OA bude asi oblast IT tazky oriesok nakolko je tam dost tazka matika a programovanie a tak isto biologia z OA je zaujimava volba ...ale tak ked si veris treba vyskusat.💪💪💪🍀

dorottka
6. máj 2024

@kukuk29 moj znamy je lekar, na vysku sa dostal zo stavebnej priemyslovky, proste zamakal. Alebo znamy terapeut honza vojtko ma skoncenu strednu kuchar casnik. No a moja velmi dobra kamka je uspesna pravnicka z hotelovej akademie. Kazdy proste zamakal a zasluzene sa dostavil uspech. Zasa nezvladnutelne veci to nie su a netvarme sa, ze kazdy gymnazista v tych predmetoch exceluje a pamata si ich po cely cas 🙂 Maju vyhodu samozrejme, ale da sa to dohnat hoc aj za cenu straty nejakeho roka dvoch.