ahojte, chcem poprosit mamicky co minuly rok popripade v minulosti riesili bilingvalne skoly v bratislave, pre ktore ste sa rozhodli aj len vyskusat a preco. A ak ste sa tam dostali, ci ste spokojne. Hlavne by som chcela zistit, ktora je narocna, hlavne mozno kde je narocna matematika?
dakujem za kazdy nazor a radu.
Staršia dcera vyštudovala francuzsky bilingual na Metodke, teraz je na VŠ v Pariži (rok bola este vo Florencii, kde sa naucila plynule taliansky a FJ a AJ ma C1+), prvy ročník tragedia, skočila az o dva stupne so znamkami oproti ZŠ, od druheho rocnika sa uz adaptovala, ale aj tak sa učievala niekedy do 1 - 2 v noci. Tento gympel je na prirodne vedy. Ale oplatilo sa. Mladsia ma za sebou taliansky bilingual L.Saru. Ovela lahsia škola oproti Metodke, študuje teraz Praha a Lisabon na striedacku.
@bmolko presne toto s ucenim do 2 v noci pocuvam od byvalych spoluziacok mojej dcery. Dennodenne sa ucia do noci a tatino jednej sa mi stazoval, ze ani nejaky vylet ci oslavu cez vikend si nemozu dovolit naplanovat bez jej suhlasu. Ja by som ako teenager toto nechcela 🙈
no ja mam na okoli deti L. Saru, Lewis, Lorcu a bilicku a ziadne z deti sa teda do polnoci neuci.....
Rozmyslali sme nad Vazovova - Papanka. Hladame nieco lahsie kde by sa dalo aj dostat 😊
minuly rok na vazku na bilingual bolo 650 deti
@simsalabim dcera vtedy vrcholovo plavala, rano na 6hod chodila na trening + pooobede dalsie 2,5hod. A popritom ta skola. Dala to a dnes je za to vdacna.
@lucik194 dcera mala denne popri skole este 4hodiny trening + doprava nan a z neho dalsia hodina - aj to mali deti kamaratov? A neporovnavaj Saru s Metodkou, tam mi chodila druha dcera, takze viem o com hovorim
@simsalabim môj bol na najlepšom bilingvalnom na Slovensku a neučil sa nič, ale teda on je šikovný, pochyti všetko v škole, na gympel sa dostal ako druhý z 600 uchádzačov, teda mal dobré základy z triedy pre nadané deti. Takže tam mu to potom vôbec nerobilo problém. Tým som chcela povedať, že to učenie do 2 v noci je veľmi zavádzajúce, je to určite individuálne.
@bmolko dakujem pekbe za odpoved, wau super, mate sikovne dcery, a isli do skoly tak, ze nevedeli vobec jazyk?
@mooonika1975 mozem sa opytat, ktory gympel je najlepsi na slovensku? a predpokladam, ze zamerane je na matiku, zrejme
@lucik194 ved to, sice som nenasla kolko sa tam hlasilo, mam to len pocutia, ale zrejme nie nadane diete nema sancu, tak neviem ktora by vobec stala za skusku.
skoda, ze nase deti su silne rocniky, predpoklafam, ze pridu roky a budu sa byt o studentov😔
Jazyk sa doučíš. Dcéry muža s prvého manželstva neexcelovali v angličtine , aspoň podľa známok. Chodili na Anglucky gympel. Ale boli ambiciózne. Jedna vyštudovala biomedicínu a teraz študuje medicínu v GB a druha vyštudovala biznis tiež. GB a pracuje v HKG pre MasterCard . Takze od známok u nich tak nezáležalo. Skôr postoj k povinnostiam a ciele..
Prečo zameraný na matiku ? Veď bilingválny gympeľ, teda všeobecne znalosti vyučované v jazyku
Na bilingvalny gympel v Ba a rovnako aj klasické gymnázia je strasny natresk, dieťa musí mať všeobecný prehľad a byť veľmi šikovné, je naozaj veľa detí. Nemôžeš to porovnávať a inými rokmi. Hlási sa 500 - 700 deti na jednu školu a vezmú 30. Takže na ľahsie, kde by sa dalo dostať, zabudni
@bmolko
@mooonika1975 samozrejme, ze je to individualne 🙂 Na niekoho sa vsetko nalepi, niekto nemusi mat najlepsie vysledky a niekto sa drvi do noci. Ja som tym chcela povedat len to, ze zjavne to ucenie do noci nie je nicim vynimocne a ze ja by som to nechcela 😅 Ak dieta sa dieta naozej mysi posadit nad knihy, treba zvazit, ci to za to stoji. Mozno to niekomu pomoze v rozhodovani.
@simsalabim o to ide, či má na to. Ale zase ak sa naučí systematicky pripravovať, to tiež nie je zle.
@mooonika1975 nesuhlasim, kazda skola ma urcite zaneranie, gamca je naozaj na matiku, niektore ako pisu baby su zamerane na prirodne vedy atd, a k tomu je pozom jazyk samozrejmost.
@autorke - "skoda, ze nase deti su silne rocniky, predpoklafam, ze pridu roky a budu sa byt o studentov" = bit o studentov 🙂
k tejto teme - to je tu nejaky viac rozsireny omyl, ako je vela deti teraz - statistika ukazuje priemerne cisla - dokonca je viac malych deti do 7 rokov ako tinedzerov
udaje z roku 2022 nizsie na obrazku - zakruzkovala som tie predmetne rocniky ktore cca idu na stredne skoly - z osmicky ci z deviny
@luliu ja ne
@lenkahvh ano bit, pardon
ved porovnavate plus minus nase deti ( ak dobre rozumiem tabulke)
uz sa nerodia deti 20 rocnym zenam, cele sa to posunulo, , cize za mna nie dobry priklad
tento rok sa narodilo doteraz o 4000 deti menej sko minuly rok, a to rodicia pocitia ked ich deti nastupia do skol.
@luliu ja som realistka, ale mozem sa poradit? ked viem ze nema na matiku, tak zvolim skolu kde nie je matika na prvom mieste, ked jej ide bio a fyzika budem hladat radsej skolu s takym zameranim. preto ma zaujima nazor mamiciek, ktore to riesili a nebudem sa pytat na nieco co viem aj sama usudit,
Nesúhlasím ja, každé gymnázium je vseobecne , potom sa deti delia v treťom ročníku a špecializujú. Ak má lepších učiteľov na prírodne vedy, ok, ale gymnázium je vseobecne. Už tým, že je bilingválne, je zamerané na jazyk.
Je jedno aké má zameranie škola, tie prijímačky sú sito a sú zamerané aj na matematiku, aj na slovenčinu rovnako. Bilingválne niektoré majú všeobecný prehľad a nadanie na jazyk
@mooonika1975 nemyslim si, ze je to iba o tom. Ide aj o povahu a sposob ucenia sa. Jedna dcerina kamoska si potrpi na dokonalost. Musi vsetko vediet na 150%. Niekto nad tym mavne rukou - ved to viem, podla otazok to dam aspon na 3. A to mu staci. Niekomu staci si ucivo vypocut a vie to zreprodukovat (sluchovy typ pamate). A niekto si musi nad ucivo sadnut, precitat, zopakovat a potom to vie. Niekto vie fantasticky improvizovat, niekto nie. Tiez zalezi od skoly a jej narokov - uz tu odznelo ako jeden bilingval bol narocnejsi od druheho. Tiez zavisi aj od toho, ci si v cudzom jazyku vsetky predmety, ci len niektore, ci sa ucivo prebera v oboch jazykoch ci iba v jednom, v skych jazykoch sa pisu pisomky a podobne.
dieta chodi/lo na c. s. lewisa. podla mna tam je celkom dobra sanca sa dostat, cca kazdy 3. - 4. moze to byt kvoli skolnemu. na prirodne vedy vratane matiky, mam pocit, ze si tam celkom potrpia. kazdy polrok maju days of scientific testing - vysledok tvori 30 % znamky (je to zvlast skuska z bio, mat, chem a fyz).
stupnicu znamok si uz presne nepamatam, ale prisla mi pomerne ustrelena. 5 je od 53 %. ale neviem, ci to nahodou nechcu menit. okrem toho sa mi zdalo, ze maju prilis vela znamok. niektore deti to moze stresovat. moje bolo "v chille". niekedy som mala pri rozhovoroch s rodicmi pocit, ze moje decko chodi snad na inu skolu. teraz az taky vhlad nemam, ma prerusene studium. robi si ib a hovori, ze v porovnani s tym bol lewis lahky.
este celkom dobre vyzeraju statistiky na gymple s ruskym jazykom - i. horvatha a einsteinova. ale tazko povedat, ci udaje na svs.edu.sk su spolahlive.
mne sa celkom pacia aj bilingvalne oa - nemecka a anglicka, tam je urcite menej matiky. na nemecku byvala celkom dobra sanca sa dostat. zvykli otvarat 4 triedy.
@lulamx dakujem pekne za odpoved, take odpovede ocakavam, a aspon niekto mi potvrdi, ze gympel nie je len vseobecny, predsa su niektore zamerane.
@simsalabim ako vravím, naša škola bola extra náročná, ale on sa vie sústrediť na hodine. Všetko sa učil tam. Teraz, keď sa má učiť na vysokej aj sám, má problém. Nechce sa mu. Takze všetko má za aj proti.
Nerozmyslala si nad tym, ze by cestoval? Ked je v BA taky problem. Nas chodi denne vlakom, uz druhy rok do Malaciek, zo Skalice, musi v Kutoch prestupovat.
@mooonika1975 nie je to iba o sustredeni sa na hodine, ale aj o type pamate. A samozrejme, vsetko ma za aj proti.
@simsalabim nie pamäte, ale štýl učenia, každému vyhovuje iný, niekomu auditivny, niekimu kinesteticky alebo vizuálny.
gamca je narocna matika
na bilingual je problem sa dostat, potom je to uz ovela lahsie(vsetky deti na okoli co isli na bilingual) toto tvrdia