Architektúra verzus pozemné staviteľstvo

13. apr 2023

Dobry den.
Chcem sa spytat, ci je tu niekto, kto ma skusenost so studiom niektoreho z tychto studijnych odborov. Chcem sa spytat, aky je medzi nimi vlastne rozdiel? Na internete som sa len docitala, ze PS ma ovela viac matematiky a fyziky a architektura je akoby viac tak „umelecky” ponata, matika je tam len prvy semester a preto je vraj lahsia ako PS. Je to skutocne tak alebo je to skresleny nazor? Ak ste studovali nieco z toho, ako sa vam pacilo, ako hodnotite uplatnenie a isli by ste znovu? Za akukolvek info budem rada a vopred dakujem.

marca12
13. apr 2023

S pozemnym stavitelstvom mas lepsie uplatnenie,viac moznosti. Architektura je zamerana jednym smerom.

larrylurex
13. apr 2023

Ahoj, ja som na Fakulte architektúry. Je viac umelecky založená a technické veci ako konštrukcie, statika, tzb sa u nás tak podrobne nepreberajú ako na stavebnej. Rovnako je to aj s vypočtami a matikou. Osobne mi stavebná príde technicky oveľa náročnejšia, ale tak celkovo aj tu na FAD sa namakáš len po inej stránke. Na stavebnej si potom vieš vybrať aj iný inžiniersky odbor ako napríklad statika alebo tzb, taká možnosť u nás nie je, máme v podstate len jeden odbor, ale máš možnosť si vybrať z ateliérov, ktoré sú zamerané na rôzne veci. (Obnova pamiatok, obytné budovy, občianske, urbanizmus...) Zo stavebky budeš mať viac možností a keď si kreatívna je to architektonické plus. Myslím, že sa tam aj viac naučíš 😅 ale zase ani FAD nie je zlá škola, prácu si nájdeš, len mi pri nej príde oproti Svf zbytočné, že štúdium trvá tiež 6 rokov

jelicka
13. apr 2023

Ahoj, pokusim sa v skratke opisat, ako to bolo za mojich cias 😊 koncila som cca 15rokov dozadu na fakulte architektury stu v bratislave… bola to zlata stredna cesta medzi architekturou na vsvu a pozemnym stavitelstvom na stavebnej fakulte… na fastu koncis ako ing.arch., na vsvu ako mgr.art a na pozemnom stavitelstve ako ing… zlata stredna cesta hovorim preto, lebo to bola kombinacia umeleckych aj odbornych predmetov… okrem teorie sme prve roky mali aj kreslenie, socharstvo a barskadeco… to myslim na ps nenajdes a na vsvu je toho zase naopak viac a je to smrncnute este takym vizionarskym a volnomyslienkarskym smerom… prijimacky sme mali talentovky… jeden den sme kreslili, druhy den teoria /matika, deskriptivna geometria a vseobecny rozhlad z dejin umenia/… studium bolo 6rocne… takze podla mna sa treba rozhodovat podla toho, aky je clovek typ a do akej velkej miery inklinuje k umeniu… matiku sme naozaj mali len v prvom semestri alebo dvoch a ucili nas ju ludia zo stavebnej fakulty.. aj na prednasky a cvika sme chodili tam 😊 s matikou a deskriptivnou geometriou zvykli mat problem ludia, ktori prisli s priemysloviek, gymnasti zas trpeli pri stavitelstve 😊 na tychto predmetoch sa v priebehu prvych rokov vzdy preriedil aj pocet studentov.. na studium spominam rada, stretla som tam ludi na cely zivot a boli sme fajn kolektiv a snazili sme sa si navzajom pomoct aj sa potiahnut… otvorene hovorim, ze keby som bola individualista, tak tu skolu asi neskoncim… resp. ak ano, bolo by to studium zbytocne este narocnejsie nez bolo 😊 zazijes vela nespanku, stresu, ale aj srandy a peknych momentov… ked sa zacalo skuskove, boli to pre nas uz v podstate prazdniny lebo najviac sme sa namakali na zapocty a atelier.. to uz zalezalo na kazdom, ako si to rozlozil… ci naplno zapol posledny mesiac alebo robil priebezne pocas semestra 😊 co sa tyka uplatnenia, zalezi, kde po skole skoncis a aky typ prace si najdes… ja som bola par rokov v projekcii a az tam som pochopila, co nas to vlastne na tej skole ucili 😊… ci by som tam isla znova? Ano aj nie 😊 moja praca ma velmi bavi, ale niekedy si trieskam hlavu o stenu, ze som nezvolila nejake istejsie a stabilnejsie smerovanie… zamestnanych architektov v podstate nepoznam… ked u niekoho robis, na 99percent si zivnostnik alebo ides svojou cestou a snazis sa ziskat robotu 😊 samozrejme, ze sa vies zamestnat na roznych uradoch, ale tam uz zase chyba ta tvorivost 😊… za mna je to krasne povolanie ak ti to sadne… treba byt len sikovny, kreativny, zvedavy, nebat sa a vediet sa obhajit a mat stipku stastia… eaaaasy! 😊

jelicka
13. apr 2023

@larrylurex 6rocne je to asi preto, ze ked si “odseries” tie prve styri, tak mas dalsie dva roky, aby si sa dostala do pohody a tesila sa na pracu architekta 😊 verim, ze to bola taktika, aby sme neutiekli 😊

larrylurex
14. apr 2023

@jelicka to je pravda 😀 avšak kľudne aj tie 4 roky sa mohli zmestiť do 3. Veľa predmetov mi prišlo fakt že zbytočných a len do počtu a zaberali nám čas, ktorý sme mohli venovať tým podstatnejším predmetom. A teraz o tomto piatom ročníku ani nevravím aký mi príde odveci 😂 ale možno je to u nižších ročníkov teraz inak, keďže sa menila akreditácia a podobne. 🙂