Angličtina - rady, knižky, ako komunikovať

17. dec 2022

Ja som si uvedomila, že ako mladšia som sa angličtine nevenovala. Na základnej sme mali učiteľku, ktorá nám len dávala samostatnú prácu. Na strednej lepšie, ale nevenovala som sa tomu a ma to taky dopad že anglicky viem iba tie úplne základy. Budem mat maturity. Chcela som ísť odmalička do zahraničia, ale to asi nepojde. Všetky ročníky som prešla so 4 na vysvedčení. Ako sa to dá dobehnúť? Cele tie roky? Doucovatela si nemôžem zohnať, nemam tak veľa peňazí. Našla som si knižky čo sú v anj, ale nerozumiem tomu textu a prekladať každé slovo je na nič. Pozeram film po anj - nerozumiem vôbec postavám. Nemáte nejaké rady? Odporučíte mi ako sa tu anj naučiť aby som bola aspoň B1 ako to mame na škole? Akú knižku si mám kúpiť z kníhkupectva? Robí mi problém komunikácia. S kým mám komunikovať ?

Ďakujem pekne.🙏🏻

gabika128
17. dec 2022

Sú dvojjazyčné knihy aj s cd, čiže čítaš, máš tam preklad a aj počúvaš s na maturitu sa naučiť ku každej téme aspoň 10 základných viet.

zafir01
17. dec 2022

Z jedného filmu sa ku nenaučís. Ja som taka slabá B1. Zo školy som 17 rokov. Angličtinu nemám kde využiť. Okrem letnej dovolenky. Snažím sa ju udržať si pozeraním seriálov na netflixe. A v lete som dosť frcala na aplikácií duo lingo. Ta by ti mohla pomôcť. Ešte som kúpila detské anglické rozprávkové knižky a z nich som čítala 10 ročnému synovi, ktiry sa tiež učí anglictinu. Jednoducho a s ňou musíš obklopit. Nestačí sa ju hodinu týždenne dtilovat. Napr tu aplikáciou som maká nastavenú na 20 minút denne a takto som ťahala skoro cele 2 mesiace bez pauzy. Niekedy som aj viac ako 20 min dala

nelca84
17. dec 2022

Najlepsia by bola jazykova skola, syna to velmi posunulo. Ako prvak na strednej je na urovni B2, buduci rok sa chysta robit C1.

annm81
17. dec 2022

Na začiatok skús duolingo. Už toto by ti k maturite postačilo, ak sa tomu budeš venovať pravidelne väčšinu večerov do týždňa. Pridaj si k tomu učenie slovíčok. Najlepšie tak, že si vypíšeš celé vety a celé vety sa aj naučíš.. Dobrý zdroj viet je web lingea.sk. Ak chceš ísť ďalej a nemáš peniaze na doučovanie (pýtala si sa rodičov?), môžeš si nájsť online parťáka, ktorý s tebou občas pokecá.

goblinko1
18. dec 2022

Zacni fakt nejakym serialom s anglickymi titulkami a doslova prekladaj si co nevies ( ak nevies nic tak skus pocuvat a sledovat so slovenskymi titulkami alebo ceskymi ) a casom prejdes k tym anglickym a potom uplne bez nich.. nic sa neboj zvladnes to.. lebo chces.. niekto iný ma na saláme a ani sa o to nezaujíma.. drzim ti prsty a ked tak pozri si aj nejakú gramatiku, ale naozaj tie serialy su super..

goblinko1
18. dec 2022

@goblinko1 tiez som na tom bol ako ty a terz v pohode si mozem pustit podcast po anglicky a uplne tomu chápem.. potrebujes tu angličtinu napočúvať.. a aj písať si možes s hocikým napr na instagrame ( najlepsie niekto cudzí) uvidis, ze bude lepsie.

moonlight1210
18. dec 2022

Za davnych cias, ked neboli stanice ako netflix, som si nemecke serialy nahrala na vhs, pozerala na videu, pauzovala, zapisovala pocute a hladala v slovniku preklady.
Prve 20 minutove casti som takto luskala asi tri hodiny, vetu po vete, slovo po slove. Dalsie sli rychlejsie. A cca po desiatej casti som uz mohla pozerat takmer bez zastavenia. Ku koncu serialu som uz len pozerala a rozumela vsetko. Potom som sa presunula na filmy a nasledne na spravy a pesnicky.

Je to o tom, ze chces, nie ze toto ma nebavi, tak je to na nic.

Do hlavy ti to teraz nikto externe rychlo za pat mesiacov do matury nenaleje, ked sa to tak dlho zanedbavalo. Musis proste zamakat, ak to chces dohnat.
A stimulovat vsetky zmysly. Pocuvanie, pozeranie, pisat, prekladat, vyhladavat slovicka.
Cim aktivnejsie na tom pracujes, tym viac sa ti to zachovava v pamati a postupne to ide rychlejsie a rychlejsie.

yoxinka
18. dec 2022

Pozri si free videá od Lýdie Machovej (polyglotka, sama sa naučila 9 jazykov), ako sa učiť jazyky. Má celý svoj koncept, nájdeš na jazykovymentoring.sk. Majú platené kurzy, vlastnú akadémiu samoukov, ale aj zadarmo videá a webináre. Tie platené sú jasne lepšie, ale pomôžu aj tie free veci. Ja som už v druhej akadémii samoukov, za dva mesiace som sa posunula zo slabšej A2 (anglina na strednej), na slušnú B1. Druhá super vec na internete sú videá od Broňu Sobotku. On má toho nekonečne veľa a vysvetľuje ozaj dosť gramatiky. Tiež má k dispozícii veľa trikov ako sa jazyk učiť. Všetko zadarmo. Ja som sa dva mesiace venovala iba čítaniu (zjednodušené knihy pre moju úroveň, dvojjazyčné knihy, na nete sú zjednodušené správy, kde máš len jednoduché vety a jednoduchú slovnú zásobu, vseťko keď dáš do googlu, nájde ti), gramatike (všeobecne najlepšia kniha na anglickú gramatiku je English grammar in use od Murphyho, má asi 4 verzie, prvá je pre úplných začiatočníkov, druhá pre pokročilých atď., gramatika vysvetlená jasne, k tomu kopec cvičení. Tú A1 som mala v ruke, ozaj jednoduché, napriek tomu, že je to celé v anj, a ešte super vec je česká stránka helpforenglish, tam sa s gramatikou slušne vyhrali, veľmi nápomocné je to) a poslednú vec som robila rozprávanie (keď nemáš s kým kecať, tak self-talk, rozprávaš si sama pre seba všetko, resp. rozprávaš sa sama so sebou po anglicky, ale nahlas, aby si sa počula). Mne toto veľmi pomohlo sa rozkecať, lebo ja som sa bála aj jednoduchú vetu pobedať. Existuje kooopa podcastov na učenie angličtiny, ja teraz počúvam adept english, všetky majú prepisy, prípadne je to rovno video s titulkami. Seriály pozerám len s anglickými titulkami. Niekedy som len čítala titulky, lebo som nič nerozumela, dnes sa často prichytím, že nečítam vôbec. Ideál pozerať niečo, čo ťa baví, čo poznáš. Ja pozerám Priateľov, rozprávky s deťmi, Peppa Pig, Frozen, hocičo … Moje deti hovorila plynule anglicky, lebo chodili do anglických škôlok, škôl a muž doma hovorí anglicky, takže mňa bežne opravuje 6ročná dcéra v gramatike. Ona nevie žiadne pravidlá, proste to má napočúvané. Preto je také dôležíté ten jazyk hlavne počúvať. Existuje stránka italki, tam sú native speakri, učitelia, ale sú tam aj ľudia, ktorí chvú len tak pokecať, prípadne za malú sumu a môžeš hovoriť s britom, američanom, austrálčanom, hocikým. Na slovíčka existujú apky, aj metódy. Napríkld appka anki alebo brainscape. Ale najpodstatnejšia vec je konzistentnosť. Robiť veci PRAVIDELNE, každý deň, hoc len 15 minút. Dnes sa vieš jazykom úplne obklopiť. Na viem denne napočúvať hodiny v angličtine. Videá na youtube len v angličtine (zapneš anj titulky), seriály anglicky s anj titulkami (nevieš slovo, zastavíš, slovo napíšeš do appky, preložíš, appka uloží atď. , potom si spustíš v appke učenie a učíš sa tie slovíčka na zastávke, keď čakáš bus). Hľadaj a angline materiály k veci, ktorá ťa baví a venuj sa tomu pravidelne. Výsledky sa dostavia. Lektor raz týždenne ťa nespasí, keď sa tomu sama nebudeš venovať a to ti píšem ako človek, ktorý má anglického lektora a sama som lektor slovenského jazyka, ktorý učím cudzincov 😉.

goblinko1
18. dec 2022

@moonlight1210 uplne top napísané 😀

karolinakr
27. dec 2022

Kto chce podnikat a vyplnit ciernu dieru na trhu, nech spravi appku, ze dialog, 2 ludia hovoria, vidis pisany text a potom zapneš 1 diskutera, ty mu odpovedaš , je to aj s pauzami a potom 2 a ty hovoris zas v prvej osobeToto je jedina cesta pre mna, ako hovorit...Nahrat tam 500 dialogov a ruky nohy vam vybozkavam...a zaplatim 😆
Inak suhlasim, ze kniha od Raymonda Murphyho Grammar in use - je v kocke napisana gramatika.Toto ked preluskaš, dohovoriš sa bez problemov.Velmi prijemna knižka.