Americká verzus britská angličtina

janka1589
14. apr 2021

Ahojte chcem sa informovať chcela by som sa naučiť angličtinu no neviem ktorá je lepšia kebyže idem na dovolenku v americkej či britskej angličtine je lepšie rozprávať? Diki za odpovede

opuska
14. apr 2021

na slovensku sa uci britska. ale tie rozdiely nemas zase take velke, samozrejme nejake slovicka a potom prizvuk a vyslovovanie niektorych slovicok je ine ale dohovorit sa podla mna s obomi

leuchtturm
14. apr 2021

na zaciatok sa treba sustredit na slovnu zasobu a gramatiku. Malokto z cudzincov si vie osvojit cisto britsku alebo americku vyslovnost (je tam pocut vplyv materinskeho jazyka) a cudzinci lepsie rozumeju cudzincom a nie rodilym Britom ci Americanom. Tolko z mojich skusenosti 😅

judar
14. apr 2021

Rozdiel tam je akurat co vyslovnosti slov ako napriklad "skúl" a "schúl" rovnako ako "skúl" a "skul" ale to su len fakt doslova konverzacne banality co a daju raz dva vyjasnit lebo neni to len cisto v Amerike napr s takymto americenim som sa s kamosmi stretla v madarskom hoteli kamos hovoriaci britskou a madarsky hotelier s americkou a vzniklo tak drobne konerzacne nedorozumenie s taxikmi a taxami ze vyslovnost pomylila

lindous
14. apr 2021

Milujem britskú, ale množstvom kníh, filmov a seriálov, ktoré som napozerala mi je bližšia americká, mám ju omnoho viac napočúvanú a pre väčšinu slovíčiek, ktoré sú rozdielne používam americké výrazy a aj slangu rozumiem lepšie 😅 na začiatok by som to vôbec neriešila, hlavne ak ti ide len o to dohovoriť sa na dovolenke vrámci bežnej konverzácie a nie dokonalý prejav slovom aj písmom 🙂 začni sa proste učiť základné slovíčka a jednoduchú gramatiku, podľa knižky/stránky/aplikácie, ktorá ti vyhovuje...ak máš v pláne zapojiť do výučby pesničky a filmy/seriály (čo rozhodne odporúčam), tak ti tiež asi bude bližšia americká...

andreatytler
15. apr 2021

@janka1589 Jasne ze britska je lepsia. Je krsna, sexi, spravna a ta prava. To co rozpravaju niektori amici ani nie je anglictina. Ale ak sa budes ucit anglictinu na Slovnsku, tak nebudes hovorit ziadnou specialnou anglictinou. Musela by si zit v anglicku alebo v amerike nikolko rokov aby si si osvojila prizvuk. (ak teda nie su super nadana na jazyky a doazes sa to naucit za par mesiacov).

andreatytler
15. apr 2021

@judar Praveze je tam obrovsky rozdiel vo vyslovnosti a prizvuku a nielen zopar slovicok ale takmer kazde slovo.
Muz je Kanadan (anglictina je materisny jazyk) a ked niekto vo filme pouziva velmi silny americky akcent, tak ho vzdy pocas reklamy poziadam aby mi zrekapituloval co sa vo filme udialo aby som bola plne v obraze a on nikdy nema problem s americkym akcentom, ale minule sme pozerali britsky film a on bol z toho tak isto mimo ako ja.🙂

judar
15. apr 2021

@andreatytler tak to uz je vas problem 🙂 ja rozumiem v obe ako americkym serialom tak aj naspeakovanym hram, konkretne na qlogoch som sa rokmi najviac naucila anglictinu nez za cele studia na skolach

amelie2017
15. apr 2021

Moja anglictina je niekde na urovni B1, aj to je mozno vela, ale 6 rokov som v praci komunikovala so zakaznikmi prevazne v anglictine. Vzdy v maji sme mavali na cely mesiac 150 clennu skupinu Americanov, a kedze ta moja anglina je taka biedna, ani som nepostrehla rozdiel 😂😂 inak niekedy staci uz len to, ze je niekto z ineho mesta ci dediny a uz mu je problem porozumiet. Niektori sa aspon snazia rozpravat pekne, ale vacsina na teba vyprava vo svojom slangu, nareci.

ofzuza
15. apr 2021

To je jedno ked ti ide o dohovorenie. Pocas studenstkych cias som preferovala britsku. Teraz mi znie smiesne a viac mam usi vycvicene na americku (vela serialov a folmov) a pomaly si zvykam na indicku a spanielsku 😂

andreatytler
15. apr 2021

@ofzuza ha ha. Ta indicka nema chybu, tu pocuvam casto kedze mam vela kolegov pristahovalcov z Indie.

ofzuza
15. apr 2021

@andreatytler my musime spolupracovat s jednym korporatom a to samy ind. Je to vyzivne.... "Do the needful" stoji na konci kazdeho emailu 🤦‍♀️