Aký má zmysel študovať neperspektívne odbory?

19. aug 2022

Zamyslali ste sa niekedy nad tym, aky zmysel ma obetovat 5 rokov zivota studiu absolutne neperspektivneho odboru typu etnologia, filologia, archivnictvo, atd..? Viem, ze nie kazdy moze byt lekar, ekonom, pravik, ale treba nam aj takto vzdelanych ludi, ktorych je nadpocer v pomere k uplatneniu sa na trhu?

stanulienkat
19. aug 2022

Nie, netreba. Aj tak ti ludia robia vacsinou nieco ine. A potom nam chyba kopa vystudovanych odbornikov v mnohych odvetviach.

evica17
19. aug 2022

Moja sesternica študovala takú fakt somarinu a keď som sa jej pýtala či s tým plánuje niečo robiť,že nie,že len kvôli titulu to študuje,aby si Mgr mohla zapisovať. A išla robiť do macdonaldu. Ani nehľadala nič iné v odbore.

grace55
19. aug 2022

Filologia je odkedy neperspektivna?

pribinak
19. aug 2022

Ak štúdium nazyvas obetovanie 5tich rokov života, tak radšej ani neštuduj

autor
19. aug 2022

@pribinak whaat😄, ty si si z toho prispevku pozliepala nejaky vlastny konstrukt, ktory absolutne nesuvisi s tym, co som napisala, nezda sa ti? Studium ako take urcite nie je zbytocne, ani obeta, ale studium niecoho, co nema uplatnenie, podla mna zbytocne urcite je.
@grace55 tak ja zas neviem o tom, ze by bolo perspektivne.. ale rada sa necham vyviest z omylu.

zmrzlinka2021
19. aug 2022

@evica17 titul je uplne na prd dnes 😉

danieladeley
19. aug 2022

mam taky nazor, ze ked ich to zaujima a bavi, nie je to odveci studovat, ak to robia len pre titul, tak to odveci je

zmrzlinka2021
19. aug 2022

Zmysel studovat tie odbory ma, pokial si do toho fanaticka a milujes ten odbor. Napr. na katedre etnologie pôsobi pani marta botikova, s muzom su obaja etnologia a venuju sa tomu cely zivot. Boli aj dlhodobo v USA, kde riesili svoju pracu...
Proste ak mas pre tu pracu vasen, si v nej dobra, zmysel to ma.

Zaklad je robit to, co ta bavi a naplna. Peniaze pridu. U niekoho vo velkej miere, u niekoho iba tak na normalny zivot.

pribinak
19. aug 2022

What? Odpísala som tvoje slova

zuzliq
19. aug 2022

Tebou vymenované odbory nie sú neperspektívne. Sú zaujímavé a veľmi potrebné vzhľadom na našu kultúru, náš národ. Otázka skôr je, koľko absolventov sa uplatní v praxi.... To by ale mali regulovať samotné katedry.
Ja som študovala perspektívy ťažký technologický odbor, ale nezatracujem žiadne iné.

autor
19. aug 2022

@pribinak ale s tym, ze si si ich upravila a vytvorila z nich uplne iny nazor. 😄

missdiva
19. aug 2022

Ja si tiez myslim, ze zmysel tie odbory maju. Je xy profesii, ktore si neuvedomujeme a niekto ich robit musi a su nevyhnutne. Aj spominane archivnictvo.

jujala
19. aug 2022

pravda je taka, ze aj ked mas pocit, ze u nas uplatnenie nenajdes, tak ver ze v zahranici to sakra ocenia, a preto vela sikovnych ludi je mimo SR, lebo tu boli nepotrebni a vonku si ich vazia. manzel je obycajny profi sofer nadrozmernych nakladov. tu ho brali "obyc" sofer, vonku ho volaju na specialne trasy, nebezpecne zakruty v horach, tazky naklad, tekuty naklad /riziko prevratenia/ a ked nieco ovladas viac ako je bezne, tak vonku si to vazia. u nas praca nie je ohodnotena. takze zmysel to ma, ak ta to bavi. ale zadostucinenie dostanes vonku. smutne

heln
19. aug 2022

velmi zvlastne formulovana otazka. to ze tie odbory momentalne neponukaju velke moznosti uplatnenia neznamena, ze nemaju svoju hodnotu a ze, ten kto to studoval obetoval roky zivota. toho cloveka to zrejme bavi a zaujima. aj ja som studovala odbor pedagogiky ktory tiez nema velke uplatnenie, ale bavi ma, tak ako ine discipliny ako psychologia, filozofia, sociologia.

zuzuliennka1
19. aug 2022

Filológia teda ani náhodou nie je neperspektivny odbor. Je to hlbšie štúdium jazyka.
Absolvent sa uplatní ako kultúrny pracovník vo vyšších územných celkoch, ako samostatný pracovník, pripravujúci projekty medzinárodnej spolupráce v rámci malého a stredného podnikania. Vzhľadom na kompetencie jazykové, ako aj kulturologické, dokáže sa uplatniť aj v sfére cestovného ruchu. Okrem toho je schopný zabezpečiť preklad a tlmočenie odborných textov, vrátane textov ekonomického, kultúrno-spoločenského zamerania, ako aj právnych dokumentov.
Niekde v správach ohlásia, že našli pri stavbe xy rokov staré pozostatky z doby bronzovej,… čo myslíš, kto odhadne vek nálezu? historik, archeológ.
Nájdu sa tam dokumenty - kto ich vie dekódovať? Filológ,… treba sa na to dívať trošku zo širšej perspektívy

pribinak
19. aug 2022

Akékoľvek štúdium ma zmysel. To že ty nevidíš uplatnenie, neznamená, že to nie je potrebný odbor

stanulienkat
19. aug 2022

@pribinak ja nesuhlasim. Keď niekto ide niečo študovať ,má ho to nielen baviť, ale aj uživiť. Máme tu státisíce absolventov sociálnych škôl, ktoré sú na dve veci. Treba studovat odbory, kde nemáme ľudí kde nájdu tí študenti uplatnenie, ktoré sú potrebné a kde budú zarábať. Nemáme it-čkárov, nemáme zdravotné sestry, nemáme lekárov, nemáme učiteľov, nemáme X dôležitých profesii. Mame len 100tisic socialnych pracovnikov, ktori pracuju za pokladnou, na recepciach, v restauracnych sluzbach a kdekade. Nemáme kvalitných plynárov, obkladačcárov, tesárov pokrývačov, elektrikárov.... To sú všetko profesie, kde sa dá výborne zarobiť. Len bohužiaľ študovať to nechce nikto, ale fusuje do toho kde kto. Teraz ma hociaky debil VS. Volakedy studovali studenti, ktori na to mali mentalnu kapacitu, znamky, pilnost.

pribinak
19. aug 2022

@stanulienkat je to vysokodiskutabilne

zmrzlinka2021
19. aug 2022

@stanulienkat
Lenze problem socialnej prace nie je to, zeby to mal byt zbytocny odbor, pretoze nam realne chybaju socialni pracovnici.
Problem je v tom, ze je to extremne tazka praca so vselijakymi pripadmi za peniaze, s ktorymi neprezijes. A tiez studium je nastavene tak, ze ho zvladne hocijaka blbka.

Osobne si myslim, ze socialna praca by nemala byt na vysokych skolach, uplne postacuje 5-6 rocny odbor na strednej skole. Ziadny titul - to vobec netreba.

stanulienkat
19. aug 2022

@zmrzlinka2021 ved to. Keby to nebola vysoká škola a nebol by za ňu reálne titul, tak by to neštudoval skoro nikto, to mi ver.

zmrzlinka2021
19. aug 2022

@stanulienkat Na druhej strane ten titul im je dnes na hovno... CV so socialnou pracou idu vacsinou vsade rovno do kosa. A ked sa ti ludia zamstnaju, tak na administrativne miesta stredoskolskeho charakteru za 900 v hrubom

zmrzlinka2021
19. aug 2022

@stanulienkat ja doteraz nechapem, preco tolko povolani si "vyzaduje" VS... tetky na uradoch.. a a spravia si alzbetu...nechapem

slovakboy
19. aug 2022

Všetky odbory sú perspektívne. Aj historik filozof etnolog jazykovedec. Každé štúdium zušľachťuje človeka. To že sú niektoré odbory neperspektívne nemusí byť vina študentov. Študovať len kvôli diplomu sa už nenosí. To robia len politici. V praxi už takých rýchlo odhalia. Ale diplom ma svoj význam. Znamená, že človek vie na sebe pracovať a dosiahol v živote nejaký prvý cieľ. Je to však len začiatok. Teba trápi neperspektivnost. Mám spolužiaka, ktorý študoval teoretickú fyziku, a potom si dal ešte históriu. Vraj aby pochopil lepšie svet. Na obživu ma ruky a hlavu. A veru sa mu dari aj mimo týchto odborov.

slovakboy
19. aug 2022

@zmrzlinka2021 ani ja.

sparrows
19. aug 2022

Filológia neperspektívna? Dokonca stačí pedagogické minimum a môžu ísť robiť aj učiteľov, ktorých je málo. Jazyky budú vždy potrebné

marianarem
19. aug 2022

Ziadne studium nie je nezmyselne, ak je kvalitne. Ak tam clovek musi nieco robit, nad niecim rozmyslat, byt disciplinovany, vytrvaly a prejst niecim, co je prenho tazke. To su veci, ktore sa do dalsieho zivota hodia bez ohladu na obor uplatnenia. Skutocny nezmysel je studium , kde po studentovi nikto skoro nic nechce a daju mu to, lebo dostanu zanho peniaze od statu.

zivotgombicka
19. aug 2022

Nemyslím si, že o akomkoľvek odbore sa dá tvrdiť, že je neperspektívny. Myslím si, že človek si z každého štúdia odnesie to, po čo si prišiel. Kto študuje len kvôli titulu, odnesie si iba titul, komu je jedno, ako štúdiom prelezie, naučí sa podvádzať, kto má reálny záujem o odbor, ten nazbiera cenné vedomosti.

Ďalej odbory ako etnológia, filozofia, sociológia, ktoré sa môžu javiť ako neperspektívne, môžu byť veľmi obohacujúce. Veď predsa nejde iba o to, aby sa človek zamestnal v odbore. Takéto odbory človeka naučia kriticky myslieť, zdokonalia študentove analytické schopnosti, učia práci s informáciami, vycibria schopnosť naformulovať si myšlienky. Myslím si, že toto sú schopnosti, od ktorých sa dá odraziť v nejednom povolaní 😊

Ja som napríklad študovala spomínanú filológiu a nielenže ma to neskutočne bavilo, ale ma to živilo už počas školy.

mima172
19. aug 2022

Autorka: Zaujímal by ma tvoj vyštudovaný odbor 🙂 Ja som vyštudovala marketing, nič extra, viem, no som spokojná, nakoľko som po skole pracovala v jednom z odvetví mkt a to by bez školy nešlo.

lucimax
19. aug 2022

Dovolím si nesúhlasiť. To ze si ty myslíš, že tieto odbory nemajú uplatnenie, je len tvoja domnienka. V skutočnosti sa absolventi- ktorých reálne tieto odbory bavia uplatnia rýchlejšie vo svojich témach, než klasicki študenti ekonómie, práva, psychológie a pod. Absolventi týchto odborov nie sú chrlene tisice, nie je ich tak veľa a práve takýto odborníci s takýmito špecializáciami sa hľadajú ťažko. Všeobecne však verím, že akékoľvek vzdelávanie je pre človeka prínosom, obohatením a je skvelé, že máme tu možnosť sa vzdelávať.

slovakboy
19. aug 2022

@mima172 marketing nie je síce medicína ani jadrová fyzika ale keď sa to študuje poctivo a osnovy sú kvalitne prečo nie? Malo by to človeka zaujímať, hoci by to boli motýliky alebo oceánografia. Sú ľudia ktorí sa zaoberajú cely život planktónom alebo iba hlbokomorskymi živočíchmi alebo chytajú neutrína len aby dokázali teóriu jedného človeka. A ma to význam? No má. Z hľadiska vedomosti naroda a ľudstva to ma význam a zužitkovatelny. Skôr či neskôr aj tie neutrína. A marketing? No je lepšie ak ho robí študovaný človek nie?