Ako sa stať projektantom?

milka1988
10. dec 2022

Ahojte
Premýšľala som co by ma bavilo aj co by som chcela robiť po materskej. Zaujíma ma projektovanie domov, sama som si navrhla aj náš dom, a zaujíma ma táto profesia, ale vôbec netuším kde, čím a ako začať. Nemám na to žiadnu školu :( nemáte nejake skúsenosti, informácie od známych kto sa tomu venuje že čo je potrebné si vybaviť kde začať vôbec? 🙏 Vďaka

ysseba
10. dec 2022

@milka1988 Moja známa je úspešná bytová architektka. A má vyštudovanú vysokú školu - architektúru. A niečo mi hovorí, že toto je odpoveď, ktorú si počuť nechcela.

luccija
10. dec 2022

@milka1988 myslíš interiér?zariaďovanie či projektovanie?🙂

asia83
10. dec 2022

@milka1988 Akože o profesii architekta ste v živote nepočuli? Čo ste práve spadli z hrušky? Či vďaka akej škole budete schopná robiť návrhy stavieb? Kuchár? Náročné štúdium, popri dieťati, deskriptívna geometria a pod. Nie každý odbor na stavebnej fakulte sa dá aj externe študovať. Veľa šťastia a pevnej vôle prajem.

zuzanockamt
10. dec 2022

@milka1988 Kamarát to robí, má vlastnú firmu - projektuje domy, stavby, mosty atď. a za sebou samozrejme vysokoškolské štúdium na stavebnej fakulte.
Ale tvoj príspevok ma pobavil, prepáč.

veselo_neveselo
10. dec 2022

Stavebny inzinier alebo architekt, ked chces robit stavby.
Ak len vnutorny interier, tak akykolvek kurz na interieroveho dizajnera (aj ked aj na to su skoly)
Ale tak ved si hod nazov diskusie do gugla a uvidis.
A nenechaj sa odradit, studovat sa da v kazdom veku a nie len ked ma clovek 20 a je bez zavazkov 🙃

h2
10. dec 2022

@milka1988 Ak je 1988 rok tvojho narodenia, tak na to rovno zabudni.

oli18
10. dec 2022

@milka1988 vybavit netreba nic a zacat treba na vysokej skole😉

viestta
10. dec 2022

@milka1988 navrhnut rozmiestnenie miestnosti v dome, to dokaze aj amater. Na projekt potrebujes vzdelanie. Na realizacny projekt tiez. Nemyslim si, ze vas dom isiel do stavebneho konania s tvojim nacrtkom a ani nebol postaveny len z tvojho nacrtku. Vsetku potrebnu dokumentaciu vam vypracoval projektant s okruhlou peciatkou a na to aby bol opravneny pouzivat okruhlu peciatku na projekty musi mat vzdelanie a skusky. Takze ak chces zacat, tak bud architektura alebo projektovanie pozemnych stavieb na stavebnej fakulte.

bilberryday
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
tina5959
10. dec 2022

@milka1988 6 ročne vysokoškolské štúdium
Bratislava, Žilina...

viestta
10. dec 2022

@bilberryday treba sa na to pozriet realne, 5 rokov vysoka skola, potom prax v projekcnej kancelarii, kym sa dostanes na skusky komory a az ked mas dostatocnu prax mozes robit samostatneho projektanta. Ale uz po vysokej skole moze kreslit v projekcnej kancelarii, pre autorizovanych projektantov. Samozrejme moze sa zamestnat v projekcnej kancelarii aj pocas studia, len neviem ci ma dostatocne vedomosti uz teraz aby mohla kreslit vykresy.

zuzanockamt
10. dec 2022

@bilberryday Pozemné staviteľstvo sa napr. v ZA externe neštuduje (chvalabohu) a je to o fyzike, matike, deskriptívnej geometrii, technickom kreslení, chémii. Ale možno má maminka čas, financie aj talent a predpoklady 6 rokov tvrdo makať 🤷

zuzanockamt
10. dec 2022

@milka1988 A aké máš teda vzdelanie? Čím si sa živila do odchodu na MD?

bilberryday
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
matabb73
10. dec 2022

@milka1988 ak sa tým chceš živiť, treba ti vysoká škola stavebná. Ja som projektantka.

matabb73
10. dec 2022

Alebo architektúra.

zuzanockamt
10. dec 2022

@bilberryday Jasné, keď je to jej sen, ovláda kvalitne príslušné predmety, zvládne prijímacie konanie, zafinancuje si 6 rokov štúdium, domácnosť, dieťa, urobí skúšky, nech ide teda do toho. Držím palce.

viestta
10. dec 2022

@bilberryday ano, treba si plnit sny, ale treba aj triezvo zhodnotit ake mam sance.

bilberryday
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
viestta
10. dec 2022

@bilberryday vyjadrila svoj nazor. Nic viac nic menej.

milka1988
autor
10. dec 2022

@zuzanockamt policajnu školu ale to bol môj životný omyl keby som mohla znovu študovať tak niečo úplne iné 🤭

zuzanockamt
10. dec 2022

@milka1988 Tak s policajnou školou veľa nenaprojektuješ. Už len začať ďalšie štúdium na VŠ - denné, ak máš úspory alebo sponzora.

milka1988
autor
10. dec 2022

Ďakujem za relevantné odpovede porozmýšľam nad tým. Preto som položila túto otázku aby som vedela čo sa s tým dá robiť či mám šancu alebo mám na to zabudnúť.

matabb73
10. dec 2022

Ak by si teraz začala, budeš mať po skončení školy okolo 40 rokov? Ak áno, zdá sa mi na to neskoro. Stavebná je dosť náročná na matematiku, fyziku. Je tam deskriptívna deometria, statika. Na architektúru sa zas robia talentové skúšky.

shee11
10. dec 2022

su aj akreditované kurzy

viestta
10. dec 2022

@milka1988 este ta upozornim, ze studovat budes aj projektovanie mostov aj kanalizacnych sieti, aspon okrajovo. Statika je celkom vazna veda, kde treba dobru matiku. A potom sa ti moze stat, ze nezozenies miesto vo vychytenej projekcnej kancelarii a budes kreslit parkoviska pre obchodne centra.

slovakboy
10. dec 2022

@milka1988 nezúfaj. Hoci nemáš na to školu dôležité je že ťa to baví a chceš sa zlepšovať. Mohla by si pomáhať nejakej architektka a pri nej by si sa veľa naučila. A neskôr aj sama robila nekvalifikovane projekty, ktoré by architekt dotiahol. Alebo naopak ty by si mohla doťahovať jej robotu. Keď to budeš zvládať neskôr už nik nebude riešiť že nemáš školu ale zákazky budeš mat. Nebudeš sa ale môcť podpísať pod statiku. No to môže urobiť niekto iný. Taký projekt je vždy robota viacerych ľudí a aj neodborní pracovníci vykonajú na ňom kopec roboty.

bilberryday
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
h2
10. dec 2022

@bilberryday Jasné, nech sa páči. 34 ročná žena, ktorá je teraz na materskej a musí sa pýtať na modrom koníku, ako sa stať projektantkou, lebo ináč "vôbec netuší, kde, ako a čím začať" sa môže prihlásiť na stavebnú fakultu, vyštudovať a robiť prácu svojich snov. Ako absolventka stavebnej fakulty jej budem držať palce.