Ako sa stať fotografkou ?

4. dec 2019

Stále si neviem nájsť prácu ☹ a preto rozmýšľam čím by som sa dokázala uživiť na "voľnej nohe"
Myslíte si, že je možné sa stať fotografkou "len tak" z kurzov? Je tu niekto, kto je fotograf a vedel by mi vysvetliť, čo všetko (myslím materiálne) k tomu treba okrem dobrého foťaka? Samozrejme nemyslím nejake extra super umelecké fotky, ale také fotenie deti, tehuliek a tak (na začiatok).
PS: skúsenosti nemám, ale verím, že mám oko na dobrý záber.

janka279
4. dec 2019

Kurzy urcite velmi pomozu kvoli spravnej technike. Je mozne si to aj nastudovat, ale nikdy nezaskodi dobry kurz s naozaj dobrym fotografom. Ale zakladom je mat dobre oko, cit pre spravny uhol, kompoziciu. Ako nam povedal lektor, kurz je len zaciatok a potom treba velmi vela fotit, pozorovat, skusat, diskutovat fotografie. A potom existuju aj pokrocile kurzy, nieco ako akademie fotenia. Tie su uz fajn na vycibrenie, ked uz mas cosi za sebou.

missdiva
4. dec 2019

Potrebujes hlavne dobre objektivy, minimalne jeden sirokouhly a druhy na tvare, idealne dva fotaky lebo ked pojdes fotit na nejaku udalost nebudes si ich stihat menit. Poznam dost fotografov, aj vyhladavanych ale kazdy ma okrem toho aj druhu pracu. Nevravim, ze sa na tom neda dobre zarobit, no v 99% pracuju cele vikendy od rana do vecera + piatky vecer (svadby, stuzkove, prijmania a ine spolocenske udalosti nikdy nebyvaju doobeda cez pracovny den). Jedneho poznam lepsie a ten nemal volny vikend uz poslednych 6 rokov (cize na to sa treba pripravit). Rodinne fotenia byvaju len narazova jednorazova zalezistost.
Treba sa velmi dobre naucit ovladat programy na strihanie a upravu videa a retusovanie fotiek.
Vsetko je mozne ked sa chce ale bude to vyzadovat dost velku prvotnu investiciu penazi a casu do vybavenia, PC programov a kurzov. A ak chces zarobit treba ratat s nestandardnou pracovnou dobou.

cickamon
4. dec 2019

urcite je to mozne...vacsina fotografov co poznam studovala kadejake odbory, priemyslovky a podobne...no rataj stym ze pociatocna investicia sa rata na 1000-ce eur (aspon 2 kvalitne fotaky, spustu objektivov, stativy, platna a pozadia, priestory, doplnky na fotenie, peniaze a cas na kurzy, dobry graficky program na upravu fotiek, nejake promo stranky kde sa budes prezentovat aby si ziskala pozitivne recenzie a prax prax prax co za mesiac ani dva neziskas) a aj potom odrazu mozes zistit ze vtom az tak nevynikas a konkurencia je lepsia ci sikovnejsia a ty platis po roku viac odvodov ako dokazes zarobit (ak to chces fakt legalne a nie ze ako kamaratka ti za 20-cku spravim par zaberov zrkadlovkou)...

stela01
4. dec 2019

@cickamon išla by som 1000€ + cca 10 000€

Fotoaparát + objektívy + blesky + pozadie nebavíme sa o 1 kuse
A keď že autorka má dobre oko tak to je zatiaľ veľmi malo .
Fotografov je habadej ktorý majú dobre oko ale majú kvalitnú výbavu čo je v dnešnej modernej dobe viac ako 50% úspechu .

melkor
4. dec 2019

Ahoj.
Ja sa fotografii venujem už roky (najprv čisto ako záľuba popri práci vo firme s foto-technikou, potom neskôr už profesionálne) a môžem povedať niekoľko vecí.
1. Nie je to len o foto vybavení za 1000ce eur, ak niekto nemá pre fotografiu cit, tak mu ani neviem aká drahá technika nepomôže.
2. Ja mám prečítaných veľa kníh o fotografii, navštevujem kurzy a workshopy ale popravde, ide len o inšpiráciu či vycibrenie už existujúcich schopností. Nehovorím o základoch, tie sú fajn získať na dobrom kurze, ale potom nasleduje hlavne veľa a veľa hodín aktívneho fotenia. Odporúčam najprv skúsiť formu TFP (time for photo/print) kde ide o fotenie založené na dohode fotografa a fotografovaných subjektov, pričom to nie je honorované, ide o to aby jedna strana získala skúsenosti a nové fotografie do portfólia a druhá z toho má pekné fotky.
3. Dnes je konkurencia naozaj drsná hlavne ak sa tým chceš uživiť, práve preto že existujú "fotografi" ktorí si kúpia nejakú techniku a potom robia kamarátom a známym fotky za smiešne sumy a berú tak potencionálnych zákazníkov profi fotografom. Nehovoriac o tom že to robia "len tak bokom", často popri práci na TPP a nemajú k tomu ani živnosť (takže aj tie ich sumy za fotenie sa odvíjajú od toho, že z nich nemusia platiť odvody, dane, poistenie techniky, nájom za ateliér, atď.)
Takže ak by si do toho chcela ísť, treba sa jednak pripraviť na tú prvotnú finančnú investíciu (cca 2x fullframe telo, 4x objektív, SD karty, filtre, batérie, popruhy, batoh/kufor,..), ale hlavne si poriadne rozmyslieť čo to všetko vlastne obnáša. Určite ťa nechcem odhovárať ani nič podobné, len chcem aby bola predstava že to nie je len o tom kúpiť foťák a cvakať 🙂

dzejsik
4. dec 2019

Jedna vec je odfotiť, druhá vedieť upraviť ... naučiť sa bude treba oboje a che to veeeeľa praxe.

froschka
4. dec 2019

@melkor suhlasim s melkor a pripajam moje rady:
- zabudni na prvotnu investiciu ako nakup techniky do studia, najomne za priestory lebo budes nutena najprv zarobit na pokrytie nakladov a az potom na seba
- ked sa rozhodnes fotit vonku, u ludi doma alebo pre iny styl ako architektura ci krajinky si volnejsia
- kurzy su super a hlavne dnes mas mnozstvo tutorialov na nete
- budes potrebovat okrem Full frame fotaku aj zalozny fotak - nemusi byt druhy full Frame ale je to vyhoda - alebo kupit z druhej ruky
- objektivy minimalne 3 , 28mm, 50mm, 85mm to su portretne a mali by byt dost svetle takze pod clonu 2 nechod
- bavime sa o foteni vonku a portretoch, ked sa rozhodnes pre architekturu tak tam su uz ine sirokouhle objektivy. Ja osobne pomaly prechadzam z fotenia portretov a svadieb na architekturu pretoze som viac flexi, viac cestujem a je to lepsie platene
- pripocitaj si este naklady na SRO, prosim nie SZCO, pri s.r.o. nemusis platit odvody do soc.poistovne ani nikde len ako samoplatca zadravotne poistenie okolo 62 Eur
- zapoj sa do roznych skupin zacinajucich fotografov, vela ti pomozu
- dolezita vec su original PC programy ako Lightroom, Photoshop. Bez licencie na ne sa casom mozes dostat do problemov, tuto chybu robi vela fotografov ze maju stiahnute free verzie, ale na druhej strane kym sa nenaucis na nich robit tak posluzia, len nesjor je fajn mat originaly
- dobre si premysli cenotvorbu, musis vychadzat z toho ze investujes nemala peniaze do techniky ale aj vzdelavania a hodiny stravis pri PC pri postprodukcii, keby si pocitala rodinne fotenie balicek 20 fotiek za 100 Euro tak rataj:
cas straveby pri foteni cca 60-120 min zalezi ako rodinka spolopracuje to si dat hned aspon 15E na hodninu, potom cesta tam aj spat aspon 0,30 Eur za KM, zrataj cas kolko hodin stravis upravou - nie si lacna pracovna sila a nebudes si davat 5Eur na hodinu. Pocitaj 5 hodin uprav po 10 E za hod. tak to mame 80 Eur len za tvoj cas. Kde mas zahrnute vybavenie? Ked ho chces mat naspat za 1 rok, povedzme investujes 2000Eur tak 20 eur ku kazdemu foteniu -si na tvojej 100vke za balicek, no a tychto balickov potrebujes rocne 100 cice viac ako 8 zakazok mesacne, a teraz si poloz otazku ci sa ti to oplati?
Investiciu mas za rok spat, a za 100 balickov mas 8000EUR cize 666,66 EUR mesacne.
Minus poistka, minus skolenia, cestovne, dokupenie vybavy? Oplati sa?

Prosim ber to len ako priklad, mozno budes schopna dat si lepsiu cenu prace, mozno urobis viac foteni ako 8, a mozno nie....

froschka
4. dec 2019

@froschka pravdaze potom su svadby, kde su lepsie prijmy ale zase mas na ne len obmadzene rocne obdobie a produkujes viac fotiek, stravis cely den na nohach a pr dni za PC, tam zas pod 500E by som nesla nikomu, ale zas to je len priklad, kolko sa ti podari ziskat svadieb, kolko medzitym urobis portretnych zakaziek je len a len na tebe, bat sa nemusis len naozaj treba od zaciatku mysliet na cenu aby si sa neprepocitala

melkor
4. dec 2019

@froschka 👍 Ďakujem za doplnenie, nemal som čas sa nejako extra rozpisovať do čísiel 😅

kiwi3
4. dec 2019

vsetko zalezi od toho, ako velmi to chces. ale samozrejme, treba mat aj nejake vlohy. ja som fotografiu vystudovala na vysokej skole, ale nerobim to, nechce sa mi zivit fotenim akcii a podobnych hovadin (aspon ja to tak vnimam). nie som ani extrovertny typ. na tom asi dost zalezi. fotograf musi vediet komunikovat, mat empatiu, mat rad ludi. nie je to len technicke vzdelanie a financna investicia. mam napriklad kamosa, co sa naozaj naucil sam fotit modne foto a robi to dobre a pre renomovane zahranicne casaky. on je dost spolocensky a kamaratsky typ, ale trvalo mu roky, kym si nasiel styl. okrem toho dostal byt zadarmo, mal kopec casu a nikdy nic ine poriadne nerobil, co ja viem 🙂, takze casto to nie je len tak pre obycajnych smrtelnikov. chce to vela casu, penazi a odhodlania, ak fakt zacinas od nuly. nie je to sranda a len obycajne mackanie gombicka

autor
5. dec 2019

Ďakujem všetkým 🙂 mám nad čím premýšľať

daniella30
5. dec 2019

Skus si dat ziadost do noveho casu, tam fotografov hladaju stale. Kup si kvalitnu zrkadlovku a vela fot, sprav si portfolio a ponukaj kde sa da alebo potom sama, ale musis ukazat svoje fotky na fb alebo kde,aby si mala vela klientov. Fotenie babatiek je dost drahe, skus dat zo zaciatku mensiu cenu ako je na trhu a zuskas si klientov a potom cenu pomaly zvysuj, aby si si zarobila, na kvalitne studio, fotoprogram na upravovanie fotiek, hlavne platna a svetla tie su najdrahsie, rozne veci na fotenie a pod.

kiwi3
5. dec 2019

@daniella30 tam hladaju paparazzov asi 🙂

daniella30
5. dec 2019

@kiwi3 ano, v cloveku musi byt vela z hyeny 😀

guava1989
5. dec 2019

Hlavne, ked chces uspiet vo svete, kde je uz pomaly kazdy druhy s mobilom okolo 8-10 megapixelov "fotograf", budes musiet mat na ponuku nieco ine, neokukane, originalne, ale zaroven nieco, co ludia budu chciet. K tomu sa vsak dopracujes LEN skusenostami.
Skusila by som preto najprv fotit vo volnom case, resp. skusit to studovat - existuje institut tvurci fotografie v Opave (tam sa da studovat dialkovo, ale treba mat uz portfolko a prejst prijimackami). Potom by som si skusila hladat nejaku brigadku vo fotoatelieri, alebo neplatenu prax (odkukas know how, ked aj tak nemas medzitym pracu). Tiez exituju teoreticke kurzy na VS, kde sa da dostat aj zvonku, alebo v Prahe skola Scholastika (aj ked to je asi daleko). Potom skusit to, co sa spomina vyssie - nafotit si kamaratov, modelky zadara, atd. s tym, ze neustale sa pytaj niekoho, kto tomu rozumie, co sa da zlepsovat. Kritikou od profikov sa clovek vela nauci. Existuju rozne skupiny na fb, kde sa ludia radia, co treba ako a lepsie. Posielaj veci do sutazi. A tak. No a takto sa postupne mozno dostanes do svungu, zistis, ci je to ok, ci mas talent na foto a aj na ziskavanie ludi a vtedy uz zainvestujes do poriadnejsieho vybavenia. A urcite by som sa povenovala klasickej teorii a historii fotografie, resp, analogovej fotke, pretoze tam clovek najlepsie pochopi princip fotenia (najhorsi su "profici", ktori stale fotia na automat :D).

guava1989
5. dec 2019

A este, daju sa na urade prace tusim ziskat aj nejake granty na podnikanie potom, takze ak budes uz mat nieco v rukach, mozes sa uchadzat aj o take cosi (ale to je zatial dost pesnicka buducnosti).

judar
5. dec 2019

Teraz fotky robi skoro kazdy :D a netreba nato ani kurz ...aj ja fotim urcite predmety a nemam ani len zrkadlovku a ani kurz ani zaklady a predmety sa mi predavaju jak lusk :D