Zmena umelého mlieka a jeho použitie

ewka0012
18. feb 2012

ahojte baby,prosim o rady tie co nekoja ako ja,musela som prestat zo zdravotnych dovodov,doktorka nam dala Nutrilon HA,ale mne sa nezdal ok,maleho bolelo brusko a v stolici mal akoby biele kusky take nestravene,tak som sa po dvoch dnoch nastvala a kupila mu v DMke Babylove 1,co mi odporucila kamoska,a je ovela lacnejsie.neviem ci som urobila dobre lebo som to nekonzultovala s doktorkou.ale malemu chuti,je take huste a dobre po nom spinka.kaka asi 3-4krat denne zatial.len som si neni ista ci robim vsetko ok,lebo tri tyzdne som kojila a o umelom neviem nic.snazim sa mu ho davat kazde tri hodiny,niekedy pyta aj castejsie,ale na obale od mlieka pisu ze by mal vypit 90ml ale to sa nam podari malokedy,nikedy vypije len 40ml,niekedy 60ml,ako kedy,raz za den flasky aj cumle sterilizujem,vodu mam vyvarenu prichystanu v kanvici,vzdy len trochu ohrejem,niekedy ked nedopije a zostane viac vo flaske tak mu to dam znovu to iste,nevadi to?ved par hodin to moze stat nie?maly ma dnes tri tyzdne.dakujem za rady.

jankaja
18. feb 2012

Ja by som zmenu mlieka asi konzultovala s pediatričkou. V stolici môže mať hrudky, naša pediatrička povedala, že to deti kŕmené umelým mliekom mávajú a je to OK. Naša pediatrička nám odporučila nekŕmiť umelým mliekom častejšie ako každé 3 hodiny, lebo to mlieko sa dlhšie trávi ako materské, tak sa to snažíme dodržiavať. Čo sa týka dávkovania, na krabici je odporúčané dávkovanie, ak bábätko bude priberať, je OK, ak nevypije toľko, koľko je na krabici. Zarobené mlieko by sa nemalo znovu používať, na krabici by to malo byť napísané. Viem, že na krabici Nutrilonu je napísané, že zarobené mlieko sa musí spotrebovať do 2 hodín, čo znamená, že pri 3-hodinových rozostupoch ho nemožno použiť na ďalšie kŕmenie.

hipp
18. feb 2012

Mlieko môžeš zmeniť kedykoľvek ked sa ti cokolvek nezda, ale samozrejme treba to potom pediatrovi aspoň oznámiť. Ja tiež na malom skúšam rôzne mlieka ale zatiaľ stále ťa istá značka teda nutrilon, lenže my mame iné problémy sme vyhadzany a mame reflux a strašne koliky takze je to o hubu. Ja by som sa ale chcela spýtať že keď je maly úplne na UM či mu mám dávať niečo piť mimo toho a keď áno tak čo a kolkokrat môže dostavať a po koľko ml, nevie niekto?maly má 5 týždňov a navyše nutrilon ÁR nás zapeka takze neviem či sa tam aj toto zohľadňuje do toho či môže pit aj niečo iné myslím vodu alebo caj.

hajanka
18. feb 2012

aaach, zas tie mliecka 🙂

@ewka0012
Pediatri neodporucaju menit a striedat rozne druhy mliek z dovodu nevyzretej traviacej sustavy. Ono to nejaku "chvilu" (tyzdne, mesiace) trva, kym tr. sustava nabehne a zvykne si na prijimanie potravy (mliecka), travenie a vylucovanie. Tym, ze sa striedaju mliecka sa moze tr. system este viac rozhadzat.
Mamicka si mysli, ze babetku mliecko nechuti. To vsak logicky nemoze byt pravda. Babetko totizto este nevie, co a ako chuti. Papa to co mu dame. Pretoze chut mliecka je prva chut ktoru ochutna, ine nepozna, takze mu nemoze nechutit.
Dalsia kapitola je bolenie bruska, nervozita, neklud, koliky. Tie su taktisto pricinou nevyzretej traviacej sustavy, nervovej sustavy, nahromadenim zazitokov a vnemov. Nie mlieckom. Moze sa totizto stat, ze mu budes dookola menit a striedat mliecka a koliky bubu pretvrvavat. Preco? Lebo to nesuvysi s mlieckom. Ak sa tento vyvin ustali a zvykne, babetko bude rovnako pekne papat a rovnako prejdu aj tazkosti, bez ohladu na to, ake mliecko pije.
Dalsim problemov byva tzv. novorodenecka alebo dojcenska zapcha. Je dokazane, ze u deti, ktore su kojene sa vyskytuje v crevach ovela viac probiotickych bakterii, najma lactobacilov, ako u deti, ktore papaju UM. Vzhladom k tomu, u kojenych deti byva mensi vyskyt traviach tazkosti a mensi vysktych skodlivych bakterii. ak je tychto prospesnych lactobacilov nedostatok, vznikaju nepriaznive podmienky v crevach a brusku (hnacky, zapchy, bolesti bruska..), preto je dolezite pre babetka na UM doplnat im probiotika. Takze, treba brat ohlad na tieto skutocnosti.

Ine vsak je, ak je problemom nejake ochorenie (zvyseny predpoklad na alergiu, GER, intolerancia laktozy, alergia BKM...) a je padny dovod na zmenu, ale to treba zase liecit a v kazdom pripade s lekarom.
Preto by zmena mliecka mala vzdy byt konzultovana s lekarom.

lucia375
18. feb 2012

@hipp Pri umelom mlieku treba dávat piť aj niečo iné, najlepšie prevarenú dojčenskú vodu, lebo UM je hustejšie ako materské a môže bábatko zapekať ako píšeš. 🙂

@ewka0012 Ja som tiež mlieko nevylievala ked mi to dieťa nevypilo ale som to nechala vychladnúť a potom som to obložila do chladničky a neskôr som to zohriala vo vodnom kúpeli. Nikdy som s tým nemala problém aj ked na krabici písu že by sa zohrievať nemalo. Ja som mlieko nemala ani v porodnici a tam mi dali po pár dnoch ked už bolo dieťa hladné flašu s tým že pokedy to nevypilo ani mi to nezobrali, mala som to stále na izbe, niekolko hodín a sestričky sa nebáli že by niekolko dnovému novorodencovi niečo bolo takže v chladničke sa tomu nemôže nič stať. 🙂

hajanka
18. feb 2012

Babo najlepsie samo vie, kolko a kedy chce papat, kedy je hladne a kedy uz naplni brusko a uspokoji svoj hlad. 😉
Ziadna tabulka ti nepovie, kedy a kolko ma papat. Treba si uvedomit, ze kazde babo je jedinecne a riadit sa len nim. Ziadne dve deti na svete nie su rovnake (ani dvojicky 😉 ) kazde ma individualne potreby, tak si premyslime, je mozne, aby miliardi deti na svete pili vo v takom a takom veku rovnake mnozsvto mliecka?????? Tolko, kolko im niekto urcil, vyhradil???
Nemozne!
Takze, ked je moje babo hladne, place od hladu, nedam mu viac??? Alebo, budem do neho tlacit viac??? Len preto, lebo to niekto napisal na krabicku? 😀

Nedopita davka sa nema skladovat a opatovne ohrievat z dovodu ze kazdym ohriatim sa v nej mnozia bakterie (co nie je dobre pre brusko a trav. system). Nedopitu davku treba vzdy vyliat a flasu umyt, pripadne v tomto veku sterilizovat. Zarobene mliecko musi byt spotrebovat do 2 hodin, ale len v tom pripade, ak ho opatovne neohrejes (co je asi blud, nedas babu studene odstate dvojhodinove mliecko - takto tak ci tak ho musis vyliat).

Babo nepotrebuje v tomto veku okrem UM nic ine, UM ma dostok tekutin. Ak babo zapeka, treba podavat probiotika.

ewka0012
autor
18. feb 2012

dakujem teda za rady,teraz sa obavam co mi povie doktorka ked jej zavolam ze sme mliecko zmenili,ale hadam to pochopi,urcite jej to poviem a popytam sa aj na ostatne veci,mne to tiez v porodnici robili takisto,ak aj doniesli mlieko alebo caj,nestarali sa kolko tam je a mali sme ho na radiatori a dali ked bolo treba,tak preto si myslim ze par hodin by to mliecko vydrzat mohlo,niekedy mi skratka vypije 30ml,na chvilu zaspi alebo ho prebalim,a potom za hodku vypije ostatok,takze preco by som to vylievala,hadam sa za tu chvilu s tym nic nestane

ewka0012
autor
18. feb 2012

este k tomu pitiu,ja davam feniklovy caj,raz dvakrat za den ako kedy chce,aspon 20-30ml vzdy vypije,tiez si myslim ze to mlieko je huste a treba trochu splachnut aj niecim inym,mam caj od Hipp,vyhovuje mi,rychlo sa zaraba,urcite je to robre aj na zapchu a pod ze to trochu zriedi stolicu

sisaha
18. feb 2012

@ewka0012 ja som robievala radsej mensie davky, ale nedopite mlieko som vylievala ak ho nedopila do 2 hodin.

hajanka
18. feb 2012

@ewka0012
moja, ak ti vypije 30ml caju, necuduj sa, ze nevypije viac mliecka
On si totizto naleje brusko cajom (ktory mu ziadne ziviny neda) a tak uspokoji hlad. Prichadza o vyzivu z mliecka a zbytocne ho cajom ochudobnujes o dolezite mineralne latky, ktore byliny na seba viazu a ochudobnuju o ne babo. Bylinky su zname alergeny, zvysujes tym predpoklad na zvnik alergie v buducnosti. Fenikel u niektorych deti zvysuje bolesti bruska a traviace tazskoti, plynnatost a naduvanie. Navyse granulovane caje su osladene cukrom. Prave takto vznika navyk, takto si babo zvykne na sladsiu chut caju a mliecko moze byt ostat az na druhej kolaji.
3 tyzdne (ci kolko ma) je velmi malo na to aby uz pil caje alebo ine tekutiny okrem mliecka ☹

evka4
18. feb 2012

@ewka0012 ahoj, ...ked si uz mlieko zmenila, ostan na tom babylove, urcite sa zasa nevracaj k nutrilonu. ale to babylove by som davala uz dlhodobo, lebo pre nevyzretu detsku traviacu sustavu nie su dobre zmeny hore dole...
odporucany interval pre krmenie UM su 3 hodiny, ale kazde dieta je ine, jedno papa kazde 4, ine kazde 2...tvoje dietatko uz coskoro nabehne na nejaky system, ak mu teraz das papat aj trosku skor ako o tie 3 hodiny, tak sa nic nestane, ale samozrejme ho nekrm kazdu hodinu.
nie je leto a teplo, tak by som mu na tvojom mieste nedavala cajik. nepotrebuje ho, teraz su uz UM na inej urovni ako z cias nasho detstva, ked bolo nutne cajik davat. ked mu das cajik, zaplnis mu nim brusko a potom ti nevypije mlieko...
co sa tyka mnozstva mlieka, ktore by mal vypit, je to individualne, na krabici je uvedene len priemerne mnozstvo, ktore deti piju v konkretnom veku, ale opat, niektore piju viac a ine menej. kebyze kojis, absolutne netusis, kolko ti syncek vypije, tak mu davaj tolko, kolko potrebuje, resp. kolko si pyta.
UM by sa nemalo opatovne ohrievat. ak ti ho syncek nevypije, ja by som ho vyliala a nedavala mu ho o niekolko hodin, nakolko dieta ked pije, tak do mlieka napusti aj nejake sliny, ktore obsahuju bakterie a tie sa potom v tej flaske mozu mnozit... niektore mamicky ohrievaju nedopite UM po niekolkych hodinach, ale ja by som to neriskovala. radsej sprav menej mlieka a ked ti ho syncek vypije, tak mu este dorob 30ml...

ikke
18. feb 2012

otazka je, preco ti doktorka dala HA mlieko, mala na to nejaky doovd? ma dieta predpoklad na alergie?
inak konkretna znacka mlieka by mala byt len a len na vybere a usudku rodicov. prikaz podavania urcitej znacky silne zavana tym, ze lekar je kupeny konkretnou firmu. presne ako pri liekoch... 😒

hajanka
18. feb 2012

@ikke to nemusi byt pravidlom, nasa pediatricka napr. doporucuje alebo predpisuje rozne znacky mliek, nie zakonite len jedno vsetkym malym pacientom - babetkam 😉 doporucuje ich individualne podla zdr. stavu.

kaja73
18. feb 2012

@ewka0012 Suhlasim s ikke-tu je podstatne preci ti dala HA mlieko-ak je nan dovod,tak by si ho nemala menit na mlieko ktore nie je HA-na znacke nezalezi-ale to HA je tam dolezite. 😉
Ak lekar predpisuje HA mlieko,tak ma pravo predpisat aj konkretnu znacku -a aj vlastne musi kvoli receptu 😉 -jasne, ze si to ale mozes vydiskutovat a po tvojom nazore moze znacku zmenit na recepte za inu.
Ozaj si zisti preco vam predisal HA mlieko-lebo mozes psravit velku chybu ak budes davat babylove,ktore nie je HA. 😒

hajanka
18. feb 2012

@kaja73
Vacsina lekarov tak malym babetkam, kt. mamicky nemozu kojit odporuca pre prve tyzdne, mesiace HA mliecka. Nemusi byt na neho hned aj zdravotna indikacia.
Samozrejme, ak uz aj predpisuje, uz tam musi byt zdr. indikacia, zvyseny predpoklad na alergiu, alergia rodicov.

Tu ma napada dalsia vec, ak babo pije HA mliecko (co je vlastne proti alergii) a mamicka dava babetku bylinkovy caj (co je alergen) - jedno sa bije s druhym 😉

kaja73
18. feb 2012

@hajanka Viem 😉 ,ale dovod aj ozaj moze byt-preto by to kocka mala zistit,ak to nevie .

hajanka
18. feb 2012

@kaja73 samozrejme

jabadaba
18. feb 2012

ak Ti lekarka odporucila pre babatko umele mlieko v HA verzii, tak zrejme na to nejaky dovod mala. Toto by som si nelajzla. Ak menit tak opat za HA verziu.

Bylinkove cajiky velmi eee pre babatko, s nimi opatrne. Aj harmancek sa ma opatrne, jednak je alergen a jednak zamedzuje dobremu vstrebavaniu zeleza u deticiek. Vodicka cista je asi najlepsia volba. Nanajvys neskor, ked je dietatko starsie, nie takto cerstvo narodene, tak Sunar ma Bio cajiky ovocny s harmancekom, jablko sipka, tento mi pripada uplne vhodny, nie je tam ten harmancek a potom fenykel pri zlom traveni.

O bielych hrudkach v stolici som este nepocula a to mam obe deti na UM. Aj starsie bolo na nom dost skoro, aj mladsie je. Ani jeden nemal v stolici ziadne hrudky. Asi zle rozrabate tie mlieka. Niektore hrudkuju, ale staci viac pretrepat.

jabadaba
18. feb 2012

@ikke presne, pediatri propaguju iste znacky UM, to nie je ich odporucanie na zaklade nejakej studie, ze mlieko je naj. Je to cisto reklama motivovana odmenami vyrobcov.

Dobre je si nastudovat zlozenia jednotlivych mliek, zamerat sa napr. na pritomnost fluoru, co ma teda nedavno riadne zaskocilo a vyslo nam, ze jeho pritomnost je v Hipp bio mlieku najvyssia. Zatial najnizsi obsah ma Nutrilon. Na ten sme napr. presli nedavno my. Dovtedy sme boli na Bebe. Ostatne zlozky su plus minus rovnake, len ten fluor vyskakuje u niektorych viac. Inac nechapem! Fluor je zdraviu skodlivy, tak preco ho capu do detskych mliek! Ma tym nastvali. 😠

landrea
18. feb 2012

@ewka0012 ja sama ete vojho mladsieho kojim ,ale na obcasnu prilezitost som zvazovala ake z tej velkej ponuky skusit. kupit mozes len mliecka ktore presli kontrolami a teda vhodne na vyzivu dojciatok, ak to inak nejde, tu nie je coho sa obavat. kazdopadne kazde dietatko je ine, a niekedy aj hladanie toho praveho mliecka nie je lahke. podla mna je vhodne , aj ked to nie je velmi doporucovane, mliecko vymenit ak robi nejaku neplechu. ja som vybrala mliecko aj na zaklade vysledkov v teste. zvolila som teda hippcombiotic , je fajn, ze mam aj probiotika a cena nie je taka zavratnaa to ze je v biokvalite, aj ked nie som nejako extra biomama je prijemny bonus, kravicky od ktorych to mliecko pochadza papkaju travicku :O)) aj tie babylove :O)). babylove ako si sskuila to je v teste hned za hippom, takze dobra volba, kazdopadne nutricne su v setky v podstate totozne. ak mu sadlo snad ani nemen. len ak bude chciet aby obsahovalo nieco navyse, co toto mliecko nema. davky na obale su informativne, drzat as precizne toho netreba, aj cas ak malicky placka hladom netreba dodrzat, je malicky kym as mu davka upravi na stabillnu ete chvilku potreva. ci uz objem a castost cuckania. ja osobne by som mliecko neodkladala, ale ak dodrzit citu pracu uz pri samotnej priprave a skladovani nevypiteho, snas sa niet coho obavat. kazdopadne drzim palce, nech je malicky po mliecku ok a nech vyberiete dobre. papa

landrea
18. feb 2012

uha..tak som opat nahliadla , ze si obcerstvym pamat..a zle som si pamatala
a veru babylove je vyssie umiestnene, http://gruppen.greenpeace.de/ingolstadt/uploads...

ewka0012
autor
19. feb 2012

ako pisete o tej skratke HA,ja nechapem naco nam ju dala lekarka,pytala sa na alergie,ale nemam ani ja ani muz ziadnu,takze podla mna nam dala znacku s ktorou ma uzavretu zmluvu,zatial sme s babylove spokojny aj papa pekne aj kaka asi 4x denne,iba ked poprda sa vzdy na to zobudi ked tlaci ale potom vacsinou zaspi,zajtra zavolam doktorke a poviem jej to,hadam to bude v poho

lucinta21
19. feb 2012

@hipp ak ma maly taketo problemy skus s doktorkou skonzultovat možnu alergiu na mliecnu bielkovinu ( neboj vacsina seti z toho do 1 roka vyrastie)
nech ti napise mlieko nutrilon allergy care alebo digestive care.. pouzivaj ho aspon dva týždne.. dietatku by sa malo ulavit do 4 dni max do spominanych 2 týždnov..
ak sa mu ulavi, treba ist na gastrovysetrenie a budu ti toto mliečko potom pisat na recept do pol roka, resp do roka...tie prejavy ktoré si pisala su najcastejsie prejav prave pri alergii na mliečnu bielkovinu

hipp
20. feb 2012

@lucinta21
Ďakujem za radu, vidíš toto napadne normálneho človeka a ona je pritom dr a ani jej to nedocvaklo, hlavne že je súkromná a na rok sme jej zaplatili nemalé peniaze. Ach jaj...

lucinta21
26. feb 2012

tak to hej lekarku to mohlo napadnut.. je fakt že pediatricky sa tomu moc nechcu venovat ale mohla ta odporucit aspon na to gastro..
Dajte vediet ako ste dopadli

nivos
6. aug 2012

@hajanka
Ako môžeš tvrdiť, že malému dieťaťu nie je potrebné dávať feniklový čaj? Keď sa dieťaťu podáva UM je automaticky nutné podávať aj čaj alebo dojčenskú vodu. Čaj by bolo samozrejme najlepšie nesladený a uvarený z "originálu" -teda z feniklu a nie nejaký granulovaný alebo inak "chemicky" vyrobený. Feniklový čaj je výborný na stolicu, podporuje vetry a ešte som od nikoho nepočula, že by vyvolával alergie. Najprv si prever, o čom vlastne píšeš. Každá pediatrička Ti odporučí pri umelom mlieku podávať aj vodu alebo čaj, pretože dieťa je po umelom mlieku smädné. UM totiž nie je ako materské mlieko - to znamená, že nezaháňa smäd.

hajanka
6. aug 2012

@nivos ahoj, no velmi jednoducho, pretoze male dieta ho nepotrebuje, s tvojim nazorom nesuhlasim vobec, ale ty rob ako myslis 🙂

Cajom ako takym ochudobnujes dieta o dolezite mineralne latky, ktore byliny (napr. fenikel) na seba viazu a ochudobnuju o ne babo. Bylinky (napr. fenikel) su zname alergeny, zvysujes tym predpoklad na vznik alergie v buducnosti. Fenikel u niektorych deti zvysuje bolesti bruska a traviace tazskoti, plynnatost a naduvanie.

vsetko som uz napisala
to ty si prever predtym nez napises, nie vsetko ci to povie pediatricka je spravne 😉

ako UM nezahana smad??
a MM ano?
vies mi povedat aky je v tomto rozdiel?

ktore
28. okt 2012

aj ja davam malej nutrilon HA.kojila som tri 4 tyzdne z dokrmovanim.ale mala mi furt iba spala na cicike a nepila vela takze ani mlieko sa netvorilo.proste uz v nemocnici mi dali HA.teraz ma 6 tyzdnov a tyzden ma zelenu stolicu ktora je aj hustejsia.doteraz mala krasnu zltu.teraz zelena a malicke hrudky,to viem ze mala aj moja dcerka starsia.povazovali to za nestravene mliecko.starsia dcerka mala alergiu a aj bacil PSEUDOMONAS.Teraz sa bojim ze aj toto druhe babo bude mat alergiu a sa uz mozno aj prejavuje.
@hajanka pises velmi dobre o veciach z mlieckom.vidiet ze si skusena.ale dakde som citala ze na neviem kolko um by malo ist neviem kolko vodicky.ale to naozaj neviem kde som citala.no vsade sa pise ze netreba.ja som ale ked som zbadala ze mala tlaci tak som urobila BIO FENIKEL a do toho som dala mliecko.ale to som dala iba trikrat.a caj mi ani nepije ani vodu nie.raz tri dni ked uz tak vypije asi 20 ml.aj to ked mi dost place.prestala mi aj papat od kedy ma tie zelene stolice.klesla o polovicu.vypije mi 60 ml niekedy aj to na dvakrat.ale raz za den mi vypije 120 ked sa podari.takze aj chut do papania je mensia.zajtra ideme k doktorke.z prvou som mala problemy dufam ze z druhou nebudu.som rozvedena a maju rozdielnych otcov.prvy mal alergiu.tak mozno zato.ja nemam,teda neviem o nej.volakedy testy nerobili.a mam ani neviem ci mi hovorila.ale asi ja som nemala.ale moj brat ano ten mal ekzem.takze vlastne iba zato pisem ze kvoli tomu pije malinka HA.neviem ci bol nutrilon ta spravna volba lebo si velmi chvalia HIPP mliecko,ale zatial kym neni dovod druhe nedam.

ktore
28. okt 2012

@ewka0012 ako ste dopadli s tym mlieckom a hrudkami v stolici?a uz papkal potom viac?lebo moja prestala tiez papat.velmi podobny pripad sme aj my.

misha123
13. nov 2012

ahojte..mamičky mám 3 mesačnú dcérku, a dávala som nutrilon, a teraz skúšam zmenu a dávam bebu,ale stále nemá pevnú stolicu, má hnačkové..môźe jej škodiť ten cukor v tom???lebo sme mali aj vírus, mala hnačky a dávala som jej nutrilon Lov Lactose a stolica sa jej uprivala, ale zarábala som jej tam aj mrkvičku..neviete poradiť čo jej v tých mliečkach môže škodiť???nemáte skúsenosť s tým? ďakujem

smejo111
25. nov 2012

@misha123 ahoj pri akom mliecku ste ostali? mame podobny problem a tiez zvazujem nad zmenou.. az na to ze low lactose ako papa mala je strasne zla.. place, nespi.. pripada mi hladna..