Nebudem môct kojiť. Ako to ovplyvní moje dieťa?

nikolakolenikova
23. dec 2013

Ahojte, nebudem moct kojit. Ako to ovplyvni moje dieta? Da sa kupit umele mlieko, ktore aspon do istej miery nahradi materske ? Bude moje dieta v niecom znevyhodnene ? Ake mate skusenosti?

cawes
23. dec 2013

@nikolakolenikova no tak to je super otazka na toto forum. Ani ja som nekojila lebo sa nedalo, kupovala som najprv HIPP myslim ze materske mlieko sa nahradit neda, ale napr. HIPP alebo BEBA sa k nemu aspon priblizia 😀
moj maly je zdravy, zivy, pribera, chodi, rozprava ako kazde ine dieta. NEvidim na nom ziadnu zmenu alebo nieco ine ako kojene deti. Nemyslim si ze by ho to malo poznamenat, ja sama som tiez nikdy nebola kojena a som uplne normalna

rakywanda
23. dec 2013

pripájam sa k @cawes
niektoré ťa tu zožerú a budú riešiť prečo nemôžeš...ale keď to nejde, tak to nejde, hlavne aby si bola ty v pohode, potom bude aj dieťatko

macamac
23. dec 2013

@nikolakolenikova žiadne umelé mlieko nie je ako materské
materské je len "tvoje" a tvorí sa pre potreby tvojho dieťaťa
ALE
nedaj sa strhnúť žiadnymi rečami, ktoré ťa budú navádzať kojiť za každú cenu
nik nevie, prečo nemôžeš kojiť
nik nevie, či sú za tým zdravotné alebo iné problémy
toto ne/rozhodnutie je len na tebe
je to tvoja výsostne intímna záležitosť

či bude tvoje dieťa znevýhodnené?
to nemyslíš vážne
no, jediné, čo mi napadá, je znevýhodnenie vo forme ľutovania od fanatičiek dojčenia "cez mŕtvoly", že chúďa dieťa, nedostáva to "najlepšie" od matky a potom nastane odsudzovania teba ako "menej milujúcej matky"

prosím ťa, naozaj to nerieš
a zapamätaj si, že NAJVIAC, čo môžeš svojmu dieťatku dať, je tvoja LÁSKA, starostlivosť a pozornosť

a tiež sa nenechaj zneistiť rečami, že nedojčiaca matka nikdy nezažije tak blízke spojenie s dieťaťom, kontakt,....

ja som dojčila do mesiaca obe
a nie sú znevýhodnené, ani menej inteligentné 😉 ani viac choré
dokonca sú menej choré, ako dojčené deti v rodine

ale to nie je o ne/dojčení, ale o mnohých iných faktoroch

faktom ale zostáva, že materské mlieko je určite najzdravšie 🙂 🙂

sissy27
23. dec 2013

@nikolakolenikova ja si nemyslím, že tvoje dieťa bude nejak zásadne ovplyvnené k horšiemu tým, že nebudeš kojiť, aj keď isto sa ti sem dostane teraz veľa príspevkov o tom, ako mu berieš to najcennejšie a ako veľmi mu tým poškodíš... nie je to pravda, moja dcéra bola kojená len 4 týždne, aj to bolo len trápenie pre nás obe, umelých mliek je na trhu dosť, ktoré je najlepšie ťažko povedať, budete musieť vyskúšať, niektoré zapekajú, alebo deťom nechutia... nevýhoda UM je hlavne finančná stránka (skús sa spýtať pediatričky, či ti vie vypísať recept, potom by si ho mala lacnejšie) a teda príprava je trošku náročnejšia v porovnaní s vyhrnutím trička pri kojení 😅 ale zas nič hrozné... čo sa týka zdravia - moja nekojená dcéra má skvelú imunitu, ani po nástupe do škôlky som nepoznala nič také ako tu často spomínajú baby že "týždeň v škôlke, 3 týždne doma" - a paradoxne to píšu tie, čo deti kojili hádam do dvoch rokov a že je to najlepšie pre detskú imunitu... rovnako s alergiami, moja dcéra nemá žiadne (klop klop klop), po citovej stránke mi tiež nepríde, žeby utrpela nejakú ujmu, ľúbim ju najviac na svete a ona mňa očividne tiež, máme pekný vzťah a ak sa teda v puberte niečo pokazí, tak isto nebudem hľadať chybu v tom, že som ju nekojila...

seemani
23. dec 2013

@rakywanda
@macamac
už sem fanatičky neprispejú, už ste na ne upozornili tak to nebude už také napínavé 😀

nikolakolenikova
autor
23. dec 2013

Dakujem vam za rady, odpadol mi kamen zo srdca, kebyze mozem kojim, ale proste lekari mi povedali, ze kojit nikdy nebudem moct. Keby bolo na mne kojim, chcem len to najlepsie pre moje dieta, ale bohuzial to nejde. A mate pravdu, precitala som vela for, kde bolo vela reci ako je zle ked dieta nie je kojene a podobne. Dakujem za rady!! 🙂 zvladneme to aj s umelym mliekom 🙂

linda20111
23. dec 2013

@nikolakolenikova ja som kojila a neskor presla na UM, ziadnu zmenu na babatku som nespozorovala a ani na inych detoch v okoli nevidno ktore boli kojene a ktore nie. ked sa neda, tak sa neda, na to su tu umele mlieka. je ich strasne vela druhov urcite si nejake vyberies.. netrap sa pre to.. kojenie je pohodlnejsie, ked sa babo zobudi v noci tak netreba ani vstavat z postele, pri um musim ist do kuchyne a pripravit mu ho, potom nakrmit a ist znova umyt flasu, ale da sa to prezit 🙂 🙂 🙂 najdolezitejsie je to ze svoje babatko budes lubit, nie to ake mlieko pije.

luba28
23. dec 2013

@nikolakolenikova ja som chcela,ale tiez to nevyslo a trapit seba a dieta nema ziadny vyznam,....zaklad je,aby nebolo hladne,.......a kazdy hovoril,ze snaz sa,snaz sa,ale ja druhym kaslem,... 🙂

lauricka
23. dec 2013

najbohatsi zlozenim je asi Nutrilon, prve mesiace mozno lepsie Nutrilon HA, ale zavisi to aj od moznosti Tvojej penazenky a toho, ktore mliecko babatku bude vyhovovat, na trhu su kvalitne mlieka, mame prisnu legislativu. Okrem toho by som pridala probiotika do mlieka, napr. Infants Dophilus. A Tvoje ostatne otazky su zbytocne. Neries ich, nevyriesis ani neovplyvnis. Urob pre dietatko to naj, co si schopna a hotovo.

monhla
23. dec 2013

Ja som kojila a deti sú zdravé. No sama som bola kojená ani nie tri dni a žijem 🙂 Takže sa netráp.
No ak Ťa to trápi, skús si pozisťovať všetko o tom, prečo nemôžeš zo zdravotného hľadiska kojiť a budeš mať istotu, že to ozaj nejde a že to v žiadnom prípade NIE JE tvoja vina. Možno Ti to psychicky pomôže.
A pamätaj si - materinká láska sa nemeria na litre materského mlieka 😀

zita19
23. dec 2013

@nikolakolenikova Supermatky Ta tu asi zozeru cez monitor, na to sa priprav. ☹ ☹ ☹
Ale ked to nejde, tak to nejde. Dobru matku zarucene nerobi kojenie a ani z nekojeneho dietata nevyrastie nejaky odlud. Vztah dietata a matky sa buduje cely zivot, nie len v tych chvilach ked je babo prisate. Uz to, ze sa tym trapis zanmena, ze z teba bude dobra a citliva mamina. Drzim palce aby sa to podarilo, ale ked to nepojde neutrpi ani babo ani Ty ziadnu citovu ani fyzicku ujmu. Drzim palce a zelam vela krasnych chvil Tebe aj celej rodine s Vasim novym cloviecikom 🙂 🙂 🙂

zuzkaanicka
23. dec 2013

@nikolakolenikova ja som kojila dlho (obe este aj ako skolkarky), obe su zdrave a sikovne ... ale, v zivote by ma nenapadlo povedat, ci napisat, ze nekojene su na tom horsie ... takze toto vobec neries, ak Ta niekto bude s (ne)kojenim otravovat, tak sa pekne usmej a chod dalej ... na vyvoj dietata vplyva velmi vela faktorov a kojenie je len jeden z nich, urcite sa nim nemeria materinska laska ... vo vybere UM Ti neviem poradit, ale toto by som mozno riesila s pediatrom, on by mohol najlepsie posudit, ake presne UM bude malicke potrebovat 😉

tenerifka
23. dec 2013

@nikolakolenikova Pozitiva: Babetko ti bude pravdepodobne dobre spinkat aj cez den aj v noci, nebudes mat vytahane prsia....
Negativa? Supermatky ta budu ohovarat......

No a teraz sa do mna pustite za to, ze som napisala pravdu......

katy2
23. dec 2013

@nikolakolenikova supermatky si nevsimaj....
ja som nekoljila ani jedno dieta... od narodenia boli na UM - nedalo sa mi, hoc som velmi chcela... to com si odtrpela nazormi a predsudkami inych pisat nebudem.... a moje deti? stastne, o nic viac chore ako dojcene, usmievave... celu noc mi prespia od cca 5 mesiacov, nebudia sa ako dojcene deti.....
a co ze som nekojila... su to moje deti..... naco by sa inak UM vyrabalo?
kasli na nazory inych.... ty si matka a je to tvoje dieta....
Tu na MK vyskakujeme z davu, ale z toho si nic nerob....

vianne
23. dec 2013

neviem z akeho dovodu nemozes kojit, ale predpokladam, ze si si ista, ze nemozes...takze toto ani netreba riesit. v prvom rade sa prestan trapit ci to je zle, lebo tym nepomozes ani sebe ani babatku, je to prost enevyhnutne. urcite ma kojenie nenahraditelne aspekty, materske mlieko je uzasna vec usite na mieru pre dieta a k tomu nieco, co zazijes ty a dieta pri kojeni, mam na mysli to uzasne puto. ale ked sa neda ak sa neda, das mu urcite kvalitnu vyzivu v umelom mlieku, ktore je dnes naozaj na vysokej urovni. a materska laska, ta sa nemeria len kojenim/nekojenim, milovane bude tak ci tak....ale viem napr. ze ked krmis UM, tak mozes zapojit do starostlivosti aj otca dietatka, ktory ma takto moznost byt ovela blizsie k svojmu dietatku od malicka, pokial viem, oteckovia to ocenuju. dobra rada, skus si dietatko od zaciatku pri krmeni prikladat na hole telo, proste kontakt koza na kozu, das mu tak pocit uplnej blizkosti, nieco podobne ako zazije pri kojeni. s vyberom konkretneho mliecka by si asi najlepsie poradil pediater, aj ked oni mozu byt ovplyvnovani firmami. ja mam informaciu od odbornika, ze vsetky UM vyrabane v EU maju rovnaky zaklad, vyrobcovia potom pridavaju navyse probiotika, prebiotika a pod. a podla reklamy sa lisi cena 🙂
moje dieta bolo aj kojene, a od 2 tyzdnoch dokrmovane, urobila som snad vsetko pre kojenie, ale nedalo sa...a po 11tich mesiacoch som ho musela odstavit kvoli mojej liecbe a odvtedy je na umelom mlieku. od 9tich mesiacov ma astmu....ale nemam pocit ze som urobila nieco zle, proste kojenie aj tak nie je liek na vsetko, obaja rodicia mame autoimunitne ochorenia, dedicnost bola evidentne prisilna...drtim ti palce, hlavne je aby si ty bola v pohode a to dietatko vyciti. krasne chvile materstva ti prajem 🙂

amisa
23. dec 2013

a teraz z ruhej stranky.. Ja som nekojene dieta 🙂 svoju mamu lubim nadovsetko a moja mama mna a brata..teda uz nie nadovsteko..teraz nadovsetko mam uz svoje dve detvaky mam sa musela posunut na druhe miest k manzelovy ..ale su v tesnom zavese 😀

evina313
23. dec 2013

a este sa okrem "supermatiek " priprav na to, že sa ta v každej ambulancii budu pýtat dokedy bolo dieta kojene....teda u nas je to zatial stale tak. 😕
keď sa nedá, tak sa nedá...prajem veľa krásnych dní s babatkom 😉

isabel11163
23. dec 2013

@nikolakolenikova no Bože tak nebudeš kojiť a čo ?? :D keď to nejde tak to nejde.. a tie reči o tom ako berieš dieťaťu niečo veľmi dôležité ba priam najlepšie na svete nech si tie fanatičky strčia za klobúk 🙂 keby materské mlieko bolo to najideálnejšie nikdy by sa nestalo aby niektorá žena mala z neho laktačné psychózy alebo popôrodné depresie.. takže sa netráp pre tvojho drobčeka je najdôležitejšie aby mal zdravú a spokojnú maminku potom bude aj ono spokojné..ja osobne mám zlé skúsenosti s Nutrilonom poznám dosť detičiek ktoré z neho zapekalo atď.. ale zato HIPP alebo Beba boli super voľba.. záleží aj od drobčeka,každé mimčo je individuálne a každému nemusí chutiť ani jedno spomenuté a bude chcieť napr Sunar.. treba mliečko vyskúšať a ktoré bude vyhovovať to mu dať..

stanislavao
23. dec 2013

@nikolakolenikova nic si z toho nerobte. ani ja som nedojcila, deti mi vyrastli na Nutrilone a nijako ich to nepoznacilo.

marika39
23. dec 2013

nijako. Ja som po sekcii nemala žiadne mlieko, bola to len taká voda a malá bola stále hladná a vdaka "úžasným" sestričkám v pôrodnici som sa cítila ako najhoršia matka na svete, bradavky mi ťahali aby videli či neklamem aj pred návštevami a podobne - najstresujúcejší zážitok v mojom živote. Ale ani ťahanie nepomohlo, tak som jej dávala Bebu HA a je zdravá, krásna , šikovná a navyše nemali sme problémy so vstávaním v noci, od šiestich týždnov prespala celú noc. Kojenie je preceňované, podstatné je aby si ty bola ok, netráp sa preto, aj tak to neovplyvníš . Moja mama nás mala päť a každého kojila len pár týždnov , a nemám pocit že by sme mali nejaké problémy kvôli tomu. Neboj nič 🙂

znava
23. dec 2013

Absolutne nijako. Akurat len financne. 🙂

barny
23. dec 2013

neboj nic sa tvojmu dietatu nestane, len je to nakladnejsie, ale ked to nejde, tako to nejde 😉

lauricka
23. dec 2013

no a ak Ta to bude velmi trapit, pozri sa okolo seba, na dospelych ludi, myslis, ze vsetci, co boli kojeni, su stastni, maju supervztahy s matkami, psychicky vyrovnani a zdravi ako repy? To uz inak vyzera, vsak? Nie je to len o kojeni, presne ako to tu pisala uz ina mamicka, na cloveka pri jeho raste a vyvoji vplyva velke mnozstvo roznych faktorov. Urcite by si nasla vela dospelych, co maju krasne vztahy v rodine, su zdravi a neboli kojeni. Fakt sa s tym netrap, ak sa neda. Ozaj, moje dvojcata dostavali MM len ciastocne prvych sest mesiacov, inak dostavali UM. A nemali ani jeden ani koliky, ani ziadne traviace problemy 🙂. (A co sa tyka spania, spanie neovplyvnuje typ mlieka. To su len take povery, ze z UM ti dieta celu noc spi. Hluposti. Na tuto "vyhodu UM" sa preto velmi neupinaj 🙂.)

anjelicek26
23. dec 2013

Lol sorry ale strasne sa smejem nad xy prispevkami urazajuci neexistujuci nazor neexistujucich supermatiek, mohli ste aspon pockat, kym sa taky prispevok objavi, kym tu budete na ten ich teoreticky nazor za monitorom urazat... kono psycho ze az

bambinkaa
23. dec 2013

v dnesnej dobe je kojenie velmi propagovane, mozno preto mas take otazky a citis sa koli tomu zle. U nas v rodine skoro nikto nebol kojeny a nie sme chorlavy. Ja mam skvely vztah s Mamou a tiez som nebola kojena. To nie je o tom. Tvoje dieta urcite neutrpi tym ziadnu traumu. Ake mlieko dat, to uvidite, vytipujete to sami, ked bude babo na svete, co znesie, co mu bude chutit. Ci Nutrilon, ci Beba, Hipp, zalezi od toho, co dietatku bude prijemne na brusko, z coho nebude vracat. Nasa neznasala mlieko od narodenie dodnes. Ani materske, radsej nejedla, akoby mala cicat, hnusi sa jej dodnes, mala na to rozne alegrie, vracanie, hnacky - dodnes. Ja som bola z toho zdrvena, ale casom som videla, ze nie je vsetko o mlieku a o kojeni, niekedy to proste neide, to nevadi. Tvoje babo bude urcite stastne babo, dolezita je laska ktoru mu das 🙂

augustovkaa
23. dec 2013

@tenerifka myslím že pozitivam patrí aj to že kojenie je zdarma, taktiež žena nemusí v noci vstávať a chystať mlieko, aj čo sa týka rakoviny prsníkov svokre povedali že dokončenie znižuje jej výskyt. Negatíva u niektorých detí časté budenie v noci, prílišná závislosť na matke, vyťahané prsia, matka nevie koľko mlieka dieťa vypilo. Myslím, že kojenenie neovplyvňuje nejako príliš vzťah medzi matkou a dieťaťom. Nie som supermatka, len som triezvo napísala plusy a mínusy kojenia.

augustovkaa
23. dec 2013

Mňa mama kojila len mesiac a mám výbornú imunitu a mamu ľúbim. S zaujímavé bolo ako po narodení mojich deti mama do mňa hustila aby som kojila aspoň rok 🙂

ladywitch26
23. dec 2013

@tenerifka najmladsieho syna kojim a od 6.tyzdna mi prespi skoro celu noc. budi sa akurat okolo piatej na krmenie. toto vobec nezavisi, ci niekto koji, alebo nie. a ani po troch detoch prsia vytahane nemam. ano, po druhom synovi som ich mala trochu mensie, ale to bolo tym, ze som schudla pocas kojenia este o 3 kila viac, nez som mala pred tehu, ale akonahle som sa dostala na povodnu vahu (57kg pri 169cm), mala som svoje miery spat aj v hornych partiach. takze nie, vobec nemas pravdu 😉
@nikolakolenikova myslim,ze tvoje dieta nebude ovela viac znevyhodnene, ako kojene dieta. lubit ho budes predsa rovnako,nie? akurat to materske mlieko je zdravsie a telu prirodzenejsie ako umele, no ale mozes to vyvazit napriklad tym, ze sa bude stravovat zdravsie, ked bude vacsie 😉 znevyhodnena budes hlavne ty, kedze to pojde do penazi a aj viac casu ti zaberie sterilizovanie flasiek a priprava mlieka.

nella88
23. dec 2013

🙂 ja som tiez kojit nemohla zo zdravotnych dovodov, syn bol hned od narodenia na Nutrilone HA, je zdravy, plny energie 🙂 Nam Nutrilon predpisovala lekarka do pol roka (ale to bolo pre piatimi rokmi), skus sa poinformovat ci sa to este neda, aspon troska usetris 🙂

macamac
23. dec 2013

@anjelicek26 lol
lenže boli sme rýchlejšie a tým pádom sme boli prvé 😀 😀 😉
ja nespomínam supermatky
ja som ju varovala pred príspevkami, ktorých je tu na MK neúrekom 😉
a netreba sa tváriť, že nie 😉
a poopravím ťa - nie sú to neexistujúce názory 🙂
ak budem mať čas, kľudne ti ich sem prekopírujem z tém, kde sa hádajú a dojčiace urážajú nedojčiace a naopak
ale myslím, že ty ako stará koníkarka o tom vieš 😉

apropo
je super, že sa smeješ, úprimne, veď je čas radosti 🙂
aj ja sa smejem nad názormi fanaticky dojčiacich a odsudzujúcich báb 😉 ( nemyslím teba samozrejme)

a inak MK je celkovo o relaxácii a mal by byť aj o tom úsmeve a smiechu 🙂 🙂

len sama vieš, že nie vždy to tak je
vedia tu veľmi súdiť a odsúdiť
sama si mala kedysi titul "supermatka", čo ťa štvalo, i keď neviem, kto a prečo ti ho dal
tiež sa mi to nepáči
a chcela som predísť tomu, aby zakladateľka nebola v šoku a bola pripravená 🙂
nič viac a nič menej 🙂

toľko k môjmu príspevku - na vysvetlenie 😀 😀 😉 🙂

( a čakám od niekoho, že napíše "trafená hus zagága 😀 😀 alebo cez sviatky budeme zhovievavejší? 😉 )