Môžem kombinovať umelé a kravské mlieko 14 mesačnému dieťaťu?

zuzana_ilkova
18. feb 2021

Dobrý deň vedel by mi niekto ci je v pohode kombinovanie UM a kravského mlieka? Maly ma 1rok a 2 mesiace, cez deň papa v pohode mliečne, chodí spinkať 2x a pred zaspavanim si cucka kravske mlieko, na noc mu dávam UM, v noci UM a ak sa často budi tak potom dostane kravske...(nebude sa na smad vodu nechce v noci) ... nikdy nemal dobrý nočný spánok +mu idú stoličky

pribinak
18. feb 2021

Um je tiež len kravské mlieko.

lenkakravcova
19. feb 2021

@zuzana_ilkova Od roka som dávala čisto kravské. 🙂 um od 12mes už nemá veľký zmysel. Zložením je rovnaké ako bio kravské 1,5%.
Ja teraz pri malej 6m kombinujem kravské a um, lebo nechce čisté UM (chuťovo je asi vadí). Moja sestra vyrástla len na kravskom,, druhá sestra na Nutrilone = a paradoxne tato Nutrilonova ma asi 7 alergii. 😔 Čiže každé dieťa je iné, skúšaj co mu vyhovuje,, v noci kľudne to kravské = aspoň sa nekazi tak skoro vo flaske a môžeš si ho pripraviť aj večer pred spaním a nevstavat v noci do kuchyne 🙂

lubi40
19. feb 2021

@zuzana_ilkova vseobecne od roka mozu deti jest vsetko. Tiez som davala kravske. Ja som do 2 rokov kupovala bio, potom uz normalne. DOlezite je, aby malo viac tuku - cize plnotucne je ok.

zuzana_ilkova
autor
19. feb 2021

@lenkakravcova ďakujem za rady, ešte sa chcem opýtať môžem nechať kravske vo fľaši pri posteli celu noc? Pouzivam trvanlive 3,5 mlieko este ho aj prevaram...viete ako ci neskysne ked nebude v chladničke... um dávam v noci preto xe ho rýchlejšie pripravím a nezobudim pol domu ohrievanie kravského v mikrovlnke

zuzana_ilkova
autor
19. feb 2021

@lubi40 ďakujem čítala som si niektoré články a neviem ci je ok dávať trvanlivé mlieko niekto píše ze áno niekto ze nie neviete mi poradiť?

lenkakravcova
19. feb 2021

@zuzana_ilkova Ja nechávam. Narábam okolo 22 do fľaše. Vpohode ešte ráno keď sa na pijem je ôk. Čisto iba umelé tak akoby zosnliznie,, keď je mix tak vpohode do rána, a čisté kravské taktiež do rána vpohode vydrží.

Používam trvanlivé UHT 1,5%. To prevarat netreba. Ale keď som použila to "čerstvé" tak to prevrat treba pre istotu kvôli baktériám.

Teraz ako robím dcére mix tak mlieko neohrievam, dam kravské + prilejem prevretu vodu a dodam prášok = je to rovno letné.
Keď som synovi po roku dávala čisto kravské tak som večer naliala z krabice (v izbovej teplote), ktorú som dala do chladničky,, neohrievala. Takto to pil. Potom ráno som ten zvyšok z krabičky z chladničky ohrievala. 🙂

lenkakravcova
19. feb 2021

@zuzana_ilkova áno je to ôk.
Sú 3 spôsoby u chovania mlieka:
1. Mrazenie
2. Sušenie (UM obohatené o vitamíny)
3. Prevaranie

Pre varenie môže byť
A. Veľmi šetrné do 30C = nepasterizovane mlieka spotreba ešte v ten deň.
B. Do 60-70C = pasterizivane mlieka s krátkou dobou spotreby, do troch dní, treba prevarat, môžu obsahovať mikroorganizmy (majú viac vitamínov, tie sa ale ničia prevarenim =čiže pre malé dieťa je to zbytočné kupovať a prevarat len robota navyše. 😁)
C. Uht = prestrek cez vriacu vodnú paru, zbavené komplet mikroorganizmov a aj vyše polovice vitamínov (ostatné dôležité látky tam ostávajú). Pre dieťa vhodné priamo na konzumáciu (môžeš obohatiť Vít D v kvapkách, Vít C a podobne.) ☺

Inak mne syn 3,5% pit nechcel. Bolelo ho bruško. Bolo to na neho veľa tuku naraz. Radšej vypil aj 0.5l 1,5%ky.🙂

zuzana_ilkova
autor
19. feb 2021

@lenkakravcova super ďakujem veľmi pekne 🙂

zuzana_ilkova
autor
19. feb 2021

@lenkakravcova ďakujem veľmi pekne za rady baby, myslela som si ze je ok ak bude stat vo fľaši kravske mlieko len som si nebola istá... mne my v pohode aj cez deň vypije 3,5 mlieko, len mal hnacku ale to skôr pripisujem zúbkom a nepokojné noci asi nijak u neho neovplyvním "len to prežiť a prečkať " tak aspoň nemusím vkuse vstávať z postele len si nechám.mlieko pri sebe 🙂

lubi40
21. feb 2021

@zuzana_ilkova nepoznam dovody, preco je trvanlive nie vhodne...

zuzana_ilkova
autor
22. feb 2021

@lubi40 ja tiež nepoznám preto sa pýtam ci je to ok... podľa.mna mlieko ako mlieko

lubi40
22. feb 2021

@zuzana_ilkova ja si tiez myslim. Naozaj v tomto neviem poradit. Mne lekarka povedala, ze dolezite je% tuku a to ma byt vyssie (cize plnotucne). Potom samozrejme ide aj o kvalitu, cize drahsie mlieka splnaju prisnejsie hygienicke standardy. Tym nechcem povadat, ze lacne mlieka nie su bezpecne. Ale pravdepodobne su na hranici v obsahu antibiotik, atd...