Môžem dať ročnému kravské mlieko?

malymyis
12. jan 2018

Ahojte, kedy ste začali dávať svojim pokladom kravske mlieko ? A ake ? Malý ma rok, um pije uz len rano. Ale to by som chcela nechať. A kedy ste zacali dávať granko ? Gulicky s mliekom ?
Ďakujem

dada200
12. jan 2018

Už teraz tá ľutujem aké poučovanie a mudrovanie ti tu niektoré “super matky” budú písať 🤦🏼‍♀️. Ja som dcére začala dávať od 1,5 roka kravské mlieko a guličky a granko od 2rokov a tak plánujem aj pri synovi, tera má 9. mesiacov

malymyis
autor
12. jan 2018

@dada200 myslíš bio matky ktoré koja do pred školského veku a odmietajú inu stravu ? To už dávno ignorujem 😁 a mlieko prevarit ? A obyc z obchodu krabicove ?

meggi0201
12. jan 2018

Ahoj, prvemu som davala kr.mlieko od roka plnotucne, krabicove. Druhemu budem tiez od roka. Mam teraz moznost z automatu, tak budeme to. Na rocnej poradni sa este dr popytam

svetlana35
12. jan 2018

@malymyis prvemu som davala od 4 mesiacov prevarene plnotucne(podotýkam ze je tomu 16 rokov,takze ina doba) prezil bez ujmy na zdravi. Teraz idem v BIO trendom a tiez nad tym spekulujem, aby som zapadla do modneho trendu. Kedze nutrilom 5 som videla v predaji a ten je tusim od 2 rokov. Ale maly ide od pol roka do jasli, tak ma zrejme tak usmernia. 😀

deedol
12. jan 2018

Tiez ma zaujima tato tema a specialne pri alergii na mlieko u jedneho z rodicov. Inak partnerovi davala mama kravske mlieko odmalicka (od niekolkych mesiacov) a alergia sa mu prejavila az po 25. roku zivota. Nepisem to preto, lebo chcem niekoho vystrasit, mozno to ani nesuvisi, ani alergologicka nevedela povedat naisto, ze toto je pricina, ale vraj to moze byt "spustac". Na nete som nasla rozne odporucania - od roka, od dvoch... Takze tiez neviem, ako to urobime. Budem vdacna za nejake vedecke info.
Zatial som nasla (v angline) NHS: https://www.nhs.uk/Livewell/Goodfood/Pages/milk... - odporucaju od 1 roka
a studiu trocha o niecom inom, kde sa ale v abstrakte tiez spomina hranica 1 rok: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC27...

hettinka
12. jan 2018

@malymyis ja som dávala od roka do varenia, deti som mala na UM a po 1. narodeninách som skúsila dať kravské mlieko aj normálne vypiť. Dcére to problém nerobilo,a le syn začal mať čudné vyrážky, zahlieňoval sa a KM piť nemohol. Toleroval kyslomliečne výrobky, jogurt, actimel, ale z mlieka mu bolo zle, mal vyrážky. Nemohol ani mliečne kaše, polievky...
Takže bol na UM až do 6 rokov, postupne z toho vyrástol. Boli sme aj na alergologii, tam sa alergia nepotvrdila, ale lekárka povedala, že ak takto reaguje, nech mu to mlieko nedávame.
Po mojich zlých skúsenostiach by som už dieťaťu tak skoro KM nedávala. Ak ti nevadí, že pije UM ráno, skús mu najskôr dávať kyslomliečne výrobky, pridaj mlieko do varenia a sleduj reakcie.

Granko som dávala až od 3 rokov aj "guličky do mlieka" tie sladké. Ale kupovala som občas ochutené jahodové alebo banánové UM.

hettinka
12. jan 2018

@malymyis ešte som chcela, ak chceš dávať KM, treba kúpiť také s čo najkratšou dobou spotreby a malo by byť plnotučné. Ideálne, ak máte v blízkosti mliečny automat, tak také. Mliečko treba samozrejme doma prevariť (mala som extra hrniec - mliekovar). Dieťa v tomto veku vypije približne pol litra denne, takže liter je na 2-3 dni, to stihneš minúť.
Tetrapakové mlieko nemá výživnú hodnotu, je také zohriate, že už neobsahuje vitamíny. Okrem toho je bežné mlieko z obchodu upravené tak, aby sa nezrážala smotana, tzv. homologizované, čo tiež niekomu spôsobuje problémy. Osobne sa mu snažíme vyhýbať, mám síce doma vždy pár krabíc do rezervy, ale pokiaľ sa dá, kupujem čerstvé.

liz_lemon
12. jan 2018

všetky UM obsahujú škodlivý palmový tuk, takže obyčajné mlieko je vždy lepšia voľba

hettinka
12. jan 2018

@liz_lemon
Nie je je v "každom UM", je len v niektorých. V Nutrilone by nemal byť, ale v BEBA aj v Sunare napríklad je.
Palmový tuk tiež nie je až tak "škodlivý" ako taký, problematický je skôr z hľadiska ochrany prírody, že sa kvôli nemu klčujú lesy. Dnes už je naozaj skoro všade, ale v Nutrilone podla uvedeného zloženia nie je (a chcem veriť, že ho tam nepridávajú tajne).
Taký ročný drobec palmový tuk konzumuje, ani o tom mamička nevie v kadečom, v každom kekse, v hotových výrobkoch... Rovnako ako soju. Tá je tiež "všade"...

malymyis
autor
12. jan 2018

@hettinka do varenia dávam smotanu a to je v podstate to isté nie ? A ziadna reakcia nebola. Tak by nemal mať ani z mlieka alebo sa mýlim ?
A kde kupim ochutené Um? Raz som videla ochuteny sunar myslim bananovy ? Ale už vypredaný a odvtedy nič

hettinka
12. jan 2018

@malymyis ja som to vozila z Polska, teraz už dávno UM nemáme, takže už žial neporadím

Pokial ti na smotanu nereaguje, skús dať aj mliečko, uvidíš...

malymyis
autor
12. jan 2018

Co sa týka palmoveho oleja a ostatných "škodlivýn"... v dnešnej dobe nikto s nas poriadne nevie čo prijíma...
Tak isto bolo teraz ze v hipp ryzovych keksoch je rakovino tvorny arzen ktory je v pôde. Tak nepodme jesť ryžu čo ... a mlieko ? Povedzme si pravdu. Kolko v tom mlieku toho mlieka vôbec je 😁

liz_lemon
12. jan 2018

@hettinka v Nutrilone je, ja mam deti odchovane na nom, a veru v nom bol, a co som pozerala tak, bol vo vsetkych UM, ktore su dostupne bezne v obchodoch
ja citam zlozenie na vsetkom, co kupujem, a snazim sa tomu vyhybat, ale pravda je, ze v skolke to neustrazim, kazdopadne cim menej, tym lepsie

hettinka
12. jan 2018

@liz_lemon pozerala som zloženie na nete a palmový tuk tam uvedený nie vždy je. Respektíve je rozdiel aj medzi jednotlivými mliekami tej istej rady, v nutrilone 1 nie je a pokračovcom 2 je. Možno aj výrobcovia to neuvádzajú poriadne... bohvie...

liz_lemon
12. jan 2018

@hettinka zial, ked som ja kupovala bol uplne v kazdom, ale pamatam si, ze ked mal Nutrilon na MK nejake prezentacie, tak hovorili, ze uz nebudu davat do niektorych mliek, ale ako nechapem, preco len do niektorych, take svinstvo nema co robit v UM

evittam
13. jan 2018

@deedol Alergia vznika vo vyssom veku vacsinou preto,lebo clovek stráca schopnosť stiepit laktózu-enzym stiepiaci laktozu straca ucinnost a zalezi len na organizme kedy a ako velmi. Zacina to cca po 4.roku veku. Btw.clovek je jediny cicavec co pije mlieko ineho cicavca.😉

deedol
13. jan 2018

@evittam Nechcem sa hadat, ale ty hovoris o laktoze, to je cukor, nie bielkovina a ide o intoleranciu. Vo vsetkom ostatnom mas pravdu, ale ja som pisala o alergii na bielkovinu kravskeho mlieka, co je nieco ine.

evittam
13. jan 2018

@deedol V poriadku. Ani ja sa nikde nehadam. Len som napisala co som napisala. Nenapisala si v prvom príspevku o akú alergiu ide.

evittam
13. jan 2018

@deedol Skôr som len chcela poukazat na to,ze je neprirodzene pit mlieko ineho cicavca a clovek mlieko ako také k zivotu nepotrebuje.😉

deedol
13. jan 2018

@evittam Jasne, myslim, ze sa chapeme 🙂

momoqui
13. jan 2018

@malymyis
@malymyis
Rocny moze uplne vsetko 🙂

nika_kika
19. jan 2018

Ahoj ja som prvému začala dávať až po roku, druhému keď mal 9 mesiacov a teraz tiež už čoskoro plánujem začať dávať krpec bude mať 9 mesiacov tak pomaly by som chcela prejsť na kravské

leeo
12. apr 2018

@evittam mylis sa. Kravske mlieko piju aj macky, psy, jezkovia, mysi, hady, potkany ... a vlastne ziadny iny cicavec nim nepohrdne :D

leeo
12. apr 2018

Ja by som s kravskym mliekom zacala cim skor. (samozrejme zo zaciatku riedenym ale isto nie krabicovym pasterlizovanym). My sme na nom vyrastli, Nasi rodicia na nom vyrastli a nikto z nasej velkej rodiny nema ziadne alergie ani zdravotne problemy s nim spojene. Teraz je trend odporucat mlieko od dobre ze nie 3 rokov, (osobne si myslim, ze sa vyrobcovia UM poskaldali na tzv. "vyskum" ktory tvrdi, ze kravske mlieko je nevhodne pre deti, ale vysledky okolo mna hovoria nieco ine. Inac este lepsie je si myslim kozie. Jedna znama ho dava detom od malicka a este skoro nikdy neboli chore a to uz maju ak sa nemylim okolo 4 a 6 rokov. Je to vraj imunitna bomba. Mozu ho pit aj alergici vraj. Len si treba pozistovat riedenie, lebo je vraj silnejsie ako kravske.