Máme prejsť na plnotučné alebo umelé mlieko?

dzoan
6. okt 2014

ahojte mamicky
viem,ze tu pisete hlavne o UM no ja mam otazku ohladne kravskeho mliecka, respt este stale kojim mojho 13 mes synceka,
pomaly by som chchela odstavovat (aspon si myslim,ze uz je cas) od 10 mes na veceru mame krupicovu kasu z plnotucneho kravskeho mliecka
a je v pohode, preto neviem ist priamo na toto mliecko alebo UM??? Podotykam z Um mi grckaval ked som skusala robit kase na veceru :[
tak neviem

dakujem vopred za rady

Ola

emma_932
6. okt 2014

ma 13 mes., kludne mu davaj kravske. podla mna

sharlotta
6. okt 2014

Nikde nie je napisane, ze musis odstavit. Svetova zdravotnicka organizacia odporuca dojcit do 2 rokov, kedze materske mlieko je najoptimalnejsou vyzivou pre dieta. No ak uz nechces z roznych dovodov, tak kludne po roku uz moze kravske mlieko, no to ma vyssi obsah bielkovin. Dietatko uz v tomto veku dokonca nepotrebuje ziadne mlieko, ak je dost inych mliecnych vyrobkov - jogurty, syry, kasa, maslo.

miku1
6. okt 2014

Ja som obe dcérky dojčila 17 mesiacov, a prechádzala som na kravské mlieko. Umelé som nikdy nedávala.

jankastubka
6. okt 2014

No ja som odstavila v 15 mesiacoch a zial dcera nechce ani um ani kravske, tak som mala hned dilemu vyriesenu. Ale ak mu bude chutit kravske, tak radsej to.

stanislavao
6. okt 2014

@dzoan vyskusajte klasicke mlieko. pokial nebude mat dieta ziadne obtiaze, nebude ho zapekat, moze pit normalne mlieko. ak by ho zapekalo, date UM. ja som krupicu varila z normalneho polotucneho, ale pit ho nemohol syn, lebo ho strasne zapekalo. treba vyskusat.

stankabk
6. okt 2014

Prvu dceru som dojcila 19mes., syna 21mes a dalsiu dcerku 12mes (uz som mala dost 🙂 ) a presla som na kravske (aj kozie), aj doktorka vravela, ze po roku je zbytocne davat umele, ked bolo dieta dovtedy dojcene. Drzte sa

lorela
6. okt 2014

Len na okraj: Maslo nie je mliečny výrobok, ale živočíšny tuk vyrobený z min. 80% mliečneho tuku + voda + sušina.
Čiže ho nemožno považovať za zdroj bielkovín, ale za zdroj živočíšneho tuku. Navyše s vysokým podielom nasýtených mastných kyselín. (Príklad: obsah tuku na 100g - 82g, obsah bielkovín - 0,90g, sacharidy - 0,80g.).

monkabr
6. okt 2014

Tak ja by som urcite davala radsej kvalitne UM ako kravske. Vsetky umele dojcenske mlieka su upravene kravske mlieka obohatene o probiotiká či esenciálne mastné kyseliny, ktore obsahuje materinske mlieko. Kravske mlieko obsahuje bielkoviny uplne ine ako materinske, preto s nim mozu mat deti rozne problemy. V UM su upravene aj blielkoviny, sacharidy a tuky, aby sa mlieko podobalo co najviacna materinske. Takze obycajne kravske mlieko nemoze byt ani nahodou lepsie ako UM.

alicka850
6. okt 2014

JA som kojila malu do 22 mesiacov, postupne som skusala na varenie používať umele mlieko, napriklad na tu krupicu, ale vobec mi to nechcela. Preto som používala do varenia kravske plnotučne. Ked som ju odstavila, skušala som jej dať umele mlieko roznych druhov, ale nechcela nič. Bola zvyknutá večer na flašku mlieka, tak mi nezostalo nič iné, iba jej dať kravské. To vypila bez problemov, odstavení sme boli za 2 dni. Nema chvalabohu žiadne alergie, ani ine zdr. problemy. Ale aj tak si stale myslím, že umele mlieko je pre deti vhodnejšie, len maloktoré dlho dojčené dieta si zvykne na tu chut. Vyskusaj viac druhov a uvidíš, ak nebude chciet, asi aj kravske je lepšie ako nič. Alebo zvýšiť príjem syrov, jogurty, mliečne kaše atď.

klincek
6. okt 2014

mozno to vyriesi syncek sam. ak z UK grcka, asi by som skusila KM, a podla vysledku sa zariadila. opytaj sa aj pediatricky, ktora tvoje dietat pozna.. spravidla nemaju problem povedat, co si naozaj myslia (ak nemaju celu cakaren vytapetovanu reklamou na Nutrilon) 😉

oladuna
6. okt 2014

UM ma 40-krat viac vapnika a vitaminu D v porovnani s kravskym mliekom.niet nad cim premyslat.je vela druhov UM a ak dietatu nebude jeden druh chutit tak skus iny, predtym nes zacnes s kravskym mliekom.

marti123456
6. okt 2014

ahoj, ja som jedného kojila asi 1 deň, druhého s obtiažami 1 mesiac,potom UM a od 8 mes. boli obaja na kravskom mlieku, postupne pridávané 1/3, 2/3 a potom hneď plné, znášali to úplne v pohode, len dávaj naozaj kravské nie to kupované v krabyciach UHT upravované

dubka29
7. okt 2014

Možno ma tu ukamenuju ale ja som od 7mesiacov robila malému kaše z kravskeho mliecka na večeru. Tie instantne kaše maleho strašne zapekali. Po roku som ho prestala kojit dochádzalo mlieko a tak sme dali UM. No ale na kravske Ho uz nenalakam. Je taký múdry ze vie ze je rozdiel medzi tými mliekami. A áno je . UM je sladsie. Takže kravske by som musela dosladzovat ale to nechcem kvoly zubkom tak sme nechali variantu UM. Takže tak sme my skonicli s prechodom na kravske

zuzka38
7. okt 2014

podla toho co ti bude xciet a tolerovat, ja som ale kojila dalej, kym sa sam neodstavil.. v roku a pol sa odstavil a zacali sme davat UM, ale zistili sme intoleranciu a tak sme presli na prirodne ryzove mlieko...