11-mesačný syn sa odstavil sám, mám dávať UM?

radkaradix
19. dec 2019

Ahojte maminy, malý ma 11 mesiacov a sám sa odstavil, pije iba ráno (dosť veľa), ale inak ma odtláča a vzpiera sa. Stačí mu teraz to jedno kojenie? A keď by odmietal aj to, mám mu dávať UM? Z fľaše ale nevie piť, bol plne kojený, tak sa to nenaučil a čaj/vodu pije z pohárika s dierkami. Môžem mu to UM potom rozrobiť len do večernej kaše? A je UM vlastne naozaj potrebné papať do 3 rokov? Sú tu maminy, čo prestali kojiť okolo roka a už nedávali žiadne mlieko (UM / kravské), len napr. mliečne výrobky? Aké značky UM kupujete? Ďakujem za názory 🙂

erikad82
19. dec 2019

Ahoj! Takéto dieťatko už papá všeličo možné,tak mu to zrejme stačí. Nepotrebuje viac. Ja som kojila deti do 6mes. potom som dávala cca 2mes. Francúzske mliečko,no potom som si prevárala mlieko klasické plnotučné alebo sa ešte dá kúpiť kravské mliečko,len ho tiež treba prevariť. Kamarátka nemohla kojiť vôbec -dieťatku dávala hneď prevarené mliečko plnotučné -dieťatko je teraz už 7ročné a nemá žiadné zdrav.problémy. Každé dieťa je iné. Moja najmladšia nemá rada vôbec mlieko,iba každé ráno má piškótky namáčané v troške mlieka.... Môj syn zase bol a aj je závislí na mlieku,ten by vypil aj liter denne 🙂 a už má 6rokov 🙂

ktochytavzite
19. dec 2019

@radkaradix netrrba mu UM ale skus este pokojit aby ti neodislo mlieko a zasa mozno lepsie s odstavit teraz ,lepsie ako v 3r;))

radkaradix
autor
19. dec 2019

@erikad82
@ktochytavzite
Ďakujem za odpoveď! Ja som však počula, že vraj práve to materské mlieko a UM obsahujú omega-3 mastné kyseliny a iné zložky potrebné pre správny vývin mozgu. Vraj z bežnej stravy to bábo nemá šancu získať. Neviem, či kravské to obsahuje... jasné, že kedysi sa to vôbec neriešilo, dieťa sa odstavilo a jedlo bežnú stravu (napr. ja aj môj brat, keď sme boli malý). Neviem sa teda rozhodnúť, či kašľať na to a netrápiť sa zbytočne umelým mliekom a nechať ho papať bežnú stravu, alebo mu ešte rozrábať aj to UM.

Ja som inak rada, že sa odstavil sám, lebo viem, že je to zvyčajne trápenie, keď deti chcú stále cuckať :D najviac sa teším z nočného pokoja! ani neviem ako a z budenia sa pokojne aj 7x za noc sa zrazu nebudí vôbec! nechápem..

janka_v
19. dec 2019

Ja som podobnú situáciu zažila s prvým synom, kým ešte jedenkrát papal, nebolo treba dopĺňať, keď jedného dňa vstal a odmietol definitívne. Pediatrička ma usmernila, že umelé netreba, ak už zavádzam kyslomliečne výrobky a teda, nech ostanem chvíľu pri tých kyslomliečnych a neskôr zaviesť mlieko. Môj syn nemal problém s acidkom ani jogurtom...

janka_v
19. dec 2019

Hm, tie omega3 kyseliny neviem ako, viem, že kyslomliečne výrobky sú ľahšie stráviteľné ako normálne mlieko, preto sa viac odporúčajú.

erikad82
19. dec 2019

Ja osobne by som UM vôbec neriešila,lebo vie z nich dosť zapekať... A keď mu to takto stačí...

ktochytavzite
19. dec 2019

@radkaradix ved omega od 12mes mozes kupit,ja budem toto davat .

ktochytavzite
19. dec 2019

@radkaradix moja starsia sa este cuckala v 2r a to som bola tehotna ,no bolo to na nervy.

radkaradix
autor
19. dec 2019

@janka_v
Super, takéto niečo som chcela počuť, reálnu skúsenosť. 🙂 Jogurt má každý deň, budem skúšať postupne aj iné výrobky. A ďalej kojiť aspoň ráno, kým bude chcieť.

@erikad82
Veď práve, viem, že je problém s tým, aj že bolieva bruško a že im to nechutí. Tak sa mi nechce teraz v roku začínať to riešiť a kupovať a skúšať a načaté posúvať ďalej a tak podobne..

Navyše veľa detí je dosť vyberavých, čo sa týka bežnej stravy. Môj zje zatiaľ všetko, čo mu dám na tanier. Len práve tie omega mastné kyseliny moc nemá z čoho prijímať, lebo ryby nejedávame. Možno mu variť z nejakých špeci olejov? Ľanový? Skúsili ste niekto?

@ktochytavzite Aha! To mi nenapadlo, že by som mu to dávala ako doplnok výživy. To sú kvapky? To by šlo! Ďakujem za tip! 🙂

erikad82
19. dec 2019

@radkaradix ja osobne som vôbec neriešila nikdy žiadne omega... ani čo aká potravina obsahuje. Moje deti mi jedli všetko a aj jedia čo navarím,nemajú žiadný problém a sú našťastie zdravé 🙂 Mám deti 3 + ďalšie na ceste 🙂

lucia147852
19. dec 2019

Určite už umelé nerieš. Moja bola dokrmovana umelým a od 5 mes čisto na umelom a v 12 mes sa dostavila aj od toho. Nenutila som ju. Nepije žiadne mlieko. Bude mať 3. Papa syry, kvalitné jogurty, občas kyslé mlieko. To jej chuti. Všetky hodnoty ma v poriadku. Omega kyseliny sú v rybách, alebo rôznych olejoch.

minimilan
19. dec 2019

Vôbec nemusíš dávať UM. Najlepšími živočíšnymi zdrojmi omega-3 mastných kyselín sú morské plody a sladkovodné ryby. Medzi rastlinné zdroje patria najmä orechy a všetky druhý semienok a ich oleje. Dospelý organizmus takisto ako aj detský si nevie tieto kyseliny vyrobiť, ale musí ich získavať v potrave. UM ti odporučia, lebo veď je ľahšie spraviť mlieko ako uvariť jedlo. 😃 Môj malý je od ukončeného 9.mesiaca výhradne na tuhej strave. Žiadne mlieka. Ale každý deň biely jogurt, acidko, alebo proste nejaké kyslomliečne produkty. A myslím, že jeho vývin mozgu prebieha úplne normálne aj bez dojčenia alebo UM. Už má 1r5m.

tehulka2011
19. dec 2019

@radkaradix wau, sam od seba zrazu prespal noc? Fakt nemas navod, ako to dosiahnut? :D

radkaradix
autor
19. dec 2019

@tehulka2011 Bohužiaľ vôbec neviem, ako sa to stalo. Ja som už bola z toho vstávania taká vyčerpaná, že som aj v kútiku mysle začala zvažovať, že ho na noc odstavím, ale bála som sa, že sa potom odstaví aj cez deň úplne. A on to spravil sám od seba. :/ Aj som si poplakala, lebo kojenie ma bavilo. Ale som rada, že mám "pokoj", hlavne v noci :D

On bol taký, že ten cicik bral naozaj len ako jedlo, už od narodenia. Nedávala som mu vždy keď zaplakal, ale naozaj každé 3 hodiny. Nikdy mi na ciciku ani nezaspal, čiže to nebral ako tíšidlo ani ako zaspávadlo :D len potrava. A teraz, keď už papá tuhé, asi mu to stačí, nie je viac hladný, tak nechce mlieko. Len ráno, lebo to je hladný po celej noci. To si aspoň myslím ja :D :D :D ktovie, čo sa deje v jeho hlávke..

mogaa
19. dec 2019

@radkaradix vôbec mu nemusíš dávať UM.....bude mať skoro rok už mu môžeš dávať plnohodnotnú stravu, nepotrebuje UM.

tehulka2011
19. dec 2019

@radkaradix chapem, ked to prislo z dna na den tak to musi byt sok, nielen fyzicky pre tvoje prsia... Ale ked si kojila viackrat v noci tak na prsniku musel zaspat nie?

lenuska1907
19. dec 2019

@radkaradix Nam pediatricka radila do dvoch rokov este UM, vraj je tam omnoho viac zivin ako v obycajnom kravskom, tak som si nechala poradit. Odstavila som ju asi dva tyzdne dozadu a je na UM pred obednym a pred nocnym spankom. Ma teraz 1 rok a 3 mesiace.

radkaradix
autor
19. dec 2019

@tehulka2011 Nie nikdy na nom nezaspal, vzdy ked dopil sa odtiahol a nechal sa ulozit do postielky. Teraz sa prebudi len raz, ked si ideme vecer lahnut do spalne okolo 22h a vypyta sa k nam do postele a spi do rana. Spava od 20h do cca 6h30.

@lenuska1907 No a je to tu :D najskor vela nazorov, ze netreba a potom jeden nazor, ze treba a ja potom neviem :D vzdy zacnem byt skepticka, ci len tie lekarky nemaju z toho dake provizie, ked odporucaju UM .. a aku znacku davas prosim?

lenuska1907
19. dec 2019

@radkaradix ona mi ziadnu konkretnu znacku neodporucala, takze urcite proviziu nema , skusali sme rozne ale ale jedine ktore mi chcela vypit je Kendamil (fakt pekne vonia a aj chuti, oproti ostatnym ktore sme mali doma 🙂 ). Starsia ale mlieko nepila vobec, tej nechutilo ziadne, az mozno od dvoch rokov si da pohar mlieka s grankom 🙂 a je zdrava nic jej nechyba ;)

radkaradix
autor
19. dec 2019

@lenuska1907 Dakujem za tip. Toho sa presne bojim, ze budem musiet vyskusat neviem kolko mliek, kym mi dake vypije a ci to za to vobec stoji.

lenuska1907
19. dec 2019

@radkaradix niektore znacky maju take male balenia (krabicka s 3 porciami, alebo aj po jednej porcii) skus najskor tie ak by si sa predsa rozhodla ze budes davat UM. Maju ich znacky ako sunar hami beba nutrilon (ten smrdi naozaj priserne :D )

radkaradix
autor
19. dec 2019

@lenuska1907 aha to som vobec nevedela. Dakujem za usmernenie.

ktochytavzite
19. dec 2019

@radkaradix asi sirup,od 12mes vhidne ink zevraj z toho deti aj rychlejsie zacnu rozoravat,tak nvm tento napr odporuca setska neurolodicka.

radkaradix
autor
19. dec 2019

@ktochytavzite no ak zacnu rychlejsie rozpravat, tak asi je to tymi omega prave, takze to asi ma vplyv na mozog 🤔😲

heidy222
19. dec 2019

Mala som to podobne, davala som mlieko v pohari. Zo zaciatku Ked vypila Vela som davala umele alebo kravske riedene( lebo inac by ho vypila vyse Pol litra denne plus syry a jogurty preto zriedene) prevarat netreba, mlieko je pasterizovane. Odporucam sa 400ml mlieka ALEBO rovnako v inom mliecnom Produkte

jaroe
19. dec 2019

@radkaradix moja sa odstavila v 8. alebo 9. mesiaci. Už jedla prikrmy, občas dostala jogurt, ani ma nenapadlo davat
UM. Načo aj,
UM je podla mna nutnosť pre prvých pár mesiacov ak nefunguje kojenie, kým začne bábo jesť tuhú stravu. Žiadne benefity podávania UM nevidim...Tuším aj lekárka mi to odobrila.

nataliaseidlova
19. dec 2019

Ja to mam teraz so synom. Ma 14 mesiacov a odstavila som ho v novembri (bol v nemocnici nemohla som ho kojit jedol len cez sondu) a prislo mi to ako dobry cas na odstavenie. A tak uz h9 nekojim, nedavam ani UM ani kravske. Papá uz vsetko, ma rad zeleninu, ovocie, maso, polievky, jogurty aj krupicovu kasu. Kazdy den ma nieco mliecne. Vascinou rano jogurt a na vecer kasu.

saluda
19. dec 2019

@radkaradix omega z rybieho oleja, kupujem ochutený Mollers a detom veľmi chutí. Moji 3 boli kojeni rok, každý z iného dôvodu, ale UM mi ani nechceli piť. Pediatricka mi povedala, že pokiaľ už papa mliečne výrobky, tak mu to stačí. Skusala som aj kravské mlieko, ale prví dvaja vôbec nechceli a treti má intoleranciu laktózy. Kupujeme preti bezlaktozove mlieko a občas si pýta, má 2 roky. Inak hlavne jogurty, maslo, občas syry, acidko mu nechuti.
Kým mu ráno vyhovuje dojčenie, tak v tom pokračujte a uvidíš, ako sa to vyvynie.
Inak, to môžeš byť ešte rada, že aspoň ráno chce. Moja sa jedného rána rozhodla, že už nechce a mohla som sa aj pokrajat 😀 . Mala rok a dojcila sa večer aj ráno, občas v noci. Musela som odsavat a vylievat, lebo nechcela ani odsate, ani v kaši. Neviem, či som večer predtým zjedla kilo cesnaku, alebo čo ju to napadlo, už sa nedozviem 🙂. Odvtedy žiadne mlieko nepila, neskôr iba granko a krupicovu kasu, ale to už mala asi 3 roky. Ficala na jogurtoch

radkaradix
autor
19. dec 2019

@saluda Super komentar, dakujem ze si to tak pekne napisala na vasom priklade. 😊 Tak uz asi nejdem riesit UM, radsej nejaky vyzivovy doplnok kupim.

adel88
20. dec 2019

Je to na tebe, moja mala ma 20 m a stale ma um a planujem az do 3 rokov. Ano ide to do penazi ano papa aj kvalitne sry jogurty a pod ale ..., v tom um je dalsich xy vitaminov ktore fakt neviem akym inym sposobom by som do nej dala ked neni nejaky extra jedak... dr samozrejme odporocila do 3 rokov ... biznis nebiznis .. neviem riadim sa asi skor svojim instinktom 🙂
@radkaradix